Poważna przeróbka istniejącego budynku

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Tony Halik
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 24 maja 2007, 21:42
Poważna przeróbka istniejącego budynku

autor: Tony Halik » 24 maja 2007, 22:07

Jestem nową osobą na tym forum, więc witam.
Opiszę może krótko sytuację jaką zastałem, a co planuję zrobić z domkiem.
Domek jest zrobiony z pustaka. Niestety teść postawił to na fundamencie 30cm zagłębionym pod ziemią. W kilku miejscach są pęknięcia na ścianach, a w jednym miejscu pęknięcie idzie przez fundament. Przypuszczam, że nad oknami nie ma belek żelbetonowych. Tamtędy poszło sobie największe pęknięcie. Pewnie przyczyniła się do tego rynna, lejąca wodę z dachu pod narożnik domu.
Chcieliśmy z żoną lekko podwyższyć ten budynek i z niskiego strychu, zrobić pokoik.
Zdębiałem jak dla sprawdzenia podkopałem fundament. Nie ma ław i ta głębokość! Szok, że to stało 30 lat i nic złego się nie stało. Prawdopodobnie sytuację ratuje podłoże. Jest tam piach. Można kopać 10m i będzie piach. Nie ma wody.
Budynek w części jest podpiwniczony.
To w skrócie informacje o nim, a teraz może poproszę o pomoc, wskazówki itp, czy to co założyłem i to co już robię, jest ok, bo naprawdę narobiłem się tam i nie chcę żeby ta ciężka praca poszła na marne.
Proszę o wyrozumiałość za ewentualną nieznajomość sztuki murarskiej :)
Przechodzę do rzeczy.
Podbijam te nieszczęsne fundamenty. Podkopałem jeden z narożników na głębokość 1,5m. Wylałem ławę szerokości 60cm i wysokości 30cm. zatopiłem w niej dwa pręty zbrojeniowe. Teraz zaczynają się schody z preparatami, izolacjami itp. Patrząc pod stary fundament widać, że jest przemoczony. Mija miesiąc jak wisi i nadal pod domem jest bardzo mokro. Między innymi z tego powodu postanowiłem wykonać podbicie i przy okazji to jakoś odizolować. Ławę wysmarowałem dwukrotnie preparatem gruntującym. Nie chcę wprowadzać w błąd ale to chyba bitumex. Kupiony w castoramie. Czytając etykietę, widzę, że pełni on rolę izolacji przeciwwilgociowej. Po wyschnięciu posmarowałem ławę lepikiem na zimno tej samej firmy i przykleiłem dwukrotnie papę. Na tym etapie skończyłem pracę i chciałem teraz murować fundament z bloczków betonowych. Po wymurowaniu chciałem skuć nierówności ze starego fundamentu, otynkować to mniej więcej, żeby było równo i... Hm i co dalej? Wystarczy znów sam grunt jako izolacja przeciwwilgociowa, czy to za mało? Jak pisałem jest tam piach, ale woda w ściany weszła. Po zimie śmierdzi tam stęchlizną.
Wyczytałem też, że w takim gruncie mogę nie stosować ocieplenia fundamentu, a zastosować lepsze samej podłogi.
Doradźcie Panowie jak to ugryźć, bo nie bawi mnie odkopywanie tego ponownie.
Być może to będzie istotne. Dom jest letniskowy. Nie mieszkam tam, ale jeśli dom byłby suchy i ciepły, to chętnie pomieszkam w weekendy itp. Górę planowałem ocieplić. To samo dach, ale prace zaczynam od fundamentów i to chyba zdrowe podejście?
Pozdrawiam serdecznie Rafał.

JBZ

autor: JBZ » 29 maja 2007, 20:35

Szanowny Panie.
Nie ta kolejnoœć! Najpierw się wykonuje zaawansowane już prace, a potem pyta? Mała szansa, że trafi Pan na specjalistę na forum. Jeżeli nawet, to nie będzie radził bezpłatnie.
Dodam, że ma Pan bardzo trudny problem z dwóch powodów:
1. Podbijanie (akurat celowe w tym przypadku) jest niezwykle trudne i bez nadzoru specjalisty lub szczegółowego opisu jak to wykonać, nawet proszę nie kontynuować. To cud, że nic Panu się jeszcze nie stało! Trzeba najpierw wykonać plan podbić z numeracjš kolejnych odcinków.
2. Oprócz hydroizolacji poziomej trzeba wykonać ławę zbrojonš - to też nie proste.

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości

Gotowe projekty domów