« Zobacz poprzedni temat
Chlewek
Zobacz następny temat »
Obciążenie stropu drewnianego

Altana na dzialce

Witam mam takie pytanie. Mam działkę na rodzinnych ogrodach działkowych gdzie znajduje się altana wielkości 33m2 zgodnie z nowa ustawa o rod dopuszczalna wielkość altany to 35m2 wiec jestem zwolniony z podatku. Do tej altany dobudowałem szopę na narzędzia wielkości 4m2 która stanowi integralna cześć z altana (jedna ściana jest wspólna dla obydwu budowli wiec chyba należy to liczyć jako chyba jeden budynek?) i tu zaczyna się problem bo metraż altany zwiększył mi się do 37m2. Czy jest jakiś kruczek prawny żeby ta szopa została w tym samym miejscu i nie doliczało by się jej do metrażu altany bardzo mi na tym zależy bo wiem ze jeśli taka samo szopę zbudował bym w innym miejscu nie byłoby problemu czytałem tez ze można to rozwiązać wyburzając jedna ścianę czy to prawda? Jak to obejść. Szopka nie jest trwale związana z gruntem.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Ta szopka wygląda jak szopka? Czy po prostu jak sraczyk? Jest to działka ROD więc i tak powinieneś tą "dostawkę" zgłosić zarządowi i uzyskać ich zgodę na jej wybudowanie. Jeśli tego nie zrobiłeś to jak masz UBeków za sąsiadów to możesz być pewny że w podskokach to rozbierzesz jak się weźmie za to nadzór budowlany.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz



tak wyglada szopa szkielet jest z lat przymocowynych za pomoca katownikow do posadzki zabudowana deskami jedna sciana murowana szopa znajduje sie pod tarasem

i za domkiem mamy taka drewutnie


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
To nie jest altana. To nawet nie jest budynek gospodarczy bo ma kilka kondygnacji. To jest zwykły dom letniskowy a więc regularna samowola budowlana i na twoim miejscu nie przejmował bym się absolutnie tymi drewutniami i szopą bo jak się nadzór za to weźmie to i tak wszystko będziesz musiał rozebrać albo chociaż doprowadzić do stanu prawidłowego-rozebrać drewnianą nadbudówkę.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Zgodnie z prawem i regulaminowi rod altana moze miec 35m2 i do 5m wysokosci przy dachu spadzistym.Zgodnie z ustawa z dnia 13 grudnia 2013r. O rodzinnych ogrodach dzialkowych Art. 57.
w ustawie z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz.U. z2013r. poz.1409) w art. 29 w ust. 1 pkt 4 otrzymuje brzmienie:
4) altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich; Moze rowniec miec podpiwniczenie i uzytkowe poddasze. wszystkie te warunki sa spelnione wiec nie wiem w ogole o czym ty kolego gadasz. mnie martwi szopa a nie domek...


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
shafcior napisał:
Moze rowniec miec podpiwniczenie i uzytkowe poddasze. ..

To już sobie sam dopisałeś bo w ustawie jest że obiekt ma być parterowy czyli max jedna kondygnacja a to że działkowcy sami sobie dopowiedzieli że może mieć podziemną kondygnację i poddasze to nie znaczy że pokrywa się to z prawem budowlanym.
Altana to:"
"to budowla o lekkiej konstrukcji, często z ażurowymi ścianami mająca na celu chronić przed słońcem, wiatrem czy deszczem"-ten budynek nie ma lekkiej konstrukcji bo jest murowany.
Radzę poczytać sobie wyroki sądów administracyjnych w tego typu sprawach bo proceder stawiania domów pod nazwą altany jest nagminny i to tylko kwestia czasu jak zaczniecie to rozbierać-w Gdańsku już się nadzór zajął ogródkami.
Nie piszę tego złośliwie tylko po pokazuję jak absurdalne jest nasze prawo i jak każdy je po swojemu interpretuje na swoją korzyść-głównie urzędnicy.
Wracając do tematu to nie wydaje mnie się żeby urzędniki tą szopkę i schowek na drewno zaliczyli do powierzchni budynku bo np przedsionek czy okap możesz śmiało zrobić i nie liczy się on do powierzchni budynku-te 35m2 liczy się po obrysie ścian konstrukcyjnych a nie z tarasem i komórkami na narzędzia.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
szkoda tylko, że nie dopisali lub nie doczytali że to 35 m2 p.u Wink
piwnica 35 + parter, 35 + poddasze ca' 15 razem daje 85 m2 prawie jak dom na pozwolenie
nawet jeśli po obrysie ma 8 x 5 x 5 długość szerokość wysokość

to nie jest altana a budynek a w Prawie Budowlanym przez budynek - należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;

ni jak to nie altana a budynek Wink no chyba że ktoś uzna to za tymczasowy, na gruncie prawa podatkowego istnieje zbliżone jak w obrębie prawa budowlanego rozróżnienie obiektów, jeżeli chodzi o budowle i budynki. Również cecha trwałego związania z gruntem ma znaczenie dla zakwalifikowania danego obiektu jako budynku. Ustalenie, czy przedmiot opodatkowania jest budowlą, czy budynkiem ma znaczenie dla kwestii podstawy opodatkowania

są fundamenty jest budynek ot i cały problem się rozwiązał


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Otóż to. Lepiej się tego nie da wytłumaczyć i tak interpretuje prawo każdy urzędas-dla tego ja jak zgłaszałem na działce rolnej taką "altanę" nazwałem ją budynkiem gospodarczym i przynajmniej nikt się nie czepia że postawiłem budynek a nie altanę- chociaż jakby był upierdliwy inspektor nadzoru to pewnie też by przynajmniej dał mi mandat za użytkowanie niezgodne z przeznaczeniem bo doch to dom a nie pomieszczenie na grabie i to taki z prawdziwego zdarzenia Smile


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
shafcior napisał:
Zgodnie z prawem i regulaminowi rod altana moze miec 35m2 i do 5m wysokosci przy dachu spadzistym.Zgodnie z ustawa z dnia 13 grudnia 2013r. O rodzinnych ogrodach dzialkowych Art. 57.


Art. 57.
W ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409) w art. 29 w ust. 1 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

4) altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;.

prawie robi różnicę


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Chodzi ci o to że on ma 37m2 teraz i jest to to "prawie" 35m2?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
no tak ale w ustawie jest jasno napisne ze powierzchnia zabudowy (czyli po obrysie scian zewnetrznych) do 35 m i do 5m wysokosci nie ma tam nic napisane ze musi miec 35m2 powierzchni uzytkowej ani ze musi byc parterowy patrzyles kolego na zly punkt w tym artykule a to jest roznica zasadnicza bo np moge robic dziesiec pieter w dol i wedlug przepisow bedzie ok bo ten domek/altana jest na terenie rodzinnych ogrodow dzialkowych czyli obowiazuje tam ustawa o rod z 13.12.13 i ta ustawa zmienila ustawe o prawie budowalnym odnosnie altan a art 29 prawa budowlanego mowi 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa: altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich; i tylko tyle gdyby ten domek/altana znajdowala sie nie na rodzinnych ogrodach dzialkowych to fakt bylaby to samowola budowlana i potzrebne byloby pozwolenie na budowe
Tak mówi regulamin
§ 107
1. Altana w ogrodzie jest obiektem wolnostojącym, parterowym, zapewniającym rodzinie warunki do wypoczynku.
2. Altana może być podpiwniczona i posiadać poddasze użytkowe.
3. Altana powinna być funkcjonalna i estetyczna.
4. Altana może mieć powierzchnię zabudowy mierzoną po obrysie ścian zewnętrznych
do 35 m2.
5. Altana może posiadać zadaszony taras otwarty o powierzchni do 12 m2. Powierzchni tarasu nie wlicza się do powierzchni zabudowy altany, z wyjątkiem jego części znajdującej się pod poddaszem lub nad piwnicą altany.
6. Altana może mieć wysokość do 5 metrów przy dachu dwuspadowym stromym i 4 metrów przy innym kształcie dachu.
7. Wysokość altany mierzy się od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu.
8. Odległość altany od granic działki nie może być mniejsza niż 3 metry.
9. Jeżeli plan zagospodarowania rodzinnego ogrodu działkowego określa miejsce usytuowania altany, członek Związku zobowiązany jest do jej wybudowania zgodnie z tym planem.
10. Altana w ogrodach poza granicami miast może być wyposażona w kominek.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
W prawie jest jasno określone co liczy się jako kondygnacja i jeśli piwnica czy poddasze ma w świetle 2 metry wysokości jest liczona jako kondygnacja Smile Jeśli napisali by że może mieć poddasze nieużytkowe to jeszcze bym to zrozumiał bo robiąc dwuspadowy dach siłą rzeczy i tak zostanie strych więc szkoda było by miejsca żeby nie zrobić stropu i poddasza ale skoro jest 2 metry to wydaje mnie się że każden jeden inspektor powininen uznać to za kondygnację.-tyczy się budynku gospodarczego poza ROD.
To co cytujesz dalej to jest regulamin ROD a on nie ma nic wspólnego z prawem budowlanym a wręcz je łamie- przynajmniej wcześniejsze PB-"ale faktycznie w najnowszym wydaniu PB nie ma nic o tym że na ROD "obiekt gospodarczy" ma być parterowy-mowa jest tylko o wysokości max 5 metrów.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Twoja altana jest powiązana na stałe z gruntem czy nie - znaczy się masz fundamenty betonowe pod altaną czy też nie ?


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Ma ściany i fundamenty betonowe ale to nie ma akurat znaczenia-może tylko on nazywa to altaną. Z resztą może sobie nazywać jak chce nawet kadilakiem bo budując cokolwiek do 35 m2 na ROD nie musi tego nawet zgłaszać do urzędu-wystarczy że poinformuje o tym zarząd swojego ogrodu. To takie "państwo w Państwie" Smile oni tam się rządzą swoją komuną.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
o no wlasnie o to mi kolego chodzilo Smile budynek jest na rod i dla rodu jest oddzielny przepis Smile ktory nie pisze ze nie moze byc trwale zwiazany z gruntem ze nie moze miec fundamentow Smile tylko podaje dopuszczalne wymiary ale wracajac do pierwotnego problemu to mowisz kolego ze tych dobudowek nie powinni doliczyc do obrysu altany tak?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz

E-ściany

Urządzone.pl

  • Jak oświetlić miejsce pracy?

    Jak oświetlić miejsce pracy?

    Stanowisko pracy to miejsce, przy którym spędzamy większość swojego czasu. Niewłaściwie zaaranżowane może...

E-izolacje

E-ogródek

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter