Okap nad kuchenką gazową - problem

Witam!
Przepraszam, za to, że będę używała nie fachowej terminologii ale jestem tylko kobietą. Proszę mi zatem wybaczyć. Wiem , że na forum były już podobne tematy ale nie potrafi e się to wszystko wczytać i zrozumieć tak dla mnie odległych tematów.

Mój problem jest taki - powiesiłam (za dużo powiedziane Smile - to nie ja go tam powiesiłam) w kuchni okap (zasilany elektrycznie) nad kuchenką gazową. Okap ten podłączony jest do komina. Oprócz tego w kuchni jest osobny komin z wentylacją do kuchni. Do obydwu kominów podłązone jest tylko moje mieszkanie.

Na co rocznej kontroli przewonienia gazu byli gazownicy i kazali zdjąć okap.
Pytanie czy ja muszę to zrobić. Czy mają rację, czy są jakieś możliwości , żeby go nie ściągać i co mi ewntualnie groi , jesli go nie ściągnę.


Za wszelką z góry poradę dziekuję.

Anita


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
być może okap powoduje podcisnienie zasysając powietrze z drugiego komina. Robi się obieg zamknięty, czyli wszystko co zasysa okap, wraca drugim kominem.

Za nisko powieszony okap, moze źle wpływać na spalanie gazu.

Generalnie to Panowie nie mogą Ci nic zrobić ale tu chodzi o Twoje i Twojej rodziny BEZPIECZENSTWO. Na wszelki wypadek zaproś specjalistę.


odpowiedz
Następnym razem powiedz im, że zdejmiesz okap, jeśli oni zdejmą majtki i zatańczą. Powiedzieli, dlaczego masz zdjąć okap?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
a tak poważnie, czy masz w mieszkaniu urządzenie grzewcze z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin do przewodu kominowego

aga


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Agnieszka Strawińska napisał:
a tak poważnie, czy masz w mieszkaniu urządzenie grzewcze z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin do przewodu kominowegoW jednej kuchni mam:
- komin gdzie podłaczony mam okap elektryczny
- komin z kratką wentylacyjną - do tego komna nie jest podłącozne żadne urządzenie
- komin podłączony do junkersa gazowego podgrzewającego wodę
Czyli w sumie trzy kominy - żadan z nich nie jest ze sobą połączony

Nie wiem czy to ważne ale wszystkie kominy znajdują się w trzech różnych ścianach.

Kuchnia ma okołm 2.90 wysokości i ok 12 m2 pow, . nie ma drzwi - przechodzi bezposrdnio w przedpokój, ma też tzry okna o wymiarach 2 x 1,9/0.9 oraz 1 x 1,9/0,4.

Pozdrawiam i dziekuję.
Anita
Ostatnio zmieniony przez anit dnia 06.06.2007, 21:54, w całości zmieniany 1 raz

Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
czajnik napisał:
Następnym razem powiedz im, że zdejmiesz okap, jeśli oni zdejmą majtki i zatańczą. Powiedzieli, dlaczego masz zdjąć okap?


Dobre,
powiedzieli, że takie są przepisy że do kuchenki gazowej okap elektryczny (czy mechaniczny) nie moze byc podłączony


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Cała zabawa polega na tym, że Twoje mieszkanie jest zamkniętym zbiornikiem powietrza z oknami i drzwiami wejściowymi o pewnej szczelności, a więc jak włączysz wentylator w okapie to on mechanicznie wyciąga w ciągu minuty pewną masę powietrza z mieszkania, którą może skompensować napływ powietrze zewnętrznego przez rozszczelnione okna lub uchylone skrzydło okienne zgodnie z zasadą zachowania masy, ale jak na dworze będzie ziąb, to domownicy mogą pozamykać wszystkie okna i napływ powietrza przez tzw. nieszczelności okienne w zamkniętych oknach nie skompensuje jednoczesnego wyciągu mechanicznego powietrza przez wentylator w włączonym okapie kuchennym i naturalnego ciągu powietrza w pozostałych Twoich przewodach wentylacyjnych i w przewodzie spalinowym od Junkersa i jak myślisz którędy do mieszkania napłynie powietrze.

Odp. powietrze napłynie albo drugim przewodem wentylacyjnym kuchni, co tym samym z ciągnie powietrze z nad dachu, które będzie zanieczyszczone tym, co wyrzuca sąsiedni przewód wentylacyjny, do którego przyłączony jest twój okap, albo może z ciągnąć powietrze z przewodu wentylacyjnego łazienki lub przewodu spalinowego, które mogą być zanieczyszczone spalinami wyrzucanymi z sąsiednich przewodów spalinowych lub mogą z ciągnąć spaliny powstałe podczas bezpośredniej pracy twojego Junkersa,
a więc w każdym wypadku może to odbić się na twoim zdrowiu a w przypadku z ciągnięcia spalin z twojego Junkersa może skończyć się śmiertelnym zatruciem twoim lub innych użytkowników twojego mieszkania. Najlepiej jak u Ciebie w mieszkaniu w mroźny zimowy wieczór zatańczy p. Czajnik, a jak okaże się, że nie umie tańczyć to włącz okap i włącz, Junkersa, ale Ty lepiej wyjdź z mieszkania.

aga


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Dzieki za odpowiedź.
Ale po tym profesjonalnym wytłumaczeniu prosże powiedz mi czy musze zdjąć okap czy tylko powinnam.

Nadmieniam że te kominy są na osobnych ścianach i są od siebie oddalone o ponad 3m .
Pozdrawiam
Anta


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
W kuchni z piecykiem gazowym z otwartą komorą spalania musisz odłączyć od przewodu wentylacyjnego urządzenie które mechanicznie wyciąga powietrze z mieszkania. Słowo "powinien" jest równoznaczne ze słowem "musisz". Gazownicy nie popisali się, bo powinni wpisać to do protokołu i zamknąć dopływa gazu do piecyka gazowego z otwartą komorą spalania i spisać licznik w gazomierzu, ponieważ to pomieszczenie nie odpowiada warunkom technicznym dla piecyka gazowego i jeżeli doszło by do zatrucia kogoś z domowników to dostali by zarzuty z Kodeksu Karnego (chyba par. 160). Okap kuchenny jest wskazany, aby bezpośrednio odprowadzał opary kuchenne i spaliny gazowe do przewodu wentylacyjnego ale nie może być z wentylatorem, który mechanicznie wyciąga powietrze z mieszkania i tu odległość nie gra roli.

aga


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Witam! Na jakiej wysokości nad kuchenką gazową powinien być zawieszony okap? Czy są jakieś normy określające wysokość zamontowania okapu?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
załóż tak żebyś sobie głowy nie rozwalił.


odpowiedz
operon napisał:
Witam! Na jakiej wysokości nad kuchenką gazową powinien być zawieszony okap? Czy są jakieś normy określające wysokość zamontowania okapu?


Wysokość jest dowolna i jedynie rozsądek jest tu miarą..


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
minimum 65 cm nad kuchnią gazową

aga


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
anit nie musisz ściągać okapu, wystarczy że wymontujesz wentylatorek z silniczkiem z tego okapu.

"Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn."


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Witam jeżeli jest w kuchni komin który posiada dwa kanały to jeden będzie wentylacyjnym,zaś drugi może być wykorzystany do okapu. W blokach 11 piętrowych 4 piętrowych jest zakaz używania okapów elektrycznych bo na innej zasadzie działają kominy


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz

E-izolacje

E-ściany

E-okna

E-instalacje

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter