Szambo na zgłoszenie?

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Szambo na zgłoszenie?

autor: xander119 » 16 sty 2014, 8:55

Witam, jestem nowy więc proszę o wyrozumiałość jeśli był już taki temat. Otóż zamierzam na działce przy budynku gospodarczym który zrobiłem na zgłoszenie wkopać prefabrykowane szambo. Proszę o wypowiedzenie się osób z doświadczeniem-najlepiej z okolic podlegających pod Starostwo w Pruszczu Gdańskim, ale nie koniecznie-jakie procedury oraz dokumenty mnie czekają. Czy skoro budynek jest na zgłoszenie to zbiornik na ścieki gospodarcze jako instalacja do tego budynku też może być na zgłoszenie? Czy bezwzględnie muszę starać się o pozwolenie na budowę?-co jest dla mnie nie zrozumiałe z tego względu że przecież niczego nie będę budował. Przyjeżdża zbiornik na miejsce, HDS wstawia go do wykopu, podłączam rurę od budynku i zasypuję wszystko. Nie widzę tu aż takiej filozofii żeby prowadzić dziennik budowy, zatrudnić kierownika i robić tablice informacyjne..
Pozdrawiam

EXPERTPROOF
Re: Szambo na zgłoszenie?

autor: EXPERTPROOF » 16 sty 2014, 9:21

Jeżeli lokalizacja szamba była zaznaczona na planie zagospodarowania działki dołączonym do pozwolenia na budowę, wówczas można je zbudować bez żadnych dodatkowych formalności. Jeżeli nie - wykonanie szamba trzeba zgłosić w starostwie powiatowym 30 dni przed rozpoczęciem budowy.

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Szambo na zgłoszenie?

autor: xander119 » 16 sty 2014, 9:33

Nie mam pozwolenia na budowę-budynek był zgłoszony zgodnie z Art.29 Prawa Budowlanego. Jak mam ten zbiornik w zgłoszeniu ująć? W Starostwie mówią że potrzeba pozwolenia na budowę bo w Art.29 nie ma zapisu o zbiorniku na ścieki.

EXPERTPROOF
Re: Szambo na zgłoszenie?

autor: EXPERTPROOF » 16 sty 2014, 11:05

złóż wniosek i czekaj na decyję

xander119
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2490
Rejestracja: 16 sty 2014, 8:49
Re: Szambo na zgłoszenie?

autor: xander119 » 16 sty 2014, 11:10

No mam taki zamiar-przynajmniej będę miał podstawę prawną-ale nie wiem jak to ująć w zgłoszeniu. Mam taki gotowy projekt od producenta ale jest on zatytułowany zbiornik na ścieki sanitarne a z takim nagłówkiem nie przejdzie zgłoszenie bankowo-w PB jest zapis że zbiornik na ścieki sanitarne wymaga pozwolenia na budowę.
Zastanawia mnie jeszcze czy do tego zgłoszenia nie potrzeba projektu przyłącza od osoby uprawnionej, mapy do celów projektowych itd czy wystarczy tylko mój szkic tak jak do budynku na zgłoszenie.

EXPERTPROOF
Re: Szambo na zgłoszenie?

autor: EXPERTPROOF » 16 sty 2014, 12:17

widać od razu że profesjonalista ten projekt robił i nazwał zbiornik jak chciał ;-)

Zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe to Twoje szambo potocznie zwane

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

§ 34.
Zbiorniki na nieczystości ciekłe mogą być stosowane tylko na działkach budowlanych niemających możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej, przy czym nie dopuszcza się ich stosowania na obszarach podlegających szczególnej ochronie środowiska i narażonych na powodzie oraz zalewanie wodami opadowymi.

§ 35.
Zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe, doły ustępów nieskanalizowanych oraz urządzenia kanalizacyjne i zbiorniki do usuwania i gromadzenia wydalin pochodzenia zwierzęcego powinny mieć dno i ściany nieprzepuszczalne, szczelne przekrycie z zamykanym otworem do usuwania nieczystości i odpowietrzenie wyprowadzone co najmniej 0,5 m ponad poziom terenu.

§ 36.
1. Odległość pokryw i wylotów wentylacji ze zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe, dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc nie większej niż 4 i podobnych urządzeń sanitarno-gospodarczych o pojemności do 10 m3 powinna wynosić co najmniej:
- od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz do magazynów produktów spożywczych - 15 m,
- od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego - 7,5 m.

2. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej odległości urządzeń sanitarno-gospodarczych, o których mowa w ust. 1, powinny wynosić co najmniej:
- od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi - 5 m, przy czym nie dotyczy to dołów ustępowych w zabudowie jednorodzinnej,
- od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego - 2 m.

3. Odległości pokryw i wylotów wentylacji z dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc większej niż 4 oraz zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe i kompostowników o pojemności powyżej 10 m3 do 50 m3 powinny wynosić co najmniej:
- od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń wymienionych w ust. 1 pkt 1 - 30 m,
- od granicy działki sąsiedniej - 7,5 m,
- od linii rozgraniczającej drogi (ulicy) lub ciągu pieszego - 10 m.

4. Właściwy organ w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w
porozumieniu z państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, może ustalić dla działek budowlanych położonych przy zabudowanych działkach sąsiednich odległości mniejsze niż określone w ust. 1 i 2.

5. Kryte zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe oraz doły ustępowe mogą być sytuowane w odległości mniejszej niż 2 m od granicy, w tym także przy granicy działek, jeżeli sąsiadują z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej, pod warunkiem zachowania odległości określonych w § 31 i § 36.

6. Odległości zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe i kompostowników o pojemności powyżej 50 m3 od budynków przeznaczonych na pobyt ludzi należy przyjmować zgodnie ze wskazaniem ekspertyzy technicznej, przyjętej przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

§ 37.
Przepływowe, szczelne osadniki podziemne, stanowiące część przydomowej oczyszczalni ścieków gospodarczo-bytowych, służące do wstępnego ich oczyszczania, mogą być sytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie budynków jednorodzinnych, pod warunkiem wyprowadzenia ich odpowietrzenia przez instalację kanalizacyjną co najmniej 0,6 m powyżej górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych w tych budynkach.

§ 38.
Odległość osadników błota, łapaczy olejów mineralnych i tłuszczu, neutralizatorów ścieków i innych podobnych zbiorników od okien otwieralnych i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinna wynosić co najmniej 5 m, jeżeli przepisy odrębne nie stanowią inaczej.

********
Prawo wodne
(Ustawa z dn. 18. VII 2001 r Dz .U.2001.Nr 115, poz 1229, zmiany Dz. U. 2001 Nr 154,poz 1803)



Rodzaje korzystania z wód:
1. powszechne - umożliwia ludziom korzystanie z wód poprzez ich udostępnianie dla wypoczynku, sportów wodnych , wędkarstwa i zaspakajanie potrzeb bytowych człowieka oraz potrzeb gospodarstwa.
Powszechnym korzystaniem z wód są objęte wszystkie śródlądowe wody powierzchniowe oraz morskie wody wewnętrzne stanowiące własność państwa.
2. zwykłe - gdy właściciel gruntu, dla zaspokojenia potrzeb własnych i gospodarstwa domowego oraz indywidualnego gospodarstwa rolnego, korzysta z wody stanowiącej jego własność oraz z wody podziemnej znajdującej się w jego gruncie (do 5 m3/dobę i nie więcej jak 0,5 m3/godz).
3. szczególne - szczególne korzystanie z wód jest to korzystanie z wód wykraczające poza powszechne lub zwykłe między innymi takie jak:
- pobór wód powierzchniowych i podziemnych,
- wprowadzanie ścieków do wód lub ziemi

Pozwolenie wodnoprawne
Szczególne korzystanie z wód dozwolone jest tylko na podstawie decyzji administracyjnej zwanej pozwoleniem wodnoprawnym wydanej na podstawie Kodeksu Postępowania Administracyjnego i może stanowić zezwolenie na: szczególne korzystanie z wód, wykonanie urządzeń wodnych, eksploatację urządzeń wodnych.

Pozwolenie wodnoprawne wydawane jest na wniosek podmiotu zainteresowanego. Do wniosku powinna być dołączona dokumentacja techniczna zwana operatem wodnoprawnym.

Rodzaje pozwoleń wodnoprawnych - związanych z realizacją zadań chroniących wody przed zanieczyszczeniem:
- na wprowadzanie ścieków do wody lub do ziemi,
- na wykonanie urządzeń zabezpieczających wody przed zanieczyszczeniem oraz urządzeń, służących do wprowadzenia ścieków do wody lub do ziemi,
- na eksploatację w/w urządzeń. Pozwolenia wodnoprawne są wydawane na czas oznaczony. W przypadku odprowadzania ścieków do wód lub do ziemi określa się ich: ilość, stan i skład.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków:
I-szy wariant - gdy odprowadzamy ścieki do gruntu lub wód stanowiących naszą własność nie jest wymagane pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie przez właściciela gruntu do ziemi albo wody powierzchniowej stanowiącej jego własność ścieków powstających w gospodarstwie domowym i indywidualnym gospodarstwie rolnym. Wymagane jest natomiast pozwolenie na wykonanie urządzeń zabezpieczających wody przed zanieczyszczeniem oraz eksploatację tego rodzaju urządzeń.

II-gi wariant - gdy odprowadzamy ścieki do gruntu lub wód nie stanowiących naszej własności .Wówczas jest wymagane pozwolenie na szczególne korzystanie z wód .Na treść uprawnień wodnych uzyskanych na podstawie takiego pozwolenia składa się zarówno prawo do korzystania z wody w sposób szczególny, jak i prawo do wykonania i eksploatacji urządzeń wodnych służących szczególnemu korzystaniu z wód. Pozwolenia takie wydawane są przez Samorządy Powiatowe na podstawie sporządzonej dokumentacji zwanej operatem wodnoprawnym

Awatar użytkownika
justyna19930
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 44
Rejestracja: 19 lis 2013, 18:14
Re: Szambo na zgłoszenie?

autor: justyna19930 » 16 sty 2014, 15:50

A może ktoś wie ile kosztuje likwidacja szamba? Kilka lat temu (gdy w mojej miejscowości nie było jeszcze zbiorczej sieci kanalizacyjnej) zdecydowaliśmy się na szambo, jednak koszty wywozu są ogromne. Miesięcznie płacimy prawie 300zł, dlatego chcemy wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków. W internecie opisanych jest jej wiele zalet np. tutaj - http://artelis.pl/artykuly/58638/Wady-i-zalety-przydomowej-oczyszczalni-sciekow a poza tym roczny koszt eksploatacji jest o wiele niższy.

EXPERTPROOF
Re: Szambo na zgłoszenie?

autor: EXPERTPROOF » 16 sty 2014, 17:44

10m3 dla 6 osobowej rodziny to normalne zużycie, gorzej jak masz zużycie 4m3 wody z licznika a 10m3 w szambie jest .. koszty likwidacji dołów gnilnych czyli wykopywane w zimę i utylizowane wapnem - 1.000-1.500 zł w zależności od dostępu do szamba ( jesli masz szambo w ogródku a masz inne habazie już i ogród utrzymany to koszty wzrosną o koszt renowacji ogrodu)

często szamba nie usuwa się już możesz z niego zbiorniki na wodę użytkową przystosować

tom7878
Aktywny
Aktywny
Posty: 165
Rejestracja: 18 lip 2013, 16:29
Re: Szambo na zgłoszenie?

autor: tom7878 » 25 mar 2014, 21:54

A nie lepiej zamiast szamba wybudować oczyszczalnie biologiczną? Widziałem niedrogie na http://www.ekohouse-oczyszczalnie.pl/pl/ i sam zastanawiam się nad zakupem. Taka inwestycja szybko się zwróci i jest o wiele bardziej opłacalna od szamba, które z czasem może zacząć przeciekać.

DOMINIK 77
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 10 lis 2014, 10:56
Re: Szambo na zgłoszenie?

autor: DOMINIK 77 » 10 lis 2014, 11:10

Tu w przejrzysty sposób jest wypunktowane jakie roboty wymagają pozwolenia a jakie tylko pozwolenia http://www.archikoncept.pl/porady/.%20Powinno%20pomóc.

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Szambo na zgłoszenie?

autor: RobertKGB » 12 lis 2014, 11:34

Lucas33 pisze:Ech, ja to przez długi czas do odprowadzania ścieków to miałem szambo i to był błąd. Opróżnianie takiego zbiornika wcale mało nie kosztowało. Dopiero niedawno zdecydowałem się na taką instalację jak przydomowa oczyszczalnia i mam luz. Oczyszczalnię mi zaprojektowała i postawiła firma ETG System -www.etg-system.pl. Ich mogę zdecydowanie polecić w przypadku takich inwestycji. Profesjonalne podejście, miły kontakt, serwis, projekt, sprzedaż, montaż...wszytko w jednym.


Naprawdę szukasz tu idiotów ?
Co post to spam , firma pewnie równie nędzna jak poziom ich reklamy.

HABA RL
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 88
Rejestracja: 10 maja 2013, 11:46
Lokalizacja: Cała Polska
Kontaktowanie:
Re: Szambo na zgłoszenie?

autor: HABA RL » 18 lis 2014, 0:03

Do firm marketingowych: proszę was, opanujcie się. Takimi krypto-reklamami tylko szkodzicie waszym klientom i robicie im antyreklamę.
Tyle w kwestii fickyjnego "Lucasa33".

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Szambo na zgłoszenie?

autor: RobertKGB » 18 lis 2014, 7:28

na tym forum takich jak lukas to na pęczki, prawie połowa postów to spam reklamowy, do tego jeszcze można doliczyć "filmowców" co wklejają hurtowo linki do filmów. A moderatorów brak.....

KTH
Re: Szambo na zgłoszenie?

autor: KTH » 18 lis 2014, 19:49

lecą głowy ;-) ale dajcie czas albo na priv do mnie podsyłajcie spamy i linki do profili ...

RobertKGB
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 991
Rejestracja: 04 cze 2013, 8:36
Lokalizacja: 3-City
Re: Szambo na zgłoszenie?

autor: RobertKGB » 18 lis 2014, 20:31

ja czesto klikam zgłoś nadużycie , ale nie wiem czy ktoś na drugim końcu to odbiera i czyta, myślę że jeśli moderatorzy nie dają rady to jeszcze kilka zaufanych osób powinno dostać uprawnenia i się zająć tym na forum


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Grapeshot [Crawler] i 10 gości

Gotowe projekty domów