Czy płyta to fundament

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
Hary25
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2014, 17:37
Lokalizacja: kościerzyna
Czy płyta to fundament

autor: Hary25 » 05 sty 2014, 17:52

Witam wszystkich. Mam pytanie. chcę postawić garaż drewniany o powierzchni 24mkw. Według polskiego prawa musi on być postawiony na tzw. szklankach i wystarczy to zgłosić tylko do urzędu. Bo jak miał by stać na fundamencie to muszę mieć pozwolenie. I jak póżniej wyleję w nim posadzkę betonową czy nie uzna mi tego jakiś urzędnik jako płytę betonową? i drugie pytanie to czy jak wyleję bez szklanek samą wylewkę to czy też nie będzie z tym problemu że zaliczą mi to jako płytę betonową? :D
Pozdrawiam!

matskl
Re: Czy płyta to fundament

autor: matskl » 05 sty 2014, 18:01

Jeśli do szklanek dolejesz posadzkę to ok. bo to tylko posadzka. Lecz do płyty to już inaczej płyta jest grubsza i zbrojona, wiec chyba zalicza sie do fundamentu.

Hary25
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2014, 17:37
Lokalizacja: kościerzyna
Re: Czy płyta to fundament

autor: Hary25 » 05 sty 2014, 18:55

No ok to rozumie. Czyli bez szklanek wyleję ten sam beton z tym samym zbrojeniem to jednak będzie płyta tak? :D

Yaskier
Aktywny
Aktywny
Posty: 249
Rejestracja: 03 sty 2013, 22:40
Lokalizacja: Łódź
Re: Czy płyta to fundament

autor: Yaskier » 05 sty 2014, 22:40

jeżeli chcesz postawić GARAŻ to potrzebne będzie pozwolenie na budowę.

Jeżeli natomiast chciałbyś postawić wolnostojący parterowy BUDYNEK GOSPODARCZY o powierzchni zabudowy do 25 m2 to wystarczy zgłoszenie o zamiarze wykonania robót i nie ma znaczenia sposób fundamentowania.

W ogóle sposób posadowienia nie ma znaczenia z punktu widzenia prawa budowlanego

PB, art.29 p.2; art.30 p.1

(no chyba ze masz tam plan miejscowy z jakimiś dziwnymi zapisami...)

BIBB1991
Re: Czy płyta to fundament

autor: BIBB1991 » 06 sty 2014, 9:45

Garaż można wybudować na zgłoszenie pod warunkiem, że nie będzie on połączony trwale z gruntem oraz będzie posiadał znamiona obiektu tymczasowego - obiekt przeznaczony do rozbiórki lub przeniesienia po 120 dniach od dnia rozpoczęcia budowy.

dascompany
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 07 sty 2014, 12:47
Lokalizacja: Trzebinia
Kontaktowanie:
Re: Czy płyta to fundament

autor: dascompany » 07 sty 2014, 13:30

Zgadzam się z twoją wypowiedzią. Jednak ważnym jeszcze aspektem o którym trzeba pamiętać to odległość od granicy działki sąsiadującej. Odległość taka to 3m.
Pracuję w firmie która sprzedaje namioty magazynowe, garażowe, imprezowe i często kontaktują się z Nami klienci, którzy nie mają możliwości postawienia zwykłego garażu ze względu na wymiary działki. Rozwiązanie jakie im proponujemy jest całkowicie bezpieczne dla samochodu. Na taki garaż nie wymagane jest żadne pozwolenie. Wystarczy tylko i wyłącznie zgłoszenie w Starostwie Powiatowym. Budynek ten zaliczany jest do tymczasowego i nie ma problemów z jego zgłoszeniem.
Dodatkową korzyścią jest możliwość zrobienia wylewki lub innego utwardzenia podłoża pod ten budynek. Zapraszam do zapoznania się z ofertą na stronie www.dascompany.pl

Yaskier
Aktywny
Aktywny
Posty: 249
Rejestracja: 03 sty 2013, 22:40
Lokalizacja: Łódź
Re: Czy płyta to fundament

autor: Yaskier » 09 sty 2014, 12:14

przestańcie pisać bzdety. Garażu nie można postawić na zgłoszenie (garaż to obiekt o specyficznych wymaganiach, w którym należy zapewnić odpowiednią wentylację, który musi spełniać wymogi dotyczące odległości od okien, granicy itd) i dlatego właściwą drogą do zatwierdzenia projektu garażu jest pozwolenie na budowę. Tyle na temat GARAŻU

Można postawić budynek gospodarczy, a następnie użytkować go jako garaż - co często ludzie robią. Trzeba tylko mieć świadomość że korzystamy wtedy z budynku gospodarczego niezgodnie z jego przeznaczeniem, co w określonych i udokumentowanych sytuacjach może spotkać się z interwencją nadzoru budowlanego (jak cię sąsiad podkabluje). W tym wypadku budynek powinien być odsunięty od granicy o 3m, mieć powierzchnię nieprzekraczającą 25m2 i nie ma znaczenia sposób posadowienia (może być płyta, ściana fundamentowa, szklanki, cokolwiek).

Można zbudować obiekt tymczasowy, który musi być rozebrany w nieprzekraczalnym terminie 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu. Można wystąpić z ponownym zgłoszeniem i tak sobie resztę życia spędzić na zgłaszaniu co 120 dni obiektu tymczasowego (jeśli komuś odpowiada taki tryb utrzymywania wątpliwej legalności stanu faktycznego to ok). Obiekt tymczasowy nie może być trwale związany z gruntem to co wystaje nad ziemię musi być rozbieralne a nie murowane. To co jest pod ziemią może być jakie chcesz (może być płyta, ściana fundamentowa, szklanki, cokolwiek)

dascompany
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 07 sty 2014, 12:47
Lokalizacja: Trzebinia
Kontaktowanie:
Re: Czy płyta to fundament

autor: dascompany » 09 sty 2014, 13:21

Yaskier, zgadzam się w 100% z twoją wypowiedzią, ale chyba nie zrozumiałeś dokładnie o czym ja piszę. Chodzi mi o to, że obiekt tymczasowy o którym pisałam w poście można postawić na dowolnym podłożu, i tak np. można przymocować go do wylewki, kostki brukowej, trawy itp. Jeśli planujemy pod nasz "obiekt" zrobić wylewkę, to zalecane jest wykonanie większej powierzchni niż namiot, aby nie było później problemów.

W pozostałych kwestiach zgadzam się z Tobą.

Goller
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 94
Rejestracja: 31 lip 2013, 13:03
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czy płyta to fundament

autor: Goller » 16 sty 2014, 11:14

Na podstawie art. 29 prawa budowlanego, istnieje możliwość postawienia budynku gospodarczego wolno stojącego parterowego, o powierzchni zabudowy do 35 m (25 m w mieście) bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę ale dotyczy to tylko działek siedliskowych, a więc związanych z gospodarką rolną bądź rodzinnych ogrodów działkowych.

dascompany
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 07 sty 2014, 12:47
Lokalizacja: Trzebinia
Kontaktowanie:
Re: Czy płyta to fundament

autor: dascompany » 16 sty 2014, 11:36

Goller, nie wiem gdzie wyczytałeś że dotyczy to postawienia tylko na działkach rolnych lub w ogródkach działkowych. Proszę, zapoznaj się z poniższym artykułem i nie wprowadzaj ludzi w błąd!

"Według przepisu rozporządzenia budynek gospodarczy jest przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi i sprzętu służącego do obsługi innego budynku mieszkalnego (także: zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej, rekreacji indywidualnej), a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej również do przechowywania środków i sprzętu do produkcji rolnej.2

Budowa budynku gospodarczego nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, jeżeli właściciel działki chce wybudować parterowy budynek gospodarczy o powierzchni zabudowy do 35 m2 przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m dotyczy to budynków gospodarczych, które są obiektami gospodarczymi związanymi z produkcją rolną i uzupełniają zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej.3

Zwolnione od obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę są wolno stojące budynki parterowe (o przeznaczeniu gospodarczym) o powierzchni zabudowy do 25 m2. Łączna liczba takich budynków gospodarczych na działce nie może przekraczać 2 obiektów na każde 500 m2 działki.4 Budynki gospodarcze spełniające powyższe warunki nie wymagają pozwolenia na budowę wystarczy dokonać zgłoszenia zamiaru wybudowania takiego obiektu na działce. Zgłoszenia należy dokonać we właściwym urzędzie powiatowym.

W treści zgłoszenia powinny znaleźć się następujące informacje:
- zakres i sposób wykonywania robót budowlanych
- termin ich rozpoczęcia
- do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o prawie korzystania z nieruchomości na cele budowlane oraz
- szkice i rysunki budynku gospodarczego
- dokumenty wskazane przez właściwy organ, jeżeli ten ich zażąda (np. plan zagospodarowania działki itp.)

Zgłoszenia należy dokonać odpowiednio wcześniej, gdyż do wykonywania robót budowlanych można przystąpić po 30 dniach od dnia doręczenia zgłoszenia, jeżeli właściwy organ w tym czasie nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu.5

Oprócz wskazanych wyżej formalności należy dokładnie zaznaczyć na mapce działki usytuowanie budynku gospodarczego tak, by było ono zgodne z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późn. zm.). Rozporządzenie powyższe reguluje zasady, jakimi należy się kierować przy sytuowaniu budynków na działce pod względem minimalnych odległości, jakie należy zachować od granicy działki czy innych istniejących na działce budynków."

Goller
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 94
Rejestracja: 31 lip 2013, 13:03
Lokalizacja: Warszawa
Re: Czy płyta to fundament

autor: Goller » 16 sty 2014, 11:47

"Rozdział 4

Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych

Art. 29.1.Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
1)obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:

a)parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m"
...
"4)altan i obiektów gospodarczych na działkach w pracowniczych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2w miastach i do 35 m2poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich"

Bez oskarżeń proszę ;) kluczowym tutaj tematem jest działka siedliskowa czyli przeznaczona na działalność rolną, słyszałem już kilka razy, że ktoś miał problem z taką działką niestety.

Zatem jeżeli nasz autor wątku nie spełnia tych wymogów, nie obejdzie się moim zdaniem bez pełnej procedury papierowej związanej z budową.

dascompany
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 07 sty 2014, 12:47
Lokalizacja: Trzebinia
Kontaktowanie:
Re: Czy płyta to fundament

autor: dascompany » 16 sty 2014, 12:00

Na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego znalazłam rozpiskę co wymaga zgłoszenia i na jakich działkach:

Jakie rodzaje budów lub robót budowlanych wymagają zgłoszenia
Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga budowa (art. 30 ust. 1 ustawy - Prawo budowlane):

obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
płyt do składowania obornika,
szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,
naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,
suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2;
wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę;
wiat przystankowych i peronowych;
budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 20 m2, służących jako zaplecze do bieżącego utrzymania linii kolejowych, położonych na terenach stanowiących własność Skarbu Państwa i będących we władaniu zarządu kolei;
wolno stojących kabin telefonicznych, szaf i słupków telekomunikacyjnych;
parkometrów z własnym zasilaniem;
boisk szkolnych oraz boisk, kortów tenisowych, bieżni służących do rekreacji;
miejsc postojowych dla samochodów osobowych do 10 stanowisk włącznie;
zatok parkingowych na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych;
tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu;
gospodarczych obiektów budowlanych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, przeznaczonych wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położonych na gruntach leśnych Skarbu Państwa;
obiektów budowlanych piętrzących wodę i upustowych o wysokości piętrzenia poniżej 1 m poza rzekami żeglownymi oraz poza obszarem parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych oraz ich otulin;
przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 30 m2;
pomostów o długości całkowitej do 25 m i wysokości, liczonej od korony pomostu do dna akwenu, do 2,50 m, służących do:
cumowania niewielkich jednostek pływających, jak łodzie, kajaki, jachty,
uprawiania wędkarstwa,
rekreacji;
opasek brzegowych oraz innych sztucznych, powierzchniowych lub liniowych umocnień brzegów rzek i potoków górskich oraz brzegu morskiego, brzegu morskich wód wewnętrznych, niestanowiących konstrukcji oporowych;
pochylni przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych;
instalacji zbiornikowych na gaz płynny z pojedynczym zbiornikiem o pojemności do 7 m3, przeznaczonych do zasilania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych (do zgłoszenia budowy tego typu instalacji należy dodatkowo dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane. Projekt zagospodarowania działki lub terenu, w przypadku budowy instalacji gazowej powinien być uzgodniony z podmiotem właściwym do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych).
urządzeń pomiarowych, wraz z ogrodzeniami i drogami wewnętrznymi, państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej i państwowej służby hydrogeologicznej:
posterunków: wodowskazowych, meteorologicznych, opadowych oraz wód podziemnych,
punktów: obserwacyjnych stanów wód podziemnych oraz monitoringu jakości wód podziemnych,
piezometrów obserwacyjnych i obudowanych źródeł;



Zgłoszenia wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na

remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych, z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków;
dociepleniu budynków o wysokości do 12 m;
utwardzeniu powierzchni gruntu na działkach budowlanych;
instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych, z wyjątkiem usytuowanych na obiektach wpisanych do rejestru zabytków w rozumieniu przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz z wyjątkiem reklam świetlnych i podświetlanych usytuowanych poza obszarem zabudowanym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym;
wykonywaniu urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, z wyjątkiem:
ziemnych stawów hodowlanych,
urządzeń melioracji wodnych szczegółowych usytuowanych w granicach parków narodowych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych oraz ich otulin;
wykonywaniu ujęć wód śródlądowych powierzchniowych o wydajności poniżej 50 m3/h oraz obudowy ujęć wód podziemnych;
przebudowie sieci elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;
przebudowie dróg, torów i urządzeń kolejowych;
wykonywaniu podczyszczeniowych robót czerpalnych polegających na usunięciu spłyceń dna, powstałych w czasie użytkowania basenów i kanałów portowych oraz torów wodnych, w stosunku do głębokości technicznych (eksploatacyjnych) i nachyleń skarp podwodnych akwenu;


Zgłoszenia wymaga również:

budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m i wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu:
krat na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiektach wpisanych do rejestru zabytków,
urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych,
budowa obiektów małej architektury w miejscach publicznych (w zgłoszeniu należy dodatkowo przedstawić projekt zagospodarowania działki lub terenu, wykonany przez projektanta posiadającego wymagane uprawnienia budowlane).



W przypadku budowy przyłączy elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych, inwestor ma prawo wyboru jednej z dwóch procedur:

budować na podstawie zgłoszenia (art. 29 ust. 1 pkt 20 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 1a ustawy - Prawo budowlane).
Do zgłoszenia budowy przyłączy należy dodatkowo dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane
bez zgłoszenia (art. 29a ustawy - Prawo budowlane).
W przypadku budowy bez zgłoszenia inwestor zobowiązany jest do sporządzenia planu sytuacyjnego przyłącza na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Do planu tego będą miały zastosowanie odpowiednie przepisy Prawa geodezyjnego i kartograficznego, a do wykonywania przyłączy - w zależności od rodzaju przyłącza - Prawa energetycznego bądź ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.



Zgłoszenia wymaga rozbiórka budynków i budowli - niewpisanych do rejestru zabytków oraz nieobjętych ochroną konserwatorską - o wysokości poniżej 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości (art. 31 ust. 2 ustawy - Prawo budowlane). W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania tych robót.
Właściwy organ (starosta lub wojewoda) może nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, jeżeli może ona wpłynąć na pogorszenie stosunków wodnych, warunków sanitarnych oraz stanu środowiska lub wymaga zachowania warunków, od których spełnienia może być uzależnione prowadzenie robót związanych z rozbiórką.

Roboty zabezpieczające i rozbiórkowe można rozpocząć przed uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę lub przed ich zgłoszeniem, jeżeli mają one na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia. Rozpoczęcie takich robót nie zwalnia od obowiązku bezzwłocznego uzyskania pozwolenia na rozbiórkę lub zgłoszenia o zamierzonej rozbiórce obiektu budowlanego.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Gotowe projekty domów