Ocieplenie kamiennych fundamentów.

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

daromz
Początkujący
Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 20 gru 2013, 22:46
Ocieplenie kamiennych fundamentów.

autor: daromz » 20 gru 2013, 23:24

witam

Jestem nowy na forum więc proszę o względną wyrozumiałość. Postaram się dość szczegółowo opisać problem czytałem wiele (dziesiątki wątków zbliżonych tematem) wyciągnąłem pewne wnioski ale nadal mam wiele wątpliwośći. Podkreślam że zdaję sobie sprawę z popełnionych błędów remontowych wynikających na poprzednim etapie z niewiedzy oraz złego doradztwa firm które te remonty wykonywały.

Problem dotyczy docieplenia starszego domu. Budowla z roku około 1897. Starszy dom parterowy obecnie. Konstrukcja ciany 60 cm cegła, fundament układany kamień do ok 50 cm na ziemią i ok 2 m pod, poniżej chyba ubijany jakiś żwirek ciężko określić. Dom częściowo podpiwniczony, jeśli chodzi o izolację poziomą wątpię aby była.
Docieplenie chcę wykonać z dwóch powodów:
- dom jest remontowany i rozbudowywany obecnie - mieszkam w nim i jest dość zimny
- w domu występuje zjawisko skraplania się wody na ścianach zwłaszcza w jedym pomieszczeniu przy samej ziemi. Wentylacja już zrobiona prawidłowo wilgotność na poziomie 50% mam wszędzie mierniki.

1. Część nie podpiwniczona tak wygląda.


Obrazek



Do blachy jest fundament kamienny potem cegła. W domu podłoga zaczyna się dopiero 10 cm nad poziomem tego kamienia czyli ok 60 cm na ziemią. Budowa podłogi w domu: ziemia, nasyp z gruzu, chudy beton, folia 5 cm styropianu, folia wywinięta na ścianę, 5 cm wylewki, podłoga panelowa. Termowizja wykazała duże straty ciepła na tym fundamentalnym elemencie z zewnątrz. Pytanie ocieplenie typu styrodrut z 80 cm do ziemi i na tym elemencie coś da? Brak izolacji cieplnej wnętrza ze scianą Oawiam się przenoszenia ciepła z zewnątrz przez ścianę do fundamentu.



Obrazek

W punkcie M2 jest dopiero część mieszkalna teoretycznie ponizej jest ziemia i gruz. Nie wiem czy ciepło ucieka przez podłogę czy przenosi je ściana na fundament. Duża różnica temperatry pomiedzy dołem ściany wewnątrz a górnymi częściami. Dół 7 stopni zimniejszy.

2. W części podpiwniczonej jest jeszcze większa różnica temperatry. Piwnicę i część mieszkalną oddziela strop łukowy. Wcześniej położona folia kubełkowa na fundamecjie. Nie wiem w którym momencie jest problem. Jedno jest pewne dolne częsci ścian wewnątrz są bardzo zimne i to jest cały problem zwłaszcza tam gdzie jest piwnica ale nie znam dokładnie powodu podejrzewam:

a. brak ocieplenia zewnętrznego oraz fundamentu - to da się zrobić styrodrut do ziemi może być nawet na głębokość piwnicy wyżej styropian
b. zimno od piwnicy idzie przez łuk do góry albo ciepło na dół 5 cm ocieplenia pewnie mało mogę ocieplić styropianem strop od dołu
c. folia kubełkowa powoduje przepływ powietrza i jeszcze bardziej wyziębia fundament
d. najgorsza opcja kamienny fundament przenosi zimno z ziemi do dolnych części ścian i to jest prawie nie możliwe do usunięcia chciaż ściany wewnętrzne również mają fundament kamienny a różnica temperatury jest sporo niższa

Prosze o pomoc osoby które mają może doświaczenie z fundamentami kamiennymi. Nie wiem co ocieplać żeby dolne części ciany były cieplejsze. Wogóle czy jest to możliwe do osiągnięcia przy technologi kamiennej.

Jeszcze kilka pomocniczych zdjęć z termowizji.

1. strop w piwnicy. Niby ma 15 stopni nie wiem czy to duże straty.

Obrazek

2. ściana kamienna - fundament w piwnicy. Wygląda na bardzo zimny.


Obrazek


3. Wenątrz problemowego pomieszczenia. Według mnie wygląda na to że podłoga nie jest najzimniejszym punktem a więc problem najbardziej tkwi w zimnym fundamencie.



Obrazek

Pytanie jak rozwiązać ten problem ocieplenie z zewnątrz ściany, tych 50 cm fundamentu kamiennego nad ziemią i fundamentu w ziemi pomoże? Problem przez wcześniejsze pokolenia nie był odczuwalny ponieważ przed remontem szły w tej ścianie rury centralnego nie izolowane i ogrzewały ścianę teraz idą izolowane w wylewce. Problemu w lecie nie ma tylko w zimie.

EXPERTPROOF
Re: Ocieplenie kamiennych fundamentów.

autor: EXPERTPROOF » 07 sty 2014, 10:37

prześlij dokumentację na office@expertproof.eu zweryfikuję Ci wszystko
napisz jeszcze czy masz wilgoć gruntową czy masz wodę przy fundamencie albo na posadzkach w piwnicy.

Fundamenty kamienne z głazów narzutowych, lub kamienne z wtrąceniem cegły


Obrazek


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Gotowe projekty domów