remont domku parterowego z lat 80 tych czy lepiej nowy

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
omias
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 18 gru 2011, 0:10
Lokalizacja: łódzkie
remont domku parterowego z lat 80 tych czy lepiej nowy

autor: omias » 03 wrz 2013, 18:59

Witam,w obecnej sytuacji mam mozliwość remontu domu po dziadkach domek parterowy który wymaga gruntowneoo remontu i teraz pytanie czy bardziej opłaca sie remontować taki dom czy lepiej postawić nowy domek bo remont pochłonie tez sporo

Yaskier
Aktywny
Aktywny
Posty: 249
Rejestracja: 03 sty 2013, 22:40
Lokalizacja: Łódź
Re: remont domku parterowego z lat 80 tych czy lepiej nowy

autor: Yaskier » 03 wrz 2013, 21:39

remont pochłonie sporo i można go schrzanić, może też pochłonąć niezawiele i można go zrobić dobrze i podobnie jest z budową nowego - można sporo wydać i mieć kłopoty, można wydać mało i mieć kłopoty, można nie mieć kłopotów i wydać trochę więcej itd itp.

Oczekujesz odpowiedzi na fundamentalne pytanie nie dostarczając żadnych informacji. ZA MAŁO DANYCH...

omias
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 18 gru 2011, 0:10
Lokalizacja: łódzkie
Re: remont domku parterowego z lat 80 tych czy lepiej nowy

autor: omias » 03 wrz 2013, 23:06

dom wymaga zmiany dachu.ocieplenia.wymiana elektryki i centralnego ogrzewania myslalem dobudowac poddasze użytkowe pare scian zburzyc w tym komin i tak mnie zastanawia ta przerobka czy nie pochlonie tyle samo co wybudowanie nowego jakiegos małego donu

Yaskier
Aktywny
Aktywny
Posty: 249
Rejestracja: 03 sty 2013, 22:40
Lokalizacja: Łódź
Re: remont domku parterowego z lat 80 tych czy lepiej nowy

autor: Yaskier » 04 wrz 2013, 1:52

Słowem pozostają ci fundamenty, ściany nośne i ewentualnie stropy... Na porównaniu budowy lub adaptacji tych elementów musisz się skupić analizując sytuację.

Wariant z przebudową: trzeba odkopać ściany fundamentowe i wykonać na nich izolację wodochronną i termiczną. Być może konieczna też będzie przepona pozioma na zwieńczeniu ściany fundamentowej - zależnie od stanu ściany, istniejącej izolacji poziomej i warunków podłoża. Jak znam życie ściany też nie zachowają się bez zmian - któreś okno/drzwi trzeba będzie poszerzyć lub wykuć nowy otwór a stary zamurować itp, ewentualnie skucie tynków. To są koszty adaptacji.
Wykonanie i zabezpieczenie wykopów, wykonanie ław fundamentowych, ścian fundamentowych, izolacją pionową i poziomą tych ścian, wykonanie ścian parteru i stropów, przyłączenie mediów do budynku (prąd, woda, kanalizacja, gaz). To są koszty wariantu z budową nowego budynku.

Zakładam, że w przypadku adaptacji posadzka będzie rozkuta a instalacje przebudowane więc koszt w jednym i w drugim przypadku będzie taki sam - tak jak dla pozostałych niewymienionych robót (izolacje ścian, dach, okna, instalacje itd)

Ponadto w wariancie z przebudową projekt będzie dość kosztowny bo musi to być projekt indywidualny, musi zawierać inwentaryzację i ekspertyzę stanu istniejącego. W wariancie z budową nowego budynku możesz skorzystać z projektu typowego (czego jako architekt nie polecam ;)) co pozwoli na niewielką redukcję kosztów.

Trzeba oszacować i porównać cenę adaptacji i cenę budowy nowego budynku do tego samego stanu - najlepiej w oparciu o dane z jakiejś lokalnej firmy wykonawczej.

Wnioski z porównania cen: nie zapominaj że budując nowy budynek uzyskujesz obiekt spójny technologicznie zbudowany w oparciu o współczesne/nowoczesne rozwiązania funkcjonalne i technologiczne. Unikasz także wielu ryzyk związanych z adaptacją - wytrzymałość/nośność/zabezpieczenie części podziemnej, sposób wykonania i osadzenia/nośność stropu itp. Przy budowie nowego wielu zagrożeń unikasz i za to warto zapłacić więcej. Nowy budynek będzie też miał wyższą wartość handlową -gdybyś kiedyś chciał go sprzedać może to mieć znaczenie.

Zastanawiając się nad przebudową i adaptacją zwróć uwagę na aspekty funkcjonalne - możliwość aranżacji pożądanego przez ciebie układu, W przypadku przebudowy często nie udaje się zrealizować wymarzonego układu, a wpasowując się w istniejący obiekt często powierzchnia wychodzi większa niż w przypadku projektowania od nowa. Ważnym parametrem jest wysokość pomieszczeń.

Nie chcę cię odwodzić od przebudowy, bo sam się zdecydowałem na przebudowę (w podobnym zakresie) znacznie starszego budynku a nie na jego wyburzenie i budowę od nowa. U mnie przeważyły koszty przebudowy przyłączy i komplikacje formalne z tym związane. Na razie jestem ze swojej decyzji zadowolony


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości

Gotowe projekty domów