Czy ogrzewanie elektryczne?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

raszyn13
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 29 sty 2008, 11:46

autor: raszyn13 » 10 mar 2008, 19:17

Co do podgrzewania wody latem można samemu zbudować prowizoryczne kolektory słoneczne chociażby ze starych panelowych kaloryferów pomalowanych na czarno w ramce drewnianej i pokryć szkłem soczewkowym. Do tego pompka , np. wąż ogrodowy i jak na sezon letni wystarczy .Na niewygórowane potrzeby wystarczy...... :wink:

kibito
Aktywny
Aktywny
Posty: 103
Rejestracja: 15 sty 2008, 8:18
Lokalizacja: łódzkie

autor: kibito » 11 mar 2008, 8:14

Jak to mówią dla chcącego nic trudnego:), ale takie akcje to już po wybudowaniu, wracając do tematu kolektorów to jednak jest to parę złotych do wydania i trzeba to dobrze przeliczyć?
Jeszcze jest opcja małej przydomowej elektrowni wiatrowej, ale to też nie lada wydatek, jeśli się chce gotowca kupić. W obu przypadkach koszty a zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie nie funkcjonuje non –stop L kolektory nocą a wiatraki w bezwietrzne dni.
Ale cóż nie można mieć wszystkiego.

Pozdrawiam

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 13 mar 2008, 21:51

Co do podgrzewania wody latem można samemu zbudować prowizoryczne kolektory słoneczne chociażby ze starych panelowych kaloryferów pomalowanych na czarno w ramce drewnianej i pokryć szkłem soczewkowym. Do tego pompka , np. wąż ogrodowy i jak na sezon letni wystarczy .Na niewygórowane potrzeby wystarczy...... Wink

Zdecydowanie popieram!Takie rozwiązanie jest dość skuteczne,i przecież też wielokrotnie tańsze.
adam

raszyn13
Początkujący
Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 29 sty 2008, 11:46

autor: raszyn13 » 16 mar 2008, 17:26

Jeżeli gmina dopłaci do solarów to z chęcią zamontuję.Ale do tej pory nie spotkałem się z osobą która by odzyskała częściowo dotacje na solary lub szambo ekologiczne.
Pozdrawiam. :roll:
Podaję linka gdzie rozpisują się o tym szerzej:http://www.tanie-ogrzewanie.pl/pl/news/63.html

JBZ

autor: JBZ » 17 mar 2008, 1:01

W podanym linku owszem, są informacje poprawne, ale i błędne - i to bardzo.
Ostrożnie z wnioskami.

Jerzy Zembrowski

kibito
Aktywny
Aktywny
Posty: 103
Rejestracja: 15 sty 2008, 8:18
Lokalizacja: łódzkie

autor: kibito » 18 mar 2008, 8:59

A jak to jest z tym ogrzewaniem elektrycznym -- bo krąży tu opinia że jest lepsze elektryczne od centralnego wodnego bo np. jest łatwiejsze do sterowania i szybciej reaguje na zmiany ??? co panowie na to ???
I jak to jest z tymi opiniami na temat kosztów późniejszej eksploatacji -- teksty "to ekonomiczne samobójstwo" są prawdą ? :) czy jest tak że w domu dobrze ocieplonym zapotrzebowanie na ogrzewanie jest na tyle małe że różnica w kosztach instalacji pomiędzy elektryczną a np. gazową nie zwraca się tak szybko ( zakładam że elektryczna instalacja tańsza do położenia ale droższa w utrzymaniu)

???

Pozdrawiam

JBZ

autor: JBZ » 19 mar 2008, 0:46

Proszę nie powtarzać idiotyzmów niejakiego Brzęczkowskiego. Nie ma reguły co do kosztów i wyboru typu ogrzewania. Jeśli ma się własną elektrownię, koszt energii elektrycznej jest niższy niż z sieci energetycznej, wtedy koszt ogrzewania elektrycznego może być także niższy.
Nie tylko koszty bezpośrednie są ważne. Często ważniejsze są właściwości.
Regulacja? Grzejniki elektryczne mają nikłą bezwładność i są łatwiejsze w regulacji, ale nie jest to zaletą lecz wadą, gdyż do ogrzewań potrzebujemy grzejników o dużo większej bezwładności. Tak naprawdę, charakterystyka regulacyjna grzejnika musi być dopasowana do charakterystyki układu. Inna jest dla domów szkieletowych, a inna dla murowanych. Za każdym razem trzeba je dopasować, tj. obliczyć.

Wielu z tego rezygnuje, gdyż za namową "fachowców" dobiera się grzejniki i kotły na "oko". Można i tak. Pracować będą, ale nikt nie wie z jaką sprawnością!

Kiedyś spotkałem człowieka, któremu pewien facet chciał spłacić dług kotłem na gaz (był przedstawicielem pewnej firmy produkującej kotły) i zapakował mu ogromny kocioł do domu (taki akurat otrzymał w promocji na pokaz). Zapytałem ile będzie spalał, bo moc miał 3 razy za dużą do potrzeb domu? Tenże odpowiedział, że tyle samo co każdy inny kocioł mniejszy, bo jak trzeba to się palnik wyłączy.

Więc tak mniej więcej pracuje w Polsce ogromna większość źródeł ciepła i 99% instalacji c.o. oraz c.w.u. - dobieranych "na oko". Ile przepłacamy - nie wie nikt! Właśnie dlatego tak jest. Dwa lata temu pewnemu inwestorowi dobrałem cały zestaw urządzeń łącznie z rekuperatorem ciepła, c.w.u. i c.o. oraz pompą ciepła. Obniżyłem koszt o ponad 15 tysięcy w stosunku do tego, co doradzili mu sprzedawcy tych urządzeń. Jego sąsiad wybudował dom z tego samego projektu i wydał więcej, a obecnie płaci 8 tysięcy rocznie za całą eksploatację, zaś mój klient zaledwie 2 tys.

Pozdrawiam,
Jerzy Zembrowski

kibito
Aktywny
Aktywny
Posty: 103
Rejestracja: 15 sty 2008, 8:18
Lokalizacja: łódzkie

autor: kibito » 19 mar 2008, 8:16

Witam
Tu chyba ma pan rację, że o czymś takim pisał pan TB -- a jak pan odniesie się do samego mechanizmu funkcjonowania ogrzewania elektrycznego podłogowego ? (zdania o własnej elektrowni to nie łapię za bardzo , czy chodzi tu o ogniwa , siłownie itd???) zakładamy że dom jest ocieplony (20cm ściany , 30 dach i 20 podłoga ; szczelne okna i rekuperacja ) - jeśli te informacje nie wystarczają to jakie jeszcze są potrzebne by wydać taką opinię ? (piszę tak, bo znając życie zaraz usłyszę , na ogólnikowe pytanie udzielam ogólnikowej odpowiedzi :)

Czemu drążę temat - a to dlatego że zastanawiam się jakie rozwiązanie zastosować - czy ogrzewanie wodne podłogowe czy elektryczne (oba wspomagane kominkiem w sezonie)

Pozdrawiam mając nadzieję na sugestie.

JBZ

autor: JBZ » 19 mar 2008, 12:43

Domy o niskim zapotrzebowaniu na energię sprawiają coraz więcej problemów z doborem urządzeń grzejnych, gdyż producenci zaspali i nadal produkują urządzenia o dużych mocach, zaś potrzebne będą moce coraz mniejsze i mniejsze.
Mając dom o niskim zapotrzebowaniu na ciepło, staniemy przed problemem przewymiarowania urządzeń. Przykładowo, dla potrzebnego zapotrzebowania 3 kW mocy kotła zainstaluje się najmniejszy dostępny np. 14 kW i jakie będą skutki? Otóż, wszystkie podawane parametry przez producenta wezmą w łeb, gdyż z taką nadwyżką mocy kocioł będzie pracował z niską sprawnością energetyczną. Co oznacza nieopłacalność w eksploatacji. W takim przypadku lepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe np. elektryczne, ale nie w każdym pomieszczeniu jest do zastosowania. Nie pomogę Panu na odległość. Każdy przypadek wymaga pieczołowitego rozważenia. Jeśli Polska doczeka się własnych elektrowni atomowych, opłacalne będzie korzystanie z urządzeń elektrycznych, ale dzisiaj tego nikt nie wie. W przeciwnym razie trzeba kierować się na niekonwencjonalne źródła energii i konwencjonalne urządzenia grzewcze.

Jerzy Zembrowski

kibito
Aktywny
Aktywny
Posty: 103
Rejestracja: 15 sty 2008, 8:18
Lokalizacja: łódzkie

autor: kibito » 19 mar 2008, 15:25

Ja starałem się coś więcej dowiedzieć na temat siłowni wiatrowych (zakładając, że główne medium to elektryczność to był logicznie poprawne), ale przeszkody administracyjno - prawne jak i cena jest skuteczną barierą - gdzie bym nie szukał to opinie są podobne - jak siłownia to tylko samoróbka :/ ---- koszt nowych jest (mówię o siłowniach średniej mocy, które mogą zasilić przeciętne gosp. domowe) nieopłacalny pod względem zwrotu inwestycji w czasie . Może do czasu jak już rozpocznę budowę coś się zmieni - ale w naszym kraju to mało prawdopodobne, zawsze jesteśmy 100 lat za .... Nie tyle zainteresowani, co rząd!
Tak, więc na chwile obecną dominuje przekonanie jak się nie ma, co się lubi to się lubi, co się ma ... :D

Pozdrawiam

JBZ

autor: JBZ » 20 mar 2008, 11:26

W wielu krajach rozwiniętych jak Kanada, USA, Szwecja, Francja czy Niemcy istnieją programy rządowe refinansujące inwestorom niekonwencjonalne źródła energii - nawet w 80% !!!
Cóż, my niestety nie mamy rozwiniętych rządów! U nas polityka, propaganda i dbałość o swoje ciepłe posadki jest pierwszoplanowa, a nie los obywatela.

Jerzy Zembrowski

Martinn
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 09 maja 2008, 21:43
Lokalizacja: Gdańsk
Ogrzewanie elektryczne

autor: Martinn » 09 maja 2008, 21:49

Witam,
Ja ma pytanie trochę z innej beczki.
Zastanawiam się nad kupnem mieszkania, w którym zainstalowane jest ogrzewanie elektryczne. Nie ma możliwości zmiany ponieważ w budynku nie ma gazu. Jest to kamienica z końca XX w.
Na chwilę obecną właściciel twierdzi, że zimą koszt za energię elektryczną wynosi ok 400 zł przy zaledwie 53m2?
Moim zdaniem to trochę dużo? Czy można w jakiś sposób obniżyć koszty ogrzewania stosując np grzejniki kumulacyjne? Czy możne w tego typu budownictwie też taki rodzaj ogrzewania jest bankructwem?

adamis
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2756
Rejestracja: 09 wrz 2006, 13:11

autor: adamis » 10 maja 2008, 9:22

Przy ogrzewaniu elektrycznym jedynym sposobem na obniżenie kosztów jest przyzwyczajenie całej rodziny do funkcjonowania w temp. max. 18st. w dzień i jeszcze niższej w nocy.
adam

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 10 maja 2008, 10:05

22-23 stopnie dom 144m2 wszystko na prąd i rachunki 1900 -2000 za rok!
Klasa "A" to maksymalnie 40kWh/m2 rocznie! Redaktor Dudek z Ładnego Domu co roku spisuje liczniki domów o których kiedyś pisali . Można zadzwonić!

JBZ

autor: JBZ » 10 maja 2008, 21:09

Do Martinn
Nie rodzaj grzejników, ani źródło zasilania a jedynie zmniejszenie strat ciepła kamienicy pozwoli zmniejszyć koszty ekspoatacyjne.

Jerzy Zembrowski


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 40 gości

Gotowe projekty domów