Sensowność ocieplania fundamentów

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

kult5
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 28 sty 2011, 9:54
Lokalizacja: Sieradz
Sensowność ocieplania fundamentów

autor: kult5 » 13 sie 2013, 7:51

Witam
Przeczytałem kilka gorących dyskusji na temat izolacji termicznej budynków i zacząłem się zastanawiać jak wyeliminować mostek cieplny w postaci fundamentu.
Ponieważ fundament jest dość trudnym elementem do izolowania postanowiłem podejść do tematu w inny sposób. Od razu zaznaczam że jest to pomysł wyłącznie do małych lekkich domów zbudowanych ze ściany jednowarstwowej.
Mój pomysł brzmi: Nie izolować fundamentu.
Przeprowadziłem obliczenia matematyczne dla kilku typów ścian. Wyliczyłem szacowaną wartość energii uciekającej do ziemi przez fundament.
Oto założenia moich obliczeń.
Budynek jest niski zbudowany ze ściany jednowarstwowej 25cm. Podstawa fundamentu 10mx10m. Powierzchnia fundamentu w przybliżeniu 10m2. Zakładam wysokość fundamentu na 1m ocieplanego styropianem XBS w cenie 400zł/m3 grubość ocieplenia 10 cm zewnątrz i 5 cm od wewnątrz.
Zakładam temperaturę 22 stopnie Celsjusza w wewnętrznej ścianie budynku, oraz 3 stopnie wokoło fundamentu, Delta wynosi 19 stopni. Obliczenia wykonane dla sytuacji występującej 7 miesięcy w roku. Obliczam maksymalną energię jaką bloczek stojący na fundamencie może przewodzić oraz uznaję ją za rozproszoną w fundamencie. W drugim przypadku ocieplam fundament i zakładam jego idealną izolację aż do ławy fundamentowej, rozproszenie występuje dopiero w ławie.
Obliczenia wykonane wyłącznie dla fundamentów zewnętrznych.
Straty przeliczyłem na kWh oraz MJ. Cena energii elektrycznej 0,7zł, W przypadku węgla przyjęta sprawność kotła zapewniająca 16MJ z kg węgla.
Poniżej zamieszczam rysunki oraz obliczenia

Obrazek

Obrazek

Obrazek
(Nie mogę ładnie wstawić tej grafiki na fotosiku jest opcja powiększenia)
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0d8b52f51acb5248.html

W tabelce są podane MJ na sezon wiec można sobie przeliczyć koszty np. do ogrzewania gazem.

Zapraszam do zapoznania sie z danymi i co ważne proszę sprawdzić prawidłowość obliczeń.
Mi nasuwa sie wniosek że przy ściankach z suporexu nie warto docieplać fundamentu. Przy porothermie nawet dla wegla mamy oszczędność roczną w wysokości 100zł ale zwrot nakładu na styropian będzie dopiero po 24 latach czyli znacznie dłuzej od przyjętych 10 lat zwrotu.
zastanawia mnie jeszcze czy jest mozliwość w lekkim domu z porothermu podmurowanie tylko 1 warstwy z suporexu. Czy wytrzymałość będzie wystarczająca ponieważ porotherm ma wiekszą gestość? Ponieważ nie każdy jest przekonany do ścian z suporexu choćby ze względu na akustykę.

Ponieważ w drugim badanym przypadku założyłem idealną izolację tj ciepło ucieka fundamentem tylko prostopadle do ziemi można się spodziewać że rzeczywiste skutki ociepleni portherm + izolacja fundamentu zblizą się do opcji suporex 600.

Czekam na uwagi
Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma

IWUBE
Re: Sensowność ocieplania fundamentów

autor: IWUBE » 13 sie 2013, 8:26

Obrazek

tylko jest problem z wilgocią


Obrazek

ale na wszystko jest sposób lecz w Polsce obowiązują zasady TANIO

kult5
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 28 sty 2011, 9:54
Lokalizacja: Sieradz
Re: Sensowność ocieplania fundamentów

autor: kult5 » 13 sie 2013, 8:51

Jakie są parametry tego bloczka?
Aby nie było mostka do fundamentu wystarczy jedna warstwa więc z odpowiednim zaizolowaniem nie powinno byc tak źle. Powyżej mozna stawiać klasyczna ścianę z izolacją zewnętrzną. Odpowiednie wywyższenie budynku powinno ułatwic walkę z wilgocią z zewnątrz.
Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma

IWUBE
Re: Sensowność ocieplania fundamentów

autor: IWUBE » 14 sie 2013, 10:32

o tym się nie mówi bo to temat TABU

Obrazek

Obrazek

Obrazek

aliceinchains
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 84
Rejestracja: 08 sie 2013, 15:19
Lokalizacja: Piła
Re: Sensowność ocieplania fundamentów

autor: aliceinchains » 22 sie 2013, 13:53

Przy ocieplonym porothermie koszt zwróci się dopiero po 24 latach? No to wysokie koszty docieplenia sobie tam przyjąłeś... A nie można było po prostu wziąć do porównania jednowarstwowego porothermu 44? Przy prawidłowym i starannym ułożeniu nie ma szans na mostki termiczne...

kult5
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 28 sty 2011, 9:54
Lokalizacja: Sieradz
Re: Sensowność ocieplania fundamentów

autor: kult5 » 23 sie 2013, 8:04

Wysokie koszty przyjąłem?
Zobacz ceny styroduru, którym ociepla sie fundamenty. Można ewentualnie od środka ocieplić tańszym podłogowym za 200zł/m3. Wtedy koszty spadną do 2000zł Ale trzeba pamiętać że taka izolacja nie jest ideala i nie będzie takich efektów ocieplenia o jakich pisałem w wyliczeniach bo 5 cm styropianu to nie jest rewelacja.
Porotherm 44 to nie trafiony pomysł ponieważ ilość przekazywanego ciepła zależy od powierzchni przekazywania i wtedy zamiast 25cm mamy szerokość 44cm bloczka. Czyli zamiast zysku jest strata.
Pamietaj ze wyliczenia są dla przekazywania ciepła pionowo do fundamentu. Szersza ściana = łatwiejsze przekazywanie ciepła do ziemi.
Ale aby pomysł miał jakikolwiek sens ocieplenie posadzki musi być na poziomie 1 warstwy ściany, dodatkowo ostateczna wylewka podłgowa musi być zaizolowana od strony ściany jak widać na wstawionym wcześniej obrazku.
Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości

Gotowe projekty domów