Ciepły dom,czy projekt jest ok?

Koszt budowy domu lub remontu to często najważniejsza kwestia, decydująca o rozpoczęciu prac, wyborze technologii lub wykonawcy. W tym dziale uzyskasz odpowiedzi na pytania dotyczące realnych kosztów budowy, rady jak zaoszczędzić i jak budować z określonym budżetem.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Beata05
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 29 mar 2007, 13:10
Ciepły dom,czy projekt jest ok?

autor: Beata05 » 29 mar 2007, 13:58

Witam serdecznie na forum,zainteresował mnie projekt http://www.lipinscy.pl/project.xml?id=56086&page=1
Firma podaje koszt budowy takiego domu,czy ta cena jest w ogóle realna??? I czy projekt jest wart zainteresowania?
Bardzo proszę o odpowiedź,z góry dziękuję...

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 29 mar 2007, 14:16

Bardzo dobrze, że nazwali to "ciepły dom" a nie energooszczędny. Za temperaturę odpowiada proponowany Vissmann z grzjnikami i mimo mizernej izolacji zapewne sobie poradzi, więc dom będzie ciepły. Inna sprawa to koszty utrzymania ciepła w tym domu. Raczej symboliczne ocieplenia (0.27W/m2 xK przy dyrektywach poniżej 0.1W/m2xK)
Brak wentylacji, brak hydroizolacji w ścianach,. Jedyną "oszczędną "sprawą są lukarny, którymi nieporównywalnie mniej ucieka ciepła niż oknami połaciowymi.
No tradycyjnie , nie ma ilie dom "pali" A to powinna być podstawa do wyboru projektu.

kso2
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 01 kwie 2007, 9:54

autor: kso2 » 01 kwie 2007, 10:20

Panie T. Brzęczkowski, jakie głupoty pan wypisuje!!! Nie wiem według jakich dyrektyw projektowałby pan przegrody??? Ja zawsze stosowałem zalecenia polskich norm, w którtych współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewn. wynosi U=0,30 [W/m2*K]. Pan wspomina o wsp. U=0,10 [W/m2*K], a to oznacza, że trzeba zastosować ok. 40 cm styropianu!!! SZOK!!!
Nie ma sensu windować w górę grubości docieplenia, gdyż po przekroczeniu pewnych wartości daje to znikome oszczędności ponieważ występują również inne straty ciepła niż tylko przez ściany (np. poprzez okna, drzwi, wentylację).
Pan Brzęczkowski daje rady jak ci fachowcy z programu USTERKA.
ps. Zaprojektowane przegrody powyższego budynku są OK.

Awatar użytkownika
Rom-Kon Remonty
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 59
Rejestracja: 20 lut 2007, 23:52
Lokalizacja: okolice Warszawy

autor: Rom-Kon Remonty » 01 kwie 2007, 16:39

Panowie! Obydwoje przeginacie! Jeden w jedną... drugi w drugą stronę...
Zgadzam się z p.B. że nośniki energi drożeją ale z tym termosem to w moich oczach przesada (jeszcze - ale wiem że ta technologia się rozwinie) a p.KSO2 w drugą stronę... Norma to absolutne minimum! Dzisiaj już nie daje się BK24 + 10cm ocieplenie. Dawno nie widziałem 10cm styropianu. Mniej niż 12cm się nie daje a są już tacy co dają pow. 15cm Tak samo z poddaszami... norma jest ale się daje coraz więcej wełny...
Rom-Kon

Awatar użytkownika
Qozak
Początkujący
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 10 mar 2007, 20:20
Lokalizacja: Nowy Sącz

autor: Qozak » 01 kwie 2007, 17:36

Panowie, może wreszcie ustalicie na tym forum jedną, a porządną wersję jak budować dom, z jakich materiałów, itd.

Ponieważ póki co to człowiek się tylko plącze w waszych opiniach :?
Działka - jest ( nie uzbrojona, prąd w tym roku )
Kontener - stoi

kso2
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 01 kwie 2007, 9:54

autor: kso2 » 01 kwie 2007, 19:02

Aby DOBRZE zbudować dom za mało jest mieć świadomość, że powinno się "dawać" 15 cm styropianu aby odpowiednio docieplić ścianę. Trzeba wziąć pod uwagę całość problemu jakim jest budowla. Uważam, że ściany tego projektu są zaprojektowane prawidłowo chociaż wyliczenia wsp. U są nieco zawyżone tj. nie uwzględniają poprawki na mostek cieplny. Jednak mimo to nie przekracza wartości 0,30. Chciałbym aby Pan "Rom-Kon Remonty" uwzględnił fakt, że oprócz styropianu występuje również mur z materiałów o podwyższonej izolacyjności termicznej, a to nie to samo co mur z cegły ceramicznej pełnej.
Odsyłam do zgłębienia tematu np. http://www.e-instalacje.pl/159_841.htm . Miłej lektury.
ps.: Życzę wszystkim aby ich domy były wykonane zgodnie z PN, oraz aby wykonawcy którzy będą je budować posiadali odpowiednie ku temu kwalifikacje.

Awatar użytkownika
Rom-Kon Remonty
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 59
Rejestracja: 20 lut 2007, 23:52
Lokalizacja: okolice Warszawy

autor: Rom-Kon Remonty » 02 kwie 2007, 0:01

Norma dla ścian U=0.3 jest na obecne warunki zbyt niska. Normy należy czytać: nie mniej niż... a nie zalecane czy standart! za 10 latnie chciał bym utrzymywać budynku spełniającego tylko normy z obecnych lat. Ludzie myślący przyszłościowo nie będą oszczędzali na izolacji termicznej! Jeszcze we wczesnych latach 90 standartem docieplania bloków z "wielkiej płyty" było 5 cm styropianu. Teraz jest to 10cm!( O tej godzinie nie chce mi się liczyć różnicy współczynnika U). Ciekawe co będzie normą za 10 lat? U=0.2? A standartem zalecenia p.B.
Odsyłam do zgłębienia tematu np. http://www.e-instalacje.pl/159_841.htm . Miłej lektury.
Ciekawe co mam tam wyczytać? Chyba tylko to że pogrubiając warstwę izolacji rośnie opór cieplny! I maleją rachunki z energię! Ludzie rosądni nie będą budować z wyprzedaży ( bo to już końcówka serii) domów w technologi jednowarstwowej! A już wybudowane jednowarstwówki "obiją" styropianem!!! Jeszcze parę lat i dopadnie nas kryzys energetyczny! Kopaliny się kończą a z tym rośnie ich cena a elektrowni atomowej to my nie mamy... nie liczmy na cud!(cudem może być dla nas ocieplenie klimatu a i to w końcu bedzie przekleństwo!) Wtedy wygrają ci co postawili na 3 szyby, rekuperator z GWC, PC i min.15cm styropianu! A Pan KSO2 niech projektuje, buduje i sam mieszka w domach spełniających tylko normy... ciekawe czy z emerytury będzie Pan wstanie to ogrzać. Za 10 lat problem ludzi mieszkających dzisiaj w pudełkach (kostkach) Gierka dotknie również tych co dziś budują domy tylko zgodnie z normą i nic ponad to. Może warto było by zdjąć klapki z oczu...
Rom-Kon

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 kwie 2007, 8:48

Pan kso2 ma rację dawanie więcej jak 10 cm styropianu na scinę . To nic nie daje. !!!


Wróć do „Ile kosztuje budowa domu, remont domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

Gotowe projekty domów