Wyciąg (okap) nad kuchenką gazową w bloku

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Dori
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 28 mar 2007, 20:13
Wyciąg (okap) nad kuchenką gazową w bloku

autor: Dori » 28 mar 2007, 20:57

Mam kuchnię połączoną z pokojem dziennym. W kuchni jest zamontowany piecyk gazowy c.o. i c.w.u. z zamkniętą komorą spalania oraz gazowa płyta kuchenna. Zamontowałam wyciąg (okap) nad płytą gazową. W kuchni są 2 otwory wentylacyjne. Do jednego podłączyłam wyciąg, drugi otwór nadal jest "wolny". Kominiarz przy pierwszej kontroli po zamontowaniu okapu stwierdził, że "jest to niezgodne" i otrzymałam z Administracji bloku pismo z nakazem demontażu okapu. Czy na prawdę nie mogę korzystać z wyciągu w bloku? A jeśli jednak nie jest to zabronione, to jak przekonać Administrację, aby zezwoliła mi na pozostawienie okapu?

czajnik
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 310
Rejestracja: 19 mar 2005, 17:28

autor: czajnik » 29 mar 2007, 8:32

Możesz. To co napisał kominiarz w opinii, to bzdury. Prawdopodobnie powołał się na przepis, który stwierdza, że w pomieszczeniach z zainstalowanymi kotłami gazowymi stosowanie wentylacji mechanicznej wywiewnej jest zabronione. Jeśli tak było rzeczywiście, to nie wziął pod uwagę, że przepis ten nie ma zastosowania do kotłów z zamkniętą komorą spalania.

Żeby otrzymać bardziej wiążącą odpowiedź, musisz podać więcej szczegółów, a w szczególności, co było napisane w tej opinii. Na wszelki wypadek zainstalowałbym na Twoim miejscu dodatkowy wentylator (100-200 zł) na wolnym przewodzie wentylacyjnym. Obecne przepisy nie definiują precyzyjnie, że wentylacja ma być tego samego rodzaju, co okap (czyli jeśli wyciąg z okapu mechaniczny, to wentylacja również mechaniczna, a jeśli okap z wyciągiem grawitacyjnym, to wentylacja grawitacyjna), niemniej lada moment wejdzie w życie nowelizacja przepisów techniczno-budowlanych, która będzie to już precyzować.

Obecnie obowiązuje jedynie przepis, że w pomieszczeniu stosowanie łącznie wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej jest zabronione, ale sprawa jest dyskusyjna, bo niektórzy nie uznają wyciągów znad trzonów kuchennych za wentylację, a jedynie za lokalny odciąg zanieczyszczeń. Zauważyli to również ci, którzy tworzą przepisy, stąd nadchodząca nowelizacja.

Ja widzę tu inne niebezpieczeństwo. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego kocioł nie może być zainstalowany w pomieszczeniu przeznaczonym na stały pobyt ludzi, a aneks kuchenny do pokoju dziennego jest niestety takim pomieszczeniem. Co innego, gdyby była wydzielona kuchnia, jako odrębne pomieszczenie.

I jeszcze jedna moja podpowiedź: Kominiarz nie ma prawa kontrolować przewodów wentylacyjnych i spalinowych, jeżeli ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych, więc nie wolno mu wydawać opinii ani o okapie, ani o kotle z zamkniętą komorą spalania. :-). Innymi słowy wydając opinię w przedmiocie przekroczył swoje uprawnienia.

mewa
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 29 mar 2007, 22:03

autor: mewa » 29 mar 2007, 22:16

Dołączę się z podobnym pytaniem - w mojej kuchni (osobne pomieszczenie, nie aneks) wyciąg mechaniczny podłaczony jest do kratki wentylacyjnej tak, że zajmuje jej połowę, druga połowa jest wolna. Kominiarz ze spóldzielni w trakcie kontroli stwierdził, że przepływ powietrza jest ok. Ale kilka dni później na klatkach schodowych zawisło pismo, że wentylatorki i okapy maja zostać zlikwidowane, a przewody wentylacji grawitacyjnej doprowadzone do stanu pierwotnego. Przeróbki mają podobno być niezgodne z normą PN-83/B-03430 Arkusz AZ-3, która zabrania wszelkich zmian w wentylacji grawitacyjnej zbiorczej. Mam nastepujące wątpliwości - czy spóldzielnia rzeczywiście ma prowo żądać ode mnie demontażu okapu kuchennego i wentylatorków łazienkowych(!!!), mimo pomiarów kominiarskich wskazujących, że jest ok? Nie chciałabym zaczynać wojny, ale jakoś wydaje mi się, że trochę przesadzają, choć nie ukrywam , że się na tym nie znam...

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 29 mar 2007, 22:27

p. Czajnik część napisze Pan poprawnie a część znowu z głowy, proszę przeczytać par. 170 ust 1. i ust. 2. Rozp. "w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie"
Jeżeli chodzi o wentylacje grawitacyjną w budynkach mieszkalnych to nie można jej łączyć z wentylacją mechaniczną o działaniu ciągłym, a w PN-83/B-03430/Az3:2000 nadal się zaleca stosowanie urządzeń mechanicznych pozwalających okresowo zwiększyć wielkość usuwanego strumienia do 120m3/h, problem leży w tym, że wyciąg mechaniczny z mieszkania z przewodami do wentylacji grawitacyjnej należy skompensować przez rozszczelnione okna, aby w mieszkaniu podczas wyciągu mechanicznego powietrza nie wytworzyć zbyt dużego podciśnienia większego niż są w pozostałych przewodach wentylacyjnych mieszkania oraz musi być kratka wentylacyjna przyłączona do przewodu wentylacyjnego aby stale zapewniać ujście powietrza z całego mieszkania, gdy wentylatorek jest wyłączony. Kominiarz ma obowiązek napisania o okapie gdy jest podłączony do przewodu wentylacji grawitacyjnej zamiast kratki wentylacyjnej lub/i gdy w mieszkaniu jest grawitacyjne odprowadzenie spalin, ale oczywiście nie dotyczy to mieszkania Dori, bo tutaj Kominiarz nie wykazał się znajomością przepisów, bo u Dori w aneksie kuchennym w pokoju dziennym może być zamontowany kocioł z zamkniętą komorą spalania oraz do jednego z dwóch przewodów wentylacyjnych w aneksie powinien być przyłączony okap bez/lub z wentylatorem wyciągowym a Dori przed włączeniem wyciągu kuchennego powinna sprawdzić czy ma rozszczelnione okno w pokoju np. w sypialni, aby zachować napływ powietrza z strefy tzw. czystej.
Pozdrawiam
aga

mewa
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 29 mar 2007, 22:03

autor: mewa » 29 mar 2007, 22:43

Czyli w moim przypadku (odpowiedź co prawda dotyczyła głównie mieszkania DORI, ale oczywiście przeanalizowałam ją pod swoim kątem) chyba wszystko jest ok? Tylko jak to udowodnic spółdzielni? Zastanawiam się zupełnie poważnie, czy ma sens zamówienie jakiejś ekspertyzy kominiarskiej?

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 29 mar 2007, 22:44

p. Mewo, indywidualnych wentylatorków wyciągowych nie można stosować w mieszkaniu z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin i z wentylacją grawitacyjną wykonaną w systemie zbiorczym z wyjątkiem ostatniej i przedostatniej kondygnacji gdyż ich przewody wentylacyjne są już indywidualne. W mieszkaniach z indywidualnymi przewodami wentylacji grawitacyjnej można stosować indywidualne wentylatorki wyciągowe lub wyciągi kuchenne ale przyłączone do przewodu wentylacyjnego razem z specjalną kratką która posiada rozetę na zamontowanie rury od okapu lub wentylatorka. Kratka jest po to aby zapewnić stałe ujście powietrza do przewodu wentylacyjnego. Jest Rozp. "w sprawie warunków użytkowania budynków mieszkalnych" i tam aby zmienić założenia projektu dotyczącego wentylacji to należy uzyskać zgodę właściciela lub zarządcy budynku i osoby uprawnionej do kontroli. Niech Pani poprosi o podstawę prawną takiego nakazu administracyjnego.
aga

mewa
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 29 mar 2007, 22:03

autor: mewa » 29 mar 2007, 22:52

Mamy indywidualne przewody wentylacji, mamy kratkę z rozetą, na której zamonowana jejst rura od wyciągu i nad nią kratkę uchodzącą do otworu wentylacyjnego. Czyli możnaby roboczo założyć, że od strony technicznej chyba jest ok, rozumiem że nie ok jest od strony formalnej bo rzeczywiście nie załatwialismy trego z administratorem budynku (spółdzielnia). Czy w tej sytuacji jest sens wykazywać im przy pomocy ekspertyz, że z normą nie jestesmy na bakier?

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 29 mar 2007, 23:09

W Pani przypadku nie musi Pani demontować okapu ponieważ jest to zgodne z założeniami projektu, aby skutecznie odprowadzić spaliny z kuchni gazowej bezpośrednio do przewodu kominowego do wentylacji grawitacyjnej i także jest kratka która zapewnia stałe ujście powietrza do przewodu kominowego. Należy sprawdzić czy okap jest prawidłowo przyłączony do przewodu kominowego aby po jego włączeniu powietrze nie odbijało się od przeciwległej ścianki przewodu kominowego i nie wracało do pomieszczenia kuchennego przez kratkę wentylacyjną oraz należy podczas korzystania z wentylatorka w okapie posiadać rozszczelnione okno w pokoju, aby napływ powietrza do kuchni był od strony pokoi, co zapewni nierozchodzenie się spalin i oparów kuchennych do pokoi.
aga

mewa
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 29 mar 2007, 22:03

autor: mewa » 29 mar 2007, 23:14

Dziękuję za pomoc.

JerzyS
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 13 mar 2007, 12:44
Czy kazdy prof od wentylacji to honorowy kusztosz?

autor: JerzyS » 30 mar 2007, 9:03


czajnik
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 310
Rejestracja: 19 mar 2005, 17:28

autor: czajnik » 30 mar 2007, 9:43

Agnieszka Strawińska pisze:p. Czajnik część napisze Pan poprawnie a część znowu z głowy, proszę przeczytać par. 170 ust 1. i ust. 2. Rozp. "w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie"
Jeżeli chodzi o wentylacje grawitacyjną w budynkach mieszkalnych to nie można jej łączyć z wentylacją mechaniczną o działaniu ciągłym, a w PN-83/B-03430/Az3:2000 nadal się zaleca stosowanie urządzeń mechanicznych pozwalających okresowo zwiększyć wielkość usuwanego strumienia do 120m3/h, problem leży w tym, że wyciąg mechaniczny z mieszkania z przewodami do wentylacji grawitacyjnej należy skompensować przez rozszczelnione okna, aby w mieszkaniu podczas wyciągu mechanicznego powietrza nie wytworzyć zbyt dużego podciśnienia większego niż są w pozostałych przewodach wentylacyjnych mieszkania oraz musi być kratka wentylacyjna przyłączona do przewodu wentylacyjnego aby stale zapewniać ujście powietrza z całego mieszkania, gdy wentylatorek jest wyłączony. Kominiarz ma obowiązek napisania o okapie gdy jest podłączony do przewodu wentylacji grawitacyjnej zamiast kratki wentylacyjnej lub/i gdy w mieszkaniu jest grawitacyjne odprowadzenie spalin, ale oczywiście nie dotyczy to mieszkania Dori, bo tutaj Kominiarz nie wykazał się znajomością przepisów, bo u Dori w aneksie kuchennym w pokoju dziennym może być zamontowany kocioł z zamkniętą komorą spalania oraz do jednego z dwóch przewodów wentylacyjnych w aneksie powinien być przyłączony okap bez/lub z wentylatorem wyciągowym a Dori przed włączeniem wyciągu kuchennego powinna sprawdzić czy ma rozszczelnione okno w pokoju np. w sypialni, aby zachować napływ powietrza z strefy tzw. czystej.
Pozdrawiam


Święte słowa. W dodatku niemalże całkowicie celna diagnoza. Ja praktycznie wszystko piszę z głowy.

1. Dziękuję za rekomendację dot. p. 170, nie będę czytać, znam go na pamięć. Nie widzę zastosowania tego paragrafu do omawianego tu przypadku, no może ustęp 1, ale to ogólniki. My przecież dyskutujemy po pierwsze o kotle z zamkniętą komorą spalania, a więc urządzeniu typu C, a po drugie właśnie o kotle, czyli zastosowanie ma tu nie tylko wspomniany p. 170 ale również p.176, a w szczególności ust. 2.

2. Zapisów PN-B-03430 nie kwestionuję, zgadzam się z Panią, wręcz nadmieniłem, że przy wyciągu mechanicznym najlepiej zamontować wentylator i mamy wtedy wentylację mechaniczną wywiewną. Nie ma podstaw do przesądzania, że w budynku DORI są zbiorcze kanały wentylacji grawitacyjnej, nigdzie nie jest to napisane. Ja wywnioskowałem, że budynek należy do nowszych, skoro przewidziano dwa odrębne kanały w aneksie kuchennym. W czasach, gdy stosowanie zbiorczych kanałów było dozwolone, nie stosowało się takich rozwiązań. Ale może jest inaczej, to może wyjaśnić jedynie DORI.

3. Nie zrozumiałem, o co chodzi z tymi kratkami i wyłączonymi wentylatorkami, proszę jakoś jaśniej to napisać.

4. Nie wiem również o co chodzi z tym przyłączeniem okapu do przewodu grawitacyjnego. Sytuacja wynikająca z opisu DORI jest taka: w aneksie są dwa przewody wentylacyjne, jeden dla okapu, a drugi dla wentylacji bytowej. I bardzo dobrze, tak ma właśnie być, bo wynika to bezpośrednio z par.93 ust.3 przytoczonego zresztą przez Panią rozporządzenia.

5. Nie rozpisywałem się i nie będę się rozpisywał na temat zapewnienia dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń (na przykład przez rozszczelnienie stolarki) ponieważ jest to sprawa oczywista i nie podlega dyskusji.

JerzyS
Początkujący
Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 13 mar 2007, 12:44
Rozszczelnienie

autor: JerzyS » 30 mar 2007, 15:03

A jakie ma to byc to rozszczelnienie stolarki?

Kto i jak bedzie stwierdzxal ze rozsczelnienie jest juz wystarczajace, lub za mele i jak bedzie korygowal to rozszczelnienie?

Kontrolowane czy niekontrolowane?

Moja ciocia to tez czasem sie rozszczelniala.
Wydawealo jej sie ze jest to rozszczeklnienie kontrolowane, ale roznie bywalo

Podobnie bedzie z rozszczelnieniem stolarki.


Wszystko bedzie zalezec dod roznicy cisnien.

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 30 mar 2007, 21:28

Jureczku, okna mają klamkę, którą jak przestawisz pod kontem 45st to okno pomimo, że jest zamknięte to nie ma przyciśniętych krawędzi skrzydła do ramy, dlatego tworzy się szczelina którą infiltruje powietrze z zewnątrz w ilości w zależności jaka jest różnica ciśnień przed i za oknami i dobrze tam napisali, że są okna z dwoma różnymi stopniami rozszczelnienia (klamka albo do góry lub do dołu pod kątem 45 stopni), ale ludziom niby w promocji za mniejsze pieniądze montuje się okna o mniejszym zaawansowaniu technicznym bez możliwości rozszczelnienia wszystkich okien lecz jednego skrzydełka, co w konsekwencji nie daje żadnego manewru domownikom bo albo zbytnio uchylą i wychłodzą mieszkanie lub to rozszczelnienie jest zbyt małe, stwarzając tym samym zbyt duże opory infiltrowania powietrza, co w konsekwencji prowadzi do opadania powietrza przewodem kominowym. Takie okna w ogólnym rozrachunku wychodzą drożej, bo trzeba montować dodatkowe nawiewniki powietrza. Pan Czajnik celnie przywołał par. 176 ust. 2 ale ja stawiam na par. 170 ust. 3, bo kocioł gazowy typu C do 30 kW jest także urządzeniem gazowym typu C i można go montować w pomieszczeniach mieszkalnych niezależnie jaka jest zastosowana wentylacja, ponieważ posiada koncentryczny system powietrzno-spalinowy i zamkniętą komorę spalania, co uniemożliwia wypłynięcie spalin na pomieszczenie mieszkalne i także do spalania nie pobiera powietrza z pomieszczenia oraz par. 164 ust. 2 dopuszcza wymienione tam typy przewodów gazowych do przeprowadzenia przez pomieszczenie mieszkalne.
aga

Agnieszka Strawińska
Aktywny
Aktywny
Posty: 203
Rejestracja: 20 sie 2006, 7:19

autor: Agnieszka Strawińska » 30 mar 2007, 21:38

oraz aneks kuchenny z pokojem dziennym dopuszcza montowanie urządzeń gazowych typu A i B z otwartą komorą spalania to dlaczegóż by nie miał dopuszczać typu C.
Niestety kolejny raz piszący przepisy nie skorelowali wszystkich przepisów ze sobą, ale widać taki u nas zwyczaj, że w Sejmie mają ważniejsze sprawy.
aga

czajnik
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 310
Rejestracja: 19 mar 2005, 17:28

autor: czajnik » 31 mar 2007, 10:57

Aneks kuchenny dopuszcza montaż urządzeń typu A, B oraz C. Któż twierdzi, że nie można. Tu nie ma problemu, natomiast problem pojawia się, gdy chcemy zamontować kocioł, którego nie możemy montować w pomieszczeniu mieszkalnym, niezależnie od mocy, od rodzaju wentylacji i czegokolwiek.

Czy to się komuś podoba, czy nie, aneks kuchenny, to pomieszczenie mieszkalne, nie jest to odrębna kuchnia, w której moglibyśmy już taki kocioł zamontować.

"ale widać taki u nas zwyczaj, że w Sejmie mają ważniejsze sprawy"

Na to wygląda.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Gotowe projekty domów