Modernizacja dachu domu-kostki (szlaka) - porada

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja dachu, jego szkielet, który jest elementem konstrukcyjnym. Dlatego tak ważną sprawą jest jej dobre i bezpieczne wykonanie. Poznaj tajniki więźby dachowej i nie daj się zaskoczyć przy budowie dachu swojego domu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

MarekMalczewski
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 31 lip 2013, 12:47
Modernizacja dachu domu-kostki (szlaka) - porada

autor: MarekMalczewski » 31 lip 2013, 14:55

Witam, po kolejnych zalaniach,rozsadzeniu ognimurków, walce grzybem na suficie jestem _prawie_ zdecydowany na zdjęcie papy, szlichty i szlaki aż do stropu. Domek 2 kondygnacje peerelowska "kostka", ściany pustak żużlowy, dylatacja, pustak żużlowy..

Projektant, w rozmowie wstępnej, stwierdził, że warto na tak oczyszczonej konstrukcji postawić nowy, wentylowany stropodach, o nachyleniu maks. 8-12 stopni:

Strop -> hydroizolacja -> ocieplenie -> przestrzeń wentylowana wysokości maks. 1 metr -> drewniana konstrukcja (deskowana) -> papa podkładowa -> papa docelowa.

Ale powstaje kilka pytań, na które on już nie chciał odpowiedzieć, a które stanowią nie tylko o koszcie inwestycji ale i samej możliwości jej przeprowadzenia. Nie mogę wykonać prac, wymagających by ostatnie piętro było wyłączone z użytku (obłożnie chora osoba, brak możliwości wysiedlenia się rodziny zajmującej ostatnie piętro na czas prac, ograniczone środki finansowe).

Nie pytam o konstrukcję samej więźby, rodzaju ocieplenia itd, ale o samym utwierdzeniu całej konstrukcji dachu na konstrukcji domu-kostki.

Teraz na obwodzie są wymurowane murki z czerwonej cegły dziurawki, które trzymają szlakę. Po ich zdjęciu jest już tylko płyta stropowa szerokości 50-60 cm (zapewne pod nią jest wieniec).
Skoro na stropie ma leżeć ocieplenie grubości ok 20 cm, murłata musi być jakieś 30 cm od stropu, aby zapewnić otwory wentylacyjne powyżej ocieplenia, a poniżej murłaty.
Zatem konieczna jest ściana kolankowa. Z tego co widziałem w projektach (jestem instalatorem CO i pracuję z projektami podglądając sobie też konstrukcje dachów domów w których robię), w 100% przypadków nawet murki 20 cm kończone są wieńcami lub posiadają słupki zbrojone stanowiące monolit z wieńcem pod stropem (lub jedno i drugie).

W moim domu nie mam wyprowadzonego zbrojenia, nie mam nic. Projektant tłumaczy, że więcej nie powie, że muszę zapłacić za projekt i tam wszystko będzie...
Nie chcę mu odbierać chleba, ale jeżeli ten nowy dach będzie wymagał tego co wspomniałem wyżej - wtedy pozostaje wersja wymiany szlaki na styropian i zalanie szlichtą + papa...

Dekarze z którymi pracuję twierdzą, że jedyne rozwiązanie, za które oni dali by głowę, to zdjęcie całego starego stropu (czyli sufitu ostatniego piętra) i jego wieńca i wylewanie od nowa, z słupkami, zbrojeniem czy czym tam trzeba aby było to w kupie - gdyby tak było, to nigdy tego nie wykonam (powody wyżej), a za projekt zapłacę...

Natomiast jeden z murarzy domniemywał, że konstruktor myśli o przewierceniu konstrukcji którą mam i umieszczeniu kilku/kilkunastu nagwintowanych prętów o odpowiedniej długości (zakotwienie chemicznie za pomocą żywic w wieńcu - jakiś system Hilti). Potem murować ściankę kolankową i na nią kłaść murłatę przykręconą do tychże prętów.

Drugim jego pomysłem było postawienie ścianki kolanowej z przerwami. W tych przerwach, analogicznie do 1 pomysłu, pręty osadzone w konstrukcji, ale w formie uzbrojenia (4 po bokach słupa + 1 w środek). Następnie założenie na ściance kolankowej szalunków i wylanie wieńca i słupków z pompy. Oczywiście w wieńcu klasycznie zalać kotwy na murłatę. Do tego w narożniku grubsze słupy, więcej zbrojenia.

Oba pomysły różnią się w sumie ceną wieńca (szalunki i beton), ale takie coś było by do zaakceptowania.

Czy faktycznie rozbiórka stropu, lanie nowych wieńców z słupami od nowa jest jedynym wyjściem, aby mieć pewność, że dach nie odleci przy większym wietrze (Wielkopolska)?

Jeżeli nie, to jak się zatem wykonuje takie konstrukcje (nie chodzi o detale, ale o idee, pozwalającą oszacować koszta materiału godzin pracy itp)?

Czy projektant może zaproponować coś bardziej skomplikowanego (kosztownego)?



Z góry dziękuję za sugestie wskazówki.
MM

Wróć do „Więźba dachowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

Gotowe projekty domów