Pompa ciepła Danfoss - praktyczny poradnik kupna i instalacj

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Piotr Czarnowski
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 22 mar 2013, 12:30
Lokalizacja: Warszawa
Pompa ciepła Danfoss - praktyczny poradnik kupna i instalacj

autor: Piotr Czarnowski » 05 kwie 2013, 11:44

Ten poradnik powstał na podstawie moich pięcioletnich doświadczeń z pompą ciepła Danfoss, kontaktów z jej producentem i instalatorami, z inspiracji forumowiczów, którzy uznali, że powinienem podzielić się moimi doświadczeniami, ku przestrodze innych. Całą historię znajdziesz na tym forum budowlanym (Pięć lat doświadczeń...)

1. Przed decyzją kupna produktu Danfoss przeczytaj ten poradnik.

2. Zanotuj zużycie energii na CO i CWU przez co najmniej rok przed instalacją pompy (lepiej kilka lat). To przyda ci się teraz do wyboru produktu a później do oceny tego co ci na prawdę sprzedano.

3. Od pierwszego kontaktu z Danfoss gromadź całą korespondencję. Nigdy nie załatwiaj niczego na telefon i ustnie, wszystko tylko pisemnie.
4. Od początku zapewnij sobie pomoc dobrego prawnika, który sprawdzi dokumentację Danfoss i wykryje wszystkie potencjalne pułapki. Pamiętaj, że oni mają ogromne doświadczenie w takich sprawach, ty prawdopodobnie żadne.
5. Zażądaj spisu na piśmie parametrów oferowanej pompy. Broszury, materiały reklamowe, nawet instrukcje montażowe nie muszą odpowiadać prawdzie. W moim przypadku pompa nie spełniła dosłownie żadnego z obiecanych kryteriów.

6. Zażądaj pisemnego sprecyzowania terminu i warunków dostawy pompy.

7. Jeśli kupisz pompę od autoryzowanego instalatora a nie bezpośrednio z Danfoss to pozbawiasz się możliwości dochodzenia jakichkolwiek roszczeń od Danfoss. Możesz skarżyć co najwyżej instalatora.

8. Jeśli zostaniesz zmuszony do kupna od instalatora sprawdź kondycję jego firmy: jakie ma referencje, czy ma stałą siedzibę, czy ma stronę internetową, jaki ma kapitał zakładowy. Jeśli instalator okaże się jednoosobowym małym warsztatem lepiej poszukaj innego, bo od tego nie uzyskasz żadnego roszczenia w przypadku gdy urządzenie okaże się złomem a instalacja pomyłką.

9. Zachowaj wszystkie rachunki i umowy.

10. Sprawdź dokładnie jakie urządzenie zostało ci dostarczone i kiedy zostało wyprodukowane. Sprawdź wszystkie elementy a nie tylko samą pompę. Zrób fotografie. W razie jakichkolwiek wątpliwości natychmiast złóż na piśmie reklamację albo lepiej odstąp od umowy (tu przyda ci się punkt 5 i 6) i zażądaj zwrotu pieniędzy.

11. Unikaj instalacji tuż przed sezonem grzewczym. Jedyna metoda sprawdzenia jak urządzenie działa to próba praktyczna. Jeśli pompę zainstalujesz jesienią i za chwilę przestanie pracować to przy 12C w domu nie chcesz usłyszeć od instalatora może uda mi się wpaść za dwa tygodnie żeby poprawić.

12. Po zakończeniu instalacji nie podpisuj żadnych papierów mówiących, że odebrałeś sprawne urządzenie i akceptujesz instalację. Jeśli nie jesteś wysokiej klasy fachowcem to nie masz żadnych podstaw, żeby ocenić urządzenie i jakość instalacji. To okaże się dopiero w eksploatacji.

13. Spróbuj poszukać fachowca całkowicie niezwiązanego z Danfoss, żeby ocenił jakie wady ma urządzenie i jakie błędy popełniono w instalacji. Wszystkie wykryte wady urządzenia i montażu zgłoś niezwłocznie, oczywiście pisemnie. Zastanów się nad opcją odstąpienia od umowy (tu znowu przyda ci się punkt 5). Nawet jeśli wady i usterki są oczywiste, w żadnym wypadku nic nie przerabiaj sam ani nie pozwalaj przerabiać instalatorom innym niż autoryzowani przez Danfoss, możesz stracić gwarancję.

14. Co najmniej przez pierwszy rok, zakładając, że pompa działa, notuj zużycie energii. Bardzo cenne do porównania z ofertą i deklaracjami producenta.

15. Jeśli pompa nie działa jak obiecano lub nie działa w ogóle niezwłocznie zgłaszaj to pisemnie. Na wszelki wypadek dokumentuj fotograficznie. Nawet jeśli nie dostajesz odpowiedzi pisz nadal i gromadź starannie wszystkie maile i sms-y.

16. Pompa może być niebezpieczna (w moim przypadku jedna z awarii groziła porażeniem prądem), jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do prawidłowego działania na wszelki wypadek wyłącz całkowicie zasilanie zanim zbliżysz się do urządzenia.

17. Nie pisz skarg do centrali w Danii, to bezcelowe, nigdy nie odpowiadają.

18. Możesz pisać skargi do polskiego biura Danfoss, czasem odpowiadają ale żądaj konkretnych i natychmiastowych działań, po moim przypadku wiem, że oni z własnej woli nic nie zrobią.

19. Jeśli podtrzymujesz decyzję kupna pompy Danfoss szczęść Boże. Jeśli zaniechałeś kupna tego urządzenia prawdopodobnie zaoszczędziłeś wiele stresów i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli nadal nie możesz podjąć decyzji przeczytaj ten poradnik od początku.
Piotr

juszeg
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 07 maja 2013, 7:11
Re: Pompa ciepła Danfoss - praktyczny poradnik kupna i insta

autor: juszeg » 07 maja 2013, 7:56

Konsorcjum firm CARPATHIA CONSULTING GROUP oraz CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNO-EKONOMICZNEGO w związku z realizacją szkoleń dla instalatorów OZE poszukuje trenerów/wykładowców do przeprowadzenia zajęć teoretycznych i praktycznych z zakresu:
- systemy solarne - termiczne (48 h zajęć, 16 h teoria, 32 h zajęcia praktyczne)
- pompy ciepła (48 h zajęć, 16 h teoria, 32 h zajęcia praktyczne)
- systemy solarne fotowoltaiczne (48 h zajęć, 16 h teoria, 32 h zajęcia praktyczne)

Szkolenia będą organizowane dla grup średnio 12 osobowych (teoria) i dwóch podgrup po 6 osób (praktyka prowadzona przez 2 trenerów po jednym dla każdej podgrupy odbywać się będą na specjalistycznych platformach szkoleniowych). Szkolenia będą realizowane na terenie woj. Lubelskiego (m.in. Lublin, Puławy) i Małopolskiego (Kraków, Nowy Sącz). Szkolenia odbywają się od poniedziałku do soboty w godzinach 8-17.
Łączna liczba grup szkoleniowych do przeprowadzenia do końca 2013 roku wynosi 12 tj. konieczne jest przeprowadzenie 72 dni zajęć teoretycznych i 216 dni zajęć praktycznych. W tym kontekście do współpracy poszukujemy trenerów dysponujących odpowiednią ilością wolnych terminów do prowadzonej współpracy. W roku 2014 planujemy realizację szkoleń na co najmniej podobną skalę.
Wymagania co do trenerów:
- co najmniej 5 lat doświadczenia w pracy związanej z instalacjami OZE
- co najmniej 3 lata doświadczenia w prowadzeniu zajęć z zakresu instalacji OZE na poziomie zaawansowanym
- wykształcenie wyższe techniczne
Szkolenia prowadzone będą dla instalatorów OZE z wieloletnim stażem co powoduje wysokie oczekiwania uczestników co do kompetencji trenera i jakości przekazywanej wiedzy.
Obowiązki trenera:
-przygotowanie programu szkolenia,
-przygotowanie materiałów szkoleniowych,
-przeprowadzenie szkolenia.

Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie CV (w których prosimy o wyeksponowanie doświadczenia w zakresie pracy zawodowej związanej z instalacjami OZE oraz doświadczenia w prowadzeniu zajęć z zakresu instalacji OZE). Wraz z CV prosimy o podanie informacji dotyczących:
- propozycji jakie tematy szkolenia mogą być obsługiwane
- rodzaju prowadzonych zajęć (praktyka, teoria)
- proponowanego wynagrodzenia w odniesieniu do dnia szkoleniowego
- możliwości zaangażowania czasowego w okresie miesięcznym w realizację szkoleń (ile dni w ciągu m-ca dana osoba może prowadzić zajęcia).

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Panem Piotrem Fularzem:
Telefon: 660 778 116, (17) 22 20 133
e-mail: crse@crse.org.pl


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 121 gości

Gotowe projekty domów