Problem.

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Acid
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 mar 2013, 11:27
Problem.

autor: Acid » 22 mar 2013, 11:35

Witam,
W domu mojej ciotki zainstalowano centralne ogrzewanie. Dom stoi pusty od blisko pięciu lat. Nikt nie zajmował się opałem. Jedynie latem i wiosną każdego dnia były otwierane okna. Mam do Was takie pytanie, bo poszukuję fachowej opinii. Ogólnie zamierzam palić tam przez najbliższe 2-3 miesiące codziennie. Jak nie dopuścić do powstania grzyba lub pleśni w domu? Czy powinienem użyć jakiegoś preparatu? Rozpalać i wietrzyć, czy raczej wietrzenie to kiepski pomysł? Ogólnie w domu wentylacja jest drożna i nie ma z nią żadnego problemu. Proszę o jakieś konkretne rady. Pozdrawiam.

Edit:
Dom przez 4 lata był ocieplony od wewnątrz. Latem 2012 ocieplono dom od zewnątrz, a to ocieplenie ze środka pozostało. Zerwaliśmy je około miesiąc temu.

Lwówecka Grupa Budowlana
Re: Problem.

autor: Lwówecka Grupa Budowlana » 25 mar 2013, 0:10

Witam..

Dlaczego Pan uważa, że w domu po uruchomieniu centralnego ogrzewania na powierzchni ścian rozwiną się grzyby pleśniowe?

Pozdrawiam..

Acid
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 mar 2013, 11:27
Re: Problem.

autor: Acid » 25 mar 2013, 9:15

Nie uważam, a tylko rozważam taką możliwość. Wydaje mi się, że styropian dość skutecznie blokował możliwość "oddychania" ścian. Przy zakładaniu CO wiercono w ścianach. Na początku leciał suchy pył, jednak im głębiej, tym bardziej wilgotne były te cegły. Przed instalacją CO w domu były piece kaflowe. W dwóch pomieszczeniach w ogóle nikt nie palił od bardzo długiego czasu. W łazience i korytarzu nie było w ogóle ogrzewania. Czy to nie ma wpływu na stan ścian i ewentualnej wilgoci?

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Problem.

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 mar 2013, 10:50

Do rozwoju grzyba - konieczna jest wilgoć, podłoże i ogrzewanie. Podłoże i ogrzewanie Pan ma - wilgoć produkujemy gdy zamieszkamy.
Nadmiar wilgoci może odprowadzić wentylacja mechaniczna ( wietrzenie nie jest wentylacją) a podłoże może zlikwidować paroizolacja od wewnątrz.

czystolinka
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 61
Rejestracja: 10 sty 2011, 14:21
Lokalizacja: Warszawa
Re: Problem.

autor: czystolinka » 25 mar 2013, 11:01

Ja też uważam, że w domu który ma suche ściany i jest zaizolowany jak trzeba nie powinna się pojawiać pleśń i grzyb. No chyba że gdzieś podcieka woda, ale to będzie trudno stwierdzić nie mieszkając w domu, bo na pierwszy rzut oka może być tego nie widać...

Lwówecka Grupa Budowlana
Re: Problem.

autor: Lwówecka Grupa Budowlana » 25 mar 2013, 12:30

Witam..

Acid pisze:Nie uważam, a tylko rozważam taką możliwość. Wydaje mi się, że styropian dość skutecznie blokował możliwość "oddychania" ścian. Przy zakładaniu CO wiercono w ścianach. Na początku leciał suchy pył, jednak im głębiej, tym bardziej wilgotne były te cegły. Przed instalacją CO w domu były piece kaflowe. W dwóch pomieszczeniach w ogóle nikt nie palił od bardzo długiego czasu. W łazience i korytarzu nie było w ogóle ogrzewania. Czy to nie ma wpływu na stan ścian i ewentualnej wilgoci?


Nie znam do końca rozwiązań konstrukcyjno-materiałowych w Pana budynku, ale w pierwszej kolejności trzeba będzie zbadać rozkład wilgoci w ścianach i określić przyczyny ewentualnego zawilgocenia ścian.
Należy pamiętać, że ściany mają pewną bezwładność cieplną. Oznacza to, że jeżeli uruchomimy centralne ogrzewanie i doprowadzimy szybko do ogrzania powietrza w pomieszczeniach do temperatury np. 20C, to powierzchnia wewnętrzna ściany zewnętrznej uzyska zbliżoną temperaturę (o ile budynek jest izolowany) z pewnym przesunięciem fazowym - w zależności od masy ściany może to być dopiero za kilka dni.
Dopóki powierzchnia wewnętrzna ścian zewnętrznych nie uzyska temperatury zbliżonej do temperatury powietrza nie radzę wprowadzać strumieni wilgoci poprzez gotowanie, pranie, kąpanie itp. - należy utrzymywać wilgotność powietrza na bardzo niskim poziomie.
Powyższe zalecenia dotyczą również ścian wewnętrznych.
Wprowadzenie dodatkowych strumieni wilgoci spowoduje szybką kondensację pary wodnej zawartej w powietrzu na powierzchni ścian. Oczywiście do rozwoju grzybów pleśniowych potrzebne jest spełnienie kilku warunków jednocześnie.
W kontekście oddychania ścian zapraszam do lektury: http://www.blog.bogumilabytnar.pl/?p=101

Pozdrawiam..

Acid
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 mar 2013, 11:27
Re: Problem.

autor: Acid » 25 mar 2013, 16:04

Dziękuję za odpowiedzi Panowie. Myślę, że to dość skutecznie nakreśla sprawę. Pozdrawiam.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Problem.

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 25 mar 2013, 16:46

Przeczytałem...
W każdym dla trzech przypadków zbadano wielkość strumienia pary wodnej jaki dyfunduje (przenika) przez ścianę. Okazało się, że wielkość strumienia pary wodnej dyfundującej przez każdą ze ścian mieści się w granicy 5-7 % (bez względu na to czy jest ocieplona styropianem czy nie

Wykluczony jest obecnie ruch powietrza i pary w przegrodzie termicznej - ma to on wpływ na lambdę materiałów, z których jest przegroda - a zmienna lambda wyklucza podanie współczynnika ciepła przegrody - bez współczynnika ciepła nie ma mowy o certyfikacie energetycznym - Czyli ustawodawca narzucając obowiązek certyfikacji - wykluczył (WRESZCIE) obłędną praktykę przyklejania izolacji termicznej za murem.


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości

Gotowe projekty domów