obudowa wiaty garażowej

Domy drewniane w praktyce ? tajniki prawidłowej budowy domów w różnych technologiach, specyfika eksploatacji, zagadnienia techniczne i opinie użytkowników. Wszystkie informacje na temat domów drewnianych znajdziesz w tym dziale.
Wyatt
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 23 lut 2013, 22:42
Lokalizacja: Wlkp.
obudowa wiaty garażowej

autor: Wyatt » 24 lut 2013, 20:17

Mam do obudowania wiatę garażową złożoną z 6 słupów w rozstawach ok. 3,30m i 6,30m. Wysokość słupów 3m. Całość przekryta prefabrykowanymi wiązarami dachowymi, deskowanie, dachówka. Garaż ma być nieogrzewany ale ocieplony i otynkowany (tworzyć jedną bryłę z budynkiem, wiata jest dostawiona do budynku).

Czytając na temat rozwiązań znalazłem następujące warstwy patrząc od zewnątrz:

- tynk
- klej/siatka/klej
- styropian
- pustka powietrzna ok. 1cm w pionie oczywiście na dole i górze otwory wentylacyjne by była cyrkulacja
- wiatroizolacja na zszywki,
- płyta OSB


Wiem, że daje się też (w innym rozwiązaniu) wełnę przed OSB patrząc od wnętrza (pomiędzy słupami) ale podobno wtedy tynk na OSB bezpośrednio jest niezbyt dobrym rozwiązaniem. Chodzi o tynk mineralny lub silikatowy (ew. silikatowo-silikonowy). Dlatego myślę zrobić na płycie styropian i dopiero na nim tynk. Większość wykonawców jeśli tak robi raczej nie daje pustki powietrznej (lub ryflowanego styropianu). Czytałem, że to doprowadzić może do zawilgocenia płyty co wydaje się logiczne (nagminne dawniej w USA).
Fachowcy nie wiem czy mają to gdzieś bo tak im łatwiej czy faktycznie jest to "wydziwianie".

Jak kleić. Myślałem o piance np. Tytan EOS do styropianu ale chcą zrobić dystans (np. też z pasków styropianu) kleić najpierw te paski do płyty a później płyty właściwe do tych pasków?
Na budynku kleiłem tą pianką styropian ale do muru tradycyjnego, super sprawa i szybko łapie. Nie kołkowałem w ogóle i żaden wiatr tego nie zerwał, już po kilkunastu minutach nie mogłem oderwać płyty...

Myślałem czy nie lepiej wymurować pomiędzy słupami, na fundamencie który musiałbym wylać najpierw, ścianek z bet. komórkowego gr. 12cm ale nie powinny się one stykać pewnie bezpośrednio z drewnem (izol. przekładk.). Mur pruski...wiem wiem ale czy tak warto robić? A i na to też tynk by wyglądało tak jak dom. Chyba lepiej drewno na drewno czyli pierwsza opcja?

Jak pierwsza to czy najpierw wysypać gruz, zagęścić, piasek, zagęścić, na to chudziak a na to beton np. B20, spadki na zewnątrz i tak dojść do wylanej płyty betonowej płytą OSB po obwodzie czy lepiej wymurować na tej płycie jakiś cokolik powiedzmy na pół metra około (jak na domu) i plytą OSB dojść do niego? Wiadomo, że przy gruncie woda się przy opadzie odbija, śnieg zalega i pewnie lepiej by OSB na dole nie było? Jeśli by miała być tynk żywiczny jak na cokole domu. Murować na płycie wtedy czy zrobić najpierw fundament, wymurować na nim cokolik z bloczków fundamentowych np., jak to się zrobi wylać ostatnią warstwę posadzki betonowej pomiędzy wymurowane murki cokołowe?

Trochę dużo wyszło i nie wiem czy zrozumiale więc w razie czego uzupełnię, wyjaśnię o co mi chodziło :)



Czekam na porady :)

Pozdrawiam
Wyatt

Wróć do „Domy Drewniane ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Gotowe projekty domów