Kolektory prózniowe Depsol DS realizacje z opisem instalacji

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

emate30
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 03 lip 2012, 9:00
Lokalizacja: rzeszów
Kontaktowanie:
Kolektory prózniowe Depsol DS realizacje z opisem instalacji

autor: emate30 » 04 lut 2013, 11:48

Realizacje wraz opisem systemu

01. Solar słoneczny Depsol DS 20 montaż na goncie

Kolektor próżniowy Depsol Ds 20 w instalacji solarnej do podgrzewania wody użytkowej w domu jednorodzinnym. Solary słoneczne pracują w schemacie instalacji solarnej połączonej z kotłem c.o. Montaż kolektora słonecznego na gachu skośnym, pokrytym gontem bitumicznym. Do mocowania użyto śrub ze stali nierdzewnej, wkręcanych bezpośrednio do krokwi dachowych. Śruba wyposażona jest w dwu gwint: do drewna wkręcany do konstrukcji dachu oraz w metryczny 8 mm wystający ponad poszycie dachu, który służy do osadzenia głowic kolektora. Elementem zapobiegającym ewentualnym przeciekom jest uszczelka dociskowa, która szczelnie i trwale zabezpiecza dach przez warunkami atmosferycznymi.

Przewody zasilania i powrotu solara z giętkiej stali nierdzewnej przechodzą przez gont bezpośrednio przy kolektorze. Miejsce przejścia rur do wnętrza budynku zabezpieczają specjalne kołnierze z odpornej na warunki atmosferyczne gumy. Dokładne uszczelnienie jest niezmiernie istotne, gdyż ewentualne przecieki mogą trwale uszkodzić pokrycie dachu, jego konstrukcje lub izolację termiczna budynku. Przed przystąpieniem do montażu należy skrupulatnie zaplanować wszelkie prace związane z ingerencją w strukturę dachu.



Schemat mocowania kolektora próżniowego Depsol DS


Obrazek

Obrazek


02. Instalacja solarna z kolektorem próżniowym Depsol DS 30

Instalacja solarna do podgrzewania ciepłej wody w domu jednorodzinnym zamieszkałym przez 4 osobową rodzinę. Zastosowano kolektor próżniowy Depsol DS 30 połączony z 500 l zasobnikiem z dwoma wężownicami. Podgrzewacz podłączony do solara słonecznego oraz pieca centralnego ogrzewania na paliwo stałe. Ze względu na znaczą pojemność zasobnika z wodą użytkową, domownicy posiadają duży komfort związany z ilością ciepłej wody. Przy tak dobranej instalacji solarnej bardzo rzadko zdarzają się dni z brakiem ciepłej wody przygotowanej przez solary poza sezonem grzewczym.

Kolektor zamontowany na dachu skośnym pokryty dachówka. Kąt nachylenia dachu to koło 30o dlatego zdecydowano się na poziomy montaż rur próżniowych. Rury posiadają płaski absorber, daje to możliwość zamontowania ich poziomo i ustawienia do pożądanego przez nas kąta nachylenia, w tym przypadku 45o. Takie rozwiązania ma kilka istotnych zalet. Na tego typu dachach nie ma konieczności zakupu dodatkowych konstrukcji odchylających od połaci dachowej przez co redukujemy koszty. Przy braku elementów korygujących kąt nachylenia zachowuje się dodatkowo wysoką estetykę budynku, gdyż kolektor płasko przylega do połaci dachowej. Sam montaż jest prostszy, szybszy, co skutkjuje obniżeniem kosztów robocizny.


Obrazek


03. Instalacja solarna zasilana z ogniwa fotowoltaicznego

System solarny z próżniowym kolektorem słonecznym Depsol DS 30 z dwoma zasobnikami o pojemności 200 l każdy, instalacja do podgrzewania ciepłej wody użytkowej współpracująca z kondensacyjnym kotłem gazowym. Kolektory dostarczają ciepła na potrzeby domu jednorodzinnego zamieszkałego przez 3 dorosłe osoby. Łączna pojemność podgrzanej wody to 400 l, zapewnia to domownikom sporą swobodę w korzystaniu z ciepłej wody bez obaw o ewentualne braki.

Energię potrzebną do podgrzania dwóch zbiorników dostarcza 30 rur próżniowych Narva kolektora Depsol DS. Z uwagi na zdarzające się barki w dostawach prądu z sieci energetycznej, inwestorzy po konsultacji z przedstawicielem firmy zdecydowali się wykorzystać system solarny zaopatrywany w energię z niewielkiego ogniwa fotowoltaicznego. Panel umiejscowiony jest tuż nad kolektorem, dostarcza on napięcie do grupy pompowej Taconova FV 70 Solarstat Tacosol EU21 z pompą obiegową na prąd stały. Dzięki takiemu rozwiązaniu solary słoneczne w tej instalacji są całkowicie niezależne od sieci energetycznej. Wyklucza przegrzanie kolektorów w przypadku braku prądu oraz nie generuje żadnych kosztów związanych z jego poborem.

W zestawie solarnym tego typu zbędne jest montowanie konwencjonalnych regulatorów solarnych. Obroty pompy obiegowej regulowane są przez nasłonecznienie, zwiększając lub zmniejszając obroty pompy w zależności od ilości energii słonecznej jaka dociera do powierzchni ogniwa fotowoltaicznego. Użyty tutaj sterownik ma na celu informowanie o aktualnych parametrach pracy systemu tj. temp. kolektora oraz ciepłej wody, jest on także podpięty do solara fotowoltaicznego, jego zakup nie jest jednak wymagany.


Obrazek

04. Słoneczne kolektory próżniowe Depsol DS 30

Instalacja solarna pracujaca w schemacie podgrzewania ciepłej wody użytkowej współpracująca z kotłem na paliwo stałe(drewno/węgiel). Jeden z najbardziej powszechnie stosowanych zestawów solarnych z solarami wykorzystującymi rury próżniowe. 30 rurowy kolektor próżniowy na bazie niemieckich rur firmy Narva z bezpośrednim przepływem czynnika grzewczego (DirectFlow)

Podgrzewacz solarny z dwoma wężownicami (dolna do solara, górna przystosowana do wpięcia konwencjonalnego źródła ogrzewania). Użyty zasobnik to produkt pochodzący z Austrii: Austria Email, podwójnie emaliowany z anodą magnezową, mufą rewizyjną (umożliwiającą mechaniczne wyczyszczenie zasobnika), cyrkulacją oraz opcją podłączenia grzałki elektrycznej. Zbiornik stojący, potrzebuje niewiele miejsca, około 0,7-1,0 m2 w zależności od rozwiązań technicznych. Zasobniki te wyróżnia trwałość, jakość oraz nie pozostająca bez znaczenia, ponadprzeciętna estetyka.

Montaż solara słonecznego na dachu skośnym z blachodachówki. Głowica kolektora osadzona na śrubach ze stali nierdzewnej wkręcanych przez poszycie dachu bezpośrednio do krokwi więźby dachu. Na szczególną uwagę zasługuje sposób przeprowadzenia przewodów solarnych zasilania i powrotu z kolektora próżniowego. Kolektor zamontowany jest możliwie blisko szczytu dachu, przewody biegną pod gąsiorem następnie kalenicą, szczeliną w szczycie dachu w miejscu zbiegu jego płaszczyzn( w tym przypadku połaci południowej oraz północnej). Blachodachówka prawie nigdy nie jest połączona na "styk", także w większości przypadków jest wystarczająca ilość miejsca na przewody. Aby instalacje wykonać w ten sposób należy zdemontować gąsiory, usunąć uszczelnienie z taśmy kalenicowej, przeciągnąć rury z wnętrza budynku, ponownie uszczelnić dach nową izolacją i osadzić gąsiory. Jest to sposób wymagający sporych nakładów pracy w stosunku do powszechnie stosowanej techniki nawiercania dachu. Otwór taki oczywiście uzupełnia się silikonem, jednak nie daje to 100 % pewności co do zachowania szczelnośći oraz trwałości tego miejsca. Proste rozwiązania w perspektywie czasu niekoniecznie okazują się dobre. Instalatorzy fabryczni firmy Depsol postępują w myśl zasady "im mniej ingerencji w dach tym lepiej". Dobrze wykonany montaż to pewność, że poszycie naszego dachu pozostanie szczelne.


Obrazek

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory prózniowe Depsol DS realizacje z opisem instal

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 04 lut 2013, 14:28

Instalatorzy fabryczni firmy Depsol postępują w myśl zasady "im mniej ingerencji w dach tym lepiej". Dobrze wykonany montaż to pewność, że poszycie naszego dachu pozostanie szczelne
.
Zwłaszcza, że jeżeli już kolektor w naszej strefie klimatycznej - to na ścianie - zwiększa się jego wykorzystanie energetyczne.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Kolektory prózniowe Depsol DS realizacje z opisem instal

autor: bachus » 04 lut 2013, 17:11

.
Zwłaszcza, że jeżeli już kolektor w naszej strefie klimatycznej - to na ścianie - zwiększa się jego wykorzystanie energetyczne.

Tą cenną radę naszego miszcza powinni sobie wziąć do serca instalatorzy fabryczni, bez niej ani rusz.


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości

Gotowe projekty domów