« Zobacz poprzedni temat
Wełna Rockwool a Rockwool
Zobacz następny temat »
ADAPTACJA PODDASZA-WAŻNE,

Strop drewniany

Witam

Od jakiegoś czasu czytam forum, wiele się z niego nauczyłem, ale przed podjęciem prac chciałem zapytać się o montaż podłogi na legarach drewnianych.

Remontuje stary dom( około 1940-50r.). Strop to legary drewniane(zdrowe, impregnowane) o przekroju 18x18cm w odległości około 100cm. Pokój nad stropem ma szerokości 4m( w tą stronę dane są legary), a długość 5,7m. Jest tam 6 legarów, z czego 3 podparte są na połowie długości ścianką (pustak 12cm) od łazienki, a pozostałe 3 umocniłem od góry ceownikiem hutniczym 80mm z blachy 5mm z jednej strony wkuty w ścianę, a z drugiej podparty na ściance od łazienki. Belki podparte nie dlatego, że są słabe, ale dlatego bo drewno ma swój punkt ugięcia i to podparcie wydaje mi się znacznie zmniejszy akustykę stropu oraz jego ugięcie.
Pod belki dam wełnę szklaną 15cm 0,044(niestety lepszej już nie kupie, bo ojciec dał mi ją w prezencie, a szkoda jej wyrzucać) a, na parterze do legarów przykręcę profile g-k, w odległości 60cm niby mówią, ale zastanawiam się czy nie zagęścić do 40cm.
Strop niestety jest krzywy, około 7-9cm różnicy poziomu w jednym najgorszym miejscu. Na belkach są stare deski na pióro-wpust 3-3,5cm większość z nich jest w naprawdę super stanie. Planuje oderwać stare deski, wysegregować z nich te najlepsze, wypoziomować nimi nabijając je na legary w odległości 30-40cm, a na deski nakręcić płytę OSB 22mm, pod deski i pod OSB dać piankę pod panele, a między płytami OSB odstępy 3mm. Dopiero na płytę OSB dać zieloną (5 lub 8mm) mate wygłuszającą.
Czy tak wykonana podłoga jest prawidłowa?

Pozdrawiam


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Wiem, że podobne tematy już był, ale nie jestem pewien czy tak wykonana podłoga będzie zrobiona prawidłowo. Czy naprawdę nikt nie jest w stanie mi pomóc?


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Profile do płyt g-k daj co 40 cm.
Te stare deski ok ale jak masz zamiar nimi wypoziomować podlogę skoro główne legary mają różnice po 7 cm.
Ja sugeruję wykonać to w następujący sposób.
Na obecnych legarach znaleźć ten najwyższy, i na nim na ,,zero" zacząć nakręcać belki 4x6 lub większe, najlepiej suche , heblowane, śmiało można zamówić w tartaku.

Belki będą montowane co 50 cm w poprzek obecnie istniejących legarów głównych.
Jak wspomniałem wcześniej najwyższy punkt konstrukcji podłogi kręci się bezpośrednio do legaru za pomocą długiego wkręta z ewentualnym wcześniejszym nawiertem. Resztę bezproblemowo można wypoziomować za pomocą kątowników budowlanych , najlepiej wzmacnianych w miejscu ugięcia. Katowniki kręcisz do legarów kilkoma wkrętami, najlepiej po 2 sztuki na legar, wsuwasz belkę 4x6 cm lub większą i poziomujesz, wkręty od boku i belka zablokowana. Wkręty tylko żółte ocynkowane lub inne lepsze Na belki naklejasz taśme piankową, podobna jak pod profile, ma to za zadanie wyeliminować skrzypienie. Od góry nakręcasz płytę OSB 22 mm lu 25 mm albo podwójnie jeśli zależy Ci na naprawdę. konkretnej stabilności. Płyty oczywiście na przekładkę, po obwodzie dylatacja, między płytami można dać 3 mm przerwę. Na to płyty steico np 7 mm grubości i na to panele lub inny materiał.
Można jeszcze przeanalizować konieczność stosowania folii paroizolacyjnych ale mowa była o samej konstrukcji.
Stare deski sugeruje wykorzystać w innym celu.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Witam

Od tego tygodnia będziemy brali się za ten strop drewniany, sufit GK zrobiony co 40cm Smile
Majster mówi, aby zrobić to w ten sposób:
- różnica poziomów jednak się zniweluje, ponieważ tam gdzie jest najwyżej pod deską podłogową nie wiadomo po co jest jeszcze jedna calowa deska.
1. deski podłogowe 3,5cm zerwać, wybrać stare zdrowe dechy i w poziomie zerowym podbić je między legarami, a tam gdzie trzeba dać wyżej dokręcić deskę na legar wkrętami, myślałem o takich do KG, ale skoro te co mówisz są lepsze to mogę zrobić to nimi.
2. na deski dokręcone co 40cm położyć paski taśmy akustycznej lub np. paski filcu.
3. następnie płyta OSB 22mm z dylatacją 2-3mm między płytami i 5mm od ściany dokręcona wkrętami , a na nią mata steico.

Czy takie wykonanie będzie poprawne?


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Tak to wygląda. Czy będzie to wykonane poprawnie? Trochę żałuje, że nie zerwałem tych belek i nie wylałem stropu wcześniej.Zdjęcia w lepszej jakości:
http://imageshack.us/photo/my-images/202/img0864tth.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/843/img0862aj.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/541/img0857eq.jpg/


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
1. Wkręty czarne do płyt gk sa do płyt gk, bardzo wyraźnie to pisze na prawie każdym opakowaniu. Wkręty żółte są zdecydowanie lepsze, można za ich pomocą coś konstruować, ponadto jest wybór średnicy wkręta. Najlepiej dać 5 mm i co najmniej 3-5 cm zagłębienia w materiał do którego coś przyczepiamy/ Proszę zaopatrzyć się w końcówki(bit) prawdopodobnie PZ2 lub PZ3 dla wkrętów o średnicy 6 mm. Ewentualne wiertło do nawiertu to 2-3 mm średnicy. Nie potrzeba nawiercać grubych legarów. takie stare suche deski lubią pękać dlatego nawiercenie otworu pomaga.
2. Ok stare deski można użyć ale sugeruję dać podwójnie aby było stabilnie, 3.5 cm to sporo ale na długości 80 cm podejrzewam, że występuje ugięcie.
Wypoziomowanie może być kłopotem, o ile poziom zero nie sprawi problemów to 7 cm może być nieco trudniejsze. Może pomóc przykręcenie prostej deski z boku legara w poziomie wówczas idealnie widać ile dystansu potrzeba. Można 2 takie deski na obu końcach pomieszczenia przykręcić na krańcowych legarach i od tego sznurek pokaże resztę.
Staram się tylko ułatwić zadanie.
Deski mogą być co 50 cm bo cała płyta ma 250 cm co ładnie się spasuje bez wielu docinek.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Wkręty wymienię na te zółte.
Poziomuje deskami calówkami, niektóre ścinam z klina, pod niektóre podkładam kliny z desek, kawałki płyty pilśniowej lub papy. Pomaga mi w tym profil GK 4m Smile Już praktycznie wypoziomowane.
Deski nabije tak gęsto jak tylko mi wystarczy starych desek.
Jeśli deska będzie podporą dla OSB co 30cm i grubość deski to 3,5cm+2,2cm OSB czyli razem 57mm to wtedy ugięcia chyba już nie będzie? Teraz faktycznie deska się lekko ugina, ale myślę, że OSB załatwi sprawę.
Między legary włożę wełnę 15cm, a wygłuszenie będzie na górze OSB z maty Steico 7mm pod panelami. Chyba wsio OK?
Po skończeniu dam zdjęcia.


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Możesz sprawdzić czy się ugina tuż przed przykręceniem OSB.Jeśli zadowala Cie taki poziom sztywności to kontynuuj pracę. Czasem pianka montażowa wstrzyknięta w luźne przestrzenie wokół klinów również może być pomocna aby zminimalizować skrzypienie, pamiętaj o ewentualnym odpyleniu i zwilżeniu powierzchni aby ładnie trzymało. Nadmiar odetnij aby nie ocierał i nie powodował dziwnych dźwięków podczas np.ocierania się o spód OSB.

Powodzenia i czekam na zdjęcia


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Teraz jak dam deskę podłogową 3-3,5cm to ona się ugina dość nieznacznie, więc jak będzie OSB i nawet takie leciutkie ugięcie to myślę. że Steico+panele pomogą.
Piankę będziemy wstrzykiwać Smile
Dzisiaj już prawie skończyliśmy poziomować (oporna robota), dokręcałem deski poziomujące do legarów wkrętami zółtymi(kilka czarnych dałem) , aby w belkę weszło minimum 3-6cm, odstępy co 40cm, w tych samych miejscach dokręcę deski podłogowe(deski maja od 16 do 18cm) więc luka między nimi wyjdzie około 24cm. Pod deski poziomujące w luki wstrzyknę piankę.
Dzisiaj przyjrzałem się z bliska legarom, i akurat 3 z nich, które są podparte ścianką od łazienki są w super stanie ( w dwóch zjedzony biel a dalej legar zdrowy, ledwo wkręt wchodził.
Akurat te 3 pozostałe legary, które umocniłem w połowie długości (maja 4m) ceownikiem 800x400x50 (mogłem dać większy) za pomocą gwintu 12mm są w gorszym stanie, na rogach trochę podgniłe(kiedyś się lało), ale za zbrojone od dołu(tak jak na zdjęciu).
Belki pryskałem takim zraszaczem ogrodowym (4L) impregnatem Tytan do więźby dachowej+Boramon C30 1:1, malowałem je 3krotnie.
Myślę, że będzie ok. Zdjęcia postaram się dodać jutro Smile


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Pewno, że będzie ok. kwestia przyłożenia się do roboty i trochę zdrowego rozsądku.
Pisałem o piance bo czasem pomaga, szczególnie gdy drewno jest nierówne, są spore luki, z czasem może pęknąć klin co wielokrotnie widziałem, wówczas 18 zł może nieco pomóc wydane na piankę. Na deski o grubości 3.5 cm można dać tanią piankę jak pod panele bo taka samoprzylepna jest chyba węższa.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Kilka zdjęć, jeszcze bez desek. Taka trochę rzeźba, ale inaczej się nie dało, a bardzo żałuje, że wcześniej nie wylałem stropu betonowego, jakoś do tego nie mam przekonania...

Warto na deski dawać piankę? Mam taką dylatacyjną. A nie lepiej je mocno skręcić z OSB i na OSB mate 7mm? Bo jak pianka się uleży to żeby deska o OSB nie tarła.

http://imageshack.us/f/248/img0866px.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/694/img0868dp.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/26/img0870fx.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/855/img0869uh.jpg/


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Pianka się nie uleży, będzie mocno ściśnięta przez płytę OSB i wkręty, które ją dokręcają.Można dać piankę dylatacyjną tylko jakiej grubości jest?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Pianka ma 2 lun 3mm grubości.
Ona mi coś dam jeśli dam ją na te deski podłogowe? Bo sporo więcej roboty bym miał z ta pianką ;D
Na około płyt zostawiona szczelina dylatacyjna 0,5cm wystarczy i miedzy płytami 2-3mm?


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
W Pon zamawiam płytę i nie mogę się zdecydować, OSB czy MFP? Jeszcze mi polecali jakaś P5
Kronopol czy Kronospan? Gdzie lepiej?


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
http://imageshack.us/phot.../img0872pf.jpg/
Dodaje takie zdjęcie na szybko zrobione.
Deski obrobione, aby zostawić samo najzdrowsze drewno oraz zaimpregnowane. Szerokość minimalna desek to miejscami 15cm, a maksymalna 22cm, na grubość mają jednak 2,8-3cm. Jutro będę je dokręcał do legarów i zamawiał płytę. odległość legarów to 80-110cm
Płyta 22mm będzie wystarczające prawda? Nadal nie wiem, którą wziąć OSB czy MFP - różnica w cenie minimalna. Płyty obojętnie w którą stronę położę prawda?

Pozdrawiam


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz

E-łazienki

Urządzone.pl

 • Znamy jurorów IV edycji konkursu na...

  Znamy jurorów IV edycji konkursu na projekt wnętrza

  Konkurs na projekt wnętrza z grzejnikiem to wyzwanie dla architektów i szansa na zdobycie cennych nagród. Jurorem konkursu będzie m.in. Natalia Nguyen

E-dach

 • SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj...

  SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj najlepszych dekarzy w Polsce

  Jak wybrać dobrego dekarza? Nad tym zastanawia się wielu inwestorów. Od siedmiu lat trwa również cykliczny konkurs na SUPERDEKARZA ROKU.

E-ogródek

 • Czas na: budki lęgowe dla ptaków

  Czas na: budki lęgowe dla ptaków

  Do wiosny niby jeszcze zostało trochę czasu, ale przyroda już się do niej zaczyna szykować. Dlatego o budce lęgowej dla ptaków warto pomyśleć już...

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter