Przewiewny dach w mieszkaniu spółdzielczym.

Opinie techniczne budynków i budowli, odbiory robót w imieniu Inwestora, Doradztwo techniczne, Nadzory inwestorskie, optymalizacja kosztów budowy.
Marek Z.
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 07 sty 2013, 0:04
Lokalizacja: Koszalin
Przewiewny dach w mieszkaniu spółdzielczym.

autor: Marek Z. » 07 sty 2013, 0:13

Witam wszystkich forumowiczów.

Tak na szybko.
Mieszkam w bloku spółdzielczym, miałem remont dachu / zimno, przewiewy i łomotanie/. Pierwszy potencjalny wykonawca na oględzinach stwierdził, że trzeba robić dach kompleksowo z dwóch stron, najlepiej z wymianą dachówki. Pojawił się inny i bez oględzin wymienił tylko wełnę i starą folię wymienił na membranę. Efekt taki, że nic, a nic się nie zmieniło.

Jestem na etapie sporu ze spółdzielnią. Pojawił się biegły, który wg mnie napisał strasznie powierzchowną i merytorycznie płytką opinię. Stwierdził, że jedna ściana (wewnętrzna) jest w innej technologii i jest główną przyczyną przedostawania się zimnego powietrza z zewnątrz pod płyty KG. Zaleca też ponowne sznurkowanie wełny i przegląd blacho dachówki.

Wg mnie główną przyczyną jest zbyt powierzchownie i niedbale zrobiony remont.

Na stronie https://picasaweb.google.com/mzienkowicz/Dach są zdjęcia części dachu po remoncie z zewnątrz. Reszta dachu wygląda podobnie.

Proszę o opinię praktyków, co sądzicie o jakości remontu. Co tak naprawdę w konstrukcji i izolacji dachu stanowi barierę przed przewiewaniem dachu?

Będę wdzięczny za wszelkie merytoryczne opinie.
Pozdrawiam / Marek

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: Przewiewny dach w mieszkaniu spółdzielczym.

autor: Enerbau » 07 sty 2013, 9:47

Firma, która to robiła nie ma pojęcia o izolacji dachów i poddaszy. Gorszą fuszerkę trudno sobie wyobrazić. Najlepiej by było sporządzić niezależną ekspertyzę szkód i kosztami poprawnie wykonanej izolacji obarczyć firmę, która robotę spieprzyła!!!

IWB
Re: Przewiewny dach w mieszkaniu spółdzielczym.

autor: IWB » 07 sty 2013, 10:22

trudno zająć stanowisko w tej kwestii zawinił albo wykonawca albo inwestor

1) skoro wykonawca dostał STWiOR na roboty od inwestora a często tak jest że taką dokumentację sporządza się na ślepo bez dokładnej analizy stanu faktycznego danego zadaszenia to winny jest inwestor, wykonawca musiał wykonać roboty tak jak określają założenia w/w STWiOR ( Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót) więc winny jest ktoś kto robił taką dokumentację

2) jeśli specyfikacja była prawidłowa do założeń napraw oraz prawidłowo zdiagnozowano usterki a wykonawca pominął jedną tylko czynność w całym procesie to on odpowiada za wady

jak to wygląda w praktyce:

Spółdzielnia zleca wykonanie robót NAJTAŃSZEJ FIRMIE która nie ma zielonego pojęcia o fizyce budowli, nie potrafi określić U I R dla danego projektu i dokładnie określić przebiegu prac. Tak więc spółdzielnia płacąc minimalne koszty nie poniesie odpowiedzialności za wady prac i nie doświadczenie wykonawcy.

Wykonawca ten najtańszy nie ma działu prawnego oraz inżynierskiego i nadzorczego dla swoich robót, jest sam w sobie szefem kierownikiem budowlańcem i prawnikiem

Pan Józio wczoraj smażył pączki w piekarni a dziś dachy robi

Racek
Aktywny
Aktywny
Posty: 296
Rejestracja: 20 mar 2011, 13:56
Lokalizacja: mazowieckie
Re: Przewiewny dach w mieszkaniu spółdzielczym.

autor: Racek » 07 sty 2013, 20:30

Tak spieprzonych izolacji dachów jest w Polsce mnóstwo, jako ciekawostkę dodam ze tak wykonana robota dla dosyć szerokiego grona inwestorów jest jak najbardziej OK i nawet sobie du... nie zawracają tym że coś im tam zwisa coś jest niedocięte itp.

laik2304
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 626
Rejestracja: 05 maja 2012, 14:09
Lokalizacja: Bielsko Biała
Re: Przewiewny dach w mieszkaniu spółdzielczym.

autor: laik2304 » 07 sty 2013, 22:43

.... widzisz a nie grzmisz.
Dawid2304

Marek Z.
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 07 sty 2013, 0:04
Lokalizacja: Koszalin
Re: Przewiewny dach w mieszkaniu spółdzielczym.

autor: Marek Z. » 08 sty 2013, 22:52

Panowie.

Jaki STWiOR Podejście spółdzielni - wysłać zapytania ofertowe do kilku firm, zero przetargu. Jeden wykonawca przyszedł i wycenił porządnie, a innego nawet u mnie nie było. Policzył metry po bandzie i wygrał ofertówkę.

Jak zobaczyłem ekipę i podejście jej do remontu od razu napisałem pismo do spółdzielni z zastrzeżeniami i wątpliwościami. Oczywiście spółdzielnia mnie olała. Najdziwniejsze, że zostało to odebrane przez dział techniczny spółdzielni.

Teraz toczy się sprawa w sądzie bo w mieszkaniu panuje temp rzędu 19,9 stopnia pod warunkiem, że góra jest odizolowana warstwą koców i poduszek na wysokości sufitu niższej kondygnacji, a poniżej 25 żeberek na 28 metrów. Spółdzielnia odpisała, że wezwała wykonawcę remontu na przegląd gwarancyjny i on stwierdził, ze wszystko jest ok.

Jeśli ktoś chce się zapoznać z opinią biegłego chętnie podeślę skan. Proszę tylko o info na mój mail: mzienkowicz@gmail.com


Mam kilka pytań:

Czy można tak układać wełnę, że docina się za wąsko i dopycha ścinkami? Nigdy się z czymś takim do tej pory nie spotkałem.
Czy tą wełnę można ponownie wykorzystać do poprawnego ułożenia jeśli jest taka skołtuniona i zbyt wąska ?? (wg biegłego wystarczy przesznurkować i bedzie ok)


Mam gorącą prośbę do Panów. Czy możecie w punktach wypisać mi główne wady tego remontu, a może chcecie więcej zdjęć?

Chcę merytorycznie wypunktować biegłego i spółdzielnię.


Pozdrawiam / Marek

Jarzynka
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 05 lis 2012, 22:01
Lokalizacja: Sosnowiec
Re: Przewiewny dach w mieszkaniu spółdzielczym.

autor: Jarzynka » 09 sty 2013, 19:58

ogólnie powinno się stosować jak NAJMNIEJ łączeń po to by ograniczyć uciekanie ciepła , raz źle docięta może nadawać się do .... Kosza ;) no chyba że ekipa wykonująca ma możliwości upchania jej w inne miejsca pod warunkiem że są węższe .
Powodzenia w walce z partaczami :)

pitagoras
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 11 sty 2013, 9:04
Re: Przewiewny dach w mieszkaniu spółdzielczym.

autor: pitagoras » 11 sty 2013, 9:34

Tak naprawde to ludzie którzy polożyli wełnę mineralna do ocieplenia poddasza wogóle nie maja jakiejkolwiek wiedzy o fizyce.Wełna nie jest wskazana gdyz jest paroprzepuszczalna a co za tym idzie nasiaka woda.Jaki ratunek - nalezy polozyc folie na poddaszu wewnątrz, ktora nie przepuszcza pary , poza tym na zewnatrz powinno od dołu byc wwiew a górą powietrze powinno miec wywiew taki jakby kominek na gorze dachu.Woda zawsze bedzie nasiakała do wełny na dachu a co za tym idzie wiadomo zimą.Lepszym rozwiazaniem bylaby pianka.Dla osoby najprostszym wytlumaczeniem to ta wata to tak samo jak skarpeta zalozona na nogę latem -chłonie wilgoc i nie ma ja sie wydostac , a po chwili szef nas woła ze trzeba poprzestawiac skrzynki w chlodni przy -30c i wiadomo jak ta skarpeta ociepla wtedy. Ciepłe powietrze sie unosi do góry wiec od spodu dachu na zewnątrz musi miec jakies wyjscie w górze..Dobrym rozwiazaniem jest tez zastosowanie na kartonie pod plyte gipsowo-kartonowa taka folie jak jest na czekoladach , odbija ona promieniowanie cieplne wtedy.


Wróć do „Ekspertyzy budowlane i opinie techniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości

Gotowe projekty domów