Mokre ściany, podłogi, grzyb..

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

mikre
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 12 gru 2012, 22:54
Lokalizacja: Poznań
Mokre ściany, podłogi, grzyb..

autor: mikre » 13 gru 2012, 0:45

Witam, mieszkam w domu wielorodzinnym z lat 40 zbudowanym z cegły. Mieszkania na parterze były remontowane 3 lata temu, jednak w niektórych miejscach na scianach pojawiaja się mokre plamy, a w jednym z nich sciany do wysokości ok. 1 metra sa mokre, pojawia się tez grzyb, również na meblach, od podlogi meble sa nasiąknięte jakby stały jakis czas w wodzie ! W pokoju tym mieszka małżeństwo z dzieckiem, jednak mieszkanie jest wietrzone, pokój nie jest zamykany, a w pomieszczeniu obok jest kratka wentylacyjna. Pochlaniacze wilgoci zapełniaja się w zastraszającym tepie, jednak mierzyłem wilgotnośc i nie przekracza ona 45 %, a ostatnio w okresie grzewczym jest nawet poniżej normy. Spryskiwałem ostatnio sciany preparatem na bazie chloru, i po trzech tygodniach wychodzi grzyb ;( W tym roku wymieniliśmy tez dach i orynnowanie, jednak jestem na etapie projektowania odprowadzenia wody deszczowej do istniejącej w ulicy instalacji. Myslałem tez o odkopaniu fundamentu i zabezpieczeniu jakims preparatem, chciałbym zrobic drenaż i również odprowadzac ta wode do deszczówki. Boje się jednak że sciany mogą pekac przy odkopywaniu (czytalem artykuł na ten temat), nie chciałbym żeby skonczyło się to jakąś katastrofa budowlana. Tym bardziej że wokół domu jest glina, a po zrobieniu drenażu dom obsypany będzie piaskiem który przepuszcza wodę, a wiadomo że ziemia wokół budynku trzyma fundament. Proszę o pomoc, nie wiem czy idę dobrym tropem, nie chce pakować się w niepotrzebne koszty, być może jest jakaś inna metoda. Dodam że woda przy budynku raczej jest, kiedyś gdy miałem nieszczelne szambo, duzo wody nachodziło. Będę wdzieczny za pomoc, rade, nie wiem od czego teraz zaczac, boje się że osoby które tam mieszkaja narażone są na jakieś choroby itd, dlatego chciałby ten problem jak najszybciej rozwiązac, pozdrawiam, Michał.
Mikre

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Mokre ściany, podłogi, grzyb..

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 13 gru 2012, 12:29

Odkopać - drenaż + keramzyt i membrana kubełkowa -
http://www.isola.no/assets/Norway/Broch ... mur-09.pdf
instrukcja
http://www.isola.no/assets/Norway/Insta ... tering.pdf

Nie wpuści to wody, ale pozwoli tej co jest i tej co wchodzi z wewnątrz - wyjść.
Równolegle, lub nawet od razu, trzeba zrobić zrobić wentylację mechaniczną, najlepiej z odzyskiem ciepła.
Wietrzenie pokoju powyżej 30 sek. zimą to już wychładzanie - a po 1/2 h mamy już przekroczone parametry. Stała wentylacja TO PODSTAWA

aqua-block
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 41
Rejestracja: 12 sty 2011, 0:06
Lokalizacja: Mazowieckie
Re: Mokre ściany, podłogi, grzyb..

autor: aqua-block » 14 gru 2012, 0:59

jeżeli chodzi o drenaż wokół budynku w gruncie nieprzepuszczalnym jakim jest glina nie ma to sensu ponieważ powinno się go wykonywać w takim gruncie. Wentylacja mechaniczna również nie jest potrzebna jezeli jej kanały graitacyjne są drożne. Zawilgocenie na parterze budynku i tak jak Pan zaznaczył na wysokości do jednego metra od posadzki jest na 95 % PROBLEMEM ZŁEJ IZOLACJI POZIOMEJ BUDYNKU na wskutek czego ściany są wilgotne poprzez podciąganie kapilarne. Najtańszym rozwiązaniem problemu jest wykonanie izolacji iniekcyjnie, w technologii iniekcji krystalicznej która blokuja kapilary ( przestrzenie o określonej wielkości miedzy cząstkami materiału budowlanego, które są odpowiedzialne za podciąganie wody z gruntu poprzez potencjał elektryczny, który występuje na ich powierzchni). Jeszcze trzeba zwrócić uwagę na to jaki tynk jest nałożony na ściany i jaka farba go pokrywa. Najgorszym tynkiem jest tynk gipsowy, który jest higroskopijny i " pochłania " wilgoć z otoczenia. Oczywiście odpowiednia farba tez jest ważna bo razem z tynkime musi " oddychać" nie nadają się farby akrylowe i lateksowe, które nie " oddychają" nadającymi farbami sa farby na bazie krzeminki, sylikonowe bądź sylikatowe. Dobrze byłoby zobaczyc dany problem na fotografiach. Jeżeli miałby Pan ochotę proszę o kontakt mailowy : piotr.kusinski@gmail.com. bądź pod numerem telefonu 668-678-716.
Pozdrawiam.

mikre
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 12 gru 2012, 22:54
Lokalizacja: Poznań
Re: Mokre ściany, podłogi, grzyb..

autor: mikre » 14 gru 2012, 22:24

witam, dziękuje obu Panom za fachowe porady, spodziewałem się że zdania moga być różne. Rozmawialem z firmą która robiła mi ostatnio przyłacze kanalizacji i Oni twierdza ze wokół domu był piach, przynajmniej na głębokości na której kopali. Problem z wodą w gruncie w tym rejonie jest napewno, w ubiegłym roku gdy firma robiła kanalizację w ulicy, własnie przy naszym domu musieli zamontować ogromną pompę która wyciągała wodę bo było jej sporo. Ulica jest położona ze spadem i włąsnie w jej połowie jest nasz dom. Nie mam pewności która z powyżej opisanych metod byłaby najlepsza, znalazłem kilka firm które wykonuja iniekcję, jednak nie mam pojęcia jakie to niesie za soba koszty, ile kosztują pomiary itd. , bo podobno jest to najtansza metoda..? 3 lata temu wykonywałem osobiscie nawierty w jednym z mieszkan troche inną metodą za pomocą preparatu Izomur, jednak w niektóych miejscach plamy i tak występuja, być może popełniłem jakiś błąd..W jaki sposób działa wentylacja mmechaniczna z odzyskiwaniem którą opisał Pan Tomasz_Brzeczkowski ? Co teraz mogę zrobić, wiadomo jest zima i prace na zewnątrz mijaja się z celem ? Pozdrawiam
Mikre

mikre
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 12 gru 2012, 22:54
Lokalizacja: Poznań
Re: Mokre ściany, podłogi, grzyb..

autor: mikre » 14 gru 2012, 22:56

Jeszcze jedno pytanie, czy niezaleanie od tego jaka metoda wykona sie "prace osuszeniowe", zawsze nalezy zrobic to wokół całęgo budynku, co jesli problem jest na wewnetrznych scianach ?
Mikre

aqua-block
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 41
Rejestracja: 12 sty 2011, 0:06
Lokalizacja: Mazowieckie
Re: Mokre ściany, podłogi, grzyb..

autor: aqua-block » 14 gru 2012, 23:49

jeżeli chodzi o prace iniekcyjne oraz związane z odporwadzeniem wody, to nasza firma również zajmuje się takimi, jak i pracami związanymi z montażem, projektem wentylacji mechanicznych równiez z odzyskiem ciepła. Tylko, że trzeba dobrac najlepsza możliwą metodę rozwiązania. Jak Pan wcześniej napisał był problem z woda i bardzo ciężko było ją odprowadzić, więc ty zadaję pytanie, czy warto w ogóle wchodzić w ziemię i naruszać stan wody( zrobienie drenażu spowoduje zwiększenie się ruchów wody wokół budynku, co może spowodować zjawisko sufozji, czyli podmywania gruntu spod budynku) jężeli tak jak powiedzieli instalatorzy jest piach. Czasami drenaz może nam bardziej zaszkodzi niżeli pomóc, ale od tego są badania geotechniczne, by rozważyć problem odprowadzenia wody i stateczności ławy. Jeżeli chodzi o iniekcję kreystaliczną , to koszta wachają się średnio od 100 do 200 zł za metr bieżący. Jeżeli klient decyduje się na naszą oferte koszt pomiarów zawilgocenia i zasolenia murów jest odliczany od wykonanych prac. Jak Pan się zapytał najlepiej jest i powinno się izolowac wszystkie przekroje murów.
Pozdrawiam Aqua- Block

Zenon
Aktywny
Aktywny
Posty: 163
Rejestracja: 26 sie 2007, 0:55
Re: Mokre ściany, podłogi, grzyb..

autor: Zenon » 20 gru 2012, 20:39

Pytania pomocnicze (dla wszystkich):

- Na czym polegał remont przeprowadzony 3 lata temu?
- Czy przed tym remontem były również te zawilgocenia?
- Czy budynek jest ocieplony?
- Czy cokolik jest ocieplony?
- Jaka jest temperatura w mieszkaniu ( w pomieszczeniach zawilgoconych)?
- Jaka jest temperatura tuż przy zawilgoceniach (3mm od ściany)
- Czy w pomieszczeniach są jakieś szczególne źródłą wilgoci (dużo kwiatów, akwarium, gotowanie...)?
- Czy w budynkujest piwnica?
- Jaka temperatura jest w piwnicy? (opcjonalne)
- Czy strop w piwnicy jest ocieplony?
- Co ewentualnie mogłoby powodować obniżenie temperatury, blokować ruch cieplego powietrza przy ścianie? (blisko usytuowane meble, zasłony... )
- Czy zostały wymienione okna?
- Czy w oknach na górze są odpowednio wycięte uszczelki zapewniające stały, delikatny dopływ powierza?
- Czy pomiędzy skrzydłem drzwiowym a podłogą jest szpara umożliwiająca ruch powietrza przy drzwiach zamkniętych?
Czy wentylacja, w pomieszczeniu obok, działa?

Zenon
Aktywny
Aktywny
Posty: 163
Rejestracja: 26 sie 2007, 0:55
Re: Mokre ściany, podłogi, grzyb..

autor: Zenon » 21 gru 2012, 18:34

Pytania pomocnicze - cd

- Czy zawilgocenia zwiększaję się w okresie zimowym?
- Czy zawilgocenia zwiększają się po ulewnych, ciągłych opadach?

- Jak ogrzewany jest budynek?
- Jakie są wskazania wilgotnościomierza na piętrze, lub w pomieszczeniach gdzie nie ma problemów lub w innych mieszkaniach?
- Jakie są wskazania wilgotnościomierza tuż przy zawilgoconej ścianie?
- Jakie są wskazania wilgotnościomierza na/przy podłodze?
- Czy teren wokół budynku ma właściwy spadek?
(właściwy znaczy od budynku)
- Jak jest teraz odprowadzana woda deszczowa?
- Jaki jest cokolik w budynku? (wysunięty/cofnięty + krótki opis)
- Jak wysoko nad ziemią jest posadzka parteru?
- Czy zawilgocenia występuja również na ścianach wewnętrznych?
- Co charakterystycznego widać na ścianach w miejscach zawilgoceń, ale od strony zwenętrznej? (czy nie ma tam metalowych mocowań, zawilgoceń itp.? Chodzi o wyeliminowanie/potwierdzenie istnienia mostków termicznych)

- Czy wykluczone zostało zjawisko wykraplania się pary wodnej na wychłodzonych częściach ścian?


Wniosek 1 (z dotychczasowych danych): To może być brak lub uszkodzenie izolacji poziomej pod stropem nad piwnicą/pod ścianami parteru, to może być brak lub źle położona izolacja pod posadzką, ale może to być też inna przczyna.

.........................................................................................................................................................
Wielu dziwi się dlaczego wraz z wymianą okien (na szczelne) do domu wszedł grzyb i do dziś nie znają przyczyny.

mikre
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 12 gru 2012, 22:54
Lokalizacja: Poznań
Re: Mokre ściany, podłogi, grzyb..

autor: mikre » 28 sty 2013, 23:42

witam,


czy mogłbym prosić użytkowanika Zenon o jakies namiary, nr tel lub maila, mam pytania w zwiazku z pyt. pomocniczymi, dziekuje,
Pozdrawiam, Michal
Mikre

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: Mokre ściany, podłogi, grzyb..

autor: MTW » 29 sty 2013, 6:29

mikre pisze:Jeszcze jedno pytanie, czy niezaleanie od tego jaka metoda wykona sie "prace osuszeniowe", zawsze nalezy zrobic to wokół całęgo budynku, co jesli problem jest na wewnetrznych scianach ?


wilgoć na ścianach wewnętrznych wróży iż problem jest nieco bardziej złożony.
czy jest sens wykonywać prace zabezpieczające na części budynku ?
czasami konstrukcja pozwala na takie cuda a czasami wymaga to dodatkowych działań - bynajmniej da się wyizolować część obiektu choć zdrowotnie - ma to niewielkie znaczenie grzybki nadal latają

mikre
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 12 gru 2012, 22:54
Lokalizacja: Poznań
Re: Mokre ściany, podłogi, grzyb..

autor: mikre » 29 sty 2013, 22:23

witam, nie miałem na mysli prac częściowych, tylko to czy zrobienie izolacji zewnętrznej, drenu, iniekcji itd rozwiąże problem, skoro problem pojawia się miejscowo również na wewnętrznych scianach. Nie wiem czy to wynika z tego ze woda dostaje się pod budynek i wychodzi po scianach do wewnątrz, moje pytanie było czy zrobienie izolacji zewnętrznej sprawi że problem zniknie,
Mikre

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: Mokre ściany, podłogi, grzyb..

autor: MTW » 30 sty 2013, 7:40

izolacja jako taka musi tworzyć jedność
czyli izolacja pionowa , pozioma muru , pozioma posadzki = 1
drenaż nie wszędzie jest skuteczny i zasadny
izolacja pionowa to 1/3 sukcesu
izolacja pozioma muru to kolejna 1/3 sukcesu
jeśli okazałoby się ze twój problem zaczyna się pod posadzką w piwnicy to otrzymujesz wcale nie najtańszy brak efektu .
zdarzały mi się inwestycje gdzie wcześniej z tak zwanego logicznego punktu widzenia zrobiono już wszystko , czyli wpompowano kasę w izolację pionową , drenaż i kilka tur iniekcji i nadal wypompowywano wodę , dopiero potraktowanie zagadnienia izolacji w sposób kompleksowy pozwoliło na uzyskanie właściwego efektu , czyli nie ma czego pompować pomimo tego że z zewnątrz nadal budynek stoi w wodzie - przy czym sporo mi zapłacono za wywalenie tego co wcześniej w ten obiekt wpompowano.
osobiście zawsze zaczynam od sprawdzenia dna i w górę .
w szczególnym przypadku odnotowano odczuwalne zmniejszenie wilgoci na parterze już po 2 tygodniach od zabezpieczenia piwnicy , standardowo trwa to jednak chwilę dłużej.
Decyzję czy warto zainwestować w wykonawcę znającego się na rzeczy , czy pobawić się w głównego kombinującego by w razie niepowodzenia dorżnąć się kosztami wystawienia zlecenia + koszty usunięcia wcześniejszych prób musisz podjąć sam
Obrazek

Obrazek

mikre
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 12 gru 2012, 22:54
Lokalizacja: Poznań
Re: Mokre ściany, podłogi, grzyb..

autor: mikre » 31 sty 2013, 0:12

witam, piwnicy w budynku nie ma, problem wystepuje na parterze, ale tylko w kilku miejscach. Sam mieszkam w jednym z tych mieszkan i w zasadzie problem jest tylko na środkowej ścianie nośnej, ale tylko przy podłodze w jednym czy dwóch miejscach. W Innym mieszkaniu problem jest na scianie bocznej budynku w jednym pokoju a jeszcze innym mieszkaniu też na parterze tego problemu nie ma juz wcale, choc przed remontem mieszkania 3lata temu był ??
Mikre

MTW
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1738
Rejestracja: 12 gru 2008, 21:47
Lokalizacja: Orle
Kontaktowanie:
Re: Mokre ściany, podłogi, grzyb..

autor: MTW » 31 sty 2013, 7:40

mikre pisze:witam, piwnicy w budynku nie ma, problem wystepuje na parterze, ale tylko w kilku miejscach. Sam mieszkam w jednym z tych mieszkan i w zasadzie problem jest tylko na środkowej ścianie nośnej, ale tylko przy podłodze w jednym czy dwóch miejscach. W Innym mieszkaniu problem jest na scianie bocznej budynku w jednym pokoju a jeszcze innym mieszkaniu też na parterze tego problemu nie ma juz wcale, choc przed remontem mieszkania 3lata temu był ??


zrób jakieś zdjęcie budynku z zewnątrz
określ wysokość posadzek względem gruntu
może jakiś plan problemu i jakieś zdjęcie tegoż problemu
bo tak to sobie możemy pogadać do ....... :)

mikre
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 12 gru 2012, 22:54
Lokalizacja: Poznań
Re: Mokre ściany, podłogi, grzyb..

autor: mikre » 31 sty 2013, 23:52

witam,

to może podeśle Pan jakiegos maila, czy mam to wrzucać na forum ?
Mikre


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

Gotowe projekty domów