Problem z wyborem pieca gazowego

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Problem z wyborem pieca gazowego

autor: Bolas » 15 gru 2012, 22:53

Za szybko piszemy. Przejrzałem DTRkę tego kotła nie ma tam wzmianki o kominie 80/60 W tych modelach występują dwie możliwości 80/125 lub 60/100.

W kominie nie ma innej rury? To kocioł TURBO czyli z zamkniętą komorą spalania skąd czerpie w takim razie powietrze? Jeżeli z komina a raczej z jego szachtu to wewnątrz musi być włożona jeszcze jedna rura o mniejszej średnicy która spaliny będą wylatywać nad komin. Tutaj jest schemat:
Obrazek

arabeska
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 10 lis 2012, 12:37
Re: Problem z wyborem pieca gazowego

autor: arabeska » 15 gru 2012, 23:45

Niestety u mnie póki co jeszcze wszystko nie jest ok. Kupiłam piec z zamkniętą komorą spalania - kiepsko mi doradzono w klepie, w którym kupowałam, wiec niepotrzebnie kupiłam model turbo z za dużą mocą. Kominiarz zobaczył piec i powiedział, że z montażem do komina nie będzie problemu, bo wkład kominowy w nim jest. Niestety kominiarz się nie znał i podłączył piec na rury (bez adaptera), jak podłącza się piece z otwartą komorą. Całość nie przeszła odbioru technicznego i pojawił się kolejny spec. Przy instalacji, która juz teraz miała być 100% ok (bo "wszystko się da zrobić") okazało się (kiedy piec już wisiał i były zamontowane te wszystkie rurki od wody, gazu itd.), że wkład jest za wąski i nie da się do niego włożyć rurki, która doprowadza powietrze, a jedynie odprowadzić spaliny. Efekt - piec musiał ponownie zostać podłączony, jak "atmosferyk", tyle tylko, że dodany został adapter i lepsze rury łączące go z kominem. Piec powietrze pobiera przez otwór na górze - z pomieszczenia. Wiem, że tak nie jest ok, więc trzeba coś wymyślić - Pan, który zakładał sam piec poleca 2 rozwiązania - 1. adapter + rura powietrzna poprowadzona przez ścianę na zewnątrz lub 2. adapter + rura wprowadzona do komina w przeciwnym kierunku (do dołu). Koszmar jakiś.

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Problem z wyborem pieca gazowego

autor: Bolas » 16 gru 2012, 8:56

Kotły z zamkniętą komorą spalania (inaczej TURBO) można podłączyć na kilka sposobów ale wszystkie te sposoby powinny być tak podłączone żeby każdorazowo kocioł pobierał powietrze do spalania z zewnątrz. Istnieje jeszcze możliwość przerobienia go w ten sposób by pobierał go z pomieszczenia ale wtedy pani przepłaciła za kocioł z funkcją z której nigdy nie będzie się korzystać.
Kocioł turbo za każdym razem wymaga użycia rury koncentrycznej czyli rura w rurze. Wewnętrzną rurą (mniejszą) zawsze wyrzucane są spaliny zewnętrzną (większą) zasysane powietrze do spalania. Średnice te zależą od producenta i głównie od długości komina i mocy kotła.
Kominiarz nie jest od podłączania urządzeń do komina od tego jest instalator. Jeżeli pani nie ma dostępu do fachowca z tego co wnioskuje tak niestety jest to proszę otworzyć instrukcję obsługi lub gwarancję zadzwonić pod pierwszy telefon do serwisanta Termetu i poprosić o podłączenie kotła. On jeżeli podłączy źle kocioł ryzykuje utratą autoryzacji do serwisowania kotłów a partaczy których pani miała do tej pory przy tym urządzeniu wykopać jak najdalej i nie polecać nikomu nawet do przepychania WC. Serwisant i tak musi przyjechać i ustawić kocioł. 24kW to dużo ale kocioł dwufunkcyjny potrzebuje min 19kW do podgrzania wody przepływowo o czym pisałem wcześniej więc mniejszego niż 21kW ciężko dostać przy tej mocy można spokojnie korzystać z kilku poborów CWU na raz. A moc grzewczą do CO ustawi serwisant przy pierwszym uruchomieniu i podbiciu gwarancji inaczej gwarancja jest nieważna. Więc i tak pani nie uniknie wizyty serwisanta.
Wracając do kimina oto możliwości podłączenia kotłów turbo (kolor niebieski pokazuje kanał poboru powietrza do spalania):

Obrazek
Najwygodniejszym dla pani podłączeniem byłaby opcja 6, opcja 3 jak pisałem powyżej eliminuje sensowność stosowania kotła turbo (choć nie do końca - nie wnikam w szczegóły). Jest jeszcze jedna możliwość podłączenia kotła trubo której nie ma na obrazku i wtedy rozdziela się rurę koncentryczną na rurę spalinową i dostarczającą powietrze wtedy tak jak pani pisała powietrze dostarcza się osobną rurą z zewnątrz. Niestety w przypadku mieszkania należy uzyskać zgodę na kucie w ścianach otworów :) a to niekiedy graniczy z cudem.

arabeska
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 10 lis 2012, 12:37
Re: Problem z wyborem pieca gazowego

autor: arabeska » 17 gru 2012, 20:21

Dziękuję za odpowiedzi i podpowiedzi :) Fachowiec zakładający sam piec był spoko i wszystko zrobił, jak trzeba, a że był konkretnych gabarytów toteż montaż od pieca do komina zostawił kominiarzowi, który niby się znał, to się pokomplikowało. Teraz trzeba zrobić tak, żeby było dobrze... Opcja nr 6 niestety nie wchodzi w grę, bo komin (wkład kominowy) jest za wąski i mieści się w nim tylko odprowadzanie spalin. Rozpatrywany jest jeszcze jeden pomysł.

- odprowadzenie spalin, tak, jak na obrazku 6
- doprowadzenie powietrza, taka sama rura tylko skierowana ku dołowi

Czy to w ogóle jest wykonalne?

Pozdrawiam,

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Problem z wyborem pieca gazowego

autor: Bolas » 18 gru 2012, 7:06

Fachowiec gabaryt to nie fachowiec. Fachowiec ma zamontować całe urządzenie i sprawdzić czy działa. Po nim ma przyjść serwisant i uruchomić kocioł. Kominiarz nie jest monterem. Widziała pani kiedyś kominiarzy budujących kominy?
Nie wiem jaki ma pani komin. Zdaję sobie sprawę że schematy które dałem nie są zbyt ostre więc tego nie widać ale opcja nr6 jest zbudowana w ten sposób że w komin jest wsadzony tylko przewód spalinowy czyli ten środkowy a szachtem czyli tą przestrzenią między kominem a rurą spalinową kocioł będzie zaciągał powietrze do spalania. Problem może pojawić się wtedy gdy ktoś jeszcze jest podłączony do tego komina wtedy zostaje tylko opcja 1,2,4,5 i żadna inna ponieważ kocioł będzie miał tendencję do wciskania spalin do innych użytkowników tego komina.
Rozwiązanie:
Sprawdzić czy komin jest tylko dla pani czy ktoś w pionie jest jeszcze do niego podłączony - to powinien wykonać kominiarz poświadczając zgodą na użytkowanie tego kanału spalinowego. Od góry (z dachu) jeżeli komin ma wystarczającą średnicę (podejrzewam że ma bo inaczej nie może być kominem spalinowym) wkłada się wkład kominowy ale tylko rurę spalinową tą środkową - mniejszą. Podłącza się ją do tej środkowej z kotła którą już pani umieszczono w kominie a powietrze do spalania kocioł zaciągnie sobie lukami które pozostały między kominem a rurą spalinową. Oczywiście dobry fachowiec - tutaj najlepiej kominiarz powinien najpierw wyczyścić komin. W tym momencie ma pani zastosowaną wersję nr 6 z obrazka.

Tutaj bardziej widoczne rozwiązanie nr6
Obrazek


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Yandex [Bot] i 85 gości

Gotowe projekty domów