styropian grafitowy

Zastanawiasz się z czego budować ściany? Chcesz wiedzieć jakie wykonać tynki? Szukasz pomysłu na ciekawe wykończenie elewacji? W tym dziale znajdziesz porady i inspiracje.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

walesa
Początkujący
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 27 gru 2009, 8:11
styropian grafitowy

autor: walesa » 14 paź 2012, 16:55

Witam,
w przyszłym roku planuje ocieplić dom styropianem grafitowym,zimą chce zakupić materiał tj. styropian i klej. Moje pytanie dotyczy styropianu, czy nic mu się nie stanie jak go zakupie w styczniu a z pracami ruszę latem - czerwiec, lipiec. Jaki klej do tego czy musi być specjalny czy może być zwykły tak jak do białego styropianu?

IWB
Re: styropian grafitowy

autor: IWB » 15 paź 2012, 6:14

a może kup gotowy system izolacji termicznej a nie wszystko osobno

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: styropian grafitowy

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 15 paź 2012, 6:46

w przyszłym roku planuje ocieplić dom
Dom? Czy tylko przyklejać styropian do ścian!!!
Jaki ma być cel tych działań?

IWB
Re: styropian grafitowy

autor: IWB » 15 paź 2012, 6:53

T_B przecież to jak walka z wiatrakami, nic na to nie poradzisz kleją i będą kleić styropian na zewnątrz
tak samo jak będą kleić styropian na niepodpiwniczone fundamenty ... i będą zakładać folę kubełkowe odwrotnie niż powinny być

co się martwisz będziemy mieli co robić przez długie lata

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: styropian grafitowy

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 15 paź 2012, 7:47

A romantyzm...
W latach 1990 -2000 tak samo pisali mi od propagowaniu wentylacji PLUS i wentylacji z odzyskiem ciepła!
Koszy energii wymuszą na inwestorach, że zaczną myśleć! Że będę unikać pseudofachowców przyklejających styropian czy wełnę bez paroizolacji i za murem na fundamencie! To szczyty niewiedzy - i lobby grzewcze się nie obroni - i tak czeka nas budownictwo zeroenergetyczne !!!! Nie ma co załamywać rąk - należy nauczać fizyki budowli!



Jak mawiał twórca KAPE prof. Krzysztof Żmijewski w 1990 roku
Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny ( pośredni) system ogrzewania.
Rolą izolacji termicznej jest marginalizacja roli ogrzewania więcej jednego, to mniej drugiego. Tak więc, firmy żyjące z centralnego ogrzewania ( absolwenci takich kierunków studiów, producenci, instalatorzy i sprzedawcy takich systemów, firmy żyjące z reklam takich rozwiązań ) będą zwalczać izolowanie wszelkimi, możliwymi środkami.
Zacznijmy od fizyki budowli ( tu są największe wypaczenia)
Najważniejszym parametrem w izolowaniu, jest współczynnik przenikania ciepła. Jego definicję, przynajmniej w połowie, wszyscy znają.
Współczynnik przenikania ciepła U określany dla przegród cieplnych, szczególnie w budownictwie, umożliwiający obliczanie ciepła przenikającego przez przegrodę cieplną, a także porównywanie własności cieplnych przegród budowlanych. Ciepło przepływające przez przegrodę wyznacza wzór:
Ale dalej w definicji jest analiza kiedy taki współczynnik można podawać. Jest tam 5 punktów:

1-pole temperatury oraz gęstości strumienia ciepła są ustalone w czasie,
2 - przepływ ciepła odbywa się w kierunku prostopadłym do powierzchni przegrody,
3 -długość i szerokość przegrody są nieograniczone,
4 warstwy przegrody wykonane są z jednorodnych, izotropowych materiałów,
5 -wartości współczynników przejmowania ciepła są stałe na całej powierzchni przegrody.
Ad1) Przegroda termiczna musi być tak zaprojektowana, by lambda materiałów była constans. Niedopuszczalny jest ruch powietrza w przegrodzie, dyfuzja pary, - musi być skuteczna paroizolacja od wewnątrz.
Ad2) przegroda musi być tak zaprojektowana, by ciepło szło prostopadle !! Wyklucza to przyklejanie wełny czy styropianu za murem na fundamencie. Jedyną firmą izolacji termicznej jest termos czyli izolacja od środka, lub technologia płyty fundamentowej ( nie zapominając o paroizolacji dachu i ściany)
Ad3) nieograniczoność izolacji to tak jak w pkt 2 wyłącznie termos. Nie zna fizyki ten co przykleja styropian do fundamentu czy muru na fundamencie od zewnątrz. Izolacja ma swój kraniec, a ciepło może iść inaczej niż prostopadle.
Ad4) właściwie wszystkie materiały izolacyjne spełniają ten warunek ( mury nie)
Ad5) Jednakowy odbiornik ciepła po zimnej stronie To jest najtrudniejsze. Grunt wielokrotnie lepiej odbiera ciepło niż powietrze, dlatego trzeba to zrównoważyć grubością izolacji. Od 1990 stosujemy minimum 30 cm styropianu. Jak powiedział inny klasyk oszczędzania energii, dr Ludomir Duda, wiele lat temu: kto dziś projektuje, lub wykonuje mniej niż 30 cm styropianu od gruntu jest niedouczonym szkodnikiem. Można też tak jak Skandynawowie, zostawiać poduszkę powietrzną pod domem.
Dach dach też ma lepszy odbiornik ciepła niż ściana powierzchnie płaskie oddają więcej ciepła zimą niż pionowe dlatego też grubsza wełna w dachu niż w ścianie ( i też konieczna paroizolacja)
---
Ciekawostką jest jak bronią się producenci centralnego i sprzedawcy gazu, węgla i innych śmieci otóż odwracają kota ogonem.
Ad1) nie, że przegroda ma być zaprojektowana tak by lambda była stała ale, że w przegrodzie lambda materiałów jest stała. ( a przecież--- 5 cm wełny z folią w ścianie- izoluje skuteczniej niż 20 cm bez folii, styropiany podobnie) ( PN 13829 też jest pomijana milczeniem)
Ad2) nie przegroda musi być tak zaprojektowana, by ciepło szło prostopadle, a ciepło idzie zawsze prostopadle nawet jak izolator jest za murem na fundamencie!
Ad3) ten punkt w ogóle jest przemilczany bo przecież wyklucza on mostki termiczne z projektu.
Ad4) spotkałem nawet takich co inaczej liczyli zaprawę, inaczej BK! No cóż jak się nie czytało, że U można podawać do materiałów izotropowych
Ad5) spotkałem takich co podstawiają do wzoru temperaturę gruntu i to często gruntu, co jest dużą bezczelnością, ogrzanego prze nas ( +5 czy+8 st.C ) nie uwzględniając, że grunt wielokrotnie lepiej odbiera ciepło od powietrza.

Znając podstawy fizyki i uzupełniając to niecentralnym systemem ogrzewania oraz 90% odzyskiem ciepła z wentylacji nie sposób jest za normalne pieniądze postawić dom zużywajmy więcej jak 30 kWh/m2 rocznie. A tak naprawdę to wychodzi 10 do 20kWh/m2 rocznie.
Nawet dom ze szkła termo flotowego ( szczelna ściana) na 30 cm styropianu i 30 cm wełny w dachu z rekuperatorem i elektrycznym ogrzewaniem niecentralny zużyje do 30kWh/m2 rocznie ( wiem bo robiliśmy taki salon dla VOLVO)

Awatar użytkownika
P_S_O
Aktywny
Aktywny
Posty: 123
Rejestracja: 15 wrz 2011, 19:29
Re: styropian grafitowy

autor: P_S_O » 02 gru 2012, 22:25

Styropian kupiony na zimę powinien mieć zapewnione prawidłowe warunki przechowywania. Głównie chodzi o ochroną przed wilgocią. Oczywiście najlepiej korzystać z pełnego systemu ociepleń.
Natomiast tradycyjne kleje mogą nie kleić styropianu grafitowego. Najlepiej zapytać producenta jaki klej poleca. Warto zwrócić uwagę na fakt, że styropian grafitowy ma znaczną rozszerzalność termiczną (do 1 cm na 1m) a zatem każdorazowo przy prowadzeniu prac, powierzchnię należy osłaniać siatkami rusztowaniowymi i unikać prac w pełnym słońcu.
Pozdrawiam,
P_S_O

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: styropian grafitowy

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 03 gru 2012, 10:01

Styropian chłonie wodę, gdy ktoś nie znający fizyki budowli przyklei go na zewnątrz muru! jak lezy na placu - nie ma różnicy ciśnień - powodujących przepływ powietrza przez styropian, nie występuje też w styropianie punkt rosy!
- Jedynym usprawiedliwieniem, dla nieznajomości podstawowych zagadnień związanych ze skuteczną izolacja jest - powszechność nieznajomości podstaw fizyki!

Awatar użytkownika
P_S_O
Aktywny
Aktywny
Posty: 123
Rejestracja: 15 wrz 2011, 19:29
Re: styropian grafitowy

autor: P_S_O » 04 gru 2012, 17:54

Jakąś część wilgoci z muru z pewnością styropian przyjmie. Ale poddawanie w wątpliwośc metody lekkiej mokrej opartej o styropian to lekkie nadużycie
Pozdrawiam,

P_S_O

Kierownik_Budowy
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 05 maja 2013, 8:39
Lokalizacja: Polska
Re: styropian grafitowy

autor: Kierownik_Budowy » 05 maja 2013, 9:24

Polecam stronę i za razem sklep internetowy http://www.styropiangrafitowy.pl. Polecane styropiany to Genderka Fasada Extra 032 ( najlepszy stosunek jakość/cena) lub Swisspor Lambda Fasada 031 najlepszy moim zdaniem w tej kategorii . Co do grubości ocieplenia najczęściej 12 - 15 cm, stosowane przy starych budynkach grubość ściany ok. 38 - 52 cm jak i przy nowych gdy ściana ma ok. 25 cm grubości. Płyty styropianowe o większych grubościach czyli 20, 25 czy 30 cm stosuje się przy budynkach pasywnych i 0 energetycznych. Takie ocieplenie ma sens wtedy gdy stosujemy min. wysokoenergooszczędne okna, gdy stosujemy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz gdy docieplimy b.dobrze dach i fundament.
TTL

Enerbau
Ekspert budowlany
Ekspert budowlany
Posty: 6031
Rejestracja: 23 gru 2011, 22:14
Lokalizacja: Wąbrzeźno
Re: styropian grafitowy

autor: Enerbau » 07 maja 2013, 0:57

A może lepiej zamiast izolowania wszystkiego za wszelką cenę, zapoznać się najpierw z dyskusją na ten temat? vt/36015/0/przemilczana-prawda-o-zewnetrznej-izolacji

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: styropian grafitowy

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 maja 2013, 3:27

Kierownik_Budowy pisze:Polecam stronę i za razem sklep internetowy http://www.styropiangrafitowy.pl. Polecane styropiany to Genderka Fasada Extra 032 ( najlepszy stosunek jakość/cena) lub Swisspor Lambda Fasada 031 najlepszy moim zdaniem w tej kategorii . Co do grubości ocieplenia najczęściej 12 - 15 cm, stosowane przy starych budynkach grubość ściany ok. 38 - 52 cm jak i przy nowych gdy ściana ma ok. 25 cm grubości. Płyty styropianowe o większych grubościach czyli 20, 25 czy 30 cm stosuje się przy budynkach pasywnych i 0 energetycznych. Takie ocieplenie ma sens wtedy gdy stosujemy min. wysokoenergooszczędne okna, gdy stosujemy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz gdy docieplimy b.dobrze dach i fundament.

WIĘCEJ CIEPŁA PRZY IDENTYCZNYCH IZOLACJACH UCIEKA DO GRUNTU, NIŻ ŚCIANAMI I DACHEM RAZEM. Są jeszcze normy np. PN 13829.
Tyle tu piszemy o fizyce budowli - współczynnik przenikania ciepła, z definicji wyklucza ocieplanie na zewnątrz!!! za fundamentem.

Kierownik_Budowy
Początkujący
Początkujący
Posty: 12
Rejestracja: 05 maja 2013, 8:39
Lokalizacja: Polska
Re: styropian grafitowy

autor: Kierownik_Budowy » 07 maja 2013, 8:46

witam,
Nowe budynki:
1. Paroizolacja od wewnątrz jest ok. np. tynki gipsowe to naturalna paroizolacja.
Stosując tynk gipsowy od wewnątrz zamykamy przenikanie pary wodnej przez konstrukcję.
( do tego najczęściej sprzedawane farby do wnętrz to te które nie są paroprzepuszczalne)
Jak widzimy w praktyce taką barierę wykonuje wielu nowych inwestorów (pewnie nieświadomie). I uważam że robią dobrze ( ze strony fizyki budowli, przepisów normowych i dla mnie na czystą logiką czyli w oparciu o wiedzę jaką posiadam z także doświadczenia.

2. Ocieplenie ścian od zewnątrz np. styropian grafitowy też jest ok. polecam film
http://www.youtube.com/watch?v=fwLg7SlN_eI - kompleksowe ocieplenie wraz z odpowiednimi instalacjami.
Styropian należy przyklejać tak by nie następował ruch powietrza pod płytą.
Niedopuszczalne jest klejenie styropianu tylko na kilka placków kleju. Styropian musi być mocowany obwodowo tuż przy krawędzi. Przy prawidłowym przygotowaniu i przyklejeniu płyt w przypadku niskich budynków kołkowanie pozostaje zbędne. Nie zapominamy o innych mostkach termicznych.
Generalnie ociepla się od zewnątrz ponieważ jest łatwiej i praktyczniej. Prawidłowe ocieplenie od zewnątrz nie jest złe pod względem termoizolacyjności. Po prostu się sprawdza. Złe ocieplenie się nie sprawdza.
Wady ocieplenia ścian od wewnątrz:
- trudności w prowadzeniu instalacji,
- trudności w montażu urządzeń i mebli,
- konieczność zastosowania strupów o większej rozpiętości,
- taką izolację łatwo jest uszkodzić ( kto nigdy prasowalnicą, drzwiami, meblem, krzesłem, stołem lub deskorolka nie stuknął w ścianę w środku?)

3. Nie bez znaczenia pozostaje konstrukcja ściany. Najlepsza ściana z betonu grubości 10 cm lub 18 ściany nośne zewnętrzne. To też szerszy temat. Polecam www.praefa.pl . Generalnie im cieńsze ściany tym lepiej. To styropian powinien przenosić opór cieplny, a materiał ścienny tylko przenosić naprężenia od obciążeń.

4. Ocieplenie fundamentu 30 cm. ( płyty fundamentowej, praktycznie nie wykonywałem ław fundamentowych odkąd jestem kierownikiem czy inspektorem) Przez grunt ucieka b. dużo ciepła. Polecam 20 cm najlepiej 10 + 10 styropian grafitowy EPS 80 031 . Pewnie, że lepiej od środka to znaczy pod wylewkę i znów nieświadomie wielu inwestorów robi sobie dobrze. Niektórzy utrudniają sobie zadanie ocieplając płytę od spodu stosując styropiany o dużej wytrzymałości na ściskanie. Można tak ale po co? Należy pamiętać o dobrej izolacji płyty fundamentowej. Ogólnie cement, czy beton bardzo wodę podciągają.

5. Akumulacja ciepła istnieje! np woda doskonale akumuluje ciepło, ha beton także.
A jak fajnie je oddają! ale to szerszy temat. Oczywiście nie można powiedzieć o akumulacji ścian ocieplonych z jednej strony. Ściana może się jedynie ogrzać do temperatury otoczenia ale dość szybko ciepło odda gdy temperatura w pomieszczeniu opadnie.

tekst powyżej dotyczy oczywiście nowych budynków

Stare budynki budowane najczęściej z cegły, grubość ściany ok. 50 cm z pustką powietrzną 4 cm. Często są zawilgocone to prawda. Najczęściej w mieszkaniach na pierwszej (i drugej) kondygnacji, spowodowane jest podciąganiem kapilarnym wody. Jasne chyba jest że takich budynków przed osuszeniem się nie ociepla.
TTL

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: styropian grafitowy

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 07 maja 2013, 9:18

. Paroizolacja od wewnątrz jest ok. np. tynki gipsowe to naturalna paroizolacja.

Bardzo proszę nie pisać takich rzeczy!

Hanna0012
Aktywny
Aktywny
Posty: 130
Rejestracja: 05 kwie 2018, 21:23
Re: styropian grafitowy

autor: Hanna0012 » 21 sie 2018, 17:29

A gdy będę robić ocieplanie fundamentów, to powinnam zwracać uwagę na kolor styropianu czy to kompletnie nie ma znaczenia ?

erzecznikkt
Aktywny
Aktywny
Posty: 185
Rejestracja: 15 lip 2014, 14:08
Re: styropian grafitowy

autor: erzecznikkt » 03 wrz 2018, 11:53

Kolor styropianu nie ma znaczenia, liczą się jego parametry i właściwości. Na pewno warto zwrócić uwagę na jego odporność mechaniczną, wyznaczaną współczynnikiem odporności na ściskanie CS, powinien wynosić on minimum 100 kPa i wyżej, bardzo ważna jest też przewodność cieplna oznaczana współczynnikiem lambda i odporność na zawilgocenie. Np. tutaj można znaleźć przykład styropianu hydrofobowego do takich zastosowań o lambdzie 0,036 W/mK: [więcej informacji na stronie firmy Knauf]


Wróć do „Ściany elewacje fasady ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Omgili [Crawler] i 12 gości

Gotowe projekty domów