Kolektory WATT

Kolektory słoneczną pochłaniają energię słoneczną i w inteligentny sposób i zamieniają ją na energię cieplną w naszych domach. Dowiedz się o wadach i zaletach kolektorów.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Awatar użytkownika
posiadacz
Aktywny
Aktywny
Posty: 154
Rejestracja: 18 mar 2012, 19:29
Re: Kolektory WATT

autor: posiadacz » 17 paź 2012, 12:13

80% rocznej energii promieniowania słonecznego przypada na porę ciepłą IV-IX, a więc ustawienie kolektora powinno przede wszystkim uwzględniać korzystne nasłonecznienie w tym okresie, a zatem nachylenie 25-45o można uznać za optymalne...
Montaż na elewacji ma plusy - zdecydowanie niższe (do -40%) uzyski ciepła latem ograniczają przegrzewy, a w zimie faktycznie śnieg nie stanowi problemu..., Ale tak duże zmniejszenie uzysków ciepła nie będzie zrekompensowane nieco wyższymi zimą, skoro w tym okresie mamy jedynie 20% energii rocznej ze Słońca...

Dla prawidłowo dobranej instalacji, nie ma przegrzewów latem. Zabudowa na elewacji jest dobra dla układów wspomagania ogrzewanie, których opłacalność jest jednak dyskusyjna. Chociaż są "firmy", które wciskają klientom na stare domy kolektory próżniowe w ilości 40 rur dla ogrzewania (zgroza!)

Strazol
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 12 paź 2012, 20:16
Re: Kolektory WATT

autor: Strazol » 17 paź 2012, 15:52

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Czy może Pan odpowiedzieć na te trzy pytania związane z kolektorami na dachu skośnie!
-1 ) latem ma Pan zdecydowanie nadprodukcję ciepła w stosunku do potrzeb. Problem nadmiaru! Przewymiarowany zasobnik!!!
Zgadza się Pan?
-2) zimą ma Pan problemy z niedoborem nasłonecznienia . Z odśnieżaniem.
Zgadza się Pan?
-3) cały rok ma Pan problem z umyciem kolektora i narażaniem go na grad itp.
Zgadza się Pan?


Oczywiście, że mogę:
1. Zgadzam się z nadprodukcją ciepła, ale może mi Pan uwierzyć, że moja narzeczona jak wchodzi do wanny to trochę tej wody idzie. Ale nawet jak nie wykorzystam większej części ciepłej wody to nic się wielkiego nie dzieje, dla mnie najważniejsze jest to że tą wodę mam w każdej chwili. A zawsze jest możliwość zaproszenia sąsiadów :wink:
2. Zimą się zbytnio nie przejmuje bo i tak dzień w dzień palę w piecu więc woda ciepła będzie ogrzewała zasobnik. Zimą kolektory mnie nie będą obchodziły. Tyle co wyprodukują ciepła to zawsze piec będzie odciążony.
3. Z tym gradem to bym nie przesadzał, w moich rejonach gradu nie widziałem już dobre 15 lat :), co prawda nie znasz dnia ani godziny ale bądźmy dobrej myśli :) Problemu z myciem nie będę maił bo posiadam dom z dachem płaskim.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory WATT

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 17 paź 2012, 21:20

Widzę, że umieszcza Pan uśmieszki po swoich zdaniach... sprowadzając temat do jaj. To wyjaśnienie Panu dlaczego nie jest fachowcem ktoś kto montuje kolektory skośnie na dachu nie ma sensu

Jeszcze raz więc przypomnę. Kolektory opłacały się przy starych drogich systemach grzewczych. Jeżeli ktoś jeszcze w XXI wieku używa paliwa stałego - to kolektor jest opłacalny - montowany nawet przez pseudo fachowca.
Kolektory nie mają sensu wyłącznie przy ogrzewaniu niecentralnym - czyli w domach normatywnych i energooszczędnych.
Gdy się Pan przestanie wygłupiać... chętnie wyjaśnię

Strazol
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 12 paź 2012, 20:16
Re: Kolektory WATT

autor: Strazol » 17 paź 2012, 21:41

Cały czas czekam na wyjaśnienie. A uśmieszki wysyłam bo już mnie to zaczyna śmieszyć, całe te Pana wyjaśnienia bez wyjaśnień. Już od kilku postów nie mogę się dowiedzieć od Pana dlaczego właśnie tak trzeba montować a nie inaczej...

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory WATT

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 18 paź 2012, 7:54

Dlaczego w naszej strefie klimatycznej nie należy montować kolektorów skośnie na dachu:
W kolejności WAŻNOŚCI
1 - zimą dają znacznie więcej zysków ze słońca - słońce jest krócej i nisko.
2- latem nie ma problemu z nadprodukcją - i w pionowej pozycji pokryją 100% zapotrzebowania.
3-odpada problem śniegu
4-dużo łatwiejsze utrzymanie w czystości co się wiąże ze sprawnością
5- łatwiejszy montaż i nie uszkadzamy dachu
6-praktycznie nie boją się gradu

http://energocity.pl/artykuly/ciekawe-r ... ie-budynku

Może Pan przedstawić jedną zaletę montowania kolektorów na dachu, skośnie?

instalator 7
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 347
Rejestracja: 14 sty 2012, 11:07
Re: Kolektory WATT

autor: instalator 7 » 18 paź 2012, 8:48

Montaż kolektorów słonecznych pod kątem większym niż 45 stopni ma duży sens ale tylko w układach wspomagania ogrzewania lub w układach kiedy latem zużywamy znacznie mniej ciepła (ciepłej wody) niż latem. W prawidłowo dobranych instalacjach solarnych uszkodzenia wywołane wywołane gradem czy przegrzewy nie występują.

Strazol
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 12 paź 2012, 20:16
Re: Kolektory WATT

autor: Strazol » 18 paź 2012, 9:08

Ok. Wszystko by się zgadzało, tylko u mnie występuje jeden mały problem. Mianowicie mam tak usytuowany budynek, że za cholerę na elewacji ich nie zamontuje. Poza tym u nas w Polsce występuje coś takiego co nazywa się wszechobecna zazdrość. Dlatego wolę montaż na dachu bo na nim też mogę kolektory zamontować pionowo.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory WATT

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 paź 2012, 15:25

Lepiej na gruncie! Łatwiej umyć i mniej się rzuca w oczy.
A ekonomiczniej :
http://www.ariston.com/it/NUOS_80_100_120
Przy wyprowadzeniu kanałów na nieużytkowe poddasze - latem schładza.

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Kolektory WATT

autor: bajbaga » 19 paź 2012, 15:51

Ta PCi przygotowana jest nie dla naszego klimatu. Pracuje od +10 stopni, a maksymalny COP (3) osiąga dopiero przy temperaturze zewnętrznej + 20 stopni.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory WATT

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 19 paź 2012, 15:59

Szanowny Panie - tej zimy było - 23 i pięknie chodziło - zarówno w nieogrzewanym baraku jak i na nieużytkowym poddaszu.
Warto sprawdzić! Przy dużych mrozach w dzień takie poddasza, garaże, baraki - mają nawet dodatnią temperaturę. W każdym bądź razie - sam chętnie bym napisał to co Pan ( i tak pisałem ) dokąd nie sprawdziłem w praktyce - więc proszę, niech Pan przestanie truć, średnioroczy COP wyszedł tej zimy wszystkim którzy mierzyli i przekazali mi dane 3 i powyżej 3!

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Kolektory WATT

autor: bachus » 19 paź 2012, 22:36

Strazol pisze: Czy Panu fachowiec założył kolektor pionowo na elewacji czy pseudofachowiec skośnie na dachu?


Proszę mi wytłumaczyć jak typowemu laikowi jaka jest różnica pomiędzy ustawieniem kolektorów płasko na dachu, a skośnie. Coś mi się nie chce wierzyć, że wszystkie firmy (instalatorzy) specjalnie kładą źle kolektory, robiąc to pod kątem. Ktoś to chyba kiedyś zbadał, przetestował, sprawdził.[/quote]
To może ja spróbuję.
Kąt nachylenia kolektorów zależy od tego w jakim okresie czasu na przestrzeni roku chcemy uzyskać najwięcej energii z instalacji solarnej. A ponieważ w miesiącach zimowych ( listopad-21kW/m2, grudzień-4,7kW/m2, styczeń-9,7kW/m2, luty-25kW/m2) mamy tak niską wartość promieniowania, że można tych miesięcy nie brać w ogóle pod uwagę przy wyznaczaniu bilansu cieplnego uzyskanego z kolektorów. Za takim podejściem przemawia jeszcze jedna rzecz: a mianowicie długość dnia o którym mało kto wspomina. Proszę zwrócić uwagę, że po zsumowaniu nasłonecznienia dla tych 4 miesięcy otrzymujemy wartość nasłonecznienia 59 kW/m2 taką samą jak dla marca 56 kW/m2. Kąt 45 stopni wynika z szerokości geograficznej dla Polski najoględniej mówiąc. Proszę zauważyć, że 21 marca i 23 września to taki dzień w którym słońce padnie na kolektory pod kątem prostym a więc w między tymi dniami idąc od marca do września kolektory będą uzyskiwać najwięcej energii. Jeżeli chcemy uzyskiwać maksimum energii z kolektorów w miesiącach letnich to kolektor powinien być nachylony pod kątem 26 stopni gdzie w zimie przy tym kącie nie uzyskamy nic. W tych rozważaniach niebagatelną rzeczą jest grubość warstwy chmur w zimie i w lecie. Zimą jest ona tak gruba, że promieniowanie jakie może wykorzystać kolektor jest znikome, natomiast latem przy zachmurzonym niebie kolektory również pracują. Ustawienie kolektora pod kątem 90 stopni zwiększy nam uzysk zimą ale o ile nam zwiększy w stosunku do ustawienia pod kątem 45 stopni? Biorąc pod uwagę długość dnia i wartość promieniowania dla miesięcy zimowych jest to znikoma wartość szczególnie dla instalacji do ciepłej wody. Natomiast co się będzie działo w lecie, czy takie usytuowanie ( 90 stopni) nie spowoduje nam nadwyżek ciepła? Śmiem twierdzić, że nawet takie usytuowanie może spowodować nam, że instalacja wejdzie w stan stagnacji. A to wszystko zależy od ilości kolektorów i wielkości zbiornika.
Instalację solarną oblicza się w stosunku do średniego zużycia ciepłej wody dla miesięcy letnich, czyli tak aby w tych miesiącach przy długich dniach woda w zbiorniku była nagrzana do ok 60-maks 80 stopni dziennie. Aby to zapewnić przy tak dużym kącie trzeba ilość kolektorów (powierzchnie) zwiększyć niż w przypadku ustawienia 45 stopni.
Jestem ciekaw jakie argumenty mają "prawdziwi fachowcy" montując kolektory pionowo do ciepłej wody a nawet do wspomagania ogrzewania i co takiego rozumieją.
Na marginesie dodam, że na naszych szerokościach baterie słoneczne aby z nich wyciągnąć jak najwięcej w skali roku powinno umieszczać się pod kątem ok. 30 stopni.
pozdrawiam.
Witold

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: Kolektory WATT

autor: exeter » 19 paź 2012, 23:21

@ bachus,
Z TB mozna wymieniac sie pogladami jak slepy z gluchym na temat barwy dzwiekow.

1. montaz kolektora bardziej niz 70st jest bez sensu
2. im kolektor bardziej plasko tym dluzej jest wystawiony na expozycje slonca ale kat promieni ostry
3. im bardziej stromo tym czas expozycji krotszy ale katy bardziej zblizone do 90st

30-45 jest dobrym katem jesli chodzi o normowe wydajnosci kolektorow, ale pozadane cechy uzytkowe zaczynaja sie 45-65.. powyzej 70 .....zupelna katastrofa.

Ogolnie bachus pozyskiwanie energii z kolektorow jest nieoplacalne ale zamiast montowac 2 kolektory na 30-40st lepiej zamontowac 3szt na 60st

mimo, ze uzyski w II opci beda normowo mniejsze to pozyskana bedzie mogla byc lepiej zagospodarowana wiec wyjdzie korzystniej.

Awatar użytkownika
bachus
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5014
Rejestracja: 01 sie 2006, 21:33
Lokalizacja: Gdańsk
Re: Kolektory WATT

autor: bachus » 20 paź 2012, 2:08

@ exeter
Teoretycznie to racja i jakie byśmy nie toczyli wywody to i tak kolektory będą montowane w większości na skośnej połaci dachu a ten ma zawsze niewłaściwy kąt. Bo kto sobie pozwoli na odsadzenie kolektora do właściwego kąta. A to z prostej przyczyny: okropnie to wygląda. Tylko płaskie dachy dają nam pewne możliwości. Płaskie ściany natomiast zarezerwowane dla "prawdziwych fachowców" nie koniecznie nadają się do zabudowy kolektorami a to z przyczyn: estetycznych i również technicznych, gdzie czasami trzeba ciągnąć instalacje po elewacji na drugą stronę budynku.

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa
Re: Kolektory WATT

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 20 paź 2012, 4:45

Tomasz_Brzeczkowski pisze:Dlaczego w naszej strefie klimatycznej nie należy montować kolektorów skośnie na dachu:
W kolejności WAŻNOŚCI
1 - zimą dają znacznie więcej zysków ze słońca - słońce jest krócej i nisko.
2- latem nie ma problemu z nadprodukcją - i w pionowej pozycji pokryją 100% zapotrzebowania.
3-odpada problem śniegu
4-dużo łatwiejsze utrzymanie w czystości co się wiąże ze sprawnością
5- łatwiejszy montaż i nie uszkadzamy dachu
6-praktycznie nie boją się gradu

http://energocity.pl/artykuly/ciekawe-r ... ie-budynku

Może Pan przedstawić jedną zaletę montowania kolektorów na dachu, skośnie?

To jeszcze raz laikowi Bachusowi wytłumaczę - dlaczego fachowcy montują kolektory pionowo na elewacji.
co do "większości"
Termostaty w grzejnikach też większość montuje nieprawidłowo - na górze na zasilaniu,

Pan się zapozna z fizyką a nie z bolszewizmem - Fizyka nie podlega prawom większościowym.

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Kolektory WATT

autor: bajbaga » 20 paź 2012, 8:06

Tomasz_Brzeczkowski pisze:To jeszcze raz laikowi Bachusowi wytłumaczę - dlaczego fachowcy montują kolektory pionowo na elewacji.

Zapytał człowieczek na portalu, dostał odpowiedź, ale albo tylko tak zrozumiał, albo celowo pomija milczeniem, to co najistotniejsze czyli kiedy jest to uzasadnione.

Kod: Zaznacz cały

W sytuacji, gdy budynek ma skomplikowany kształt dachu, lub gdy znajduje się w cieniu oraz w danym regionie występują częste i intensywne opady śniegu, jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest montaż kolektora na elewacji budynku.


Tomasz_Brzeczkowski pisze:Pan się zapozna z fizyką a nie z bolszewizmem - Fizyka nie podlega prawom większościowym.


To prawda, ale też prawdą jest, że nie podlega też prawom mniejszościowym, ba rzec można indywidualnym, a zwłaszcza alternatywnym.


Wróć do „Kolektory słoneczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości

Gotowe projekty domów