Wysokość budynku

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

jutubexy
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 30 lip 2012, 9:08
Lokalizacja: małopolska
Wysokość budynku

autor: jutubexy » 30 lip 2012, 9:17

Witam! Mam problem: podniesiono wysokość ściany kolankowej i teraz wysokość budynku jest wyższa niż w warunkach zabudowy. Mam składać papiery o odbiór domu, ale jak przyjedzie nadzór to.... jakie mogą być konsekwencje? Proszę o pomoc.
jjj

Domlider
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 84
Rejestracja: 04 sty 2012, 22:51
Lokalizacja: Dolnośląskie
Kontaktowanie:
Re: Wysokość budynku

autor: Domlider » 31 lip 2012, 15:31

Konsekwencje to kara pieniężna.
Należy wystąpić o zmianę warunków zabudowy (zmianę w zakresie dopuszczalnej wysokości domu tyle żeby się Pana dom zmieścił). Potem wykonać projekt zamienny i uzyskać zamienne pozwolenie pa budowę. Dopiero wtedy występować o odbiór domu. Nie zakańczać budowy w dzienniku dopóki nie uzyska Pan zamiennego pozwolenia na budowę.

oleyu
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 376
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:24
Lokalizacja: dolnośląskie
Re: Wysokość budynku

autor: oleyu » 04 wrz 2012, 12:04

O ile przekroczono wysokość??? Jaki zapis jest w MPZP a jaka jest wysokość rzeczywista. Jeżeli nie ma zapisu o wysokości kalenicy, tylko o wysokości budynku to bardzo łatwo z tego wybrnąć, gdyż wysokość budynku mierzymy wg przepisów :
§ 6. Wysokość budynku, służącą do przyporządkowania temu budynkowi odpowiednich wymagań rozporządzenia, mierzy się od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku lub jego części, znajdującym się na pierwszej kondygnacji nadziemnej budynku, do górnej powierzchni najwyżej położonego stropu, łącznie z grubością izolacji cieplnej i warstwy ją osłaniającej, bez uwzględniania wyniesionych ponad tę płaszczyznę maszynowni dźwigów i innych pomieszczeń technicznych, bądź do najwyżej położonego punktu stropodachu lub konstrukcji przekrycia budynku znajdującego się bezpośrednio nad pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi.

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Wysokość budynku

autor: bajbaga » 04 wrz 2012, 13:02

Nie ma czegoś takiego jak - o ile.
Jest zmiana wysokości, to i jest zmiana kubatury budynku.
Najprawdopodobniej, zostanie to zakwalifikowane jako odstąpienie istotne, bo mieści w katalogu takich odstąpień.
Czyli procedura tak napisał wyżej Domlider.

Ps. I co ma do tego MPZP wybudowany budynek nie jest zgodny z zatwierdzonym projektem budowlanym, a ten co napisał że wybudowano zgodnie z projektem (kierownik budowy w oświadczeniu), poświadczył nieprawdę, a jest to czyn karalny !!!

oleyu
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 376
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:24
Lokalizacja: dolnośląskie
Re: Wysokość budynku

autor: oleyu » 05 wrz 2012, 19:45

Moim zdaniem podniesienie ścianki kolankowej o pustaka choć zwiększa kubaturę i powierzchnię użytkową nie jest istotną zmianą. Robimy rysunki zamienne, opis powykonawczy, pomiary powierzchni i wystarczy to do odebrania budynku. Pańską metoda przesunięcie chodnika podczas budowy domu o 20 cm też należałoby uznać o zmianę istotą (zmiana zagospodarowania). Czy też budowa zamiast ściany grubości 12 cm na ścianę 25. Też zmieniamy kubaturę i powierzchnię, ale jest to znikoma różnica.I tak mamy za dużo papierologii w naszych przepisach.

bajbaga
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 858
Rejestracja: 26 lip 2011, 9:55
Lokalizacja: sSiwy12
Re: Wysokość budynku

autor: bajbaga » 05 wrz 2012, 22:23

Decyzja należy do ( i tylko do) projektanta (PB art.36a.6), jeśli on zakwalifikuje to jako odstąpienie nieistotne, to wszystko gra. Procedura jak wyżej. Jeśli jednak uzna, że jest istotne, to wiadomo projekt zastępczy, zmiana PnB.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości

Gotowe projekty domów