rury drenarskie - pytanie

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

lokuss
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 03 maja 2012, 12:32
rury drenarskie - pytanie

autor: lokuss » 03 maja 2012, 12:37

Witam, może mi ktoś powiedzieć czy owinięcie rur drenarskich geowłókniną było dobrym posunięcien? Dużo osób poleca żeby dać geowłóknine na podłoże i na to żwir a potem rure drenarską, ja chciałem dać żwir i do tego woniętą rure w geowłóknine, nie wiem czy tak może być czy będą jakieś problemy potem? Proszę o rade.

IWB
Re: rury drenarskie - pytanie

autor: IWB » 03 maja 2012, 13:23

może być

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: rury drenarskie - pytanie

autor: Bolas » 04 maja 2012, 12:59

Owinięcie geowłókniną samej rury nie zaszkodzi ale powinna się ona jeszcze znajdować dookoła na styku gruntu rodzimego z warstwą żwiru. Nie pozwala ona na zamulenie warstwy drenażowej przez co drenaż działa dużo sprawniej i przez długie lata.

IWB
Re: rury drenarskie - pytanie

autor: IWB » 04 maja 2012, 13:09

Obrazek

lokuss
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 03 maja 2012, 12:32
Re: rury drenarskie - pytanie

autor: lokuss » 06 maja 2012, 10:49

ale właśnie jak geowłóknina jest owinięta na rurze to też chyba zapobiega zamuleniu się? To dlaczego muszę jeszcze zastosować geowłuknine przed wysypaniem żwiru. Można też kupić już gotowe owinięte rury i chyba nie ma konieczności jeszcze układania geowłókniny przed wysypaniem żwiru.
Czy podwójne zastosowanie gewłókniny nie pogorszy drożności?

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: rury drenarskie - pytanie

autor: Bolas » 06 maja 2012, 11:40

Geowłóknina geowłókninie nie równa są różne gęstości. Im gęstsza tym mniejszą frakcję zdoła zatrzymać. Żwir ma za zadanie ułatwić wodzie przepływ do rury drenarskiej której zadaniem jest "bezprzeszkodowe" (czyt. najszybsze) usunięcie nadmiaru wody z systemu drenarskiego. To żwir (czy inny zastępczy granulat) jest drenażem nie sama rura. Jeżeli nie zastosujesz warstwy geowłókniny na styku gruntu rodzimego z warstwą drenarską może dość do zapchania szczelin powietrznych między ziarnami żwiru co spowoduje znaczne pogorszenie funkcji drenarskiej i drenem będzie wtedy sama rura. W tym przypadku szkoda sypać żwir. Nie jestem zwolennikiem przepłacania za rury z włóknem kokosowym a bajer typu że nie trzeba na to sypać żwiru jest nieprawdą.

Inicjusz
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 07 maja 2012, 0:46
Re: rury drenarskie - pytanie

autor: Inicjusz » 07 maja 2012, 15:52

Nie podałeś lokuss jakie zadanie ma spełniać omawiany drenaż dlatego też nie mogę podpowiedzieć jaka konstrukcja byłaby optymalna. Oczywiście podstawowym zadaniem drenażu jest odprowadzenie nadmiaru wody lecz istotny jest też:
- kierunek naporu wody
- miąższość warstwy wodonośnej
- rodzaj gruntu w jakim instalujemy drenaż
- rola jaką ma spełniać drenaż

Natomiast sam system odsączania wody opiera się na perforowanym przewodzie zbiorczym i warstwie filtracyjnej. Warstwa filtracyjna składa się z kilku warstw kruszywa mineralnego ułożonego wokół przewodu zbiorczego kolejno od największej frakcji do najmniejszej. Warstwa filtracyjna ma ograniczać zamulanie przewodu zbiorczego (sączka).
Grubość poszczególnych warstw oraz właściwy dobór frakcji kruszywa ma bezpośredni wpływ na na czas prawidłowego funkcjonowania drenażu. Zamulenie warstwy filtracyjnej powoduje ograniczenie przepływu wody, a tym samym zmniejsza sprawność działania drenażu.
Geowłóknina spełnia rolę separatora pomiędzy gruntem rodzimym a warstwą filtracyjną. Produkowane geowłókniny służą do różnych celów, posiadają różną strukturę budowy i gęstość. Interesującą nas geowłókninę na potrzeby drenażu należy tak dobrać aby aby zapewniała możliwie jak największy przepływ wody i posiadała jak najmniejszą skłonność do zapychania się.
Z całą pewnością zastosowanie geowłókniny wokół złoża filtracyjnego jest podstawą drenażu ponieważ powierzchnia ma wpływ na przepuszczalność wody i wydajność drenażu.
Rury drenarskie z filtrem (np. geowłókniną) zdają egzamin jeżeli ilość wody odprowadzanej jest stosunkowo niewielka. Najczęściej dotyczy to odprowadzenia wód opadowych wchłoniętych przez grunt.
Bardzo ważna jest też jakość wykonanych robót, ponieważ ma to wpływ na "żywotność" działania systemu.


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości

Gotowe projekty domów