Zobacz następny temat »
Pekanie

Więźba płatwiowo - jętkowa

Witam,

Panowie i Panie proszę o poradę kiedy w więźbie płatwiowo - jętkowej (2 płatwie) jętki będą mocowane pod a kiedy nad płatwiami.

Teoretycznie jętki powinny być nad płatwiami ale w większość wykonywanych dachów (przynajmniej na zdjęciach z blogów budowlanych) jest odwrotnie. Skąd ta różnica.

Pozdrawiam
Mariusz

Mariusz


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Dzisiaj to nie ma znaczenia. Takie tradycyjne układy miały kiedyś sens, gdy projektowało się z tablic lub "ojciec kazali" (tj. do takiej rozpiętość tak i tak, ponad inaczej). Dzisiaj rozumiemy pracę statyczną układu i potrafimy drobiazgowo policzyć połączenia. I tylko teoretycy będą się spierali czy belka pod jętką to rygiel ramy stolcowej, czy płatew pośrednia, a może odwrotnie? I czy to w ogóle jeszcze jętka ?
Choć, z drugiej strony - tradycja to piękna rzecz.


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
Dzisiaj chodzi o to cz poddasze będzie zamieszkałe czy niezamieszkałe. Płatew pod jętkami w zabudowie po prostu przeszkadza ( nie podoba się ). Dla statyki konstrukcji jak napisał adam_50 niema to większego znaczenia.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Czyli wzmocnić strop pod słupem podtrzymującym - płatew - rygiel - belką żelbetową (najlepiej gdyby przeniosła to obciążenie pionowe od słupa belka schowana w stropie gęstożebrowym o wysokości 20cm) a ściany kolankowe wzmocnić słupami i wieńcem żelbetowym które przeniosą rozpór krokwi.

Mariusz


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Wg literatury w więźbie płatwiowo-jętkowej, płatew powinna być pod jętką, a w więźbach płatwiowo-kleszczowych, płatew występuje nad kleszczemi.
Jednak kleszcze a jętki to co innego, jednak popularnie, choć teoretycznie źle, na kleszcze mówią jętki. Śmiem twierdzić że Ty masz więźbę płatwiowo-kleszczową. Jednek w dzisiejszych czasach jest to moim zdaniem szczególik. I nie żebym się czepiał. Very Happy


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Mariusz_Mariusz napisał:
Czyli wzmocnić strop pod słupem ...

A co to ma wspólnego z Twoim pierwszym pytaniem ?


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
Tak narazie dywaguje teoretycznie, szkicuje sobie więżbe jak skończę to pochwale się na forum i zapytam o opinie. A teoretycznie założyłem jętki pod płatwiami, płatwie na słupach a słupy na ścianie nośnej i belce ukrytej w stropie.
Pozdrawiam

Mariusz


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Witam

Pod spodem daje się kleszcze (płatwiowo - kleszczowy) bo pracują z krokwiami, płatwiami i słupami - sztywniejsze połączenie. Jętki na górze płatwi to prostsze i mniej sztywne rozwiązanie. Nie jest tak, jak piszą koledzy, że kiedyś się tak robiło a teraz jak kto chce. Konstrukcje dachowe były wypracowywane przez stulecia, co potwierdzają współczesne obliczenia. Obecnie wykonawcy idą na łatwiznę.

Pozdrawiam
Krzysiek mobilarch.pl


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz

E-ściany

Urządzone.pl

E-mieszkanie

E-dach

  • SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj...

    SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj najlepszych dekarzy w Polsce

    Jak wybrać dobrego dekarza? Nad tym zastanawia się wielu inwestorów. Od siedmiu lat trwa również cykliczny konkurs na SUPERDEKARZA ROKU.

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter