Podłączanie łazienki do pionu kuchennego

Wszystko o kanalizacji i odwodnieniu. Dział poświęcony poradom na temat najnowszym rozwiązaniom technologicznym związanymi z kanalizacją, drenażem i oczyszczaniem ścieków.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

bdaw
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 26 mar 2012, 12:14
Podłączanie łazienki do pionu kuchennego

autor: bdaw » 26 mar 2012, 12:19

Witam,

Chciałbym się poradzić w tym temacie ale muszę najpierw pokrótce nakreślić sytuację. W 8 piętrowym bloku z wielkiej płyty o który mi chodzi ostatnie piętro jest trochę nietypowe. Korytarz przez całą długość bloku oraz różne pomieszczenia o nietypowych wymiarach i z różnym dostępem do pionów. Wynajmuję od spółdzielni 12 metrowe pomieszczenie w takim miejscu. Jest tam zakończenie pionów kuchennych które wykorzystałem do zrobienia małego aneksu kuchennego oraz odgrodzonego sanitariatu (pomporozdrabniacz) - dostałem zgodę działu technicznego spóldzielni. Rury oczywiście o przekroju 75mm. Ja raczej nie stwarzam problemu bo pomieszczeni służy do pracy więc tyle co pozmywam po robieniu herbaty itp.

Spółdzielnia chce przerobić inne pomieszczenia po drugiej stronie korytarza i doprowadzić tam wodę i kanalizacje. Jedynym sensownym sposobem jest puszczenie rur górą poprzez korytarz i podłączenie do instalacji w lokalu który wynajmuje. Jako najemca mam lekko ograniczone pole manewru aby się nie zgadzać jednak jakieś tam mam stąd chciałbym się poradzić:

1) Czy ktoś ma doświadczenie z podłączeniem całej instalacji wodnej małej kawalerki do pionu kuchennego w bloku 8 piętrowym? To będzie niby pompo rozdrabniacz ale mimo wszystko lękam się o wydajność pionów oraz czy mi nie będzie wybijać w razie awarii... Nadmienię że ja korzystam z tego pomieszczenia w sposób mocno ograniczony Nowo podłączone pomieszczenie będzie zaś normalnym lokalem mieszkalnym dla 2 lub więcej osób.

2) W czasie remontu lokalu wyszło na to że pion może być obrośnięty - zlewanie wiaderka wody z jakimiś popłuczynami remontowymi (konsystencja granulatu) powodowało zatory. Czy jest sposób na zweryfikowanie stanu? Czy w razie kiedy pomysł spółdzielni przejdzie powinienem się czegoś domagać? Dokładnego sprawdzenia, jakiegoś czyszczenia?

3) Jak to jest ze zgodnością z prawem. Z tego co sprawdziłem to Polska Norma przewiduje rurę min. 100mm dla instalacji sanitarnej. Widze jednak z rozmów i szukaniu po sieci że wpinanie się z pomporozdrabniaczem to dosyć częsta praktyka przy niższym przekroju. Są wogóle jakieś ramy prawne które tego typu praktyk zabraniają? Nie mam ochoty iść na wojnę ze spóldzielnia i się sądzić ale chciałbym wiedzieć na ile normalna i legalna jest tego typu praktyka bo mi to może pomóc w negocjacjach.

4) Zapewne i tak będę się musiał zgodzić ale jak pisałem mam dosyć istotne obawy - do pionu kuchennego w dosyć wysokim bloku zacznie iść woda i rozdrobnione ścieki fekalne z normalnego mieszkania w ktorym docelowo może egzystować kilka osób. Czy jest jakiś prosty sposób na zabezpieczenie się przed ewentualnymi zatorami i wybiciami? Zastanawiam się czy by nie wymusić na spółdzielni zamontowania jakichś dodatkowych rewizji oraz na przykład zasów burzowych (f 50?) przy wszystkich wyjściach z mojej instalacji (kibel, zlew i umywalka). Ma to sens?

Będę wdzięczny za odpowiedź i każdą poradę.

Pozdrawiam
Zatroskany Lokator

kabushi
Początkujący
Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 01 kwie 2012, 14:08
Lokalizacja: katowice
Kontaktowanie:
Re: Podłączanie łazienki do pionu kuchennego

autor: kabushi » 01 kwie 2012, 21:37

spokojnie moze kolega zastosować pomporozdrabniacz nic nikonu sie nie stanie /podpiąc do pionu kuchenego / w sumie to te piony i tak sie łączą na dole z reguły tak że nie ma przeciwwskazań / 8 pietro/ napewno nic sie nie stanie z tego powodu jedynie fekalia bedą szły ostro :D pozdrawiam

Wavin Metalplast-Buk
Aktywny
Aktywny
Posty: 179
Rejestracja: 15 sty 2009, 13:51
Lokalizacja: Buk
Kontaktowanie:
Re: Podłączanie łazienki do pionu kuchennego

autor: Wavin Metalplast-Buk » 03 kwie 2012, 14:41

Według Warunków technicznych wykonania i odbioru instalacji kanalizacyjnych minimalna średnica pionu dla ścieków czarnych to DN100. I nie ma tutaj rozgraniczenia na piony transportujące ścieki rozdrobnione czy nierozdrobnione. Faktem jednak jest, że rozdrobnione części stałe mogą być transportowane rurami o mniejszej średnicy - dotyczy to głównie średnic przewodów tłocznych (już nie mówimy o grawitacji). Zwracamy jednak uwagę na fakt zwiększenia obciążenia pionu - przepustowość dla pionów z wentylacją główną dla średnicy 110 mm wynosi 4 l/s, natomiast dla 75 mm zaledwie 1,5 l/s. Należałoby to jeszcze raz przeliczyć. Przekroczenie dopuszczalnej przepustowości pionów może powodować problemy z podciśnieniem w pionie, co skutkuje wysysaniem wody z syfonów.
Co do zarośniętego pionu, to jeżeli mamy do czynienia ze starą instalacją żeliwną, jest dość spore prawdopodobieństwo, że instalacja jest zarośnięta. Można to sprawdzić np. kamerką inspekcyjną.
Zamiast zasuw burzowych w ostateczności lepiej chyba zastosować zawory napowietrzające na podejściach - wyrównują ciśnienie w przewodzie, przeciwdziałają zagniwaniu ścieków i wysysaniu wody z syfonów.


Wróć do „Kanalizacja i odwodnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 28 gości

Gotowe projekty domów