Zobacz następny temat »
Osuszenie ściany w piwnicy

Jaki pustak ceramiczny wybrac ?

Witam, wszystkich.
To moj pierwszy post na tym forum.

Zabieram sie za miesiac za budowe. W projekcie sciany nosne mam zaplanowane pustakiem ceramicznym Porotherm 25 PW. Wienerberger jest dosc drogi w porownaniu do innych pustakow.
Moje pytanie, czy faktycznie jest takze duza roznica pomiedzy Wienerbergeram(cena od 5 zl w gore), a innymi pustakami gdzie cena zaczyna sie od 3 zl w gore gdzie w dokumentacji niby parametry maja takie same? Gdzie szukac zagrozenia? W kazdej hurtowni ludzie mowia ze szkoda kasy na tak drogiego pustaka, ale nie wiem co myslec.

W jednej hurtowni zaproponowali mi takze Robena T24. Pytanie moje dotyczy wymiarow, gdyz porotherm ma 250x375x238mm, a Roben ma 240x372x238mm, czy mozna zastapic Porotherm takim wymiarem?

Kolejnie Porotherm ma klase wytrzymalosci 15, a inne 10,12..roznie...jak to z tym jest?

Dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Coś takiego... niewiele wełny trzeba dać od wewnątrz.


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
lmatys napisał:
.W projekcie sciany nosne mam zaplanowane pustakiem ceramicznym Porotherm 25 PW. Wienerberger jest dosc drogi w porownaniu do innych pustakow.

I takie mają być wbudowane...

lmatys napisał:
Gdzie szukac zagrozenia?


W bezpieczeństwie konstrukcji...


lmatys napisał:
W kazdej hurtowni ludzie mowia ze szkoda kasy na tak drogiego pustaka, ale nie wiem co myslec.
...
W jednej hurtowni zaproponowali mi takze Robena T24. Pytanie moje dotyczy wymiarow, gdyz porotherm ma 250x375x238mm, a Roben ma 240x372x238mm, czy mozna zastapic Porotherm takim wymiarem?
Kolejnie Porotherm ma klase wytrzymalosci 15, a inne 10,12..roznie...jak to z tym jest?


Czy ktoś z tych "hurtowni" podpisze się w twoim projekcie pod zmianą materiału konstrukcyjnego o niższych parametrach wytrzymałościowych, których niższych wartości nikt nie uwzględniał przy obliczeniach?
Klasa 15 a 10 to nie różnica w cyferkach a w wytrzymałości materiału. Dlatego są tańsze - są słabsze, co się wiąże z większą ilością odpadów (połowa potłucze się w transporcie...) etc etc w efekcie możesz wydać 1.5x więcej na słabsze (będziesz dokupywać podczas budowy to co się rozsypało w rękach lub podczas transportu) niż na wienerberga.

ps. katastrofa hali w Katowicach: jednym z powodów była samowolna zmiana klasy śrub przez wykonawców na niższej klasy ("tańsze")


odpowiedz
Bardzo Panu dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz. Wiem jedno: jezeli nie Wienerberger, to inny...ale o identycznych parametrach wytrzymalosciowych.

Pozdrawiam.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Ostatnie pytanie, czy sprzedajacy jest zobowiazany dac mi jakis certyfikat/atest kiedy kupuje pustaki?
Np zamawiam Porotherm 25PW, i widze na stronie Wienerbergera ze te pustaki sa w wersjach 10 i 15 jezeli chodzi o wytrzymalosc. Jak miec pewnosc ze kupuje o wytrzymalosci 15 ?

Pozdrawiam.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Producent oznacza swoje wyroby przyklejając do palet (najczęściej) odpowiednie etykiety.
Na nich powinny być zawarte informacje nt. wytrzymałości. Nie jestem obeznany w normach na ceramiczne elementy murowe, ale taka informacja powinna być.
Jeżeli nie będzie etykiet to w ostateczności powinny być dołączone z dokumentem handlowym (faktura, WZ itp.).
Nie możesz żądać od sprzedawcy ani deklaracji, ani certyfikatu. Do tego ma prawo jedynie organ kontrolujący czyli WINB.
Ale etykieta należy Ci się jak "psu buda". Masz pełne prawo jej żądać.
Z ważniejszych informacji czy można zmienić czy nie na inny.
Elementy murowe mają dwie podstawowe kategorie: I i II. Aby oznaczać jako I kategorię producent musi mieć certyfikat Zakładowej Kontroli Produkcji. To jest taki gwarant, że producent dokonuje stałej kontroli produkcji. Po za tym deklaruje on wytrzymałość charakterystyczną a to oznacza, że co najwyżej 5% elementów ma wytrzymałość mniejszą od np. 15 MPa.
Natomiast kategorię II deklarują pozostali producenci. Oni deklarują wytrzymałość średnią, więc do 50% wyrobów może mieć wytrzymałość mniejszą (ale reszta ma grubo większą, stąd średnia).
Tak więc trzeba zwrócić uwagę na wiele cech i mieć pełną świadomość tego co się robi przy zamianie materiałów.
Pozdrawiam

folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
lmatys napisał:
Wiem jedno: jezeli nie Wienerberger, to inny...ale o identycznych parametrach wytrzymalosciowych.


i termicznych...


fruzin napisał:
Nie możesz żądać od sprzedawcy ani deklaracji, ani certyfikatu.


Jako klient mogę żądać od sprzedawcy każdego dokumentu jaki mi do głowy przyjdzie potwierdzającego dane którymi się sprzedawca chwali.
Jeżeli sprzedawcy zależy na sprzedaży partii pustaków (czy innych materiałów budowlanych) to nie powinno być żadnego problemu z pokazaniem dokumentu który powinien mieć na stanie.
W przypadku odmowy zawsze można skorzystać z innej hurtowni która taki dokument pokaże.


odpowiedz
Cytat:
Jako klient mogę żądać od sprzedawcy każdego dokumentu jaki mi do głowy przyjdzie potwierdzającego dane którymi się sprzedawca chwali.

Nie zgadzam się z takim podejściem.
Wg prawa - ustawa o wyrobach budowlanych - funkcjonują trzy względnie dwa dokumenty potwierdzające zgodność wyrobu z dokumentem odniesienia.
Zawsze jest nią etykieta ze znakiem CE lub B, deklaracja zgodności oraz w zależności o wyrobu certyfikat zgodności lub certyfikat ZKP.
Cytat:
Jeżeli sprzedawcy zależy na sprzedaży partii pustaków (czy innych materiałów budowlanych) to nie powinno być żadnego problemu z pokazaniem dokumentu który powinien mieć na stanie

Jako klient (tak samo sprzedawca) masz prawo do etykiety, do pozostałych możesz mieć wgląd na zasadzie życzliwości producenta, a nie przymusu! Zresztą po co Ci deklaracja jak na etykiecie jest praktycznie to samo (jeżeli chodzi o parametry wyrobu).
Sprzedawca jest tylko pośrednikiem między klientem a producentem i jestem ciekaw jakim prawem zażąda on od producenta np. deklaracji zgodności.
Naprawdę przykro mi się czyta takie teksty napisane przez osobę, która tak mocno dba o stronę formalną procesu budowy.
Dlatego proponuję odrobić lekcje i poczytać ustawę o wyrobach budowlanych i związane z nią rozporządzenia.
Mimo to nie mam do Ciebie żalu, bo jest to zjawisko nagminne, a wynika po prostu z braku wiedzy nt. wprowadzania wyrobów bud. do obrotu.
Pozdrawiam

folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
coraz popularniejsze stają się pustaki z ceramiki poryzowanej , ktore maja lepsza izolacje. warto zainwestwowac w lepszy material budowalany niz potem dokladac do ogrzewania domu sam kupowałem tutaj http://www.kreocen.pl/kreowskaz/2014/luty.html?page=68


odpowiedz
Zgadzam się z przedmówcą, skoro jesteś zdecydowany na ceramikę to poszukaj czegoś o dobrych parametrach termoizolacyjnych, nie skupiaj się tak na tej wytrzymałości - konstruktor powinien Ci podać minimum nośności, beton komórkowy ma kilkukrotnie mniejszą nośność a nie ma z tym problemu, generalnie ceramika charakteryzuje się wysoką nośnością więc ten parametr nie będzie Ci sprawiał problemu, prędzej dopłacisz do ogrzewania. Im materiał pełniejszy (gęstość objętościowa) tym jego nośność wyższa a termoizolacyjność spada.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz

E-mieszkanie

E-ściany

E-łazienki

E-ogródek

  • Czas na: budki lęgowe dla ptaków

    Czas na: budki lęgowe dla ptaków

    Do wiosny niby jeszcze zostało trochę czasu, ale przyroda już się do niej zaczyna szykować. Dlatego o budce lęgowej dla ptaków warto pomyśleć już...

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter