Czy zakładać zmiękczacz do wody?

Myślę o założeniu zmiękczacza do wody. Czy warto? jest to znaczny wydatek. Znalazłem dość fajne BUDERUSA i VIESSMANA.
Czy macie jakieś doświadczenia z ich stosowaniem? koszty stosowania, ilośc soli jaką zużywają?

Jaki zmiękczacz na rodzinę 4 osoby (2 dzieci), zużycie średnio miesięcznie 10 m3 wody.

Za wszystkie odpowiedzi wielki dzięki.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Zależy co chcesz tym osiągnąć. Fajny bajer ale jak nie masz bardzo twardej wody lub wody ze studni to raczej zbędny.
Przy takim zużyciu wody wystarczy o przepływie 1,2m3/h który puści w kanał ok 5kg soli i 150L wody miesięcznie. Jeżeli masz oczyszczalnię ścieków musisz sprawdzić czy możesz stosować uzdatniacz.
Producenci zalecają na 4 osoby troszkę większy 2m3/h który puści w kanał ok 4kg soli i 150L wody miesięcznie.
Zużycie przeliczone w przybliżeniu na 10m3 wody miesięcznie przy założeniu że wpadająca woda jest o twardości 10'dH lub 17,8'f.
Dobrze jest przy zmiękczaczu rozdzielić instalację wody do spłukiwania WC od wody uzdatnionej chyba ze nie interesuje cię tego typu oszczędność Smile
Ostatnio zmieniony przez Bolas dnia 06.03.2012, 17:55, w całości zmieniany 1 raz

Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Wodę mam właśnie dość twardą, niestety.
Generalnym zamiarem ma być ochrona bojlera i instalacji CWU (będę wymieniał bojler na nowy pod solar) i zastanawiam się czy nie warto zabezpieczyć go przed kamieniem. Poza tym miękka woda przysłuży się też reszcie urządzeń na instalacji.

Ponoć przy temp. z solara czyli ponad 70 st kamień siada jak w czajniku, a im go więcej tym sprawność nagrzewnicy mniejsza.

Nie wiem tylko czy dobrze to wszystko rozumiem, więc w głosy osób "z branży" chętnie się wsłucham Smile


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Witam, aby dobrać stację uzdatniania wody dla Twoich potrzeb trzeba znać skład wody. Badanie wody robi się w stacji sanepidu. Po otrzymaniu wyniku można dobrać jaka jest najlepsza stacja, wtedy dopiero będzie wiadomo czy warto inwestować w takie urządzenie. Pozdrawiam


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
witam.

nie chodzi mi o uzdatnienie wody, bo woda jest OK, tylko o zmniejszenie jej twardości - ilości kamienia. Tylko tyle.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
W takim wypadku może zastanowisz się nad założeniem na instalacji magnetyzerów? Jest to doskonały sposób na zmniejszenie osadzania oraz pozbycie się kamienia w instalacji. Poza tym jest to o wiele tańsze niż zmiękczacze firm, które podałeś.

Pozdrawiam
ehydraulik

ehydraulik.sklep.pl


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
masz jakieś konkretne propozycje, rozwiązania? czy w ten sposób zupełnie pozbywa się problemu odkładania kamienia np w bojlerze?

Co trzeba kupić, jak zamontować? Jaka jest skuteczność?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Osobiście nie wierze w ich magiczną moc. Może pomagają ale nie w takim stopniu jak uzdatniacze.


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Dobry magnetyzer to wydatek min 500zł Chyba że dla lepszego zastosowania będziesz kupował mniejsze by podłączać je pod każde urządzenie z osobna to wydatek ok 200-300zł/szt. Oczywiście można po polsku i nakupic magnesów neodymowych i pozakładać gdzie się da.
Stacja o której pisałem nie tylko usuwa kamień ale tez inne pierwiastki i likwiduje nieprzyjemny zapach chloru. Koszt za 15 - 1700zł i 22 - 1900zł 8%VAT z montażem
Ostatnio zmieniony przez Bolas dnia 07.03.2012, 14:34, w całości zmieniany 1 raz

Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Bolas: nie trzeba wierzyć w ich moc, bo nie ma w nich żadnej magii tylko fizyka Smile

miki: 100% braku odkładania kamienia nie zapewni Ci ani zmiękczacz ani magnetyzer, ani nic innego dostępnego na rynku. Zaletą mangetyzera jest to, że za pomocą wytwarzanego pola magnetycznego zmniejsza się ilość wytrącanych z wody soli wapnia i magnezu oraz związków żelaza.
Koszt zakupu to kilkaset złotych w zależności o średnicy rur w instalacji. Zakładasz na zasileniu ciepłej i zimnej wody, montujesz samodzielnie na zewnątrz rury. Poza tym odpadają Ci koszta związane z eksploatacją, solą itp. Warto się tym zainteresować, jeżeli woda nie jest najgorsza a chce się tylko zmniejszyć ilość kamienia. Jeżeli potrzebujesz więcej infro zapraszam na prv.


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Koszt magnetyzera to około 100 zł netto za magnetyzer robiony na patencie. Do domku jednorodzinnego potrzeba max 3 szt przy twardej wodzie. Nie neguję zmiękczaczy ale po co dodawać do wody niepotrzebne jony sodu i usuwać jony magnezu i wapnia skoro są inne beinwazyjne metody Smile


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
No więc rozrzut jest ogromny: 2000 zł - do 300 zł.

Pytanie o skuteczność. Mnie chodzi o to by skutecznie ochronić instalację wodną, w tym CWU, przed odkładającym się kamieniem.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Poczytaj na googlach o jednej i drugiej metodzie sam sobie wyrobisz zdanie. Koszt to nie 300 - 2000 a 600 - 2000 bo potrzebujesz przynajmniej dwóch lub więcej tak jak pisał kolega wyżej.


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Bolas, przecież sam dobrze wiesz że gooogle prawdy nie mówią. Strony internetowe to 3 kilo marketingu i reklamy a 30 dkg realiów. dlatego pytam jak to się sprawdza w praktyce.

Z innego źródła - od wieloletniego użytkownika - dowiedziałem się że magnetyzery działają, kwestia tylko żeby trafić na właściwie dobrany. A firm produkujących i sprzedających jest cała masa. a wydać nawet 300 zł na darmo to też szkoda.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Ni chcę żeby ktoś mnie posądził że wciskam ludziom coś na forum. Jak uzdatniać to z głową czytać google też i nie szukać info na stronach producenta tylko naukowych opisach samych reakcji zachodzących w jednym i drugim urządzeniu.


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz

E-okna

Urządzone.pl

  • Znamy jurorów IV edycji konkursu na...

    Znamy jurorów IV edycji konkursu na projekt wnętrza

    Konkurs na projekt wnętrza z grzejnikiem to wyzwanie dla architektów i szansa na zdobycie cennych nagród. Jurorem konkursu będzie m.in. Natalia Nguyen

E-dach

  • SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj...

    SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj najlepszych dekarzy w Polsce

    Jak wybrać dobrego dekarza? Nad tym zastanawia się wielu inwestorów. Od siedmiu lat trwa również cykliczny konkurs na SUPERDEKARZA ROKU.

E-ściany

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter