Pęknięty wkład kominowy

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

samouk
Re: Pęknięty wkład kominowy

autor: samouk » 01 mar 2012, 0:40

Jeśli tak, to tu jest O.K.

jacek_k
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 lut 2012, 22:49
Re: Pęknięty wkład kominowy

autor: jacek_k » 01 mar 2012, 21:46

Prawdę mówiąc zacząłem mieć wątpliwości co do celowości wrzucenia wkładu stalowego. Ogólnie rzecz biorąc to wkład nawet z niewielkim pęknięciem chyba nie jest już zdyskwalifikowany. Nie ma chyba też problemu szczelności ponieważ jest jeszcze otulina z wełny, pustak keramzytobetonowy i tynk, poza tym komin pracuje w podciśnieniu, co o tym sądzicie? Czy spękany komin murowany z cegły pełnej jest lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem? Mam też dylemat ponieważ wkładając wkład stalowy zmniejszam przekrój komina do fi180, a znaczna część wkładów kominkowych ma wylot fi200. Z drugiej jednak strony, licho nie śpi, ceramika zacznie się sypać i będzie lipa. Gdybym budował komin jeszcze raz, bez wahania dałbym stal fi200 i nie byłoby problemu. Niestety komin stoi, poradźcie wrzucać wkład czy nie?

samouk
Re: Pęknięty wkład kominowy

autor: samouk » 01 mar 2012, 21:54

Są już wytwórnie, które wykonają ci wkład stalowy "na miarę", więc nie trać nadziei :D

pozdrawiam

jck62
Aktywny
Aktywny
Posty: 106
Rejestracja: 02 paź 2009, 2:46
Lokalizacja: pomorskie
Re: Pęknięty wkład kominowy

autor: jck62 » 04 mar 2012, 0:46

Cześć.
Moim zdaniem należy dokonać permanentnej naprawy , czyli zamontowania wkładu stalowego.
Nikt nie ma doświadczenia z naprawami ceramiki - oprócz takiego że pa początku naprawa "trzyma".
Nikt nie wie - a przynajmniej nikt kto uczestniczy w tej dyskusji - jak bedzie wygladała nasza naprawa po kilku latach , czy nadal bedzie trzymać.Przecież zabudujemy kominek i nie będziemy mogli sprawdzac bezinwazyjnie jaki stan jest po każdym sezonie grzewczym.

Nie widzę proporcji miedzy reklamą ceramicznych wkładów kominowych a informacją na temat ich początkowego i póżniejszego urzytkowania.A przecież widac jak bardzo jest to ważne.

Kupując komin sprzedawca słowem nie wspomniał o zasadach urzytkowania takiego komina ani nie dostałem żadnej instrukcji jak komin traktować.

A jak sie maja kominy tych , ktorzy tez nie mieli zielonego pojęcia że z kominem na poczaku należy się obchodzić delikatnie i zaczęli urzywać go gdy kominek już był zamontowany?Jak sprawdzac stan przewodów gdy kominek jest juz zamontowany?

A teraz rozpocze poszukiwania instrukcji wkładu kominowego u jego producentów.

P.S.
Myślałem również o naprawie - podklejeniu (tak jak pisałem) "klepkami" pękniętego wkładu od zewnątrz ale nie wiem jak odseparować miejsca peknięte od żaru spalin aby nie penetrowały pęknięć.

Pozdrawiam

samouk
Re: Pęknięty wkład kominowy

autor: samouk » 04 mar 2012, 11:40

jck62 pisze: Moim zdaniem należy dokonać permanentnej naprawy , czyli zamontowania wkładu stalowego.

No właśnie - wszelkie "klajstrowanie" tylko nieco odłoży w czasie i tak niezbędne założenie wkładu stalowego.
Niech już ten wkład ceramiczny stanowi choćby dodatkową barierę dla spalin.
A do sprawdzania stanu przewodów kominowych służy kamera, którą każdy szanujący się kominiarz winien już posiadać :D
jck62 pisze: Nie widzę proporcji miedzy reklamą ceramicznych wkładów kominowych a informacją na temat ich początkowego i póżniejszego urzytkowania.A przecież widac jak bardzo jest to ważne.

Niestety - jak coś nie jest wyeksponowane w przepisach i zagrożone wysokimi karami, to już dla wielu producentów i sprzedawców nie zasługuje na specjalne zainteresowanie :(

Pozdrawiam

jck62
Aktywny
Aktywny
Posty: 106
Rejestracja: 02 paź 2009, 2:46
Lokalizacja: pomorskie
Re: Pęknięty wkład kominowy

autor: jck62 » 13 mar 2012, 15:54

Witam
A więc był u mnie przedstawiciel kominow Shidel , pęknięty wkład kominowy obejżał , zrobił kilka fotek i powiedział że Shiedel dopuszcza do eksploatacji pękniete ceramiczne przewody kominowe.Powiedział również że dostanę oficjalne pismo stiwerdzające że mój komin nadaje sie do użytku.Czekam więc niecierpliwie na dokument a o jego treści nieomieszkam poinformować tu na forum.
Czy mam zamiar podejmować sie reperacji mojego wkładu?Nie nie bedę tego robił.
Pozdrawiam

samouk
Re: Pęknięty wkład kominowy

autor: samouk » 13 mar 2012, 18:07

jck62 pisze: Shiedel dopuszcza do eksploatacji pękniete ceramiczne przewody kominowe.Powiedział również że dostanę oficjalne pismo stiwerdzające że mój komin nadaje sie do użytku.Czekam więc niecierpliwie na dokument a o jego treści nieomieszkam poinformować tu na forum.

Zatem czekamy z niecierpliwością :wink:

jacek_k
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 23 lut 2012, 22:49
Re: Pęknięty wkład kominowy

autor: jacek_k » 27 mar 2012, 17:06

Czyżby szykował się nam precedens w ocenie kominów? Ja osobiście otrzymałem pismo, że nie mogę eksploatować komina z takimi rysami/pęknięciami. Co prawda w rozmowie telefonicznej technik ocenił, że nic nie powinno się dziać i ogólnie to można go użytkować, tylko takie mają "procedury". Może się zmieniły?

jck62
Aktywny
Aktywny
Posty: 106
Rejestracja: 02 paź 2009, 2:46
Lokalizacja: pomorskie
Re: Pęknięty wkład kominowy

autor: jck62 » 17 maja 2012, 11:23

Witam.

Powracam po dość długim czasie ale jest to spowodwane tym iż dopiero teraz otrzymałem oficjalne pismo od Schreyera.Producent nie stwierdza definitywnie aczkolwiek przypuszcza iż najprawdopodobniejszą przyczyną pęknięcia wkładu było niezachowanie reżimu temperaturowego.Przyznaje że tak mogło sie zdarzyć,fachowcy mieli podłaczony do komina piecyk/beczkę w okresie jesiennym,rownież zbyt blisko scianki wkładu mógł byc podłaczony komin z beczki owiewając ją spalinami o zbyt wysokiej temperaturze.Jednakrze według Shreyera mój komin (wkład) nadaje sie w obecnym stanie do eksploatacji czyli jest bezpieczny w sensie konstrukcyjnym (przeniesienie ciężaru) oraz przeciwpożarowym.Aczkolwiek Schreyer asekuruje się ostateczną decyzją lokalnego kominiarza.

Schreyer rownież zwraca uwage na własciwą eksploatację komina czyli rozpalanie w kominku tak aby aby temperatura rosła stopnowio,nie można doprowadzic do szoku temperaturowego.

W moim przypadku pęknięcia wkładu występują naprzeciw podłączenia wylotu z kominka (czopucha) i aby zabezpieczyć się przed ewentualnym wypaleniem pęknięć (co nie powinno nastąpić oraz obniżenie temperatury pracy tego elementu) jest możliwość zainstalowania (zaślepienie starego ,wyciecie i wklejenie) takiego podejścia w kolejnym (wyższym) elemencie ceramicznym (taka możliwość w moim kominie istnieje),taką usługe (już wykonywał) zaproponował mi własnie przedstawiciel Schreyera , który dokonywał inspekcji komina.Nie zapytałem o wycene takiej naprawy ale mam nadzieje ze bedzie tańsza niz montaż wkładu stalowego.

Sprawę traktuję jako otwartą,nie podjąłem ostatecznej decyzji czy zostawię tak jak jest czy zdecyduje się na wklejke ale śpię już spokojniej.

Pozdrawiam

KominCzad
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 lis 2012, 21:58
Lokalizacja: Opole, Opolskie
Kontaktowanie:
Re: Pęknięty wkład kominowy

autor: KominCzad » 06 gru 2012, 23:22

Eksploatacja komina z pękniętym wkładem ceramicznym, jest surowo zabroniona przez przepisy prawa budowlanego oraz przez zdrowy rozsądek użytkownika komina.
Eksploatacja popękanego komina ceramicznego, skutkuje pękaniem kolejnych elementów i w nie długim czacie zawaleniem się wkładu ceramicznego wewnątrz komina.
Producenci kominów ceramicznych, dopuszczają taki komin do użytku z 2 powodów:

Pierwszy to duży koszt naprawy takiego komina, który powinien pokryć producent w ramach gwarancji.

Drugi to brak wykwalifikowanych firm fachowo zajmujących się takimi naprawami, dysponującymi profesjonalnym sprzętem niezbędnym do takiej naprawy z powodu wysokiego kosztu zakupu oraz ograniczonego dostępu. (Sprzęt produkcji Austriackiej) .

Firma Komin Czad - Naprawa kominów ceramicznych typu schiedel
..........www.kominczad.pl...............Tel. 666 666 368.........................
zajmujemy się naprawą kominów ceramicznych od lat!

Oferujemy kompleksowe naprawy kominów ceramicznych
Usunięcie popękanego wkładu ceramicznego
Montaż nowego wkładu ceramicznego
wymiana tylko popękanych elementów
(trójnik Spalinowy i 2-3 rury)

Wymiana wkładu ceramicznego nie wymaga rozbiórki całego komina a jedynie wycięcia metrowego otworu w obudowie komina na wysokości trójnika spalinowego w celu usunięcia popękanego wkładu, natomiast montaż nowego wkładu odbywa się za pomocą specjalnej windy umieszczonej na głowicy komina.

Producenci kominów systemowych udzielają nawet do 30 lat gwarancji pod warunkiem prawidłowego montażu komina według instrukcji dołączonej przy zakupie.

Błędny montaż jest przyczyną utraty gwarancji oraz przyczyną popękania wkładu ceramicznego wewnątrz komina. Wkład ceramiczny pod wpływem temperatury spalin z pieca lub kominka, zostaje poddany wydłużeniu i rozszerzeniu nawet o 3 cm, te zmiany kompensuje wełna mineralna wewnątrz komina oraz płyta czołowa ( z wełny) dylatująca trójnik przechodzący przez pustak

Nie zastosowanie wełny, lub zastosowanie jej w sposób niedokładny może skutkować podczas murowania zewnętrznej części komina (pustak keramzytowo betonowy) wypłynięciem zaprawy ze spoiny pustaków i trwałe zabetonowanie wkładu ceramicznego z pustakiem.
W skutek braku dylatacji dochodzi do popękania wkładu ceramicznego

Nie zastosowanie płyty czołowej lub innej dylatacji trójnika przechodzącego przez ścianę, tylko zatynkowanie go w ścianie skutkuje jego popękaniem, a w przypadku dalszej eksploatacji, popękaniem kolejnych elementów ceramicznych powyżej trójnika.
Obrazek
Obrazek

Oferujemy również usługi frezowania kominów,
Frezowanie kominów to proces mechanicznego poszerzania wewnętrznej średnicy komina z cegły.
usługi wykonujemy na południu polski:
województwo: Opolskie, Śląskie, Dolnośląskie, Małopolskie, Opole, Katowice, Gliwice, Częstochowa, Kraków i okolice.

jck62
Aktywny
Aktywny
Posty: 106
Rejestracja: 02 paź 2009, 2:46
Lokalizacja: pomorskie
Re: Pęknięty wkład kominowy

autor: jck62 » 10 gru 2012, 9:48

Dziekuje za informację.

Załuję tylko że Firma oferuje swe usługi na południu kraju.

Pozdrawiam

Marian_55
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 09 mar 2016, 19:58
Re: Pęknięty wkład kominowy

autor: Marian_55 » 19 gru 2018, 10:05

Nie dało by rady tego ścisnąć zaciskiem montażowym? Ostatnio trafiłem na ciekawy artykuł i takie zaciski mają bardzo duże zastosowanie. Sami możecie przeczytać: https://akcesoriakominowe.pl/zastosowanie-zaciskow-montazowych-ka-w-kominach/ . Nie wiedziałem nawet, że czasami do takich rzeczy jak w artykule można użyć tych zacisków.


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Omgili [Crawler] i 198 gości

Gotowe projekty domów