Zobacz następny temat »
Bojler po ataku mrozu...

Naczynie wyrównawcze

Witam wszystkich na forum . Mam jedno pytanie .
Jak wysoko powinno być umieszczone naczynie wyrównawcze w domu parterowym zz poddaszem użytkowym I grzejnikami na nim. Używane ogrzewanie to kominek z płaszczem i ew. kocioł gazowy 2 funkcyjny.Jestem pewien że na grawitacyjnych musiało być ponad grzejnikami , a w tym wypadku góra zbiornika jest trochę powyżej połowy wysokości grzejników poddasza. Czy takie coś pozwoli na prawidłową pracę ogrzewania i odpowietrzania instalacji?
Za konkretne odpowiedzi z góry dziękuję.


odpowiedz
Masz na myśli naczynie :
1.otwarte? czy
2.przeponowe?


odpowiedz
naczynie do góry jest z przelewem podłączonym do kanalizy - to chyba jako otwarte


odpowiedz
Naczynie wyrównawcze jest najwyższą częścią instalacji C.O. w systemie otwartym więc musi się ono znajdować ponad najwyższym grzejnikiem. Inaczej instalacja pozwoli się napełnić tylko do poziomu w którym znajduje się zbiornik. Chyba że układ otwarty obejmuje tylko kominek z płaszczem a reszta jest podłączona na systemie zamkniętym połączonym z kominkiem płytowym wymiennikiem ciepła co pozwala bezpośrednio na wpięcie w instalację (system zamknięty) kotła gazowego.


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Coś w tym jest, bo naczynie się przelało, a grzejniki sie nie napełniały .Okazało się, że zabrakło wody w kotle gazowym. Po otwarciu wody na kocioł grzejniki natychmiast zaczęły się napełniać - napełniły się.


odpowiedz
OLOOLO91 napisał:
Po otwarciu wody na kocioł grzejniki natychmiast zaczęły się napełniać - napełniły się.

Czyli rozumiem,że wszystkie grzejniki grzeją?

A mam pytanie:Czy w takiej sytuacji,o której napisał
Bolas napisał:
Chyba że układ otwarty obejmuje tylko kominek z płaszczem a reszta jest podłączona na systemie zamkniętym połączonym z kominkiem płytowym wymiennikiem ciepła co pozwala bezpośrednio na wpięcie w instalację (system zamknięty) kotła gazowego.


Czy po odpaleni kominka pompa co załącza się automatycznie,czy trzeba to robić manualnie?


odpowiedz
Tak grzejniki poddasza ( oczywiście, a może nie- dołu też ) grzeją Pompa odpala się automatycznie przez termostat elektroniczny z ręczną nastawą temperatury umieszczony na ścianie w pokoju.


odpowiedz
powinny być 2 rury bezpieczeństwa!
i naczynie powyżej
- coś mi się wydaje, że jest większy problem, niż na to wygląda!


odpowiedz
Do naczynia wchodzi na pewno 1 rura, ale może gdzieś jest trójnik- tego niestety nie jestem w stanie sprawdzić , bo część tych rur jest zabudowana.Najprawdopodobniej chwilowo dam sobie z tym spokój,albo zaproszę (jeśli mi się to uda) tego kto to robił i wytłumaczy mi co zrobił nie tak ( a może powie ,że wszystko jest OK -wtedy zrobię jazdę i zaprosze jeszcze raz kolegów do dyskusji.Na razie dziękuje i pozdrawiam.


odpowiedz
Przy małych mocach kotłów dozwolone jest stosowanie jednej rury bezpieczeństwa "wznoszącej" ja osobiście polecam wykonanie na dwóch. Często instalatorzy tego nie robią bo to dodatkowe dwie rury idące do zbiornika a trzecia przelewowa.


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
Dziękuję za piękny schemat i rysunek.Muszę jednak dokładnie obejrzeć to co mogę zobaczyć i porównać.


odpowiedz

E-łazienki

E-ściany

Urządzone.pl

E-ogródek

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter