Rury miedziane czy stalowe ???

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Keress
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 23 sty 2012, 10:52
Rury miedziane czy stalowe ???

autor: Keress » 23 sty 2012, 10:58

Witam !
chce wymienic rury w instalacji wody pitnej oraz instalacji grzewczej nie wiem, które rury zastosować miedziane czy stalowe? mam wątpliwości co do zastosowania rur miedzianych w instalacji wody pitnej gdyż przeczytałem pewien artykuł który troche mnie zaniepokoił ...

Ze względu na smak i wygląd wody zawartość jonów miedzi nie powinna przekraczać 2 mg/l. Podczas przerw w poborze wody (np. w nocy) stężenie miedzi w wodzie może wzrastać. Najlepiej w takim przypadku spuścić część wody z instalacji. Przy stosowaniu rur z miedzi do wody pitnej zaleca się też okresowe badania wody. Woda o zbyt dużej zawartości miedzi powoduje zabarwienie urządzeń sanitarnych-

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Rury miedziane czy stalowe ???

autor: Bolas » 23 sty 2012, 15:09

A ja czytałem że picie wody z butelki plastikowej PET może wpływać na bezpłodność podobnie jak noszenie obcisłych majtek. A gdzie nie popatrzysz tam woda w plastiku. Osobiście zrobiłbym wszystko w plastiku a różnicę w cenie wymiany wszystkiego na miedź wydałbym na przyszłe rachunki albo na wycieczkę. Jeżeli chodzi o rury stalowe to nie wiem czy gra jest warta świeczki bo pewnie mowa tu o rurach ocynkowanych. Jeżeli znajdziesz jeszcze jakiegoś fachowca co się bawi w gwintowanie i weźmie za to małe pieniądze to chylę czoła. Oczywiście istnieją systemy cienkościennych rur ocynkowanych zaciskanych ale nie są one tańsze od trwalszego plastiku w którym problem osiadania kamienia jest praktycznie zniwelowany do zera. Jeżeli już chcesz tylko zdrową wodę pić i przez to zdrowym być to zaoszczędzone pieniądze możesz również zainwestować w zespół filtrów które umożliwią ci picie wody prosto z kranu.

darcuss
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 23 sty 2012, 18:44
Lokalizacja: Polska
Re: Rury miedziane czy stalowe ???

autor: darcuss » 23 sty 2012, 20:20

Witam
Jeśli masz zamiar wymienic instalacje c.o. to tylko miedź jest trwała to inwestycja do końca twoich "dni", że tak określę i żadne plastiki te instalacje to nowość i nikt nie wie ile wytrzymują, ale jeśli chodzi o wode to polecam, ja je stosujęi instalację wodna łatwiej wymienic niż c.o., jeśli coś by się stało ale nie sądzę.
W instalacjach ciepłej wody temperatury sa w granicach max. 60 stopni w instalacjach c.o. mogą być w granicach 90 i wyżej jak automatyka nawali, a luty miedziane wytrzymują 200 stopni i same rury dziesiatki lat, sam konserwuje takie instalacje, które mają około 100 lat.
Wodę też możesz zrobić w miedzi i nie martw się jakimiś prasowymi artykułami w których nie piszą że instalacje miedziane zabijają sporo bakterii i niszczą zwiazki chemiczne szkodliwe dla zdrowia.
z poważaniem Darek
darcuss@wp.pl, 667624159
darcuss

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Rury miedziane czy stalowe ???

autor: Bolas » 23 sty 2012, 21:31

A co z osadzaniem się kamienia kotłowego na cynie? Co z składem lutu (cyna : OŁÓW 60:40 - choć unia zabrania) - powie pan że teraz miedź zaciskana ale 100lat temu nie była. Przez jaką średnicę i długość rury miedzianej musi przebyć woda by zabić np. bakterie legionelli które powstają w zbiornikach takich jak bojler? Jakby to takie antybakteryjne było to na co komu filtr UV czy chlorowana woda jak może zastosować np filtr z 40mb rurki miedzianej.
NIEDOBÓR

Brak odpowiedniej ilości miedzi w organizmie powoduje ogólną słabość, obniżenie prawidłowego oddychania komórkowego, owrzodzenia skórne, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia rytmu serca, a w dalszej kolejności prowadzi do anemii, deformacji kości i bezpłodności. U ludzi z niskim poziomem miedzi włosy tracą barwę i rozdwajają się na końcach.
Dieta zawierająca zbyt mało miedzi powoduje znaczne stężenie złego cholesterolu LDL, który może odkładać się w ściankach tętnic, powodując groźne zwężenia, nazywane miażdżycą.
NADMIAR

Długotrwałe spożywanie żywności o podwyższonej (chociaż nie toksycznej) zawartości miedzi wiąże się z ryzykiem zatruć chemicznych, na co podatne są szczególnie dzieci i niemowlęta. Nadmiar miedzi w diecie człowieka wywołuje różne zmiany metaboliczne, a dalsze skutki wiążą się przede wszystkim ze zmianami w wątrobie. W następnej kolejności z uszkodzeniem nerek, tkanki mózgowej , oraz naczyń wieńcowych i mięśnia sercowego.
Miedź wykazuje większą toksyczność przy bezpośrednim działaniu na komórki, zwłaszcza w ich młodym stadium rozwojowym.
Najczęstszymi skutkami nadmiaru miedzi mogą być zaburzenia w psychice, depresja, uszkodzenie nerek, niedokrwistość, duszność oddechowa, ogólne osłabienie, odbarwienie skóry, a także nadciśnienie tętnicze.
Na utratę zdrowia narażone są osoby (całe rodziny) pijące wodę z MIEDZIANYCH RUR, palacze tytoniu i mieszkańcy miast wdychający spaliny samochodowe i kobiety przyjmujące doustne ŚRODKI ANTYKONCEPCYJNE.
Również bardzo szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia, są PESTYCYDY zawierające miedz, które stosują sadownicy i ogrodnicy do ochrony drzew owocowych i roślin uprawnych do zwalczania żyjących na nich organizmów niepożądanych.
MIEDŹ A HORMONY

Miedź jest związana z działaniem hormonów płciowych estrogenów i progesteronu . Niewłaściwa proporcja między cynkiem a miedzią w organizmie kobiety może wskazywać na występowanie zaburzeń hormonalnych. Niedobór estrogenu i miedzi może przyczyniać się do osteoporozy , powodować dolegliwości w okresie menopauzy . Natomiast wysokie stężenie estrogenów i miedzi może wpływać na powstawanie zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz problemy z brakiem miesiączki.
ŹRÓDŁA MIEDZI

Najbogatszym źródłem miedzi są owoce morza, ostrygi i skorupiaki. W następnej kolejności niełuszczony ryż brązowy i dziki, mięso, wątróbka i nerki, pełne ziarno zbóż, zwłaszcza owsa i pszenicy, awokado, czosnek, migdały, twarda woda źródlana, nasiona strączkowe, fasola, soczewica, warzywa morskie, zielone warzywa liściaste, orzechy, śliwki, buraki, cebula, szpinak, kalarepa, pomidory.
Z powyższego bardzo krótkiego opracowania wynika, jak bardzo ważna jest odpowiednia ilość tego pierwiastka w naszym organizmie. Osoby zainteresowane swoim zdrowiem, informuję że w Polsce już od kilku lat można sprawdzić swój stan zdrowia poprzez zbadanie składu chemicznego włosów, co jest najprostszym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem ustalania niedoboru lub nadmiaru biopierwiastków w organizmie, w tym także miedzi.
Od wielu lat współpracuję z instytutem w zakresie pierwiastkowej analizy włosów.
Pobieram próbki włosów (nie farbowanych) lub paznokci u rąk i wraz z odpowiednio wypełnioną ankietą wysyłam do jego laboratorium. Opis wyników badań ( razem około 20 stron ) sporządzają lekarze współpracujący z laboratorium, zawiera on wnioski i sugestie programu odżywiania i wskazówki dietetyczne , wspomagające powrót do zdrowia , lub utrzymanie naszego organizmu w dobrym zdrowiu przez długie lata.

Dla mnie za miedzią przemawia to że jak będę chciał zburzyć dom to część pieniędzy z instalacji odzyskam :)

darcuss
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 23 sty 2012, 18:44
Lokalizacja: Polska
Re: Rury miedziane czy stalowe ???

autor: darcuss » 23 sty 2012, 22:42

To tylko formułki z prasy brukowej, której pan za dużo czyta.
Na codzień pan tyle swinstwa łyka i nic pan z tym nie robi a jest tego ogrom i dobrze pan wie że przesadza z tymi swoimi wywodami które są bezpodstawne. Jak by się dogłębnie wszystkiemu przyglądac to ta woda źródlana którą pan tak ochoczo pije jest tak skarzona związkami że już pan powinien nie żyć, z takim pana myśleniem.
Czego by pan nie zainstalaował zawsze będą jakieś osady, niedobre bakterie.
Pana wola co pan zainstaluje, ale nikt nie robi instalacji na 5 minut i jaka by nie była zadna nie jest dobra ponieważ to zależy od wody a nie od rur!!!!!!!!!!!!!
darcuss

darcuss
Początkujący
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 23 sty 2012, 18:44
Lokalizacja: Polska
Re: Rury miedziane czy stalowe ???

autor: darcuss » 23 sty 2012, 22:45

Nie można zrzucać całej swojej choroby na wodę i rury w której ona płynie, przyczyny chorób które pan przytoczył nie są spowodowane woda
darcuss

Musionek
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 24 sty 2012, 14:19
Re: Rury miedziane czy stalowe ???

autor: Musionek » 24 sty 2012, 14:23

Witam wniosek jest taki ...
Nie ma wyrobów instalacyjnych, które w ogóle nie stwarzają problemów. Jednakże wyroby instalacyjne wykonywane na bazie miedzi ciągle dowodzą, że są najbardziej solidne i niezawodne w różnorodnych typach instalacji do przesyłu wszystkich rodzajów mediów. Doświadczenia stosowania rur miedzianych na instalacje sanitarne i grzewcze mają już ponad 90 lat, jest to więc materiał sprawdzony w warunkach naturalnych

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Rury miedziane czy stalowe ???

autor: Bolas » 24 sty 2012, 15:17

:d

juniorstandard
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 24 lis 2010, 17:09
Lokalizacja: toruń
Re: Rury miedziane czy stalowe ???

autor: juniorstandard » 25 sty 2012, 22:51

miedź jest niezastąpiona
1. w instalacjach chłodniczych.
2. w układach solarnych
na resztę szkoda kasy, aczkolwiek od czasu do czasu zdarza się inwestor który chce tego nawet do wody :lol:
miedź ma to do siebie że wielu monterów potrafi zniszczyć ten materiał, i jeśli się nie zabezpieczy przed
wszelką formą gipsu to na pewno długo nie wytrzyma.
stali bym unikał w domu ciężkie kłopotliwe w razie przeróbek, a poza tym to nie ta stal co dawniej..

Keress
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 23 sty 2012, 10:52
Re: Rury miedziane czy stalowe ???

autor: Keress » 26 sty 2012, 21:26

No to teraz mam lekki mętlik w głowie, wiele argumentów "za" i "przeciw" miedzi ... wiem jedno co do instalacji grzewczej skłaniam się ku miedzi :) !
natomiast nadal mam watpliwosci co do zastosowania miedzi do wody pitnej ... wiec co dokładnie polecacie ??? jakie rury do wody pitnej ?????

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Rury miedziane czy stalowe ???

autor: Bolas » 26 sty 2012, 21:45

Wal w złoto. Jest zupełnie obojętne. Będzie służyć na długie lata a i odsprzedasz z zyskiem bo nigdy nie stanieje.

juniorstandard
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 24 lis 2010, 17:09
Lokalizacja: toruń
Re: Rury miedziane czy stalowe ???

autor: juniorstandard » 27 sty 2012, 0:05

nie zapomnij o miedzianych grzejnikach...
szczerze to co jakiś rurki pex/al/pex np UPONOR albo TECE woda z PP hydroplast i przypilnować żeby nie przegrzali złączek..

Keress
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 23 sty 2012, 10:52
Re: Rury miedziane czy stalowe ???

autor: Keress » 27 sty 2012, 14:31

a co z systemami PEX ??? czy sa drozsze, trwalsze, szybsze w montazu ??? i czy sa roznice w jakości????

Bolas
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 5330
Rejestracja: 21 lut 2008, 18:53
Lokalizacja: Żory - śląskie
Re: Rury miedziane czy stalowe ???

autor: Bolas » 27 sty 2012, 15:32

Było już kilka razy poruszane na łamach forum z czego wykonywać instalację. Cenowo wychodzi to tak(najtańsze do najdroższych):
PE, PEX (z założenie że jest to PEX/Al/PEX a nie PERT i inne wynalazki) stal i miedź. Każda z tych instalacji jest dopuszczona do użytku i spełnia normy bezpieczeństwa oraz posiada odpowiednie atesty. Porządny i szanujący się instalator wykona każdy rodzaj instalacji który sobie wymarzysz bo aktualnie trzeba mieć narzędzia praktycznie do każdego systemu osobno jeżeli ich nie ma na własność to z zaprzyjaźnionej hurtowni dostanie je na robotę.
Pex jest bardzo dobrym materiałem w miarę tanim tyle że kształtki są drogie i monter potrzebuje specjalne szczęki (oznaczone znakami dla danego systemu) do zaciskania jak również zaciskarkę najlepiej elektryczną należy zwrócić uwagę by nie mieszać systemów i brać wszystko z jednej firmy. Większość z nich proponuje w zamian 50lat gwarancji.

Keress
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 23 sty 2012, 10:52
Re: Rury miedziane czy stalowe ???

autor: Keress » 29 lut 2012, 20:38

Przekonaliście mnie do PEXu, nie będę się nad tym dłużej zastanawiał. Jakbyś mógł mi polecić firmę?

pozdrawiam


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 46 gości

Gotowe projekty domów