Praktyczne uwagi - Pompa ciepła

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Łukasz Sz
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 25 gru 2011, 12:51
Lokalizacja: Chęciny
Kontaktowanie:
Praktyczne uwagi - Pompa ciepła

autor: Łukasz Sz » 25 gru 2011, 13:10

Witam wszystkich czytających. jestem własnie na etapie projektowania własnego domu. Oczywiscie jak każdy inwestor bedę miał w całym procesie dużo wątpliwości z jakich "materiałów" ten dom budować. Będę starał się na bieżąco każdy mój problem poruszać ponieważ czytając to forum z przykrością stwierdzam iż zaden z postów nie rozwiewa moich wątpliwości. Wszystko jest napisane nie jasno, a co drugi post to raczej reklama lub kryptoreklama jakiejś firmy. Jestem osobą ktora jakieś doświadczenie w dziedzinie budownictwa posiada, więc wydaje mi się iż można ze mną "normalnie" rozmawiać. Natomiast pierwszym problemem głównie z powodu niewiedzy jest pompa ciepła i ten temat chciałbym bardzo dogłębnie poruszyć.

Pierwszym rozwiązaniem ktore brałem pod uwagę był kocioł na ekogroszek. Oczywiscie z racji tego że staram się bardzo praktycznie podejść do zacząłem się zastanawiać nad tym rozwiązaniem. Oczywiście przy dzisiejszej technologii kocioł na ekogroszek jest w miarę bezobsługowy ( podajnik ) natomiast cała otoczka tego kotła to juz temat skomplikowany pomimo iż normalny podczas budowy domu. Pierwsza rzecz to kotłownia na ktorą trzeba moim zdaniem przeznaczyć ok 8-10m2. Mowa tutaj naturalnie o miejscu na piec, na dojście do niego, miejsce na sam ekogroszek, umywalkę itp. Komin to kolejna inwestycja ktorą trzeba "popełnić". w tym momencie zacząłem szukać alternatywy. Projektant zapytał czy nie zastanawiałem się na pompą ciepła. No więc zacząłem na ten temat czytać. Pomijając juz całe s-f odnośnie działania całego systemu ( ktorego do tej pory nie rozumiem tzn rozumiem ale pojąc nie mogę ) czytam opinię iż u jednego koszt miesieczny to 250 zł ze wszystkim ( energia elektryczna dla całego domu ) a inny płaci 2 tys to coś jest nie halo. Chciałbym to wszystko zweryfikować i usłyszeć kilka porad faktycznie z życia a nie z teorii. Chciałbym poczytać i dowiedzieć sie o rzeczywistych kosztach związanych z eksploatacją takiej pompy. Wliczając w to przeglądy, obługę serwisu i inne głupoty. Tak jak w teorii przy ekogroszku przynajmniej 1 raz na pół roku czy na rok nalezy czyścić komin tak sądzę iż tutaj jakies koszty też są. Na niektorych forach i u niektorych firm są rozbieżne informacje jaki kolektor jest najbardziej własciwy. Jedni piszą iż poziomy jest najbardziej wydajny na innym że pionowy i tak w kółko. Czekam na pierwsze pytania i rozwijanie tematu dla przyszłych inwestorów. Poniżej parametry domu dla rozwinięcia tematu.

powierzchnia: ok 220m2
kubatura ok 830m3
dom z poddaszem użytkowym
miejsce: chęciny
działka 1500m2
grunt ( najprawdopodobniej ) glina + ił
pozdrawiam Łukasz

Łukasz Sz
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 25 gru 2011, 12:51
Lokalizacja: Chęciny
Kontaktowanie:
Re: Praktyczne uwagi - Pompa ciepła

autor: Łukasz Sz » 30 gru 2011, 21:39

zastanawia mnie brak milczenia ze strony wszystkich "fachowców" ktorzy sie do tej pory wypowiadali. Czyżby nagle wszyscy stracili wiedzę na temat pomp ciepła ? liczyłem ze jak siądę po kilku dniach to rozwinie się jakaś ciekawa dyskusja a tu niestety ....
pozdrawiam Łukasz

Arius Adolf Nowak
Re: Praktyczne uwagi - Pompa ciepła

autor: Arius Adolf Nowak » 30 gru 2011, 22:32

Nikt nie odPOwie gdyz nasza partia juz dawno zdyskredytowala te tyPOwo kapitalistyczne urzadzenia oraz uzytkownikow, zwlaszcza z Forum Wielkich Lemingow POlnych

Wilq7
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 01 lut 2011, 22:24
Lokalizacja: Kraków- małopolska
Kontaktowanie:
Re: Praktyczne uwagi - Pompa ciepła

autor: Wilq7 » 15 lut 2012, 15:59

Witam

Chętnie podejmę temat. Zapraszam do naszego biura w Krakowie lub kontakt telefoniczny.
Jeżeli chodzi o różnice w działaniu systemów to w dużej mierze zalezą one od wiedzy instalatora. Niestety na naszym rynku jest sporo błędnie wykonanych instalacji stąd ta rozbieżność pomiędzy 200 a 2000 zł za miesiąc. Jeżeli przez większość czasu pracuje grzałka elektryczna zamiast układu pc to trudno tu mówić o energooszczędnym systemie...
Dodatkowo istnieje u nas możliwość kontaktu z inwestorem, który kupił od nas system, podczas którego można dokładnie dopytac jak wyglądała realizacja instalacji a także jakie są koszty użytkowania.


-------------------------------------------------------------------------
www.sztuka-ogrzewania.pl

Andrzeju
Aktywny
Aktywny
Posty: 148
Rejestracja: 03 kwie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gliwice
Re: Praktyczne uwagi - Pompa ciepła

autor: Andrzeju » 18 lut 2012, 19:12

Zasada działania pompy ciepła jest identyczna do zasady działania lodówki. Lodówka odbiera ciepło z przestrzeni o niższej temperaturze (zamrażalnika) i wyprowadza do przestrzeni o temperaturze wyższej (otoczenie lodówki). Jeżeli więcj wyobrazić sobie, że zamrażalnik zakopujemy w ogródku, a czarne kratki, które są z tyłu lodówki wykorzystujemy jako grzejnik to mamy całą zasadę działania pompy ciepła. Oczywiście w pompie są jeszcze udziwnienia typu ciecz pośrecnicząca, ale zasada pozostaje jak napisałem.
W pompie ważnym parametrem jest COP czyli stosunek energii wyprowadzonej do celów grzewczych do energii napędowej czyli elektrycznej. Jest on na poziomie 3-4. Co oznacza, że jak włożymy 1 kWh energii elekrtyrcznej to dostajemy 3 do 4 kWh ciepła. Albo inaczej - jeżeli np COP jest równe 3 to znaczy że na 3 jednostki energii cieplnej dostarczonej do pomieszczeń składa się 1 jednostka energii elektrycznej i 2 jednostki energii cieplnej wyciągniętej z gruntu.
Wracając do kosztów - zobacz ile masz maksymalne zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku - pewnie coś koło 12 kW, średnio w sezonie grzewczym potrzeby są o połowę niższe, czyli średnia moc w sezonie grzewczym to 6 kW. Przy pompie o COP =3 oznacza to, że średnia moc pompy elektryczna wyniesie 2 kW czyli będziesz płacić jakies 1,2 PLN za godzinę.
Andrzeju

juszeg
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 07 maja 2013, 7:11
Re: Praktyczne uwagi - Pompa ciepła

autor: juszeg » 07 maja 2013, 8:24

Konsorcjum firm CARPATHIA CONSULTING GROUP oraz CENTRUM ROZWOJU SPOŁECZNO-EKONOMICZNEGO w związku z realizacją szkoleń dla instalatorów OZE poszukuje trenerów/wykładowców do przeprowadzenia zajęć teoretycznych i praktycznych z zakresu:
- systemy solarne - termiczne (48 h zajęć, 16 h teoria, 32 h zajęcia praktyczne)
- pompy ciepła (48 h zajęć, 16 h teoria, 32 h zajęcia praktyczne)
- systemy solarne fotowoltaiczne (48 h zajęć, 16 h teoria, 32 h zajęcia praktyczne)

Szkolenia będą organizowane dla grup średnio 12 osobowych (teoria) i dwóch podgrup po 6 osób (praktyka prowadzona przez 2 trenerów po jednym dla każdej podgrupy odbywać się będą na specjalistycznych platformach szkoleniowych). Szkolenia będą realizowane na terenie woj. Lubelskiego (m.in. Lublin, Puławy) i Małopolskiego (Kraków, Nowy Sącz). Szkolenia odbywają się od poniedziałku do soboty w godzinach 8-17.
Łączna liczba grup szkoleniowych do przeprowadzenia do końca 2013 roku wynosi 12 tj. konieczne jest przeprowadzenie 72 dni zajęć teoretycznych i 216 dni zajęć praktycznych. W tym kontekście do współpracy poszukujemy trenerów dysponujących odpowiednią ilością wolnych terminów do prowadzonej współpracy. W roku 2014 planujemy realizację szkoleń na co najmniej podobną skalę.
Wymagania co do trenerów:
- co najmniej 5 lat doświadczenia w pracy związanej z instalacjami OZE
- co najmniej 3 lata doświadczenia w prowadzeniu zajęć z zakresu instalacji OZE na poziomie zaawansowanym
- wykształcenie wyższe techniczne
Szkolenia prowadzone będą dla instalatorów OZE z wieloletnim stażem co powoduje wysokie oczekiwania uczestników co do kompetencji trenera i jakości przekazywanej wiedzy.
Obowiązki trenera:
-przygotowanie programu szkolenia,
-przygotowanie materiałów szkoleniowych,
-przeprowadzenie szkolenia.

Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie CV (w których prosimy o wyeksponowanie doświadczenia w zakresie pracy zawodowej związanej z instalacjami OZE oraz doświadczenia w prowadzeniu zajęć z zakresu instalacji OZE). Wraz z CV prosimy o podanie informacji dotyczących:
- propozycji jakie tematy szkolenia mogą być obsługiwane
- rodzaju prowadzonych zajęć (praktyka, teoria)
- proponowanego wynagrodzenia w odniesieniu do dnia szkoleniowego
- możliwości zaangażowania czasowego w okresie miesięcznym w realizację szkoleń (ile dni w ciągu m-ca dana osoba może prowadzić zajęcia).

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Panem Piotrem Fularzem:
Telefon: 660 778 116, (17) 22 20 133
e-mail: crse@crse.org.pl


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 82 gości

Gotowe projekty domów