Proszę o praktyczną poradę przed rozpoczęciem budowy

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

merfi26
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 22 paź 2006, 16:05
Proszę o praktyczną poradę przed rozpoczęciem budowy

autor: merfi26 » 22 paź 2006, 16:14

Witam!

Jestem tuż przed rozpoczęciem budowy. W projekcie mam zaplanowane ściany z Ytonga 36,5 cm. Zapisano że wówczas U=0,3. Majster mówi że to dobrze ale proponuje rozważenie opcji 24 cm Ytonga + 12 cm styropian. Myślałem też o silikacie 24 cm (z uwagi na koszt) ale nie wiem czy trzeba taką ścianę ocieplic. Tak samo rozważałem zastąpienie Ytonga polskimi bloczkami. Ale nie wiem jak to wygląda w przyszłości pod względem przenikalności cieplnej. Pomóżcie podjąc dobre decyzje bo firmy zachęcają do swojego i trudno podjąc właściwą decyzję.

Pozdrawiam
Marcin

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 23 paź 2006, 8:38

Pierwsze i podsawowe pytanie:
Czy chcesz budować dom nowoczesny czy klasyczny?

Oczywiście nie chcę nikogo obrażać, ale...

Większość budowlańców to dinozaury, które już dawno powinny wyginąć. A ponieważ dinozaury to zwierzątka, które też chcą żyć, troszeczkę ewoluują - nazwę ich dinozaurami odkurzonymi.
Wszyscy w/w będą Ci proponować rozwiązania normowe pod względem izolacyjności cieplnej budynku.
Jest też niewielka grupa (coraz liczniejsza) która zaproponuje Ci zupełnie odmienny kierunek => Budynek pasywny.
Dlazego akurat taki?
Odpowiedź jest prosta. Minimalne koszty ogrzewania domu. I to bez większych ograniczeń (praktycznie wcale).
Zapytaj swojego projektanta o koszty ogrzewania twojego nowego domu. Jeżeli stać cie na nie to śmiało buduj wg dinozaurów.

Piszę tak ponieważ budowa jeszcze się nie rozpoczęła i jest jeszcze czas do namysłu.
Przepraszam jeżeli namieszałem Panu w głowie, ale wg mnie jest to jedyny i słuszny kierunek budowania domów jednorodzinnych.

Oczywiście proszę brać też pod uwagę zdanie innych forumowiczów.

Pozdrawiam
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 23 paź 2006, 8:43

Jeżeli masz dużo pieniędzy, jeżeli pewien jesteś, że ceny nośników energii będą spadały do cen z 1995 roku to buduj taki dom.
Po twoim poście widać, że niestety czytujesz MURATORA, To pismo ze względów marketingowych sugeruje, że izolacja to ściana. Izolacja to TERMOS, LODÓWKA itd czyli wełna, czy styropian muszą być jednakowo grube, łączyć się ze sobą i być zabezpieczone przed wilgocią.
Weź posiadany projekt i wirtualnie wyrzuć z niego wszystko (mury, betony, konstrukcje) co nie jest wełną czy styropianem. Uśmiejesz się z takiego termosu!!!
Izolacja zaczyna się od min. 30 cm styropianu w podłodze, 30 cm wełny w ścianie i dachu z hydroizolacja.
A najważniejsza w domu jest skuteczna wentylacja.

Tomasz1980
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 69
Rejestracja: 12 lip 2006, 19:13

autor: Tomasz1980 » 24 paź 2006, 0:20

Nie sugeruj się współczynnikami przenikania ciepła podanymi przez producentów (U<=0,3 W/m^2*K), bo są to współczynniki dla elementu murowego, a nie dla ściany, w której występują takie historie jak okna, drzwi, wieńce stropowe, a więc cała gama mostków liniowych lub także punktowych, które przez producentów są pomijane.
Dlatego najlepiej jest budować, moim zdaniem, dom pasywny (zyski ciepła są większe niż straty ciepła).
Miałem okazję oglądać dom pasywny, grubość izolacji termicznej ścian wynosiła 30 cm...
Pamiętaj także, że ekipa budująca Twój domek może popełnić też wiele błędów, narażając Ciebie w przyszłości na duże koszta (choćby energii).
Budujesz dom, masz pozwolenie, masz pozwolenie to masz projekt (pewnie typowy), który został adoptowany do warunków loalnych, może lepij poradzić się inżyniera budowlanego, który wykonał ów adaptację...nie zapomnij również o kierownku budowy, może nie jest dinozaurem i nie wychował się na izolacjach typu 2 x papa na lepiku i Abizol R+P... :roll:

Awatar użytkownika
Rudy
Aktywny
Aktywny
Posty: 182
Rejestracja: 21 mar 2006, 16:06

autor: Rudy » 24 paź 2006, 13:55

Współczynnik U można bardzo łatwo obliczyć. Ściana współczynnik o jakim piszesz osiągnie gdy będzie miała 24 cm i 10 cm styropianu. W domu z Ytonga (bardzo przereklamowana technologia) bez dodatkowej izolacji będzie ci zimno a współczynnik będzie niższy niż wymaga obecna norma. Z tego co podaje Ytong wynika, że 12 cm ich pustaka izoluje tak samo jak 12 cm styropianulub wełny-bzdura!!! Majster ma rację 24 cm pustaka gazobetonowego (np. Ytong) i 12 cm to dobry wybór i wynik będzie nieco lepszy niż zaleca polska norma - weź tylko pod uwagę to, że polska norma nie jest wymagająca. Nie schodź poniżej 12 cm styropianu.

jest jeszcze jedna sprawa z Ytongiem. Pisząc,że ich ściana bez docieplenia (a więc jednowarstwowa) spełnia wymagania normy, nie kłamią. Nie mówią tylko, że dla ściany jednowarstwowej wymagania cieplne są znacznie obniżone i można z nich zbudowac co najwyżej garaż, bo budynek mieszkalny i tak będzie trzeba docieplić.
miłego dnia

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 24 paź 2006, 15:07

Łatwo policzyć?? Pod warunkiem, że namówisz ciepło by w ciele stałym (YTONG) płyneło tak jak strzałki w podręczniku, prostopadle do styropianu. Ale jeżeli zgodnie z fizyką, to ogrzany ytong starałby się wyrównać temperaturę fundamentu i ziemi pod domem i liczenie się skomplikuje. Druda sprawa, jak dołożysz styropianu (im więcej tym większy problem)na zewnątrz musisz się liczyć z wilgocią w ścianie, a nawet 4% wigoci obniża izolacyjność nawet o połowę, więc współczynniki szl... wilgoć trafi.

merfi26
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 22 paź 2006, 16:05
Prośba o podsumowanie dyskusji i praktyczną wskazówkę

autor: merfi26 » 26 paź 2006, 18:50

Dziękuję wszystkim za podzielenie się ze mną uwagami na temat mojego problemu. Prosiłbym jednak jeżeli to możliwe o zaproponowanie jakiegoś konkretnego rozwiązania i wskazanie dlaczego tak. Na przykład ściana z betonu komórkowego 36 + ..., podłoga ocieplona ..., dach...,

z góry dziękuję za Waszą pomoc i odpowiedź

Marcin

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 paź 2006, 8:41

Przoszę bardzo:
Podłoda min. 30 cm styropian, ściana min30 cm wełny z hydroizolacją i beton kom. na zewnątrz. dach 50 cm wełny. Chyba, że dom ma Ci służyć dwa trzy lata, wtedy możesz mniej i gorzej .

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 27 paź 2006, 8:52

Przoszę bardzo:
Podłoda min. 30 cm styropian, ściana min30 cm wełny z hydroizolacją i beton kom. na zewnątrz. dach 50 cm wełny. Chyba, że dom ma Ci służyć dwa trzy lata, wtedy możesz mniej i gorzej .

Awatar użytkownika
AndrzejG
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 09 lut 2007, 23:58
Lokalizacja: Poznań

autor: AndrzejG » 16 lut 2007, 23:04

Tak to wszystko czytam i mnie naszła taka myśl.
Ww projekcie mam 10 cm styropianu na zewnątrz, kurcze dam 15 cm może więcej i nagle przypomniałem sobie o warunkach zabudowy w granicy których dom stoi.
I co teraz? Czy ktoś może to dokładnie mierzyć?
Pozdrawiam
Andrzej

Wacław
Aktywny
Aktywny
Posty: 201
Rejestracja: 05 lut 2007, 20:19

autor: Wacław » 17 lut 2007, 4:14

Izolacja chyba nie jest po to by pasować do terenu zabudowy, z tego co czytam, to ma ona obniżyć koszt bydowy i eksploatacji domu. Nie jest też, przynajmniej narazie, obowiązkowa.

Awatar użytkownika
AndrzejG
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 09 lut 2007, 23:58
Lokalizacja: Poznań

autor: AndrzejG » 17 lut 2007, 7:24

Wacław pisze:Izolacja chyba nie jest po to by pasować do terenu zabudowy, z tego co czytam, to ma ona obniżyć koszt bydowy i eksploatacji domu. Nie jest też, przynajmniej narazie, obowiązkowa.

Wolno Tobie wybudować dom odsunięty od granicy 3 m - brak okien w ścianie i 4 m z oknami. Czy w takim razie liczony jest goły mur (jak wnioskuje z wypowiedzi) do zachowania tych odległości czy z izolacją? A jak mój sąsiad będzie potomkiem Pawlaka i przymierzy dwa palce...
Pozdrawiam

Andrzej

isomax
nawrócony - nie spamuje
Posty: 7
Rejestracja: 06 mar 2007, 14:20
Lokalizacja: Polska
Zbudujemy wedłu kazdego projektu

autor: isomax » 09 mar 2007, 8:14

Pozwól odpowiedziec na kazde twoje pytanie rafał lisowicz albo zlec nam budowe domu o zapotrzebowaniu na ciepło 5kw/m2 rok i zapomnij raz na zawsze o rachunkach za ogrzewanie, czy kłopotach z piecem.. :lol:

daemm

autor: daemm » 12 lip 2007, 14:50

AndrzejG pisze:Wolno Tobie wybudować dom odsunięty od granicy 3 m - brak okien w ścianie i 4 m z oknami. Czy w takim razie liczony jest goły mur (jak wnioskuje z wypowiedzi) do zachowania tych odległości czy z izolacją? A jak mój sąsiad będzie potomkiem Pawlaka i przymierzy dwa palce...

Wymiary 3m, 4m to odległości od granicy działki do ściany zewnętrznej (pomijam szczegółowe przepisy dotyczące balkonów, tarasów, itp.), a izolacja ściany jest jej warstwą (ściana wielowarstwowa). W budownictwie obowiązuje dokładność do 1 cm, tak więc Pawlak może mieć rację.


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości

Gotowe projekty domów