Izolacja pozioma ścian fundamentowych w zbudowanym domu?

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Antywojo

autor: Antywojo » 25 mar 2005, 14:02

Panie Krzysztofie - racja, że jak ktoś tak jak T. Brzęczkowski sprzedaje taklie czy inne izolacje, to musi mówić, że inne sa do kitu. Panie Brzęczkowski - izolacja fundamentów to nie to samo co izolacja poddasza. Izolacja fundamentów na chronić ściany powyżej poziomu gruntu przede wszystkim przed wilgocią podciąganą kapilarnie z gruntu. Jak nie będzie izolacji poziomej - wilgoć pójdzie wyżej. Ściany nie służą do oddawania wilgoci - od tego jest wentylacja, więc straszenie ludzi jakąś wodą w ścianach jest po prostu śmieszne. Izolacja pionowa jest rzeczywiście potrzebna, choć czasem można z niej zrezygnować - jak zauważył Krzysztof - to zależy od warunków wilgotnościowych gruntu. Jednak jeśli nie dasz izolacji poziomej, to chyba odrobina wyobraźnie wystarczy, bo zrozumieć co się stanie ze ścianami wyżej.

Izolację poziomą na ścianach fundamentowych daje się właśnie mniej więcej z takim 10 cm zakładem jak pisze Krzysztof. Jeśli jest to papa na lepiku, to jeśli na izolację poziomą podłogi na gruncie wybierzemy także papę, to można to będzie ze sobą połączyć te papy przez zgrzanie lub lepikiem. Wtedy izolacja ścian fundamentowych i podłogi tworzy szczelną warstwę, która całkowicie izoluje dom od wilgoci zawartej w gruncie.
Ale musiałem się wkurzyć, że chciało mi się tyle napisać.

Karol

autor: Karol » 25 mar 2005, 14:48

A ja z innej bajki Panie T.B. , co to jest "punkt rosy"? :lol:
Karol - Pański kolega z [url]forum.budujemydom.pl[/url]

Awatar użytkownika
Tomasz Dąbrowski
Redakcja
Posty: 32
Rejestracja: 23 lut 2005, 8:49
Kontaktowanie:

autor: Tomasz Dąbrowski » 25 mar 2005, 15:11

Wszystkich, których interesuje temat izolacji ścian fundamentowych, podłogi na gruncie i sposobu łączenia izolacji podłogi z izolacją poziomą ścian fundamentowych zapraszam do lektury artykułu. Być może pozwoli on rozwiać niektóre wątpliwości dotyczące tego tematu. Podaję link: http://www.e-izolacje.pl/41_2022.htm

J. A.

autor: J. A. » 25 mar 2005, 19:39

A nie lepiej Anty.. liznąć trochę wiedzy niż się wkurzać>

Krzysztof
Aktywny
Aktywny
Posty: 247
Rejestracja: 03 lut 2005, 14:58
Lokalizacja: Warszawa

autor: Krzysztof » 25 mar 2005, 20:40

Dawno nie widziałem na tym forum tak "żywej" dyskusji... Dziękuję "antywoju" za wsparcie, a T. Brzęczkowskiemu powiem, że izolacja nad ławą być musi - tu sie zgadzam, ale zakładając, że w zime grunt nie wchłania tak wilgoci jak latem, to woda ucieknie do ścian, które są mniej przemaznięte od gruntu, bo chciał niechciał dostają ciepło z koondygnacji parterowej i dlatego jest wymagana dodatkowo izolacja na poziomie podłogi, NAD ZIEMIĄ. Nie widziałem budynku, który miałby rozwiązany problem wilgoci tak jak Pan pisze, ale przyznaje, że idea wypuszczania, ale nie wpuszczania wody jest poprostu piękna :) niestety folii paroprzepuszczalnej dać nie można :(

Pozdrawiam i życze miłych Świąt spendzonych wraz z najbiższymi
I bez nerwów :D

Awatar użytkownika
amikur
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 mar 2005, 14:46
Lokalizacja: Warszawa
ogon

autor: amikur » 11 kwie 2005, 21:40

Szanowny Panie Brzęczykowski, jak na wielu forach wczytuję sie w Pana wywody, to odnoszę wrażenie, że albo Pan nie rozumie o co chodzi, albo myli Pan pojęcia. Jeżeli około dziesięciu osób stwierdza, że ma Pan ogon, to może warto się obejrzeć :-)))

Wentylek

autor: Wentylek » 11 kwie 2005, 21:48

A moze zapoznać się z opinią fachowca, Panie amikur? Może spytać kogoś kto skończył wydział izolacji. Bo oczywistym jest, że dobra izolacja powoduje, że ogrzewanie jest zbędne lub marginalne. Jeszcze nie spotkałem na róznych stronach opinii specjalisty po wydziale izolacji.

Gość

autor: Gość » 11 kwie 2005, 22:07

Bo takich nie ma :-(((.
A tak a propos gdzie jest lub był wydział izolacji ? bo nie jestem w temacie.

Gość

autor: Gość » 12 kwie 2005, 15:24

Wentylek i Brzęczkowski to chyba rzeczywiście są sklonowane postaci lub jedna cierpiąca na rozdwojenie osobowości. Juz ktos to wcześniej zauważył na tym forum, i chyba trafił w dziesiątkę.
Wydział izolacji powiadacie...

J. Abramczyk

autor: J. Abramczyk » 12 kwie 2005, 19:29

A ja to tez on? Moze każdy co izoluje i wentyluje dom to T.B.
I jeszcze jedno, jaby zrobiono sondę na ulicy czy ważniejsza jest izolacja czy ogrzewanie? to pewnie większość powiedziałaby izolacja. A ja nie widziałem ani jednego krytycznego głosu absolwenta instytutu, czy wydziału izolacji. Bo T.B. ma rację (sam się przekonałem) pisząc, że skuteczna izolacja i wentylacja jest w sprzeczności z drogim ogrzewaniem.

Gość

autor: Gość » 13 kwie 2005, 10:41

A kto tu twierdzi, że dom nie powinien być zaizolowany i wentylowany. Każdy wie, że to podstawa. Jak ma być tanio i zdrowo, to powinna być dobra izolacja i prawidłowa wentylacja. Problem polega na tym ,że TB wdając się w szczegóły pisze pier... i nie zawsze wie o czym mówi. A że TB i Wentylek czy J.A to ta sama osoba łatwoi zauważyć odwiedzając inne fora. Jak 20 osób pisze, że TB się myli, to wtedy zawsze pojawia się jego alter ego i staje po jego stronie. Niesamowity zbieg okoliczności

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 13 kwie 2005, 13:32

Dzięki za zainteresowanie. Powoli i do Pana/Pani dotrze. Podobnie było jak pisałem o rekuperatorach w latach 91' 99'. Nie martwią mnie więc "pier..." bo nie piszę jak większość, że tak trzeba tylko dlaczego tak trzeba.

Gość

autor: Gość » 18 kwie 2005, 11:32

Faktycznie nasze domu są izolowane słabo i zjadają mase energii, nawet nasze normy mają mniejsze wymagania niż np skandynawskie. Problem być może polega na tym ,że Pan TB chciałby tamte rozwiązania przenosić na nasz grunt, nie bierze jednak pod uwagę, że tam się buduje w innych technoogiach a co najważniejsze - tameten klimat jest bardziej surowy.

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 18 kwie 2005, 11:57

Czy temperatura ziemi pod domem w Szwecji jest inna? Isover.pl zaleca tylko 10 cm natomiast isover.se 30 cm (www.isover.se/sw5669.asp)
Czy bardziej łagodne warunki zobowiązują by sciana i fudament były mokre?
W krajach tych nie istnieją już normy na izolację tylko normy emisji ciepła (a co za tym idzie CO2) i to 40 kWh/m2 rok zobowiązyje do izolowania i wentylowania a nie do ociepleń i 150-300 kWh/m2/rok
I jeszcze jedno norma na izolację okresla obowiązujące minimum. Czyli, że gorzej nie mozna. Więc jest dla tych, którzy chcą mieć domy najgorsze z mozliwych.

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 18 kwie 2005, 12:07

Dodam jeszcze, że różne technologie wynikają z róznych zapotrzebowań. Od razu piszę, że nie dla wszystkich dobre izolacje cieplno-wilgotnościwe. Ta grupa ludzi, która uważa, że jest zbyt zdrowa i że płaci zdecydowanie zbyt małe rachunki za grzewanie, powinna czytać Panów Woltara itp. Pozdrawiam.


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Gotowe projekty domów