Izolacja pozioma ścian fundamentowych w zbudowanym domu?

Właściwa hydroizolacja zabezpieczy dom przed przenikaniem wilgoci i wieloma problemami z tym związanymi. Trzeba o niej pamiętać budując dom i modernizując istniejące budynki. Odpowiedzi na pytania dotyczące wykonania hydroizolacji i potrzebnych materiałów, znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

Brzeszczot
Izolacja pozioma ścian fundamentowych w zbudowanym domu?

autor: Brzeszczot » 10 lis 2004, 10:44

Robotnicy, którzy budowali mój dom zapomnieli dać na ścianach fundamentowych izolację poziomą, a ja zauważyłem to dopiero teraz, gdy znalazłem majstra, który miał mi zrobić podłogi. Czy jest jakiś sposób, poza rozbieraniem ścian, żeby położyć tą izolację, czy nie ma takiej możliwości?

Izolator

autor: Izolator » 10 lis 2004, 13:59

Podobno można to zrobić, choć nigdy się z tym nie spotkałem w praktyce. Trzeba małymi odcinkami podkuwać ścianę, podkładać papę i zamórowywać dziurę. Po związaniu wykuć nową dziurę, połączyć na zakład brzegi papy, zamórować i tak do skutku. A swoją drogą nie potrafię jak można zapomnieć i izolacji poziomej - no chyba, że się muruje pierwszy raz w życiu, to można nie wiedzieć. Współczuję.

Gość

autor: Gość » 13 lis 2004, 7:14

Tego bym nie polecił... To naruszenie konstrukcji. Słyszałem, że są jakieś preparaty chemiczne - wiercisz dziure w murze, jejesz środek, i on zapobiega podciąganiu wilgoci. Nie wiem jak bardzo, ale to drogie, ale nie polecam podkuwania, szczególnie na ścianach nośnych!

Izolator

autor: Izolator » 15 lis 2004, 10:17

Oczywiście masz rację, że to nie zawsze musi być bezpieczna metoda i być może są zastępcze, ale papy lub folii w inny sposób położyć się w takim wypadku nie da. Oczywiście nie w każdym domu można coś takiego zrobić - zlaeży od stanu technicznego. DLatego zawsze w takim przypadku warto wcześniej skontaktować się z architektem, żeby ocenił stan budynku.

thermo-smok
Początkujący
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 11 mar 2005, 11:25
Lokalizacja: Kraków
izolacja pozioma muru

autor: thermo-smok » 11 mar 2005, 11:53

metod jest kilka zaleznych od konstrukcji muru;chyba najlepsza w tym przypadku jest jakaś iniekcja; zalezna od stanu kasy, konstrukcji muru, potrzeb (terminu) i oczywiscie temperatur panujących na budowie;szczegoly musi obejrzec,ocenic i okreslic fachowiec;polecam swoje uslugi Andrzej Snoch
andrzej

Awatar użytkownika
Tomasz Dąbrowski
Redakcja
Posty: 32
Rejestracja: 23 lut 2005, 8:49
Kontaktowanie:

autor: Tomasz Dąbrowski » 24 mar 2005, 14:08

Polecamy artykuł zamieszczony na stronach naszego serwisu. Opisuje on sposób wykonania izolacji poziomych w już istniejących budynkach. Oto link: http://www.e-izolacje.pl/38_2173.htm

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 24 mar 2005, 15:38

B. dobrych fachowców miałeś, nie daje się izolacji poziomej między ścianą a fundamentem, bo woda powstająca w scianie (jak masz oddychające ściany) nie zejdzie poniżej przemarzania, tylko wyjdzie przednim tynkiem. Przed wojną z kamieni robino fundament, wody w górę nie pociągały, ale woda z góry zeszła. teraz stosuje tylko izolację pionową np typu ISOLA PLATON.

Slayer

autor: Slayer » 24 mar 2005, 16:03

Pragnę zauważyć, że od czasów międzywojennych minęło 80 lat i tehnologia budowlana w międzyczasie ruszyła do przodu i mamy do dyspozycji znacznie więcej niż polne kamienie. Każdy rozsądny budujący zastosuje izolację poziomą na ścianach fundamentowych. Poleganie wyłącznie na izolacji pionowej może być ryzykowne. Jeśli po latach taka izolacja się zniszczy, to wilgoć kapilarnie pójdzie go góry i na ścianach pojawi się grzyb. Z izolacji pionowej można zrezygnować, ale z poziomej ścian fundamentowych czy podłóg na gruncie - nigdy!!!

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 24 mar 2005, 17:00

Słusznie Pan zauwazył, Dlatego kamienie zastąpiono np isola platon, której trwałość jest min 700 lat. Jeszcze raz napiszę izolacja wodna ma wody nie wpuścić, ale musi wypuścić. Folia isola 6 mm odstaje od fundamentu. Pod żadnym pozorem nie kładzi się izolacji pozimej w strefie przemarzania (ściana /fundament) tylko nizej (stopa fundamentowa/fundament)

Gość

autor: Gość » 25 mar 2005, 9:07

Siedzę sobie w domu bo mam dziś wolne i czytam i śmiać mi się chce. Jakbym zrobił projekt bez izolacji poziomej, to by mi go na pewno nauczyciel odrzucił.jeszcze jedno - jeśli izolacja pozioma odstaje od fundamentu, to nie jest to właściwa izolacja, tylko membrana kubełkowa, której zadaniem w układzie pionowym jest zabezpieczenie właściwej izolacji przed uszkodzeniem mechanicznym kamieniami zawartymi w gruncie. Jak ktoś nie chce sobie narobić kłopotu i nie mieć wilgoci, to niech nie słucha rad Pana Brzęczkowskiego. Izolacja pozioma musi być zawsze, pionowa niekoniecznie, tak jak to napisał ktoś wyżej.
Radek - student budownictwa

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 25 mar 2005, 10:57

Zapraszam na rozmowe 022 5591081 zanimkomuś bigosu narobisz.

Antywojo

autor: Antywojo » 25 mar 2005, 11:17

Jaka woda w ścianach? O co chodzi? To woda gromadzi się w ścianachw takiej ilości, że musi byc odprowadzana przez fundament do ziemi? Ale kosmos! Jak woda bierze się w scianach, to najczęściej dlatego, że izolacji pod ścianami poziomej nie ma z podwójnej papy na lepiku. A co do pierwszego pytania - trzeba być zupełnie niezorientowanym, żeby nie zauważyć, że partacze murują ściany nadziemia nie oddzielając ich od ścian fundamentowych. Jak chcesz prawidłowo zaizolowac podłogę, skoro warunek poprawności tego wykonania to połączenie izolacji podłogi z izolacja pozioma ścian fundamentowych. Bez izolacji poziomej ścian nie ma prawidłowej izolacji podłogi. Fanatyczne wypowiedzi pozostawiam bez komentarza.

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 25 mar 2005, 11:29

chętnie wytłumaczę jaka i skąd. zawsze można zadzwonić. No chyba, że lepiej żyć w błogiej nieswiadomości. zapraszam i pozdrawiam

Krzysztof
Aktywny
Aktywny
Posty: 247
Rejestracja: 03 lut 2005, 14:58
Lokalizacja: Warszawa

autor: Krzysztof » 25 mar 2005, 11:52

Pan Brzęczkowski odnosi sie do strony jego firmy, więc nie dziwi mnie jego upór. Jak wyżej napisano, TRZEBA robić izolacje poziomą! Nie wiem tylko jak ją połączyć z izolacją podłogi, skoro obie izolacje, to folie, a te raczej sie trudno sklejają... Tutaj jestem poprostu za 10 cm zakładem :)

Ktoś napisał, że izolacji pionowej może nie być, ale ja sie z tym nie zgadzam - szczególnie jeżeli mamy glinke, i nawet jak mamy drenaż. Chociarz membrana powinna być - mur sie niszczy od wody i po co go przemęczać?

:)

T. Brzęczkowski

autor: T. Brzęczkowski » 25 mar 2005, 12:08

Panie Krzysztofie, w okresie mrozów,kiedy punkt rosy wypada w ścianie, woda z "oddychjących" ścian musi miec odejście poniżej sterefy przemarzania. Dobra izolacja wodna ma wody nie wpuścić, ale musi wypuścić i nie są to dla fachowca żadne tajemnice, dlatego nie wolno jest robić poziomej izolacji wodnej między ścianą a fundamentem, tylko między stopą fundamentową a fundamentem.


Wróć do „Hydroizolacje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Gotowe projekty domów