projekt składający się z części architektonicznej

Dom jednorodzinny czy wielorodzinny z poddaszem użytkowym czy parterowy? Jaki projekt domu jednorodzinnego wybrać? Jak dostosować projekt gotowy do naszych potrzeb? Zapraszamy do wymiany uwag i spostrzeżeń oraz nurtujących problemów dotyczących projektów domów oraz do zamieszczania zdjęć z realizacji Waszych domów.
magdak135
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 02 lis 2011, 18:36
projekt składający się z części architektonicznej

autor: magdak135 » 02 lis 2011, 18:51

witam mam pytanie jesteśmy z mężem w trakcie załatwiania projektu domu,znaleźliśmy projektanta który zrobi nam wymarzony indywidualny projekt za bardzo rozsądną cenę. Minus oczywiście jest a mianowicie projekt składa się tylko z części architektonicznej brak części konstrukcyjnej i instalacyjnej.
tzn. zawiera rzuty,przekroje,elewacje,...Moje pytanie czy to starczy?

orurkach
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 04 lis 2011, 7:32
Re: projekt składający się z części architektonicznej

autor: orurkach » 04 lis 2011, 7:42

Witam,
przy budowie domku jednorodzinnego musi mieć Pani projekt wielobranżowy, tzn. z naniesionymi instalacjami sanitarnymi, instalacjami eletrycznymi...itd. (Dziwi mnie że Architekt o tym Państwa nie poinformował). Dodatkowo przy składaniu projektu do urzędu musi być obiekt zlokalizowany na planie zagospodarowania, dobrze jest wtedy złożyć do urzędu ze wszystkimi przyłączami (woda, kanalizacja, elektryka) i mieć jedno pozwolenie na budowe na wszystko. Jeśli przyłącza uzgadniamy osobno, to wówczas taka dokumentacja idzie już tylko na zgłoszenie.
pozdrawiam
orurkach@gmail.com (PROJEKTY INSTALACJI SANITARNYCH)

magdak135
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 02 lis 2011, 18:36
Re: projekt składający się z części architektonicznej

autor: magdak135 » 04 lis 2011, 8:01

Plan zagospodarownia oczywiście będzie uwzględniony. Co do pozwolenia na budowę to na pewno taki plan wystarczy bo o to już pytałam.Woda, kanalizacja, elektryka wszystko to będzie uwzględnione na mapce do celow projektowych ,oczywiście tylko nie będzie rozmieszczenia na planie budynku. Architekt jest ze wszystkimi uprawnieniami dlatego moje pytanie dlaczego muszę mieć naniesione instalacje? nie mogę podczas budowy rozmieścic sobie według własnego uznania?

orurkach
Początkujący
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 04 lis 2011, 7:32
Re: projekt składający się z części architektonicznej

autor: orurkach » 04 lis 2011, 11:10

Witam,
co to znaczy że architekt jest ze wszystkimi uprawnieniami? Wg Polskiego Prawa Budowalnego uprawnienia budowalne są udzielane w specjalnościach:
1) architektonicznej,
2) konstrukcyjno-budowlanej,
3) ) instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń: wodociągowych i kanalizacyjnych, cieplnych, wentylacyjnych i gazowych,
4) instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
Czyli zgodnie z powyższym, dokładnie takie osoby powinny sporządzić Pani projekt i wspólnie go opieczętować.
Instalacje muszą być naniesione na projekt gdyż tego wymaga prawo:
"Art. 34.3 Projekt budowlany powinien zawierać: 2) projekt architektoniczno-budowlany, określający funkcję, formę i konstrukcję obiektu budowlanego, jego charakterystykę energetyczną i ekologiczną oraz proponowane niezbędne rozwiązania techniczne, a także materiałowe, ukazujące zasady nawiązania do otoczenia, a w stosunku do obiektów budowlanych, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 - również opis dostępności dla osób niepełnosprawnych"
oraz
jest to poprostu wygodniejsze (np. przewidzenie pionów kanalizacyjnych, pionów wody i c.o.- nie trzeba później szukać dla nich miejsca, prowadzenie instalacji podposadzkowej, opis strat ciepła budynku aby podnie dobrać odpowiednie grzejnijki, obiczenie zapotrzebowania na wode-pod to dobieramy wodomierz, zużycie ścieków).
Nie wiem czy moje wyjaśnienie Panią usatysafkcjonuje, ale starałam sie z całego serca i jaknajdokładniej pokazać jak ważne są instalacje już w samym projekcie.
pozdrawiam
orurkach@gmail.com (PROJEKTY INSTALACJI SANITARNYCH)

magdak135
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 02 lis 2011, 18:36
Re: projekt składający się z części architektonicznej

autor: magdak135 » 04 lis 2011, 15:45

dziękuję serdecznie za wyjaśnienie.

pracownia-uslug-projekt
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 01 sty 1970, 1:00
Re: projekt składający się z części architektonicznej

autor: pracownia-uslug-projekt » 10 lis 2011, 8:24

Za konstrukcję trzeba będzie zapłacić ekstra - i o to głównie się rozchodzi.
Instalacje trzeba wykonać zgodnie ze sztuką - podstawowy schemat będzie w projekcie, a można sobie wprowadzić dużo innowacji zależnie od inwencji i zasobności portfela.
Arkadiusz Marszałek

SGL
Re: projekt składający się z części architektonicznej

autor: SGL » 11 lis 2011, 20:40

magdak135 pisze:znaleźliśmy projektanta który zrobi nam wymarzony indywidualny projekt za bardzo rozsądną cenę. Minus oczywiście jest a mianowicie projekt składa się tylko z części architektonicznej brak części konstrukcyjnej i instalacyjnej.
tzn. zawiera rzuty,przekroje,elewacje,...Moje pytanie czy to starczy?


Projektant robi was w przysłowiowe bambuko. Nie ma możliwości wykonania projektu a raczej części projektu tj branży architektonicznej bez pozostałych branż a w szczególności branży konstrukcyjnej.

To co otrzymacie po "rozsądnej cenie" będzie warte funta kłaków - pozwolenia na budowę nie wydadzą a żaden konstruktor tego nie weźmie do przeliczenia. A nawet jak ktoś taki się znajdzie to co wtedy?

Przeliczy wyjdą mu wymiary przekrojów, grubości płyt, wielkości fundamentów.... które będą inne niż w branży architektonicznej i nikt ich nie skoryguje. Architekt po skasowaniu za swoją branżę nie będzie sobie zawracać głowy wprowadzaniem zmian w części architektonicznej - on swoją działkę przecież wykonał zgodnie z umową.

Warto nadmienić że branże architektoniczne projektowane bez udziału konstruktora bardzo często są oderwane od rzeczywistości - zwyczajnie nie wymyślono jeszcze materiałów które są w stanie wcielić w życie chore wizje coniektórych architektów ;-) Dopiero po wielokrotnych przeliczeniach konstrukcyjnych i korektach wprowadzanych w architekture da się postawić budynek.

ps. co to znaczy "rozsądna cena"?

PROJEKTcad
Re: projekt składający się z części architektonicznej

autor: PROJEKTcad » 21 lis 2011, 19:56

Witam
Niech się Pani nie stresuje - nie ma powodu.
Czasem jest dobrze zlecić w biurze architektonicznym lub u "architekta" - oczywiście z uprawnieniam architektonicznymi i figurującego w izbie architektow (to znaczy że jest czynny i moze sprawować swoją funkcję - opłacił składki - ubezpieczenie etc). Architekci biorąc zamówienie na opracowanie calej dokumentacji do pozwolenia czyli arch.-bud biorą zazwyczaj wieksze wynagrodzenie za projekt bo musza pośredniczyć (szukają innych projektantów do opracowania części budowlanej - budowlaniec - konstruktor) między innymi branżami żeby wykonac projekt (po prostu płacą albo za "pieczątki" albo za prace projektanta np. budowlanego czy instalatora). W Pani przypadku zapłaciła Pani tylko za prace architekta - nie wiem tylko ile (bo lubią przesadzac) i czy dobrze ją wykonał.
Prosze sprawdzić czy tak zwana część architektoniczna - projekt branży architektonicznej posiada oświadczenie projektnta architekta, kserokopię nadanych uprawnień, kserokopię zaświadczenia o opłaceniu składki - do izby architektów. Czy dokumentacja jest kompletna - plan zagospodarowania terenu + opis, opis techniczny do projektu architektonicznego, rzuty, przekroje, elewacje, rzut więźby dachowej, rzut dachu.
Proszę wziąć dokumentację architektoniczną i poszukac biura projektowego - budowlanego (rozmawiac z uprawnionym konstruktorem - czyli szukać projektanta budowlanego). On wykona część dokumnetacji do pozwolenia czyli budowlaną.
Żeby otrzymac pozwolenie na budowe potrzebuje Pani dokumentację branży architektonicznej i budowlanej (w czterech egzemplarzach) - mam nadzieję że architekt ten uzgodnił swoją część na tzw. ZUD-zie (przyłącza etc), jeżeli nie, budowlaniec też to zrobi ale za dodatkową opłatą (za błędy w pracy architekta moze go Pani obicążyć - podpisała Pani z nim jakąś umowę - można tez delikwenta zgłosic w stosownej izbie architektów, gdzie grozi mu odpowiedzialność zawodowa zgodnie z litera prawa budowlanego - koncowa część ustawy prawo budowlane - prosze sobie przeczytac).
Zawsze trzeba pytać się - przed zleceniem projektu, czy dana osoba posiada uprawnienia (stosowne do swojej branży). Zlecanie projektów osobno branżystom wymaga trochę wiedzy z zakresu projektowania, w przeciwnym wypadku pojawiaja się takie a nie inne problemy.
Pozdrawiam.
p.s
Do pozwolenia na budowe potrzebuje Pani projekt arch-bud (4egzemp.) bez instalacji - to moze sobie Pani sama zlecić w trakcie procedury uzyskiwania pozwolenia na budowe lub po uzyskaniu stosownego pozwolenia które jest ważne przez okres 3lat od uprawomocnienia.

Barbara_now
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 24 lis 2011, 12:06
Lokalizacja: Warszawa
Re: projekt składający się z części architektonicznej

autor: Barbara_now » 27 lis 2011, 21:45

O ile mi wiadomo, projekt budowlany powinien zawierać co najmniej:
- branżę architektoniczną
- branżę konstrukcyjną
- podstawowe elementy i urządzenia instalacji wewnętrznych
Jest na ten temat rozporządzenie:
http://www.a-ronet.pl/a_prawo/projekt/index1.htm
Barbara_now

PROJEKTcad
Re: projekt składający się z części architektonicznej

autor: PROJEKTcad » 28 lis 2011, 15:30

Bardzo dobrze Pani wiadomo :)
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, alby do wykonanej dokumentacji branży architektonicznej inne biuro wykonało dokumentację branży budowlanej.
Architekt nie posiada uprawnień do projektowania w branży budowlanej-konstrukcyjnej dlatego też trafiaja się podobne sytuacje dość często.
Jeżeli ktoś z inwestorów zlecając projekt np. do pracowni projektowej, studia itp którego właścicielem jest architekt (oby uprawniony - bo jeżeli nie, to są dodatkowe koszta - ten co podaje się za architekta jest notabene tylko absolwentem architektury i musi do tego jeszcze chodzić po "pieczatkę" do uprawnionego architekta) ma bardzo duże szanse na to że:
- albo będzie płacił za pośrednictwo architekta (z racji że ten nie ma uprawnień budowlanych do projektowania w branży budowlanej-konstrukcyjnej, a posiada jedynie uprawnienia do projektowania w branży architektonicznej - dlatego może wykonać jedynie część dokumentacji do pozwolenia na budowę), który biorąc zlecenie zobowiązuje się do "załatwienia" swojej części (branży architektonicznej), następnie pośredniczy ("załatwia") albo podpisy (u tych, którzy z lenistwa klepią pieczątki za 300-500zł) albo zleca innej osobie (branżyscie) wykonanie części budowlanej - projektantowi budowlanemu (konstruktorowi) i projektantowi sanitarnemu/elektrycznemu (w takim przypadku cena prostego projektu do pozwolenia na budowę np. domku 100-120m2 potrafi kosztować u "architekta" 12-15tyś),
- albo dostanie projekt branży architektonicznej i będzie musiał chodzić, szukać projektanta budowlanego sam.

Najlepszym rozwiązaniem jest zlecić projekt w biurze wielobranżowym, czyli takim gdzie pracuje architekt, budowlaniec (w takim przypadku jeden sprawdza drugiego podczas tworzenia dokumentacji projektowej - przekłada się to na jakość dokumntacji i bezproblemowość jeśli chodzi o późniejszą budowę - najczęściej budowlaniec "pilnuje" architekta podczas tworzenia jego części architektonicznej, aby była zgodna z warunkami technicznymi, przepisami itp, wie i umie przewidzieć gdzie zastosowac podciąg, słup etc - o czym architekci najczęściej zapominają - bo nie posiadają wiedzy z zakresu konstrukcji budowlanych). Dodatkowo zalecam każdej osobie która zechce zlecić jakiekolwiek opracowanie dokumentacji projektowej do pozwolenia na budowę sprawdzić, czy projektant, któremu zleca się opracowanie figuruje (jest członkiem) na liście stosownej Izby - Inżynierów, Architektów, wtedy mamy przynajmniej pewność, że rozmawiamy z osobą uprawnioną, doświadczoną a nie ze stażysta czy asystentem, który otworzył biuro projektów i uczy się na swoich błędach cudzym kosztem - najczęściej takie błędy wychodzą na budowach - krokiew w otworze okiennym, źle zaprojektowana izolacja, stopnie schodów wychodzą nam po kilkanaście cm nad poziomem warstw wykończeniowych stropu parteru itp. Potem na budowie jest dylemat, lecą koszta a projektant mówi: "że od tego jest kierownik na budowie żeby było dobrze" (ale kasę i to spora potrafił za projekt skasować).
Pozdrawiam
p.s
Bardzo dobrze, że podaje Pani ustawę (niech ludzie poczytają i niech z niej wnioski logiczne wyciągną). Sam między innymi projektuję (różne rzeczy), nadzoruję... długie lata i naoglądałem się już w życiu wielu "projektantów" (i z uprawnieniami i bez), a jakość merytoryczna wykonanej dokumentacji projektowej pozostawia wiele do życzenia - człowiek kierując budową ma w świetle ustawy prawo budowlane "stawiać" np. obiekt zgodnie z zatweirdzoną dokumentacją projektową - oczywiście ma obowiązek "raportować" o znalezionych błędach czy zamiennych rozwiązaniach (informując) ale nie czyńmy go na budowie projektantem (projekt ma być wykonany dobrze i za to inwestor ma zapłacić!). Jako architekt kończąc studia miałem nawbijane masę głupot o wyższości architektury nad budownictwem, ale życie i praca na budowach to na szczęście zweryfikowało - stąd wzajemna współpraca miedzy architektem a budowlańcem jest niezbędna.
z rysunków architekta nie postawi Pani sobie np. domu - i o tym niestety trzeba pamiętać - a o tym niestety wielu architektów zapomina (niestety, zawsze kosztem zlecającego inwestora).

majstersztyk123041
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 22 maja 2013, 14:10
Re: projekt składający się z części architektonicznej

autor: majstersztyk123041 » 22 maja 2013, 14:26

A nie uważacie, że przede wszystkim podczas budowy domu trzeba zwrócić uwagę na zabezpieczenie budowy.? Mam na myśli kontenery, w których mógłby nocować stróż bądź nawet właściciel. Kontenery się przydaja także jeśli chodzi o prowizoryczne "mieszkanie" na budowie. Ja na własnej budowie wynająłem kontener z tej firmy (www.kontdar.pl) wynajem nie jest drogi a zawsze się przyda taki sprzet. W sumie warto chronić budowę bo złodziejów na sprzęt budowniczy nie brakuje.

patrykmenel81
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 08 cze 2013, 15:58
Re: projekt składający się z części architektonicznej

autor: patrykmenel81 » 08 cze 2013, 16:11

Moim zdaniem zabezpieczenie budowy jest ważne szczególnie jeśli istnieje możliwość że wejdzie tam ktoś nieproszony i wyrządzi szkody.
Ja także wynajmowałem kontenery na http://www.kontdar.pl jest tam tanio a i kontenery są solidne
Nocowali w nim pracownicy ponieważ firma była z Mazowsza a codziennie do lublina dojeżdżać ciężko, pracownicy nie narzekali więc mogę polecić te kontenery.

andrzej.dobrzeń
Początkujący
Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 06 maja 2017, 14:29
Re: projekt składający się z części architektonicznej

autor: andrzej.dobrzeń » 06 maja 2017, 20:11

Dla osób i firm z okolic Wrocławia polecam MobilneKontenery,pl - oferujące kontenery biurowe, na wynajem i sprzedaż. Duży wybór używanych oraz odnowionych kontenerów.


Wróć do „Projekty domów jednorodzinnych”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Dot [Bot] i 6 gości

Gotowe projekty domów