odbiór mieszkania od developera - na co zwrócić uwagę?

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Maaała
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 19 wrz 2011, 8:09
odbiór mieszkania od developera - na co zwrócić uwagę?

autor: Maaała » 19 wrz 2011, 14:11

W październiku odbieramy mieszkanie od developera - Hossa - w Gdyni.
Na co zwrócić uwagę?

Na jednej z wizyt na budowie zaprosiliśmy naszego stolarza ponieważ bardzo zależny nam na czasie i chcieliśmy, żeby już robił kuchnię na zabudowę i przy zdejmowaniu miary zauważył, że na odcinku 2,5-3m jest różnica ok 1,5-2cm - sufit - to jest dopuszczalne?

Na innych forach znalazłam parę negatywnych wypowiedzi na temat mieszkań tego developera, że w mieszkaniach wychodzi grzyb i że okna przeciekają...
Chyba mam na to odpowiedz. Mieszkania chyba nie były wietrzone.
W starym mieszkaniu miałam za szczelne okna (nowe plastiki) i zimą woda skraplała się z okien na parapet i na podłogę, dopiero po wizycie fachowca i montażu chyba nawiewu okna przestały skraplać wodę...
Aczkolwiek odkryłam coś przez przypadek - developer założył nam dwa grzejniki: jeden w salonie: 942 W na 20m2 i w sypialni 464 W na 13m2. Ten w salonie ma 100cm długości i odstaje od ściany o jakieś 20cm (róg) czyli zajmuje nam 120cm ściany na której chcieliśmy zamontować "komin" i TV i na drodze kombinowania zaczęłam przeglądać grzejniki dekoracyjne i znalazłam taki co ma 180cm wysokości i 40cm szerokości, pasuje rozmiarowo idealnie ALE moc grzewcza ma 1200 W, pan sprzedawca zapewniał mnie, że właśnie taka moc grzewcza powinna być... a w salonie stwierdził, że też jest za mała. Zadzwoniłam do OPECu i paru innych firm z grzejnikami, poradziłam się też na innych forach i wszyscy potwierdzili mi tą teorię, że oba grzejniki były za małe - zamówiłam 2 nowe.
Może to co piszą na forach to prawda, mieszkania są niedogrzane bo są za małe grzejniki? A że są opomiarowane to i z oszczędności ludzie nie wietrzą i zbiera się woda z za szczelnych okien hehe???

MOBILARCH
Aktywny
Aktywny
Posty: 137
Rejestracja: 26 lip 2011, 20:06
Lokalizacja: Lublin
Kontaktowanie:
Re: odbiór mieszkania od developera - na co zwrócić uwagę?

autor: MOBILARCH » 19 wrz 2011, 20:12

Witam

Z zasady deweloper buduje dużo szybko i jak najniższym kosztem = duży zysk dewelopera. Wpadki się zdarzają. Stan budynku ocenisz po zimie albo dwóch. Co do wykropień i zacieków to: 1. szczelne okna - nie wietrzysz a budynek powstał szybko i wilgoć w nie zdążyła odparować z elementów, 2. skopana wentylacja (drożność kominów) - zbliż zapałkę lub zapalniczkę do kratki wentylacyjnej i zobacz w którą stronę leci dym/płomień. Jeżeli wokół okien lub w narożnikach pojawi się wilgoć, wysolenie a później ciemne plamy ( początki grzybka) to są mostki termiczne w ścianach zewnętrznych.

Miejmy nadzieję, że te problemy nie będą Cię dotyczyć.

pozdro
Krzysiek

Maaała
Początkujący
Początkujący
Posty: 26
Rejestracja: 19 wrz 2011, 8:09
Re: odbiór mieszkania od developera - na co zwrócić uwagę?

autor: Maaała » 20 wrz 2011, 7:26

Budynek już troszkę stoi... Materiały jakich używają wydają mi się dobre... Jeździmy tam co 2-3 tygodnie i obserwujemy budowę od wykopu aż do posadzenia trawki. Podglądamy co się tam dzieje. Ostatnio byliśmy w sobotę o 18.00 i ekipy nadal pracowały (wykończenie terenu i placów zabaw). W mieszkanku było otwarte okno (co jesteśmy to jest uchylone albo okno w kuch albo okno w sypialni albo balkon w salonie) i to nie tylko naszym :)
Oto fotki: www.hossa.gda.pl/sokolka/wrzesien/s/21/g/163
Pustaki czy dachówka sprawiają wrażenie dobrych jakościowo. Na innych forach znalazłam nawet pozytywne komentarze i nazwy firm... Okna też wydają się dobre. Aczkolwiek jestem wściekła na panią od aranżacji bo chcieliśmy mieć od wewnątrz ciemne okna (drewnianą okleinę) i pani podała mi cenę do dopłaty ok. 3 tyś zł... Od innych firm wiemy, że to wiąże się tylko z dopłatą w wysokości ok. 20-30%...

Szukałam parkieciarza i trafiłam na stronkę takiej firmy gdzie były zdjęcia i opinie o ich pracy. Niektóre były wystawione dopiero po roku, dwóch. Zadzwoniłam i porozmawiałam z Panem. Okazuje się, że pracował na paru mieszkaniach w Gdyni i Gdańsku właśnie Hossy. Robi 2-3 pomiary wilgotności. Maszynki się nie oszuka, nie podejmuje się kładzenia podłogi na mokrej powierzchni bo nie chce sobie robić dodatkowej pracy, problemów i złej opinii (20 lat doświadczenia). Jeśli chodzi o podłogi to jest zadowolony z tego dewelopera w porównaniu z innymi Trójmiejskimi. Tyle ile spotkałam dobrych opinii tyle i złych. Jedni są zadowoleni, inni narzekają. My jak na razie nie mamy zastrzeżeń ale zobaczymy co się będzie działo po 10.10.

amitka
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 10 paź 2011, 13:47
Re: odbiór mieszkania od developera - na co zwrócić uwagę?

autor: amitka » 10 paź 2011, 13:53

Hej, jeśli będziesz miała problemy z odbiorem to pamietaj, że są sytuacje kiedy deweloper MUSI usunąć niektóre usterki, takie jest prawo.
Polecam lekturę: [url]http://gazetadom.pl/prawo/1,103307,9468541,Kiedy_deweloper_musi_usunac_usterki_.html]Kiedy deweloper musi usunąć usterki?[/url]
Pozdrawiam

Inspektor_Budowy
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 02 mar 2012, 23:49
Re: odbiór mieszkania od developera - na co zwrócić uwagę?

autor: Inspektor_Budowy » 15 mar 2012, 23:49

Jedną z dość często spotykanych usterek która jest rzadko zauważane na [url]odbiorze mieszkania[/url]

Inspektor_Budowy
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 02 mar 2012, 23:49
Re: odbiór mieszkania od developera - na co zwrócić uwagę?

autor: Inspektor_Budowy » 15 mar 2012, 23:51

Najlepiej podczas odbioru mieć z sobą fachowca.
Oferuje swoje usługi.
inż. Przemysław Górka

Inspektor budowlany
Początkujący
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 04 sty 2011, 21:17
Lokalizacja: POZNAŃ
Kontaktowanie:
Re: odbiór mieszkania od developera - na co zwrócić uwagę?

autor: Inspektor budowlany » 27 mar 2012, 9:37

Pamiętaj, żeby mieszkanie odbierać w ciągu dnia, kiedy jest jeszcze jasno. Przy dziennym świetle łatwiej wychwycić np. nierówności tynków czy zacieki. Zwróć też uwagę na pogodę, np. jeśli mieszkanie odbierasz w słoneczny i bezwietrzny dzień, szczególnie dokładnie zbadaj, czy okna są na pewno szczelne, czy to tylko dobra pogoda sprawia takie wrażenie.

Nigdy się nie spiesz, nie przejmuj się, jeśli przedstawiciel dewelopera czy spółdzielni będzie nerwowy i będzie cię poganiał, że ma jeszcze inne mieszkania na głowie. Przy odbiorze lokalu warto sprawdzić każdy szczegół, bo mieszkanie będzie ci służyło przez lata i nie ma sensu później dopłacać do ewentualnych napraw.

O możliwych terminach odbioru mieszkania deweloper lub spółdzielnia zazwyczaj informują wcześniej pisemnie. Jeśli decydujesz się odebrać mieszkanie samemu, nie zapomnij wziąć ze sobą podstawowych narzędzi. Przyda ci się:

ołówek i notes

miarka - dzięki niej sprawdzisz, czy pomieszczenia mają odpowiednie wymiary

poziomica - to narzędzie, dzięki któremu sprawdzisz piony i poziomy

duży kątownik - pomoże ci sprawdzić, czy w pomieszczeniach są zachowane kąty proste

aluminiowa łata (2 m długości) - posłuży ci m.in. do sprawdzenia, czy ściany są proste

zapalniczka - do sprawdzenia wentylacji

koniecznie weź projekt mieszkania i umowę ze wszystkimi aneksami - dzięki nim stwierdzisz, czy oddawane mieszkanie jest zgodne z projektem i standardem wykonania zapisanym w umowie.

UWAGA! Nie zgadzaj się na odbiór jeszcze niezakończonego mieszkania

Na co zwracać szczególną uwagę?

Projekt Po pierwsze, sprawdź, czy lokal jest wykonany zgodnie z projektem i czy ma taką powierzchnię, jaka była ustalona w umowie. Zmierz miarką pomieszczenia i sprawdź, czy zgadzają się z wymiarami w projekcie. Zobacz dokładnie, czy mieszkanie jest wykonane zgodnie z ustalonym wcześniej standardem wykończenia.
Tynki i ściany Zwróć uwagę na ściany i tynki: czy nie ma na nich wybrzuszeń albo pęknięć. Ostukaj podejrzane miejsca, w ten sposób możesz sprawdzić, czy tynki nie odpadają. Zarysowanie tynku na połączeniu ścianki działowej i nośnej może oznaczać nieodpowiednie ich połączenie. Zbadaj, czy zachowane są piony na ścianach, sprawdź kąty proste za pomocą kątownika. Zwróć uwagę na strukturę tynków, ewentualne ślady zacieków czy pleśni.

Podłoga Podobnie jak w przypadku ścian na podłodze musimy sprawdzić przede wszystkim jej równość i poziom. Wylewka powinna być płaska, bez górek i dołków, które mogą uniemożliwić położenie paneli, parkietu czy terakoty. Zwróć szczególną uwagę na to, czy wylewka nie jest grubsza przy ścianach i w narożnikach.
Okna, drzwi balkonowe, parapety To niezwykle ważny element naszego mieszkania. Powinny się łatwo otwierać i zamykać. Przy całkowitym zamknięciu muszą być szczelne - możesz to sprawdzić, np. wsuwając pasek papieru pakowego pomiędzy okno a ościeżnice. Jeśli po zamknięciu okna możesz wysunąć pasek, to oznacza, że okno jest nieszczelne.

Zwróć uwagę, czy szyby i ramy okienne nie są porysowane (mogło do tego dojść np. w czasie transportu). Zobacz, czy są dobrze osadzone - według Polskich Norm dopuszczalne odchylenie od pionu nie powinno być większe niż 2 mm na 1 m wysokości okna, jednak nie więcej niż 3 mm na całej długości ościeżnicy.

Zwróć uwagę na parapety - czy na zewnętrznych jest spadek, czy są dobrze uszczelnione przy oknie.

Drzwi wewnętrzne i wejściowe Podobnie jak w przypadku okien drzwi muszą się łatwo otwierać i zamykać, ale jednocześnie powinny być szczelne (powtórz test z paskiem papieru). Sprawdź, czy nie są uszkodzone lub porysowane. Za pomocą poziomicy sprawdź, czy drzwi trzymają pion. Pamiętaj, że dolna krawędź drzwi nie może być za nisko, bo wtedy może nie być miejsca na położenie klepki czy terakoty na podłodze.

Instalacje Zwróć uwagę na szczegóły - czy kratki wentylacyjne są w dobrym miejscu, czy gniazdka elektryczne są tam, gdzie być powinny, czy kaloryfery są na swoim miejscu.

Sprawdź, czy w domu jest oświetlenie (musisz mieć do tego zestawy oprawki i żarówki), czy kontakty działają (możesz w tym celu użyć specjalnego śrubokrętu, tzw. próbnika, który po włożeniu do kontaktu powinien się świecić).

Zwróć uwagę, czy w mieszkaniu woda (odpływy i dopływy) jest doprowadzona w odpowiednich miejscach (zgodnie z planem mieszkania) i czy nie widać przypadkiem śladów wilgoci w okolicach dopływów wody. Sprawdź, czy w łazience nikt nie zapomniał o podłączeniu do pralki, a w kuchni o podłączeniu do zmywarki.

Zobacz, czy sprawnie działa wentylacja w lokalu, np. przykładając płomień zapalniczki w okolice kratek wentylacyjnych.

Garaż, piwnica, balkon Nie zapomnij o pomieszczeniach dodatkowych. Upewnij się, że miejsce garażowe, które dostałeś, to dokładnie to, które jest zapisane w umowie. Zmierz je. Podobnie zrób z piwnicą. Nie zapomnij o balkonie - zobacz, czy jest on wykonany zgodnie z umową (np. czy kafelki na nim są mrozoodporne i czy balkonowe barierki nie rdzewieją).

Jeśli odbierasz mieszkanie wykonane "pod klucz", dodatkowo zwróć uwagę na:

glazurę i terakotę, podłogi - czy są dobrze położone, czy płytki przylegają dobrze do ściany (możesz tu wykorzystać metodę stukania - głuchy dźwięk oznacza, że kafelki nie odstają).

biały montaż (umywalka, wanna, sedes) - sprawdź, czy są dobrze podłączone i czy nie są uszkodzone
Więcej informacji : elementy mieszkania jakie należy sprawdzić, podstawy prawne oraz narzędzia jakie są niezbędne do wykonania odbioru technicznego na stronie www.borabud.pl

Gloos
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 07 wrz 2012, 12:54
Kontaktowanie:
Re: odbiór mieszkania od developera - na co zwrócić uwagę?

autor: Gloos » 07 wrz 2012, 12:59

Na tej stronie można znależć troszke porad:)
www.inspektornadzorubudowlanego.pl

Biuro Inżynierskie ES
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 03 mar 2014, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:
Re: odbiór mieszkania od developera - na co zwrócić uwagę?

autor: Biuro Inżynierskie ES » 03 mar 2014, 14:01

Zastosowanie dobrej cegły czy dachówki nie daje gwarancji dobrze wykonanego budynku. Liczą się wszystkie detale, umiejętności ekipy budowlanej oraz rzetelność nadzoru. Polecam odbiór mieszkania z profesjonalistą - www.biuroinzynierskie.es (odbiory mieszkań Wrocław i okolice)

Awatar użytkownika
odbiorymieszkan
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 mar 2014, 11:13
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:
Re: odbiór mieszkania od developera - na co zwrócić uwagę?

autor: odbiorymieszkan » 12 mar 2014, 11:18

Jeśli chcieliby Państwo sprawdzić swojego dewelopera to zapraszam do współpracy z naszą firmą

Odbiory Techniczne Mieszkań i Domów od Dewelopera Kraków (Małopolska i Śląsk)


Wykonywane przez Architekta z doświadczeniem w
branży architektonicznej i wnętrzarskiej oraz przez
pracownika branży budowlanej.
Podczas odbioru mieszkania zajmujemy się:

 sprawdzeniem wymiarów pomieszczeń
 sprawdzeniem jakości ścian i tynków
 sprawdzeniem podłóg i posadzek
 sprawdzeniem okien, szyb i parapetów
 sprawdzeniem drzwi wewnętrznych i zewnętrznych
 sprawdzeniem instalacji elektrycznej
 sprawdzeniem instalacji wodnej i kanalizacyjnej
 sprawdzeniem instalacji centralnego ogrzewania
 sprawdzeniem instalacji wentylacyjnej
 sprawdzeniem balkonu, tarasu i garażu
sprawdzeniem zgodności z projektem

Zamawiając usługę profesjonalnego odbioru możesz zaoszczędzić od kilkuset
złotych do kilku tysięcy! Pomiary oraz oględziny mieszkania dokonywane są za
pomocą profesjonalnego sprzętu. Przygotowujemy pełen protokół zgodny z
polskimi normami budowlanymi, wraz z dokumentacją fotograficzną, z wyszczególnieniem zastanych błędów.

CENA: od 200zł!
(Możliwość wystawienia faktury VAT)

Kontakt:
Tel: +48 698 406 255

Piotr Kowalewski
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 05 sie 2014, 14:59
TECHNICZNY ODBIÓR MIESZKANIA

autor: Piotr Kowalewski » 05 sie 2014, 15:03

Zakup nowego M wymaga spełnienia szeregu wymogów formalnych niezbędnych do pomyślnego sfinalizowania transakcji. Jednym z nich jest techniczny odbiór mieszkania polegający na szczegółowym sprawdzeniu nieruchomości pod względem jej funkcjonalności oraz zgodności z dokumentacją uzyskaną od dewelopera.
Wykrycie ewentualnych nieprawidłowości obliguje inwestora do bezpłatnego usunięcia wad utrudniających bądź uniemożliwiających bezproblemowe korzystanie z lokalu. Szczegółowy ogląd nabytych pomieszczeń pozwala na stwierdzenie czy standard wykończenia wnętrza odpowiada polskim normom budowlanym oraz deklaracjom dewelopera zawartym w przedwstępnej umowie sprzedaży.
Przed podpisaniem protokołu odbioru, warunkującego otrzymanie kluczy do mieszkania, należy ocenić jakość ścian, sufitów, podłóg, okien i drzwi, a także sprawdzić funkcjonalność instalacji elektrycznej, gazowej, wodno- kanalizacyjnej, wentylacyjnej oraz grzewczej. Prawną podstawę oceny stanu technicznego zakupionego mieszkania oraz zamontowanych instalacji wewnętrznych stanowi ustawa z 7 lipca 1994 roku o prawie budowlanym, określająca m.in. tzw. polskie normy, oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku, w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Fachową pomoc przy odbiorze technicznym mieszkania zapewni doświadczony inżynier np. inspektor nadzoru budowlanego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby odbiór lokum przeprowadzić samodzielnie, pamiętając o kilku podstawowych zasadach.
Standard wykończenia wnętrza należy oceniać w ciągu dnia. Naturalne światło umożliwi dostrzeżenie widocznych nieprawidłowości, a mocna latarka pozwoli zauważyć nawet najmniejsze nierówności czy zabrudzenia. Wśród zabranych przyrządów nie powinno zabraknąć taśmy mierniczej, stalowego kątownika, długiej poziomnicy oraz kilkucentymetrowego paska papieru. Natomiast w sprawdzeniu instalacji wewnętrznych pomocne okażą się: oprawki z żarówkami, próbnik napięcia, pianka do golenia i zapalniczka. W dniu odbioru należy mieć przy sobie również umowę przedwstępną oraz projekt mieszkania. Zabrane dokumenty umożliwią m.in. ocenę zgodności rozmieszczenia ścian z planem oraz pozwolą sprawdzić czy wymiary pomieszczeń są jednoznaczne z danymi zawartymi w projekcie.
Odbiór techniczny mieszkania rozpoczyna się od dokładnego zmierzenia wszystkich pomieszczeń. Analizując wyniki pomiarów należy pamiętać o dopuszczalnym marginesie błędu podanym w umowie. Równość ścian, sufitów i podłóg sprawdzimy przy użyciu poziomnicy, zaś prawidłowość wykończeń narożników ocenimy za pomocą kątownika. W kontroli jakości naniesionego tynku doskonale sprawdzi się mocna latarka. Ewentualne nierówności, pęknięcia, zarysowania lub ślady wilgoci dostrzeżemy oświetlając ściany z bliskiej odległości.
Sprawdzając okna i drzwi należy zwrócić uwagę na to, czy użyte materiały są zgodne z tymi zadeklarowanymi w umowie. Bazując na projekcie mieszkania kontrolujemy także wymiary poszczególnych otworów, a funkcjonalność zamontowanej stolarki oceniamy kilkukrotnie otwierając i zamykając poszczególne elementy. Wychwycenie zarysowań, ubytków i trwałych zabrudzeń szyb, ram okiennych oraz parapetów umożliwi światło dzienne połączone z mocnym strumieniem latarki. Z kolei szczelność okien najłatwiej sprawdzić wkładając pasek papieru pomiędzy ościeżnicę a skrzydło.
Całościowa ocena funkcjonalności instalacji wewnętrznych możliwa jest dopiero na etapie codziennej eksploatacji mieszkania, jednak na kilka elementów warto zwrócić uwagę już w trakcie odbioru technicznego. W oparciu o projekt lokum sprawdzamy ilość, rodzaj i rozmieszczenie gniazdek elektrycznych, włączników, zamontowanych grzejników, przyłączy wodno- kanalizacyjnych i kratek wentylacyjnych. Działanie instalacji elektrycznej można ocenić przykładając do gniazdek próbnik napięcia oraz podłączając jak najwięcej oprawek z żarówkami, dzięki czemu sprawdzimy jej funkcjonowanie przy pełnym obciążeniu. Nieszczelność instalacji gazowej wykryjemy przy użyciu pianki do golenia, natomiast sprawność wentylacji stwierdzimy przystawiając do kratek zapaloną zapalniczkę (płomień powinien odchylać się w kierunku kratki). Instalację CO najłatwiej ocenić w sezonie grzewczym. Latem można jedynie skontrolować same zawory oraz złącza pod kątem ewentualnych wycieków.
W trakcie odbioru przyszły lokator ocenia zgodność gotowego lokum z wytycznymi zawartymi w projekcie oraz danymi zadeklarowanymi przez dewelopera w umowie przedwstępnej. Wszelkie zastrzeżenia wpisywane są do protokołu zdawczo- odbiorczego wraz z podaniem terminu usunięcia usterek (7-14 dni lub 14-30 dni). Jeżeli stwierdzone wady są na tyle istotne, że uniemożliwiają użytkowanie lokalu, klient ma prawo odmówić podpisania dokumentu. Z kolei deweloper jest zobowiązany do wyeliminowania zgłoszonych usterek, obniżających zadeklarowaną wartość zakupionego lokum. Artykuł 568 Kodeksu Cywilnego gwarantuje trzyletni okres rękojmi za wady fizyczne budynku (licząc od dnia wydania lokalu nabywcy). Ponadto na wykończenie mieszkania pod klucz przysługuje również roczna rękojmia na wyświadczone usługi. Po finalnym podpisaniu protokołu odbioru technicznego (i zniwelowaniu bądź pisemnym zadeklarowaniu usunięcia dostrzeżonych nieprawidłowości) nabywca lokum otrzymuje komplet kluczy do mieszkania oraz do części wspólnych budynku.

Palik
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 02 paź 2013, 15:16
Re: odbiór mieszkania od developera - na co zwrócić uwagę?

autor: Palik » 31 sie 2014, 15:54

Dobre i tanie nawiewniki okienne znajdziecie na tronie http://instalszop.pl/do/cat/nawiewniki_ ... ki-okienne,
u mnie rozwiązały problem grzyba, ale w momencie zakładanie było już po ptakach.

jukka
Początkujący
Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 01 lip 2014, 22:20
Re: odbiór mieszkania od developera - na co zwrócić uwagę?

autor: jukka » 17 wrz 2014, 21:38

Ostatnio słyszy się wiele przykrych przypadków oszustw dokonanych przez deweloperów. Więc może skonsultuj to z prawnikiem albo nawet z kancelarią komorniczą, niech Ci doradzą jakie masz możliwości i prawa i co możesz zrobić w razie problemów: sprawdź tutaj[/url]

Tomekkl
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 30 wrz 2013, 13:30
Re: odbiór mieszkania od developera - na co zwrócić uwagę?

autor: Tomekkl » 28 wrz 2014, 12:25

Palik pisze:Dobre i tanie nawiewniki okienne znajdziecie na tronie http://instalszop.pl/do/cat/nawiewniki_ ... ki-okienne,
u mnie rozwiązały problem grzyba, ale w momencie zakładanie było już po ptakach.


Tanie, to nie zawsze znaczy dobre, uważam, że jest tozakup na lata więc warto zainwestować w nawiewnik higrosterowalny. Super sprawa działa bez zasilania i sprawdza się to naprawdę dobrze.
Jest to fajny gadżet w domu, który na początku sprawiał mi dużą frajdę, osobiście wybrałem isole hy plus z wygłuszeniem ra. http://instalszop.pl/do/cat/nawiewniki_ ... sterowalne

Albina07
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 38
Rejestracja: 29 sie 2012, 8:28
Re: odbiór mieszkania od developera - na co zwrócić uwagę?

autor: Albina07 » 25 mar 2015, 17:27

Ja pierniczę, po tych waszych wypowiedziach o tym jak się przygotować do samodzielnego odbioru mieszkania, to normalnie ręce mi opadły i chyba jednak schowam dumę w kieszeń i zapłacę fachowcom te 500 pln żeby to zrobili za mnie...
Przecież to jest masakra jakas... jako kobieta robiłabym taki odbiór pół roku.
A miało być tak pięknie, "sama zrobię"... taaa
W Wawie firma deconova po której deweloperzy jadą jak po starej kobyle (co mnie ogólnie zachęca do skorzystania zich usług) bierze właśnie 5 stów, to teraz mnie zachęciliscie żeby jednak wyjąc z portfela.
ech.
Ogrodowe tango;)


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

Gotowe projekty domów