Zobacz następny temat »
Co to za rodzaj rury?

Średnica rur wodnych

Witam, w związku z planowanym remontem kotłowni planuję wymianę w piwnicy poziomej rury wodnej. Jakiej użyć średnicy? Planuję wymienić rurę na miedzianą, tylko czy wybrać średnicę 22 czy 28? Dom ma przyłącze wykonane rurą 1 1/4 lub 1 1/2, później przed licznikiem jest to zdławione do 1/2 a następnie licznik i zawory z firmy wodociągowej w rozmiarze 3/4. To zdławienie to zaszłość historyczna i ciężko będzie mi wywalczyć z wodociągami usunięcie jego, ale to nie jest krytyczne, bo są to tylko skręcone dwa nyple. Dom składa się z dwóch oddzielnych mieszkań, w każdym z nich kuchnia, łazienka i toaleta oraz dwóch oddzielnych pralni. W każdej pralni jest zlew z kranem i pralka. Dodatkowo dwa zewnętrzne krany z przyłączem do węża ogrodowe i układ napełniania instalacji CO. Wstępnie oszacowałem że rura 22 by wystarczyła (stara rura jest 3/4), bo nie ma nigdy jednoczesnego poboru z więcej niż 3 punktów, jednak może warto zainwestować w rury 28mm. Rozkład pomieszczeń jest taki że rura 28 byłaby doprowadzona do pionu, pierwszej pralni i kotłowni, dalej do drugiej pralni rura 22 albo 15. Woda do kotłowni doprowadzona takim przekrojem, ponieważ w kotłowni będzie zasobnik ciepłej wody i z niego poprowadzona ciepła woda użytkowa na piętra rurą 3/4. Czy powinienem użyć rury 22 czy 28 od przyłącza wody do pionu i kotłowni?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
woda w miedzi?
proponuje rury pp - metoda zgrzewana

32 na zimna , 25 ciepla , 20 cyrkulacja / lub jak pan chce duze przekroje to 32/32/25

tanio ,szybko i solidnie - jeden dzien zgrzje panu ktos cale mieszkanie w 2 osoby


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz
A dziękuję za odpowiedź. No więc nie chcę wymieniać całej instalacji wodnej w budynku, potrzebuję wymienić tylko doprowadzenie od licznika do pionu wodnego i kotłowni. Lekko licząc to będzie jakieś 5 metrów rur. Z miedzią sobie poradzę z PP pewnie też ale musiałbym się podszkolić, a wynajmować do tego firmy raczej się nie opłaca.

Co do wymiarów rur to właśnie o to się rozchodzi w moim pytaniu, że nie wiem czy powinienem się upierać przy dużych średnicach. Zakładam że sugerujesz mi rurę 32 PP, nie znam na pamięć grubości ścianek, ale to chyba to wychodzi 1", czy taki przekrój jest wystarczający?


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
32 starczy ,starczy w 100 %

przylonacza na domkach jest robione z 25 do 40


Profil Wiad. Pryw. E-mail

odpowiedz

E-ściany

E-ogródek

  • Nietypowe ogrodzenia

    Nietypowe ogrodzenia

    Ogrodzenia są użytecznymi elementami dekoracji przestrzeni, pozwalającymi na estetyczne oddzielenie części...

E-instalacje

E-dach

  • Pokój dziecka na poddaszu

    Pokój dziecka na poddaszu

    Poddasze mieszkalne to dodatkowa przestrzeń w domu. Nic zatem dziwnego, że większość z nas pragnie ją racjonalnie...

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter