Okna niezgodnie z planem

Na jednej ze ścian posiadam niezgodnie z planem 3 okna. Sprawa wyszła na jaw gdy jeden z sąsiadów przy sprzedaży sąsiedniej działki zgłosił brak kilku arów i zgłosił to do inspektora budowlanego który po oględzinach domu zauważył niezgodnie z planem wykonane trzy otwory okienne. Dzisiaj przyszło do mnie pismo, że muszę do 31 marca zamurować okna. Oczywiście rozumiem tą decyzje ale termin jaki został mi narzucony jest w tej chwili nierealny po pierwsze nie mam obecnie funduszy po drugie jest to zima. Dzisiaj rozglądałem się za oknami ognioodpornymi koszt jednego to ponad 2tyś zł (wycenione przez firmę Metalplast-Stolarka. Moje pytanie brzmi czy jest sens odwoływania się od tej decyzji oraz od terminu jaki został mi narzucony oraz jakiego materiału mogę użyć do ich zabudowy dodam tylko że to 2 pokoje z tylko jednym oknem i nie chce robić sali kinowej więc luksfery odpadają. Z góry dziękuje za odpowiedz.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Nie można się wypowiadać co do szans na odwołanie bez znajomości treści decyzji, a zwłaszcza powołanej w decyzji podstawy prawnej i jej uzasadnienia.

A zatem tak ogólnie i hipotetycznie.

Wniesienie odwołania powoduje, że decyzja nie stanie się ostateczna (nie będzie Pan jej musiał wykonać) tak długo jak organ II instancji nie wypowie się w sprawie. W tego typu sprawach często są popełniane błędy proceduralne (np. brak zawiadomienia właściciela budynku o oględzinach, powołanie wadliwej podstawy prawnej). Z tych przyczyn organ II instancji mógłby uchylić decyzję i przekazać sprawę do ponownego rozpoznania.

Nawet gdyby organ II instancji uznał, że decyzja jest zgodna z prawem, zawsze można złożyć skargę się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i połączyć ją z wnioskiem o wstrzymanie wykonania decyzji. Z moich doświadczeń wynika, że sądy często przychylają się do takich wniosków w przypadku nakazu zamurowania okien. Co oznacza wstrzymanie wykonalności? Tyle, że nie będzie Pan musiał wykonać decyzji (czyli zamurować okien) tak długo jak długo sąd administracyjny nie wyda wyroku.

Reasumując, nie znając sprawy nie mogę powiedzieć czy są szanse na wygraną- można próbować ją przeciągnąć w czasie.

Proszę jednak pamiętać, że każdy kij ma 2 końce- jeżeli okna zostały wykonane np. bez pozwolenia na budowę, albo niezgodnie z projektem budowlanym domu to nie ma podstaw prawnych aby wyznaczać tak odległy termin wykonania decyzji. Taka decyzja powinna być wykonana niezwłocznie od momentu kiedy stanie się ostateczna. W takiej sytuacji jest ryzyko, że organ II instancji uchyli decyzję w tej części która nakazuje zamurować okna do 31 marca i będzie Pan musiał wykonać decyzję niezwłocznie.


Kilka słów w temacie nakazu zamurowania napisałam http://prawniknabudowie....com/2011/08/okna-w-granicy-dziaki-czyli-jak-dobrze.html i w powołanych w linku artykułach

Pozdrawiam

A. Legat
http://prawniknabudowie....com/


Profil Wiad. Pryw. www

odpowiedz
Po pierwsze NIE KŁAM
Jaka zima? Napisałes swoje pytanie 09.09.2011 więc o jakiej zimie piszesz?

Okna nie pojawiły się z przysłowiowej d... Tylko świadomie zostały wprowadzone podczas budowy wbrew posiadanemu projektowi który miał pozwolenie na budowę.

Tak więc nie czaruj tylko grzecznie przywróc budynek do stanu w którym miał powstać - koszt operacji
do 300-400 złotych (cegły, kielnia i kilka worków zaprawy)


odpowiedz
Witam.
Jak najbardziej może się Pan odwoływać od wydanej decyzji (oczywiście w terminie) do organu I instancji - czyli nadzór wojewódzki.
W którym roku budynek i owe okna zostały wykonane?
Pozdrawiam.
P.s
Rozumiem, że nie ma wymaganych 4m od granicy działki.
W przypadkach kiedy budynek jest wybudowany kilka lat wstecz (a sąsiad sobie przypomniał, że Pana np. nie lubi z jakiegoś powodu i doniósł do nadzoru budowlanego - a ten ma obowiązek wtedy reagować) doradzałem (pracując w PINB-ie) jako inspektor budowlany stronie poszkodowanej nie zamurowanie okien - bo to skrajność a przeszklenie je albo pustakami szklanymi bądź szkłem mlecznym lub matowym. Zależy czy jest to pomieszczenie mieszkalne - pokój, czy np. łazienka czy klatka schodowa.
Pytanie: "W którym roku budynek i owe okna zostały wykonane?" - jeśli wziąć to za tzw. samowolę budowlaną - jeżeli budynek był wybudowany do roku 1995 (zgodnie z literą prawa - ustawą prawo budowlane przed wprowadzonymi zmianami (bo takie prawo budowlane Pana będzie obowiązywać w świetle toczonej sprawy, chociaż decyzja będzie wydana z art. nowego, obowiązującego prawa budowlanego) - rozdział legalizacje samowoli budowlanej) jak najbardziej przejdzie - tzw. legalizacja samowoli budowlanej (nie będę się teraz rozwijał w temacieorzecznictwa - temat rzeka), jeżeli powyżej - rozwiązanie zamienne + opinia techniczna do projektu budynku mieszkalnego. Bardzo ważny jest w tym przypadku rok budowy tego domu - przed czy po 95roku - jeżeli przed 95 rokiem zalegalizują Panu te okna, jeśli po rozwiązanie zamienne - pustaki lub szkło matowe etc. + znaki bezpieczeństwa na szkło + opinia etc.


odpowiedz
Przepraszam - II instancji (wojewódzki dla powiatowego w tym przypadku jest organem II instancji - kpa).
Pozdrawiam.
p.s
Zawsze warto się odwoływać od wydanej decyzji tym bardziej, jeśli czujemy się w jakiś sposób poszkodowani.


odpowiedz
Ja bym się nie odwoływał. Dobrze, że nie dali dużej grzywny. Za samowolę budowlaną (w tym przypadku okna) można zostać ukaranym nawet do 50000 zł.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Ma Pan rację, ale żeby otrzymać tak wysoką karę trzeba nie lada samowoli np. wybudowanie budynku bądź świadomego tzw. przestępstwa budowlanego na szersza skalę.
Z reguły nadzór nakłada (chociaż i tak nie zawsze) mandaty w wysokości do 500zł (maksymalny mandat) - tzw. karę np. na kierownika za zaniedbanie (np. brak tablicy informacyjnej, brak zabezpieczeń np. siatki ochronnej na rusztowaniach etc) np. przy kontroli budowy bądź reagując na tzw. donos (np. sąsiada) - wtedy nadzór ma obowiązek zareagować.
Nasz pracownik, który powyżej odpisał na temat okien pracował przez przeszło 7lat w nadzorze budowlanym w tak zwanym orzecznictwie - czyli, jakby to powiedzieć najbardziej zawiłej części - orzekanie prawa budowlanego jest najbardziej trudną sprawą w budownictwie a procesy toczące się np. w NSA nie należą do łatwych i krótkich.
Proszę sobie poczytać choćby książkę (komentarz do prawa budowlanego z przykładowym orzecznictwem artykułów zawartych w tejże ustawie) Zdzisław Kostka - bardzo ciekawa książka i chyba najlepsza w tej materii.
Pozdrawiamy.


odpowiedz

E-izolacje

E-dach

  • SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj...

    SUPERDEKARZE ROKU 2015 – poznaj najlepszych dekarzy w Polsce

    Jak wybrać dobrego dekarza? Nad tym zastanawia się wielu inwestorów. Od siedmiu lat trwa również cykliczny konkurs na SUPERDEKARZA ROKU.

E-ogródek

E-mieszkanie

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter