Jakiej wielkości kociął?

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

Krychu__M
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 08 sie 2011, 16:22
Jakiej wielkości kociął?

autor: Krychu__M » 08 sie 2011, 16:27

Witam wszystkich

Mam pytanie jak się powinno określić jakiej wielkości kocioł się powinno kupić ?

pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: Jakiej wielkości kociął?

autor: Jarecki79 » 08 sie 2011, 18:38

Podałeś tak "dużą ilość info", że wszyscy mogą strzelać.....


Napisz jaka jest pow. użytkowa domu bez kotłowni, garażu

Napisz jakie to budownictwo - stare, nowe, jak jest docieplone? Jak docieplony dach?

Czym chcesz palić, ma to być coś na olej, gaz czy paliwo stałe,. jak na paliwo stałe, to bez podajnika, czy jednak z podajnikiem?

tombek
Aktywny
Aktywny
Posty: 153
Rejestracja: 23 sty 2010, 23:45
Re: Jakiej wielkości kociął?

autor: tombek » 11 sie 2011, 4:55

kocioł nie kociął :) No i faktycznie bardzo mało informacji dałeś. WIelkość kotła zalezy od wielkości domu, poza tym jak wspomniał kolega wyżej, to nie tylko wielkość jest kluczowa

Alibaba
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 765
Rejestracja: 15 lip 2008, 7:20
Re: Jakiej wielkości kociął?

autor: Alibaba » 11 sie 2011, 19:13

tombek pisze:kocioł nie kociął :)

tombek pisze: WIelkość

Przygadywała "wlelkość" - "kociąłowi" :D

AdrianW
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 12 sie 2011, 7:50
Lokalizacja: PAWŁOWICE KLIMOSZ SP. Z .O.O
Kontaktowanie:
Re: Jakiej wielkości kocioł? KLIMOSZ LING DUO

autor: AdrianW » 16 sie 2011, 10:17

Witam
Aby dobrze wykonać instalacje c.o. oraz dobrze dobrać moc kotła należy zlecić wykonanie projektu.
W większości przypadków - jeżeli chodzi o domy jednorodzinne - można zrobić to "na oko".
Ale do tego musi być więcej danych:
- jaki kocioł ( zasypowy, zasypowy z automatyką czy automatyczny ) Kocioł zasypowy musi być dobrany w miarę idealnie - co jest ciężkie do zrobienia. Albo będzie nie dogrzewać albo co bardziej prawdopodobne będzie przegrzewać. Można to już w miarę dobrze kotrolować stosując do kotła zasypowego dmuchawę i regulator. Najbardziej bezpieczny jest kocioł automatyczny, w którym jest możliwość regulacji mocy - dlatego warto dobrać kocioł o większej mocy (zapas mocy) .
Polecam kotły firmy KLIMOSZ - LING DUO. Można nim palić ekogroszkiem i peletem a dodatkowo w palenisku awaryjnym węgiel kamienny i drewno.
- czym będzie palone. Proszę pamiętać, że jak kocioł będzie dobrany idealnie np na węgiel czy koks to gdy przejdziemy na drewno czy na pelet to nie uzyskamy odpowiedniej mocy. Związane to jest z mniejszą kalorycznością paliw.
- ile jest metrów kwadratowych, które będa ogrzewane
- jakiej wysokosci są pomieszczenia
- z jakiego materiału jest dom zbudowany
- jaka jest izolacja na ścianach i na poddaszu - są tutaj bardzo duze straty energii.
- czy stolarka jest nowa czy stara - drewniana itp

Jak widać nie jest to aż tak proste. Oczywiście zawsze można zrobić instalację albo dobrać kocioł tak aby działało w danym momencie. Ale prędzej czy później wychodzą mniejsze lub większe problemy.
Przy dobieraniu mocy kotła należy także brać pod uwagę np:
- czy jest planowana w najbliższych latach rozbudowa domu - wtedy nadmiar mocy jest wskazany (odpowiedni będzie tutaj kocioł automatyczny, zasypowy będzie mocno przegrzewać)
- czy będzie w najbliższej przyszłości ocieplany dom ( jeżeli tak to kocioł może być dobrany na styk) oczywiście jest to zależne od stopnia termomodernizacji. Przy bardzo dobrej termomodernizacji starych budynków, ze starą stolarką spadek zapotrzebowania na ciepło jest ogromny. Dlatego i tak mogą być problemy jak ktoś zdecyduje się na kocioł zasypowy. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się ponownie kocioł automatyczny, najlepiej z dodatkowym paleniskiem ( KLIMOSZ - LING DUO )

Projektując instalację c.o. i dobierając moc kotła należy myśleć długoplanowo. Jest to bardzo duży koszt dla użytkownika. Warto na poczatku dołożyć parę złotych aby później nie stracić o wiele więcej.

Więcej na temat dobrych kotłów oraz ewentualnapomoc techniczną mogą Państwo uzyskać na w firmie KLIMOSZ www.klimosz.pl

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: Jakiej wielkości kociął?

autor: Jarecki79 » 17 sie 2011, 16:02

Przewymiarować kocioł z podajnikiem?
Żartuje Pan?

Po to, aby chodził na niskiej sprawności, jak rozumiem...

Niech się Pan skontaktuje ze swoim działem technicznym i sprawdzi wyniki badań kotła na 30%mocy oraz na 100%mocy. Emisje oraz sprawność. Sądzę,że więcej Pan nie poleci przewymiarowania kotła z podajnikiem.

W żadnym wypadku nie należy mocno przywymiarowywać kotłów z podajnikiem.
Należy je dobierać do mocy znamionowej a to i tak oznacza,że sporą część sezonu (ok.80%dni) taki model będzie pracował w przedziale mocy 20-50%. Zgadzam się, że takie modele dość ładnie potrafią modulować mocą przy odpowiedniej klasy sterowaniu.


Kocioł zasypowy z grupy tzw całodobowych można dobrać do średniej eksploatacyjnej, aby jednorazowy zasyp był wykonywany ok. raz na dobę, ale w żadnym razie podajnik.

Kocioł z dmuchawą ma przecież regulację mocy, fakt,że realizowana tylko poprzez wydatek powietrza, ale przeciez nie da się zaprzeczyć,że jest to modulacja mocą. Odpowiedni sterownik potrafi to robić samodzielnie także w takiej konstrukcji kotła....

AdrianW
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 12 sie 2011, 7:50
Lokalizacja: PAWŁOWICE KLIMOSZ SP. Z .O.O
Kontaktowanie:
Re: Jakiej wielkości kociął?

autor: AdrianW » 18 sie 2011, 9:27

Witam
PROSZĘ ROZRÓŻNIĆ ZAPOTRZEBOWANIE CIEPŁA Z MOCĄ KOTŁA
Gdy jest mniejsze zapotrzebowanie kocioł z podajnikiem nadal chodzi na wysokiej mocy. Szybciej dochodzi wtedy do zadanej temperatury i szybciej przechodzi w stan podtrzymania. Jednostkowo spala więcej paliwa ale krócej chodzi i w całosciowym bilansie klient nic nie traci.
Przy idealnie dobranym kotle - przy nagłym zwiększeniu zapotrzebowania na ciepła lub zwiększonym ciagu kocioł może miec problem z dojściem do zadanej temperatury i bedzie pracować cały czas - zużycie paliwa ogromne. Właśnie tak maja klienci cosłuchają takich rad co Pan tutaj pisze.
Dodatkowo jakby faktycznie było tak jak Pan mówi to producenci kotłów robiliby kotły co dosłownie kilka kW a nie co kilkanaście.
Spadek sprawności może byc 1-2% i co klient to odczuje? A co z komfortem cieplnym przez cały rok z wygodą obsługi?
Nie wszyscy maja czas i zdrowie aby latać do kotła zasypowego
Kocioł całodobowy? czy przy każdym paliwie - rodzaju i jakości? czy przy każdym ciagu kominowym? czy przy każdej instalacji? czy w każdym dniu roku? - NIE MOŻLIWE

Po co ktoś ma szukać jakiś paru procent sprawności, jak nie patrząc globalnie na sprawę może stracić o wiele wiecej - nie mówiąc juz o komforcie cieplnym czy czasie spędzonym w kotłowni.
Instalacja c.o. i kocioł to duza inwestycja na której nie można oszczędzać. Dzisiaj ludzie mają coraz mniej czasu a duze wymagania jeżeli chodzi o komfort tak więc kocioł z podajnikiem jak najbardziej. Przewymiarowany - jak najbardziej - żaden problem, praktycznie żadna strata, a zapas mocy można zawsze w przyszłości wykorzystać. Kocioł ma pracować kilkanaście albo i więcej lat tak więc inwestycja musi być przemyślane pod każdym katem i w perspektywie dłuższego czasu.

Oczywiscie zgadzam sie że jak ktos juz wybierze kocioł zasypowy ( ze względu na dostępnośc paliwa itp ) to także polecam z regulatorem i wentylatorem. Ale napewno nie ma co porównywać regulację kotła zasypowego i z podajnikiem bo różnica jest duza, nie mówiąc juz o samej obsłudze
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Dział Techniczny firmy KLIMOSZ SP. Z O.O.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: Jakiej wielkości kociął?

autor: Jarecki79 » 18 sie 2011, 17:32

Badając swoje wyroby w OTGiS widziałem na stanowisku równiez produkt Waszej firmy.

Prosze zdobyć się na odrobinę wysiłku i sprawdzić jaka jest sprawność na 30%mocy.

Straszne rzeczy Pan pisze, mało wspólnego mają ze stanem rzeczywistym.
Kto Panu takich głupot nawciskał,że jak jest mniejsze zapotrzebowanie, to kocioł dalej chodzi na wysokiej mocy? Chyba tylko w króciutkiej perspektywie czasu (dochodząc do t.zadanej) przy sterowaniu dwustanowym źle ustawionym do małego odbioru ciepła.

Pracując z modelem sterowania dwustanowego i szybko przechodzać w podtrzymanie powoduje Pan,że sprawność spada minimum o 10% a nierzadko w pobliżu 15%. To najgorsze co może być, wysokie emisje, niskie temp. spalin, a zależy przecież na tym, aby kotły były długowieczne.

Przechodząc w podtrzymanie pośrednio moduluje Pan moc, średnia z wielu godzin wyjdzie wówczas np. 7,2kW zamiast znamionowych 25kW. Dokładnie w ten sposób przeprowadzane są badania w OTGiS Łódź. 100%mocy - spalanie i sprawnosć w ciągłej pracy a 30%mocy przy wejściu w podtrzymanie na zwykłym sterowaniu. Proszę spojrzeć jak spada sprawnośc urządzenia i jaka wychodzi wówczas moc. Macie Państwo raport z badań, łatwo to sprawdzić.

Właściwą drogą przy sterowaniu dwustanowym jest takie dobranie dawki, pauzy oraz małego nadmuchu, aby kocioł możliwie długo pracował w trybie pracy, wówczas sprawności są wyższe a ilość spalanego paliwa mniejsza. To jest modulacja mocą, fakt,że ręczna, ale jednak.

Inna metoda to nowoczesne sterowania samodzielnie dobierające ilości paliwa i powietrza do zapotrzebowania na ciepło, takie, które starają się non stop pracować w trybie pracy i płynnie dobierają moc. np. cobra, puma, rt09pid, modele pluma serii 700-800, eCoal... itd.

AdrianW
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 12 sie 2011, 7:50
Lokalizacja: PAWŁOWICE KLIMOSZ SP. Z .O.O
Kontaktowanie:
Re: Jakiej wielkości kociął?

autor: AdrianW » 19 sie 2011, 11:09

Witam
Proszę czytać dokładnie to co ludzie piszą.
Czy ktoś napisał, że przy zmniejszeniu mocy nie spada sprawność? Oczywiście, że tak i tego się nie przeskoczy. Tylko kwestia o ile.
Pisze Pan, że kocioł nie pracuje na tej samej mocy, chyba że do zadanej temperatury - a co ja napisałem? - stała moc gdy kocioł pracuje. To oczywiste, że jak kocioł się wygasza, wchodzi w stan podtrzymania moc jest inna i sprawnosć jest inna - proszę jeszcze powiedzieć, że w Państwa kotłach tak nie jest - jest to w każdym kotle.
Pisze Pan, że należy dobrać odpowiednia dawkę paliwa, mały nadmuch tak aby kocioł był w trybie pracy - będzie większa sprawność i mniejsze spalanie

W przypadku doboru mocy kotła z podajnikiem na "styk" albo jak Pan napisałem wcześniej do "średniej eksploatacyjnej" kocioł będzie w trybie pracy. Zgadza się że sprawnośc będzie większa w trybie pracy ale to tylko tyle.
Co z tego dla klienta, że globalnie sprawność będzie większa ale zużycie paliwa będzie O WIELE WIĘKSZE - COŚ ZA COŚ. Co z tego, że sprawność bedzie według Pana 10-15% mniejsza jak zużycie paliwa będzie o wiele większe. Takie są fakty - praktyka a nie teoria.
A co bedzie przy zwiększeniu zapotrzebowania na ciepło? Klient ma marznąć?
NIE MA JAK KOMFORT W XXI WIEKU WEDŁUG PANA FIRMY.
SPRAWNOSĆ PONAD WSZYSTKO !!!! - dobre!!! - to jest sprawa złożona - nie można patrzeć na jeden parametr - to jest sprawa złożona.
Pisze Pan, o małym nadmuchu - nie może być mały tylko dostosowany do mocy. Przy małej ilości powietrza powoduje niedopalanie paliwa i częste czyszczenie kotła
Pisze Pan, że spadek tej sprawności podczas pracy w podtrzymaniu wpłynie na żywotność kotła - to jakim cudem kotły firmy Klimosz z podajnikiem produkowane od KILKUNASTU LAT - nie mają żadnych - dosłownie żadych - problemów z trwałością wymiennika?
Pisze Pan, że najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie sterowania z płynną regulacją mocy - a co przy płynnej zmianie mocy nie zmienia się sprawność?

NAJWYRAŹNIEJ PANA ZATRUDNIENIE W FIRMIE WIĄŻE SIĘ TYLKO Z PISANIEM NA FORUM I NIC WIĘCEJ, ALBO WCISKANIEM POTENCJALNYM KLIENTOM ŁADNIE NAPISANEJ TEORII, KTÓRA W RZECZYWISTOŚCI KLIENT NIE WYKROZYSTA

Pozdrawiam
Dział Techniczny firmy KLIMOSZ SP. Z O.O.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: Jakiej wielkości kociął?

autor: Jarecki79 » 20 sie 2011, 8:21

Nie chciałem się z Panem kłócić.

Trzeci raz nie chcę też Pana prosić, aby jednak zerknął Pan w wyniki badań swojego kotła.


Opisałem na czym polega modulacja mocą...
Dając komuś sterownik dwustanowy do obsługi musicie zdawać sobie sprawę z tego, że żaden przeciętny osobnik nie jest w stanie ustawić sterownika tak, jak jest to robione w laboratorium. Nikt w domu nie ma analizatora spalin a i braki doświadczenia powodują,że efekty przestawiania takiego sterowania odbijają się na kieszeni użytkownika.


Równiez sugeruję czytanie ze zrozumieniem, pisze o doborze w/g mocy znamionowej do zapotrzebowania na ciepło zimą. Piszę,że ponad 80%dni zimowych kotły pracują w przedziale 20-50% mocy. Tylko na kilka dni zimowych potrzebna jest wówczas moc bliska znamionowej.

Myślę, że oboje zdajemy sobie sprawę z tego, że średnie spalanie kotła o mocy 25kw na godzine wynosi ok. 1 do 1,2kg, co wyraźnie pokazuje,że kocioł pracuje na ok. 7-7,5kW. Jakby miał non stop osiągać 25kW, to spalanie wynosiłoby coś w granicy 3,8-4,1kg/godz. Czyli ok.90-96kg/dobę.
Oboje wiemy, że tak nie jest.

Przy modelu sterowania dwustanowego warto sugerować, aby tak ustawić sterownik, by krótko przebywał w trybie podtrzymania. Czyli rozciągnąć dawki, obniżyć nadmuch. Jak to sugerujecie, to już Państwa sprawa. Dla ominięcia błędów użytkownika/operatora kotła są na rynku sterowania samodzielnie modulujące moc, czyli takie, które same dobiorą podawanie i nadmuch do zapotrzebowania na ciepło. Ciągły ruch spalin w sterowaniach nowszego typu jest bardzo korzystny dla wymiennika.


Myślę,że ogólnie w perspektywie czasu oboje będziemy mogli pomóc innym osobom z problemami.

Każdy ma swoje doświadczenia względem doboru mocy kotła i każdy ma swoja opinie odnośnie zakresu mocy w stosunku do wielkości ogrzewanych powierzchni.

AdrianW
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 12 sie 2011, 7:50
Lokalizacja: PAWŁOWICE KLIMOSZ SP. Z .O.O
Kontaktowanie:
Re: Jakiej wielkości kociął?

autor: AdrianW » 24 sie 2011, 10:01

Witam
Nie twierdzę, że to co Pan napisał jest nie prawdą bo jest. Nie twierdzę, że u nas kotły nie mają mniejszej sprawności przy mniejszej mocy bo tak nie jest.
Tylko nie zgadzam się, z Pana opinią, że przewymiarowanie kotła tak negatywnie wpłynie na koszty użytkowania
Są jeszcze inne czynniki, które też są ważne. I każdą sprawę należy rozpatrywać osobno.
Ale jak to Pan napisał każdy ma swoje zdanie. I w sumie dobrze bo jakby każdy pisał to samo to nie byłoby dobrze dla zainteresowanych. Tak można popatrzeć na pewien problem z kilku punktów odniesienia
Pozdrawiam i przepraszam za ewentualne ostre słowa które użyłem w poprzednich wpisach.
Adrian
Dział Techniczny firmy KLIMOSZ SP. Z O.O.

Awatar użytkownika
Jarecki79
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 3017
Rejestracja: 30 sty 2007, 15:53
Lokalizacja: wlkp
Re: Jakiej wielkości kociął?

autor: Jarecki79 » 24 sie 2011, 18:49

Inaczej bada IChPW, tam różnica między 30 a 100%mocy może wyjść w granicy 2-3%
Oni dobierają od zera podawanie i przerwę oraz wartość nadmuchu do badania 30%

Inaczej bada Łódź, tu różnica wychodzi większa, bo właśnie zostawiają ster ustawiony do 100%mocy i powodują,że wpada w podtrzymanie (niższa nastawa, mniejsza delta między zasilaniem a powrotem). Nie ma o co się dalej irytować.

Poniżej 30%mocy robi się już jednak gorzej.
Mi zależy na tym, aby kocioł nie musiał schodzić < swoich 20%mocy....

W zasadzie to nie wiem, co Pan ma na myśli mówiąc o przewymiarowaniu kotła. Może używa Pan tylko tego pojęcia w rzeczywistości podobnie dobierając kocioł do pow. i ocieplenia domu, wyjdzie później w przysłowiowym praniu.

Przeprosiny przyjęte, pozdrawiam

lerek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 36
Rejestracja: 26 wrz 2011, 20:25
Re: Jakiej wielkości kociął?

autor: lerek » 29 wrz 2011, 19:56

Do określenia jaki kocioł wybrać potrzeba na pewno kilka danych. Na stronie Zębiec jest taki konfigurator w którym wpisuje się określone dane i wtedy specjalista dobiera kocioł idealny do swojego domu.

miki_110
Aktywny
Aktywny
Posty: 151
Rejestracja: 22 lut 2008, 11:53
Lokalizacja: Kraków
Re: Jakiej wielkości kociął?

autor: miki_110 » 29 wrz 2011, 22:26

Nic nie dobiera, tylko patrzy w tabelę którą ma na biurku i odpisuje który to kocioł najlepiej byłoby opchnąć, dorzucając przeważnie jeszcze duży zapas mocy, żeby reklamacji na niedogrzewanie nie było. A później przez ten zapas mocy to się już tylko użytkownik końcowy martwił będzie.

Ja ogrzewam 200m2 domu + około 100m3 garażu + cwu. I to wszystko obsługuje mi zwykły kociołek na 20 KW. I jeszcze się nie zdarzyło żeby mu tych 20 kw brakowało, a przed zakupem nie brakowało głosów FACHOWCÓW którzy mówili że nie mniej niż 28 na najlepiej to około 30 kw żeby było. A ja trzymam na piecu około 55 st i szafa gra.

I daj już spokój z tym Zębcem bo pomyślę że Ci coś odpalają za reklamę :lol:

Jarek1910
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 311
Rejestracja: 30 gru 2009, 12:06
Lokalizacja: Szczecin
Re: Jakiej wielkości kociął?

autor: Jarek1910 » 30 wrz 2011, 13:56

Ha, a ja przedwczoraj bylem w markecie bud. i na takim piecu z podajnikiem za 5.500 o mocy 18 kW producent podawal ze jest na 200 m2


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 238 gości

Gotowe projekty domów