Wymiana leciwej drewnianej podłogi

Podłoga, nawet ta wykonana z najbardziej trwałych i odpornych na uszkodzenia materiałów, pod wpływem lat i użytkowania ulega zniszczeniu. Sprawdź jaką wybrać podłogę. Znajdziesz tu także informacje na temat pielęgnacji i konserwacji podłóg.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

kubek107
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 31 lip 2011, 16:53
Kontaktowanie:
Wymiana leciwej drewnianej podłogi

autor: kubek107 » 01 sie 2011, 20:33

Witam wszystkich Forumowiczów,
Noszę się z zamiarem wymiany podłogi w mieszkaniu, ale mam kilka (a może nawet więcej) pytań i wątpliwości, co do możliwych rozwiązań. Może zacznę od opisu problemu.

Blok, w którym mieszkam, postawiony został z cegły muranowskiej w latach pięćdziesiątych. Zainstalowano wtedy podłogę drewnianą w postaci litych desek ułożonych na legarach. Na tej podłodze ułożony został dębowy parkiet (zakładam, że pewnie w latach 80. lub 90.). Po przeszło sześćdziesięciu latach użytkowania takiej podłogi (jak można się domyślić) wszystko niemiłosiernie trzeszczy i ugina się. Pomysłów na nową podłogę. Można na przykład zerwać całą podłogę i ułożyć nowe legary i nowe deski. Przyznam się, że olejowana dębowa deska ułożona nieregularnie bardzo mi się podoba. Chciałbym jednak wiedzieć jak wygląda kwestia sztywności takiej podłogi. Obecnie przechodząc obok szafy widzę, że każdy mój krok powoduje bujanie się mebla. Czy na nowej podłodze zjawisko to nie będzie występować? Chciałbym także spytać w tym miejscu o to jak gęsto można układać legary, o zalecaną grubość desek itp. Drugie rozwiązanie (i pewnie trudniejsze) to zerwanie podłogi i zalanie powstałej objętości zaprawą. Problem jest dość ?obszerny?, ponieważ w grę wchodzi powierzchnia ok. 40m2. Czytałem o możliwości położenia twardego styropianu i wylania na to kilkucentymetrowej warstwy posadzki, do której można byłoby przykleić nową podłogę (np. dębową deskę :) ). Ale czy w tym wypadku podłoga będzie zupełnie sztywna? Mam wrażenie, że styropian z biegiem czasu ugniecie się i problem bujanych szaf powróci niczym bumerang.

Dodam jeszcze tylko, że moje mieszkanie znajduje się nad lokalem użytkowym, który jest ogrzewany, więc nie zależy mi na izolacji termicznej podłogi.

Jak już wspomniałem jestem jeszcze przed zaczęciem jakichkolwiek robót, więc nie odrzucam z góry żadnego z możliwych rozwiązań. Wszelkie propozycje i sugestie bardzo mile widziane.

Pozdrawiam serdecznie,
Kuba

GipsKarton
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 750
Rejestracja: 21 lut 2009, 18:22
Lokalizacja: Szczecin
Re: Wymiana leciwej drewnianej podłogi

autor: GipsKarton » 02 sie 2011, 6:00

Akustycznie posadzki nie robimy bezpośrednio na stropie a z przekładką izolacyjną.
Czy będzie to możliwe w budynku z czasów gdy jedynie się budowało?. tego nie wiadomo.
Trzeba dostać się do podłogi następnie do belek i wykonać wszystko od nowa.
Desek posadzki nie montował bym bezpośrednio na belkach stropowych bez stosowanie przekładek elastycznych pod deskę lub legary. Ale jeżeli jest miejsce na legary to lepiej jest wykonać nowe deskowanie podłogi na belkach stropowych następnie, wykonać przekładkę izolacyjną z wełny podłogowej i dalej na wełnie posadzkę pływającą. Na takiej podłodzie dopiero wykonać wykończenie posadzki. Przy układaniu posadzki pamiętamy oczywiście o dylatacjach brzegowych i konstrukcyjnych.

kubek107
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 31 lip 2011, 16:53
Kontaktowanie:
Re: Wymiana leciwej drewnianej podłogi

autor: kubek107 » 02 sie 2011, 14:42

Jak będzie ze sztywnością takiej podłogi? Będzie się ona uginała? Czytałem, że legary kładzie się w odstępach 50-70cm zależnie do szerokości desek podłogowych. Czy stoi coś na przeszkodzie żeby taki układ zagęścić? Praktykuje się takie układy?

(...) przekładkę izolacyjną z wełny podłogowej i dalej na wełnie posadzkę pływającą. (...)

Jaka orientacyjnie może być grubość takiej posadzki?

boorg
Początkujący
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 27 wrz 2011, 13:29
Lokalizacja: Warszawa
Re: Wymiana leciwej drewnianej podłogi

autor: boorg » 29 wrz 2011, 16:27

Rozwiązania legarowe stosowało się nie z jakiejś fanaberii czy udziwnień, tylko z konkretnych powodów. Widocznie konstrukcja budynku wykluczała wylewanie podłóg betonowych (chodzi o ciężar stropów).

Zagęszczenie legarów narzuca nam późniejszą grubość podłogi. Jeżeli legary są co około 50-60cm, spokojnie możemy stosować najbardziej popularną na rynku deskę o grubości 22mm (szerokość deski nie ma znaczenia) Jeżeli są rzadziej, np. co 100-120cm, wtedy musimy stosować tylko i wyłącznie deskę o grubości 1,5" (około 40mm), lub wykonać taką podłogę z 2 warstw (taj jak jest obecnie w Twoim mieszkaniu).

Nie znam specyfiki podłóg legarowych na Muranowie - poznałem tylko te w ścisłym centrum Warszawy i na Mokotowie. A tu, różne "budowlane cuda" można było odkryć. :wink:


Pozdrawiam. :)


Wróć do „Podłogi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości

Gotowe projekty domów