PODNOSZENIE TERENU, SPAD - CIĄG DALSZY.

Jak nie zginąć w gąszczu przepisów i co zrobić, by podejmowane przez nas prace były wykonane zgodnie z przepisami? Niedopełnienie przepisów prawa budowlanego może mieć bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zastanawiasz się na jakie prace potrzebne jest pozwolenia na budowę, jak je uzyskać, jakie wymagania formalne trzeba spełnić ? tu znajdziesz pomoc.

Moderator: Redakcja e-mieszkanie.pl

Łukasz N.
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 29 sie 2009, 18:17
Lokalizacja: okolice rzeszowa
PODNOSZENIE TERENU, SPAD - CIĄG DALSZY.

autor: Łukasz N. » 07 maja 2011, 19:12

CIĄG DALSZY DAWNEGO TEMATU:
vt/27254/0/systematyczne-podnoszenie-terenu-przez-sasiada-legalne

Witam,
Od momentu kiedy ostatnio zakładałem temat o systematycznym zawyżaniu terenu przez mojego sąsiada minęło pare tygodni. W tym czasie zgodnie podpowiedziami, które uzyskałem na forum (iż jest to samowolka) zgłosiłem problem do gminy. Dokładnie dwa/trzy dni temu odbyła się kontrol - sąsiad otrzymał zakaz wwozenia na działkę choćby grama ziemii więcej oraz w przeciągu miesiąca musi podjąć decyzję (i zgłosić ją do gminy) w jaki sposób odwodnić swoja działkę - wykonać odprowadzenia lub tp. w taki sposób, by jego woda mnie nie zalewała.

Przypomne jak wygląda sytuacja:


ZACZNĘ OD PRZYPOMNIENIA JAK WYGLĄDA MOJA DZIAŁKA PODCZAS OBFITYCH OPADÓW PRZEZ WODĘ, KTÓRA SPŁYWA OD SĄSIADA (chcę zauważyć, iż woda z mojej działki jest odprowadzana do rowu przy drodze głównej - nie zalewam drogi gminnej, ani innych sąsiadów)

Obrazek

TAK PRZEDSTAWIA SIĘ SYTUACJA:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na ostatnim zdjęciu żółtą strzałką zaznaczony jest rowek, który odprowadza wodę z mojej działki. Czerwoną linią zaznaczyłem proponowane poprowadzenie rowków, które miałyby odprowadzić wodę z działki sąsiada. Pierwsza opcja była taka, by betonowy rowek puścić przez działkę sąsiada B lub A - sąsiedzi odmówili (logicznie ;-) ), kolejna opcja puszczenia betonowego rowka przez moją działkę - logicznie nie do przyjęcia.
Na obydwu zdjęciach strzałką różową został wskazany kierunek nachylenia terenu.
Sąsiad wyszedł z kolejną propozycją zastosowania na jego działce studni chłonnek (około 3m głębokości) - i tu mam pytanie CZY ZDA EGZAMIN w takiej sytuacji na ziemi gliniastej (ciężko opisać rodzaj ziemii - jest twarda, cięzko przepuszcza wodę, w lecie pęka na szczeliny do 5-6 cm).

Awatar użytkownika
Brutus80
rekomendowany doradca
Posty: 245
Rejestracja: 18 sie 2010, 15:05
Lokalizacja: Kalisz
Kontaktowanie:
Re: PODNOSZENIE TERENU, SPAD - CIĄG DALSZY.

autor: Brutus80 » 09 maja 2011, 8:29

Studnia chłonna ma za zadanie odprowadzać wodę do gruntu. Aby działała to grunt na jej dnie musi ją przyjmować, a glina raczej do takich nie należy. Chyba, że na tych wspomnianych 3 m jest już grunt przepuszczalny i będzie wodę przyjmował. Nie sądzę jednak aby ktokolwiek wcześniej robił tam badania geologiczne i stwierdził, że tak jest. Jedyne wyjście to sprowadzić geologa-geotechnika aby zrobił parę odwiertów i stwierdził jak sie sprawy mają. To niestety będzie kosztować.

Łukasz N.
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 58
Rejestracja: 29 sie 2009, 18:17
Lokalizacja: okolice rzeszowa
Re: PODNOSZENIE TERENU, SPAD - CIĄG DALSZY.

autor: Łukasz N. » 09 maja 2011, 19:33

Pewność 100% mamy, że ziemia na głębokości 3metrów (plus) jest gliniasta - jezeli tak to można nazwać - ziemia jest niemalże jak skała. Kiedy przychodzi okres deszczów - woda na posesji potrafi zalegać godzinami. Natomiast kiedy w lecie słońce pogrzeje i wysuszy ziemie przez okres około tygodnia - dwóch, w ziemi robią się szpary o szerokości kilku centymetrów.
Po dłuższym zastanowieniu doszliśmy do tego, iż najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie rowka wzdłuż płotu sasiada (X) oraz poprowadzenie pod ziemią (przez moją działkę) rury do rowka, który odprowadza wodę z mojej posesji.


Wróć do „Prawo budowlane”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości

Gotowe projekty domów