POMPA CIEPŁA POWIETRZE/WODA CZY SOLARY

Montowanie pompy ciepła w układzie centralnym ma sens w domu źle izolowanym o dużych potrzebach ciepła ( ponad 30kWh/m2 rocznie) - Jakie zużycie przewiduje projektant, że wchodzi w grę PCi?


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz
Ścieżka decyzyjna solary/PC/podgrzewacz elektryczny:
-Duże zużycie CWU - dzieci, lubimy kąpiel w wannie:
Jeśli są dobre warunki, czyli dużo miejsca na dachu od strony południowej, to warto brać solary; jeśli dach skomplikowany, albo dom zacieniony (pod lasem, górą itp) to powietrzna pompa ciepła;

-Małe zużycie CWU: np. w domu mieszkają dwie osoby, na dodatek biorące raczej prysznic, to wystarczy mały zasobnikowy ogrzewacz elektryczny. Nie ma sensu kombinować, no chyba że cała chata jest ogrzewana PC, to wtedy też lepiej wstawić zasobnik grzany PC


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Są tacy, co twierdzą, że gdy wykonuje się instalację od podstaw, lepiej zainwestować w pompy ciepła, łączenie obu instalacji pozostawiając na sytuację, gdy przeprowadzana jest modernizacja systemy grzewczego, w którym już funkcjonują kolektory słoneczne. Czyli pompa ciepła jest dodawana.
Są tacy, co udowadniają, że taki zestaw: kominek z płaszczem wodnym, kolektory słoneczne i pompy ciepła się sprawdza.
Jeśli jednak współpraca kolektorów słonecznych i pomp ciepła to nie jest rozwiązanie dla Ciebie, najlepiej obliczyć zapotrzebowanie na ciepło, potem skalkulować koszt zakupu i instalacji jednego i drugiego urządzenia, wydajność w skali roku oraz koszty "paliwa" i będziesz wiedział.
Jeśli chodzi o dobór pomp ciepła, na pewno znajdziesz mnóstwo danych w internecie + na tym forum Smile Są też opracowania na temat opłacalności instalacji z pompami ciepła w wykorzystaniu całorocznym.


Profil Wiad. Pryw.

odpowiedz
Ile trzeba lać wody, by przy pompie ciepła kolektor słoneczny miał sens - przecież to sztuka dla sztuki nie ekonomia!


Profil Wiad. Pryw. E-mail www

odpowiedz

E-dach

  • Lekkie pokrycia dachowe

    Lekkie pokrycia dachowe

    Obok najbardziej popularnych lekkich pokryć z gontów bitumicznych oraz blach, istnieje cała gama materiałów...

E-okna

  • Firanki do okien

    Firanki do okien

    Są stylowe, staroświeckie i pełne wdzięku. Dają nieograniczone możliwości dekoracji.

E-instalacje

E-mieszkanie

  • Ściana z cegły

    Ściana z cegły

    Coraz więcej osób decyduje się na oryginalną dekorację ścian z cegły.

Najpopularniejsze tagi:


Zamów newsletter