po co ocieplać sciany jak i tak oknem wyjdzie????

Szukasz odpowiedniego materiału na ściany swojego domu? Nie wiesz jakie materiały będą odpowiednie do ich wzniesienia i wykończenia? Jakie trzeba ponieść koszty wynajęcia ekipy remontowej? Tutaj znajdziesz odpowiedzi.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

mortak1
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 01 wrz 2006, 11:03
po co ocieplać sciany jak i tak oknem wyjdzie????

autor: mortak1 » 01 wrz 2006, 13:05

witam
powieddzie mi po co ocieplać scianę o U=0,40 jak i tak okna mają U=1,1.
Proszę wytłumaczcie mi czemu. Okna zajmują procentoo 20% powierzchni ściany.
po co ocieplać sciany jak i tak oknem wyjdzie????
pozdrawiam
Jaki moze mieć współczynnik U podwójna szyba przedzielona powietrzem( stare szyby drewniane)

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 01 wrz 2006, 14:00

"Ucieczka" ciepła przez pionowe przegrody termiczne jest znacznie mniejsza (przy jednakowej izolacji) niż podłogą na gruncie, czy dachem. Tylko zabiegi socjologiczno -reklamowe powodują , że jak kogoś, się ptya jak ma do izolowany, od razu nawija co ma w ścianie. Zdecydownie więcej "ucieka " przez takie samo okno połaciowe co ścienne (znacznie większa konwekcja, przy tej samej przewodności i podczerwieni). A co do samych okien. Produkujemy sami wbrew pozorom dość dużo ciepła i zwłaszcza przy dobrej izolacji domu często może powstać jego nadmiar więc okna załatwią sprawę. Oczywiście nad tym aby ciepło przez nas produkowene (światło,tv,itp) miało znikomy udział w ogrzewaniu naszego domu czuwa sztab doradców z ITB , NAPE, czy nawet na tym forum.
Podsumowując, jeżeli masz dom izolowany (40 kWh/m2 rocznie ) okna odprowadzą nadmiar ciepła, jeżeli masz dom "MURTOROWSKI" (200kWh/m2 rocznie) to oka i ściana niewiele się różni, więc nie ma znaczenia.

Awatar użytkownika
Andrzej Wilhelmi
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 2153
Rejestracja: 22 lis 2005, 22:08
Lokalizacja: Łódź
Kontaktowanie:

autor: Andrzej Wilhelmi » 01 wrz 2006, 18:31

No po to aby mniej kasy wydawać na ogrzewanie i właściwie tylko po to! A swoją drogą to bardzo ciekawe "stare okno z drewnianymi szybami". Pozdrawiam.

stanleykop
Początkujący
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 13 sie 2006, 20:11

autor: stanleykop » 01 wrz 2006, 21:01

Czytam to forum i zauważyłem, że Pan Brzęczkowski zawsze twierdzi, że najwięcej ciepła ucieka przez strop i podłogę. Ponieważ ciepłe (a więc ogrzane) powietrze zawsze (takie są prawa fizyki) idzie do góry, to zdecydowana większość ucieka przez strop a nie przez podłogę. Nie twierdzę, że nic ale na pewno nie połowa. Dlatego chyba więcej uwagi należy skupić na izolacji stropu.
Pozdrawiam!

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 02 wrz 2006, 9:16

Przy tak dużej róznicy możliwości odbioru ciepła między gruntem a powietrzem gradient temperatury nie ma większego zanaczenia. Gdybyś musiał nocować zimą w namiocie 3m3 dla którego Ty (100W) jesteś systemem grzewczym (30 W/m3 tyle się zawsze daje ogrzewania) a ja bym Ci dał parę płyt styropianu, gdzie byś go wsadził najwięcej? Pewien jestem ,że pod dupę. Oczywiście pod warunkiem, że nie uczyłeś się fizyki budowli!. Naprawdę gradient temperatury to nie wszystko co decyduje o strumieniu ciepła. Postój rozebrany (izolacja tkanka tłuszczowa i skóra) w powietrzu -10 st C i w wodzie +2 st C to się przekonasz gdzie można wsadzić wzory, które pomijają możliwości odbioru ciepła. Robiłem badania osobiście i wiem, że przez 5 cm styropianu w podłodze ścianie dachu, do ziemi "uciekało " ponad 50% (ziemia miała +1st powietrze -9st.)
Uważam, że uszustwem jest takie naciąganie fizyki jakie prezentuje broszura http://skrzypczak.pl/broszura_termo.pdf z ITB Po to by uzasadnić, że ocieplenie ścian to to samo co izolowanie budynku zakłada się , że ucieczka ciepła przez piwnicę do ziemi jest pomijalna 3-6%. To bzdura!!!
Ps aktualna norma na izolację podłogi to 30 cm styropianu.

mortak1
Początkujący
Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 01 wrz 2006, 11:03
no tak a co z odpowiedzią na 2-gie pytanie???

autor: mortak1 » 02 wrz 2006, 13:26

no tak a co z odpowiedzią na 2-gie pytanie???
tzn. jaki jest współczynnik okna starego typu ( dwie szyby 4mm przedzielone szczeliną powietrzną)
pozdrawiam wszystkich formułowiczów, dopiero zaczynam zabawe w ocieplanie domu, ale musze sie po częsci zgodzić co do Pana T......... , że ciepło w pomieszczeniu najpierw zacznie uciekać dachem, no bo co siędzieje z uciekającym ciepłem z budynku gdzy napotka ten styropian bedzie się zachowywać jak prąd tzn. zacznie szykać najmniejszej bariery przeszkody i powędruje do góry. nie wiem czy to dobra interpretacja. Jak ktoś moze niech mi odpowie o współczynnik U w starych okanch ( szyby + powietrze).
Ja jednak bym sie skałaniał do takich przemyuślań ze bes sensu wydawać kilkanaście tyś zł na docieplenie budynku o U = 0,4 do U= 0,2 skoro okna mają U=1,1. Ponoć domy to mają być termosy więc piętą achillesową jest okno.
Co o tym sądzicie.
Jak duży ma wpływ wzykły tynk na gazobeton na docieplenie budynku.

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 02 wrz 2006, 14:04

A ja odpowiem tak.

Nie jestem tego do końca pewien, ale istnieje takie twierdznie, że 50% "ciepłoty" człowieka uchodzi przez głowę.
I teraz zastanówmy się czy skoro tak - to po co zakładać swetry, spodnie, skarpety, buty, kurtki czy rękawice jak można dobrze zaizolować samą tylko głowę np. założyć maskę motocyklową i pełny kask. Teoretycznie bilans powinien być taki sam.

Teraz okna.
Okna skrzynkowe można przyjąć na poziomie 2,1
natomiast ościeżnicowe na poziomie 1,6

Okna nie są wyłącznie źródłem strat energii. Zyski w słoneczny zimowy dzień są dość istotne.
W lutym czy w marcu w południe mogę spokojnie wyłączyć ogrzewanie i będę miał ciepło do 15.

Dodam jeszcze, że domy lansowane przez pana Tomasza posiadają system wentylacyjny z odzyskiem ciepła, a w tym wypadku można pokusić się o zamontowanie specjalnych okien o jeszcze mniejszym współczynniku przenikania ciepła (nie ma potrzeby wietrzenia oknami) + okiennice, które dodatkowo zmniejszą straty ciepła w nocy.

Z powyższego już chyba wiadomo dlaczego nie trzeba się bardzo przejmować różnicą w współczynnikach.
RADA: izolować
folia kubełkowa... czemu nie
robota będzie za parę lat...
i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji

Marcim
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 03 wrz 2006, 16:39
Lokalizacja: Opolskie

autor: Marcim » 03 wrz 2006, 18:22

Poprawka dobrze uszczelnioine okna skrzynkowe (skrzydło przestrzeń skrzydło) to powyrzej K=3,5 (Okna tz. szwedkie około K=3)
Ajeśli chodzi o okna nowszej generacji to nie sugerujcie się przenikalnościę szyby K=1,1
lub niżej bo przenikalność całościowa przegrody jest żędu K=1,5 -1,8 jest to opisane szczegułowo w aprobatach technicznych wydanych dla określonych systemów okiennych i drzwiowych (producentów profilii)
Ale wracając do tematu i tak warto wymienić przegrody na nowsze i stosować wentylacjie z odzyskiem aby zaoszczędić trochę i dbać o środowisko :wink:

Tomasz_Brzeczkowski
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 24649
Rejestracja: 16 mar 2006, 13:07
Lokalizacja: Warszawa

autor: Tomasz_Brzeczkowski » 04 wrz 2006, 9:58

Szanowny Panie fruzin nie jest Pan pewien, czy do gruntu ucieka 50% tego co ścianą i dachem przy jedanakowej izolacji, więc domniemuje, że badań Pan nie robił, a źródła podają różnie . Ja badania zrobiłem i wiem, że do ziemi ucieka nawet ciut więcej niż ścianą i dachem razem, oczywiście, przy jednakowej (co się rzadko zdarza). Przytoczył Pan potoczną opinię, że głową ucieka 50% ciepła, a ja mogę Pana zapewnić, że zimą znacznie więcej ludzi widzę bez czapek niż w sandałach. Z tym, że może oni (Ci w ciepłych butach) nie czytają podobnych opinii, jak to robi bąk, który lata nieświadomy, że naukowcy z NASA wyliczyli, że jego powierzchnia skrzydeł na to nie pozwala.

fruzin
Superużytkownik
Superużytkownik
Posty: 1138
Rejestracja: 28 kwie 2006, 0:03
Lokalizacja: Lublin

autor: fruzin » 07 wrz 2006, 15:07

Model ucieczki ciepła - ten z kaskiem - był całkowicie abstrakcyjny i nie miał nic wspólnego z owym tematem poza tym, że miał pokazywać błędną metodologię myślenia.

Po co wogóle ja się tłumaczę. Więcej wiary w dobre intencje forumowiczów.
Pozdrawiam
folia kubełkowa... czemu nie

robota będzie za parę lat...

i nie ma czegoś takiego jak 99% izolacji


Wróć do „Ściany”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości

Gotowe projekty domów