Wymagania dotyczące temperatury - od innej strony

Informacje na temat instalacji grzewczych, ogrzewania domu, kotłów CO. Dowiedz się jak ogrzać mieszkanie i jakie wybrać instalacje grzewcze aby rachunki nas nie zaskoczyły.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

octopus18
Początkujący
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2011, 20:45
Wymagania dotyczące temperatury - od innej strony

autor: octopus18 » 29 mar 2011, 21:02

Witam.
Mam pytanie dotyczące minimalnej temperatury, jaką należy utrzymywać w mieszkaniu przez jego właścicieli. Chodzi o to, że kupiłem mieszkanie w nowym budynku i przez zimę jeszcze nie zacząłem remontu. Ustawiłem zatem grzanie na osiem stopni i tak pozostawiłem (ogrzewanie gazowe). Niespodziewanie w lutym dostałem pismo od dewelopera, że wpłynęły do niego skargi na niemożność dogrzania mieszkań przez lokatorów mieszkających nade mną i zostałem wezwany do utrzymywania w niezamieszkałym mieszkaniu temperatury nie niższej niż 16 stopni - tak podobno został zaprojektowany budynek, że wszyscy muszą utrzymywać temperaturę nie niższą niż 16 stopni, aby sąsiedzi mogli u siebie uzyskać normalną temperaturę.
I tu pojawia się moje pytanie: czy istnieją jakieś przepisy określające minimalną temperaturę do utrzymywania której zobligowany jest właściciel mieszkania? Czy można w taki sposób projektować budynek, aby (de facto) inni lokatorzy ponosili część kosztów ogrzewania mieszkań sąsiadów?
Bardzo dziękuję za ewentualne odpowiedzi.

Melting_SA
Re: Wymagania dotyczące temperatury - od innej strony

autor: Melting_SA » 30 mar 2011, 7:38

Dobre Pytanie

mało stosowane ale przynoszące znaczne korzyści finansowe to izolacja własnego M i odizolowanie się od sąsiadów. Zakłada się specjalne płyty wewnątrz pomieszczeń, które izolują i zapobiegają przenikaniu ciepła przez mury i sufity do sąsiadów, czyli nie ogrzewasz im posadzek i ścian.
Czy to ma sens? - tak bo podzielniki ciepła są nieuchronne, przy bardzo niskich temperaturach grzejniki chodzą na 1/4 mocy zużywając mniej ciepła,co za tym idzie ty mniej za nie płacisz.
Robiliśmy próbę przez zimę na dwóch mieszkaniach i co się okazało, tam gdzie była założona izolacja wewnętrzna koszty ogrzewania były o 70% mniejsze niż w normalnym mieszkaniu.

Nie ma takiego przepisu który reguluje to jaka temperatura powinna panować w twoim mieszkaniu, sam decydujesz czy chcesz mieć 8 st C czy 20 st C. Możesz powiedzieć że jesteś pasjonatem zimnego klimatu i oszczędzasz na ogrzewaniu.Nie mieszkasz tam więc po co masz grzać komuś posadzki. Mogą cię w d.... pocałować.

Dziwnie to brzmi ale taka jest prawda.

gdybyś chciał więcej info jak zaoszczędzić na ogrzewaniu spore pieniądze to napisz na priv.
Dam ci tylko przykład: dom wolno stojący zasilany gazem ziemnym oraz ogrzewany gazem
bez izolacji wewnętrznej jest droższy w utrzymaniu o 2300 Euro rocznie. Czy to dużo cz mało zależy od posady jaką piastujesz. Mniejsze rachunki dłuższe wakacje. Zasada jest prosta.

Paweł32
Początkujący
Początkujący
Posty: 9
Rejestracja: 19 sie 2010, 11:44
Lokalizacja: Chorzów
Re: Wymagania dotyczące temperatury - od innej strony

autor: Paweł32 » 21 kwie 2011, 12:39

Podepnę się do tematu.
Jaką obliczeniową temp. wewnętrzną pomieszczenia przyjąć dla:
- suszarni drewna?
- hali przemysłu lekkiego (przemysł drzewny)?
- kotłowni?
Pozdrawiam

AdrianW
Początkujący
Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 12 sie 2011, 7:50
Lokalizacja: PAWŁOWICE KLIMOSZ SP. Z .O.O
Kontaktowanie:
Re: Wymagania dotyczące temperatury - od innej strony

autor: AdrianW » 17 sie 2011, 9:18

Witam
Nie ma takich przepisów aby wymusić od Pana ogrzewania mieszkania do temperatury 16 stopni. Ale na Pan miejscu nie dał bym 8 stopni - jednak trochę za mało. Myślę że 12 byłoby ok.
A jezeli o lokatorów to najwyraxniej ktoś robił instalacje bez projektów albo projekt robił pseudoprojektant - a niestety jest ich wielu. Niestety klienci pchają się do nich bo są tańsi.
Projektując instalację w domu wielorodzinnym należy uwzględnic w bilansie cieplnym, że pomieszczenie obok nie będzie ogrzewane do 20 stopni. Należy przewymiarowywać. Niestety wtedy rury troche wieksze, grzejniki troche większe - czyli droższe. Duzo wykonawców klnie na projektantów, że przewymiarowują ale jak później jest taka sytuacja jak u Pana to najlepiej zmusić kogoś aby grzał do zadanej temperatury - BZDURY.
Poprostu ŹLE ZAPROJEKTOWANA INSTALACJA.
A tak na marginesie można zakładać, żeściany wewnętrzne ( i stropy ) nie są wykonane z odpowiednią izolacyjnościa
Pozdrawiam


Wróć do „Instalacje grzewcze i ogrzewanie domu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości

Gotowe projekty domów