Czy więźba wytrzyma

Więźba dachowa to drewniana konstrukcja dachu, jego szkielet, który jest elementem konstrukcyjnym. Dlatego tak ważną sprawą jest jej dobre i bezpieczne wykonanie. Poznaj tajniki więźby dachowej i nie daj się zaskoczyć przy budowie dachu swojego domu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

zbyszek8848
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 05 mar 2011, 22:58
Lokalizacja: Kępno
Czy więźba wytrzyma

autor: zbyszek8848 » 05 mar 2011, 23:01

Witam! Jestem tu nowy i na początek chciałbym się przywitać. Mam ważne dla mnie pytanie do Was:
W tym roku będę zmieniał dach. Mam w tej chwili dachówkę betonową. Jak wyliczyłem na 1 m2 przypada 37 kg obciążenia. Gdybym zmieniał na dachówkę Roben ciężar pozostałby na tym samym poziomie. Podaję przekroje więźby:
Krokiew 9x 12 cm
Płatew 16 x 12 cm
Słupek 12 x 12 cm
Kleszczyna fi 12 cm
Murłata 12 x 12 cm
Kąt dachu to 37 *
Dodam że więźba jest zdrowa mimo iż ma ok 40 lat.
Czy mogę spokojnie położyć dachówkę czy może więźba nie wytrzymać?
Pozdrawiam!
Zbigniew

Przemysław Kalicki
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 437
Rejestracja: 26 sty 2011, 11:13
Re: Czy więźba wytrzyma

autor: Przemysław Kalicki » 08 mar 2011, 15:29

pytanie retoryczne
konstruktor powinien się wypowiedziec czy więźba dachowa wytrzyma

drab
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 418
Rejestracja: 02 mar 2011, 19:26
Lokalizacja: Tarnów
Kontaktowanie:
Re: Czy więźba wytrzyma

autor: drab » 10 mar 2011, 18:47

ważne jest podparcie, co ile masz płotwy i ile słupków, dajesz cieńsze drzewo musisz lepiej podeprzeć, duże wypusty muszą być wzmocnione i td. Popatrzeć musisz na mocowanie murłaty, może trzeba nowe śruby bo kiedyś lubiano drutem 6 wiązać, oglądnąć jętki. Drewno pewnie wytrzyma ale po ugina się.

Lepiej niech ci cieśla to obejrzy bo za oszczędność możesz dużo zapłacić później.

ble22
Aktywny
Aktywny
Posty: 274
Rejestracja: 15 lut 2010, 15:28
Re: Czy więźba wytrzyma

autor: ble22 » 11 mar 2011, 21:37

Jeśli jakiś konstruktor to przeliczy według obecnie panującej normy (Eurokod), to zapewne dojdzie do wniosku że trzeba elementy konstrukcyjne wymienić na inne o większym przekroju, lub też wzmocnić konstrukcje. Powodem tego są sporo większe współczynniki bezpieczeństwa niż jeszcze 40 lat temu.
Konstrukcja według przepisów z sprzed 40 lat może być absolutnie w porządku, ale według obecnych może być już zbyt słaba, co oczywiście wyjdzie na jaw przy oględzinach przez konstruktora i obliczeniowym sprawdzeniu tego czy dach nadaje się pod inną dachówkę.
Osobiści polecam zaproszenie konstruktora, wykona on ekspertyzę( ewentualnie projekt zmian), która będzie pewnego rodzaju gwarantem bezpieczeństwa, jest to zdecydowanie lepsze niż słowo cieśli, który niekoniecznie musi być fachowcem.

ecodach
Re: Czy więźba wytrzyma

autor: ecodach » 13 mar 2011, 0:29

Kolego, ja Cie również witam .
Proszę podesłać zdjęcia więźby , może być nawet prywatnie .
Pamiętajcie dekarze duży wpływ mają czynniki atmosferyczne .
Przy różnych pokryciach dachowych oferenci informuję klientów o walorach oferowanych pokryć, zwracając szczególną uwagę na lekkość pokrycia. W domyśle: im lżejsze pokrycie, tym lżejsza (i tańsza) konstrukcja dachu. Taka informacja może zmylić inwestora, który wcale nie musi znać się na budownictwie. Projektant wie, że ciężar własny pokrycia to tylko niewielka część obciążenia dachu. Dodatkowo odpowiedzialny projektant zawsze przewiduje możliwość zmiany pokrycia dachu przez inwestora, np. na dachówkę karpiówkę układaną podwójnie, której metr kwadratowy ma ciężar ok. 90 kg. Oprócz tego na pokrycie dachu, a więc i na jego całą konstrukcję, działa śnieg i wiatr (o obciążeniach od śniegu pisaliśmy w DACHACH 10?12/2007). Pamiętamy, że nowa (europejska) norma obciążenia śniegiem PN-EN 1991-1-3 październik 2005- Eurokod 1. Oddziaływania na konstrukcje. Część 1-3: Oddziaływania ogólne ? Obciążenie śniegiem jest bardzo zaostrzona i przewiduje wiele szczególnych przypadków obciążenia przy różnych konfiguracjach kształtu dachu budynku.
Obciążenia te bywają bardzo duże. W zasadzie każde pokrycie dachowe jest w stanie samo przenieść każde obciążenie, jednak podłoże musi być do tego odpowiednio zaprojektowane. Niezależnie od kąta pochylenia dachu obciążenie śniegiem działa zawsze pionowo, licząc na metr kwadratowy dachu w rzucie. (Trzeba dodać, że podany wyżej ciężar własny pokrycia z dachówek karpiówek układanych podwójnie wynoszący 90 kg/m2 odnosi się do powierzchni pokrycia ? licząc na 1 m2 rzutu dachu ciężar trzeba podzielić przez cosinus kąta pochylenia połaci, który jest zawsze mniejszy od jedności). Trzeci czynnik to wiatr. Z pewnością znana jest dotychczasowa normę obciążenia wiatrem PN-77/B-02011*). Zatem opierając się na dotychczasowej normie obciążenia wiatrem, to obciążenie musi przenieść zarówno pokrycie, jak i podłoże pod nie. Obciążenie wiatrem zawsze działa prostopadle do pokrycia połaci dachu. Aby przejść z obciążenia prostopadłego do połaci dachu na obciążenie pionowe, siłę działania wiatru należy podzielić przez cosinus kąta pochylenia połaci (cos ?). Następnie trzeba to odnieść na rzut poziomy dachu poprzez podzielenie tej wartości jeszcze raz przez cosinus kąta pochylenia dachu. Składowa pionowa działania wiatru wyniesie p : cos2?. Ponieważ działanie wiatru na dach powoduje zarówno parcie (nacisk), jak i ssanie (odrywanie), zarówno pokrycie z jego mocowaniem, jak i podłoże pod pokrycie muszą przenieść obciążenia pionowe: własny ciężar pokrycia, śnieg i składową pionową działania wiatru, a podłoże pod pokrycie jeszcze własny ciężar.
iła pozioma działająca na pokrycie dachu i jego podłoże to składowa pozioma działania wiatru. Jest to obciążenie niewielkie i ma wpływ głównie na wymiarowanie podłoża pod pokrycie.
Trzeba tu przypomnieć, że przy obliczeniach obciążenia wiatrem przyjmuje się obciążenie charakterystyczne, będące wynikiem ciśnienia prędkości wiatru (ciężar powietrza 1,25 kg/m3) pomnożonej przez kwadrat prędkości wiatru dla danej strefy klimatycznej do kwadratu i podzielone przez 2. Aby przejść do obciążenia obliczeniowego, wielkość tę należy pomnożyć przez współczynnik aerodynamiczny C. Do tego dochodzi jeszcze współczynnik obciążenia ?f = 1,3. Siły ssące odrywające pokrycie są znaczne. Dla przykładu dla dachu jednospadowego o pochyleniu połaci do 20° współczynnik C = 0,9. To samo dotyczy dachu dwuspadowego. W przypadku wiat jednospadowych na krawędziach najbardziej obciążonych współczynnik aerodynamiczny wynosi C = 2,0. W przypadku wiat dwuspadowych ze spadkiem do środka C = 2,0. Przy spadku na zewnątrz będzie to ta sama siła, ale działająca w kierunku docisku, a nie odrywania.
Przy projektowaniu pokryć dachowych i podłoży pod nie występują miejsca szczególnie narażone na odrywanie pokrycia i podłoża. Są to strefy przykrawędziowe, na których wiatr wyrządza największe spustoszenia. Miejsca te przedstawia rys. 1.
Niektóre firmy oferujące materiały pokryciowe podają sposób przygotowania podłoża pod pokrycie. W materiałach takich często zapomina się o całości zjawisk występujących w dachach, koncentrując się jedynie na poprawnym wykonaniu pokrycia. I zapominając, że pozostałe warstwy dachu muszą zapewniać poprawną eksploatację wnętrza. Dlatego przy każdym pokryciu dachówką blaszaną należy przestrzegać zasad pokazanych na rys. 2 i 3. Rys. 2 przedstawia dwa sposoby krycia dachu dachówkę blaszaną: po lewej stronie dach niecieplony i po prawej stronie dach ocieplony. Jest to poprawne wykonanie pokrycia. Dachówka blaszana jest dosyć szczelnym pokryciem, zakładki na stykach dobrze uszczelniają połać dachową. Jak widać na rys. 2 po prawej stronie, w przypadku braku miejsca na odpowiednią grubość ocieplenia dachu, stosuje się nadbitki krokwi od spodu. Przedstawione prawidłowe uwarstwienie w obydwu przypadkach gwarantuje ?prawidłową pracę? dachu.


Wróć do „Więźba dachowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Gotowe projekty domów