Wentylacja grawitacyjna a skosy żelbetowe?

Jeżeli Twoje rachunki za ogrzewanie są spore, masz pleśń w pokoju to może być spowodowane złą wentylacją w domu czy w mieszkaniu. Dowiedz się jak temu zaradzić i stworzyć zdrowy klimat w domu.

Moderator: Redakcja e-instalacje.pl

longajlent
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 27 sty 2011, 14:04
Wentylacja grawitacyjna a skosy żelbetowe?

autor: longajlent » 27 sty 2011, 14:25

Witam uczestników tego forum.

Zwracam się po prośbie ponieważ po przeczytaniu różnych artykułów nie otrzymałem satysfakcjonującej odpowiedzi.

Zamierzam wykonać strop oraz skosy żelbetowe monolityczne. Będą one ocieplone 20cm warstwą styropianu. Ponoć (teza jednej z osób) przy takim rozwiązaniu jest większa akumulacja wilgoci w pomieszczeniach a co za tym idzie większe narażenie na grzybki muchomorki itd. Oczywiście chyba nie muszę argumentować dlaczego zwłaszcza porównując z płytą g-k i watą. W pytaniu nie chodzi mi o plusy minusy zastosowanych rozwiązań są mi znane ale o wentylację.

Posiadam wentylację grawitacyjną do pomieszczeń, które jej wymagają: łazienka, kuchnia, pralnia, garderoba. Nie zamierzam inwestować w wentylację mechaniczną. Zastanawiam się czy tych otworów wentylacyjnych na poddaszu nie jest za mało, w praktyce żaden pokój nie ma przewidzianego kanału! Więcej kanałów więcej problemów z ciągiem zwłaszcza na poddaszu (krótkie przewody) dodatkowo więcej ciepła spyla z drugiej strony mniejsza cyrkulacja powietrza zwłaszcza w domach tak szczelnych, a więc mniej wilgoci ucieka.

Opcje które biorę pod uwagę, dorobić kanały do pokojów wypuścić rurami spiro i przy kalenicy ocieplone kominki wentylacyjne. Lub nie robić tylko przy oknach uszczelki na zakład jakieś wywietrzniki resztę załatwi wenty. z łazienek.

Czy może ktos przedstawić swoje rozwiązania lub cos poradzić? szukam linii łączącej opłacalność z jakością tzw. optimum :)

samouk
Re: Wentylacja grawitacyjna a skosy żelbetowe?

autor: samouk » 27 sty 2011, 18:52

Mnie projektant też pozbawił wentylacji na poddaszu użytkowym, co uważam za błąd. Wentylacja potrzebna jest tam szczególnie w chłodnych porach roku, bo ciepłe i wilgotne powietrze z parteru będzie tam zawsze wędrować (taka jego paskudna cecha :twisted: ). Dlatego polecałbym choćby krótkie kanały (z anemostatami do regulacji wypływu) z wywiewkami na nieocieplonym i dobrze wentylowanym strychu lub na dachu z odskraplaczami (wersja droższa). W ciepłych porach roku ta wentylacja nie będzie działać, ale za to przecież możemy do woli rozszczelniać lub nawet otwierać okna :wink: )..

pozdrawiam

longajlent
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 27 sty 2011, 14:04
Re: Wentylacja grawitacyjna a skosy żelbetowe?

autor: longajlent » 28 sty 2011, 10:16

Hym... nie brałem tego pod uwagę, zainteresowałeś mnie ta wypowiedzią. Powiedz mi coś więcej na ten temat.
Jak krótkie kanały - tyle co przez strop i warstwe ocieplenia
Wywiewka to jakieś urządzonko? strych będzie dobrze wentylowany
Odskraplacze to te kominki co po allegro sprzedają 200zł za sztukę?

Jak lato to się okna otwiera, najważniejsza zima. Jestem blady w temacie opisałbyś mi to dokładanie?

samouk
Re: Wentylacja grawitacyjna a skosy żelbetowe?

autor: samouk » 28 sty 2011, 11:02

1.krótkie kanały z PCW przez ocieplenie na strych umiejscowione gdzieś pod skosem (z boku, aby się na tym strychu potem o nie nie potykać).
2. przez "wywiewkę" rozumiem np. kratkę z siateczką p. owadom (i ewentualnie gryzoniom, bo myszki dużo potrafią :twisted: ) zamocowaną np. w kolanku z boku (jak "peryskop")
3. jak wygląda odskraplacz, to zapytaj w hurtowni, gdzie sprzedają wkłady kwasoodporne na spaliny z kotłów gazowych. Tyle, że w twoim (naszym) przypadku niepotrzebny jest tu aż wkład stalowy, tylko trójnik o przekroju okrągłym lub prostokątnym z PCW. Wszystko to trzeba montować "kielichami" do góry, aby woda spływała do środka, a nie na zewnątrz.

Cała ta "instalacja" wymaga nieco umiejętności majsterkowicza, bo nie wszystko można kupić gotowe do montażu. Miejsce usytuowania i całą konstrukcję trzeba przemyśleć w zależności od konkretnej sytuacji w obszarze poddasze użytkowe - strych.

Pozdrawiam

longajlent
Początkujący
Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 27 sty 2011, 14:04
Re: Wentylacja grawitacyjna a skosy żelbetowe?

autor: longajlent » 28 sty 2011, 14:02

Mówią kto pyta nie "blondzi" wydaje mi się że rozwiązanie które podałeś jest właśnie dla mnie ja jestem mało techniczny ale teść ma do tego smykałke.

Po mojemu: murując ściany poddasza wmuruję pustak wentylacyjny coby wystawał nieco ponad betonowy strop. Anemostat wywiewny regulowany umieszczę pod sufitem na ścianie w pomieszczeniu. Na strychu poprowadzę termoflexem przewód do pokrycia tuż pod kalenicą coby zwiększyć jego długość i tam zamontuję ocieplony kominek wentylacyjny. Wersja mniej oszczędna ale jeszcze nie obciążająca w znaczym stopniu finansów.

Nie mogę jednak wyobrazić sobie gdzie ten trójnik wmontować do skroplin bo mimo ocieplonej rury i kominka napewno wystapią i gdzie te skropliny odprowadzić. oraz czy w kanale gdzie będzie anemostat zamontować jakieś wiatraki z pokrętłem regulującym ich moc czy zupełnie osbie nimi nie zawracać głowy? Jestem wzrokowcem masz może gdzieś jakiś schemat przedstawiający choć zarys tego rozwiązania?

samouk
Re: Wentylacja grawitacyjna a skosy żelbetowe?

autor: samouk » 28 sty 2011, 19:52

Ten trójnik najprościej (i najestetyczniej) wmontować w ściankę, bądź to murowaną, bądź (jak to się na poddaszu najczęściej robi) z płyt g/k. A skropliny trzeba poprowadzić cienką, elastyczną rurką z PCW do najbliższej kanalizy. Rurkę można ukryć na różne sposoby (np.w tynku). A schemat (napiszmy jasno - projekt) trzeba by wykonać dla konkretnej sytuacji po wizji lokalnej na miejscu.
W kanał wentylacyjny możesz oczywiście wstawić sobie wentylator kanałowy. Wtedy ta wentylacja będzie bardziej efektywna. Trzeba jednak wtedy postarać się o odpowiedni nawiew do pomieszczenia.
Jeśli teść ma "smykałkę", to na pewno sobie poradzicie :D

Pozdro.


Wróć do „Wentylacja i klimatyzacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości

Gotowe projekty domów