Podmywanie fundamentów przez wody gruntowe?

Fundament może być wykonany z różnych materiałów, a jego poprawne wykonanie jest podstawą budowy domu. Jeżeli jeszcze nie wiesz jakiego materiału użyć do budowy swojego domu to w tym dziale z pewnością poznasz zalety i wady różnych materiałów i rodzajów fundamentów.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

asia888
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 09 sty 2011, 19:17
Lokalizacja: W-wa Białołęka
Podmywanie fundamentów przez wody gruntowe?

autor: asia888 » 10 sty 2011, 11:21

Dzień dobry!

Wysoki poziom wód gruntowych (ok. 60 cm ppt) stwierdzony w wyniku badań geotechnicznych (w czasie okresowo wysokiego poziomu w.g.) zaowocował decyzją o płytkim posadowieniu budynku (chudy beton na -60cm, podstawa ławy na -50cm). Oczywiście do tego odpowiednia izolacja, a w razie za wysokiej wody podczas prac fundamentowych, czasowe obniżenie poziomu w.g. przy pomocy igłofiltrów. Dom niepodpiwniczony i sprawa miała być załatwiona, bo często spotyka się opinie, że fundament może stać w wodzie (okresowo w każdym razie).

Ale znalazłam też stwierdzenie, że "Jeżeli poziom wody gruntowej znajduje się przeważnie lub stale 15-25 cm poniżej stopy fundamentu lub nieco wyżej, trzeba teren otaczający budynek odwodnić" bo "woda podmyje fundament".

Więc jak to jest?

Pozdrawiam,
JAK

ble22
Aktywny
Aktywny
Posty: 274
Rejestracja: 15 lut 2010, 15:28
Re: Podmywanie fundamentów przez wody gruntowe?

autor: ble22 » 13 sty 2011, 21:43

Może wystąpić ryzyko wymywania drobniejszych frakcji gruntu (grunty sypki) i w konsekwencji jego konsolidacja (zagęszczenie), co faktycznie jest tożsame z "podmywaniem" budynku, ale tylko wtedy kiedy woda spływa w "jakimś" kierunku i dodatkowo ciśnienie spływowe jest na tyle duże by wypłukiwać drobne frakcje. Powinno się to dać określić na podstawie wykonanych otworów i jeśli jest istotne być częścią opracowania geotechnicznego.
Jeśli są trzy otwory nie leżące na jednej prostej (zdaje się że to minimum), to na podstawie poziomu wody gruntowej w każdym otworze można wyznaczyć płaszczyznę zwierciadła wody gruntowej i sprawdzić czy jest ona pozioma czy nachylona, a jeśli tak to pod jakim kątem i czy kąt ten nie jest zbyt duży.
Można też mniej więcej ocenić czy woda w gruncie się porusza. Jeśli w okolicy nie ma żadnych rzek, strumieni, rowów melioracyjnych, czynnych studni, itp. to zwierciadło jest raczej poziome (niegroźne), bo woda nie ma skąd spływać/dopływać.
Jest też opcja że jeżeli w opracowani geo-tech nie znalazła się wzmianka o możliwość podmywania budynku, to widocznie takiego ryzyka nie ma. Ciężko by było czasami wypisać wszystkie zagrożenia na które budynek NIE jest narażony. :D

asia888
Początkujący
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 09 sty 2011, 19:17
Lokalizacja: W-wa Białołęka
Re: Podmywanie fundamentów przez wody gruntowe?

autor: asia888 » 20 sty 2011, 8:52

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie.
Pozdrawiam,
JAK


Wróć do „Fundamenty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości

Gotowe projekty domów