Czy można tak zrobić

Komin jest nieodłączną częścią systemu ogrzewania i wentylacji - odprowadza spaliny i dym wytwarzany przez domowy sprzęt. O tym jaki wybrać komin zależy od sposobu ogrzewania domu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o systemach kominowych koniecznie wejdź do tego działu.

Moderator: Redakcja e-dach.pl

Kumek
Zainteresowany
Zainteresowany
Posty: 67
Rejestracja: 14 cze 2006, 12:10
Lokalizacja: Łódź / Skierniewice
Czy można tak zrobić

autor: Kumek » 28 lip 2006, 8:22

Wkłady 18 x 18 tylko do dachu a nad dachem 14 x 14 . Jakoś to bym połaczył ale czy tak będzie dobrze. ??? Chodzi o to by komin nie był tak duży a również może będzie większy ciąg przez zmniejszenie przekroju na wylocie.

paw_g_cio
Aktywny
Aktywny
Posty: 166
Rejestracja: 23 paź 2006, 21:19
Re: Czy można tak zrobić

autor: paw_g_cio » 25 lis 2006, 16:45

Witam
Po pierwsze istnieje zasada że przekroju komina nie redukuje się. Takie rozwiązanie jest złe.
A po drugie piszesz
Kumek pisze:... może będzie większy ciąg przez zmniejszenie przekroju na wylocie.

Ale komin to nie silnik odrzutowy :D aby przez redukcję przekroju zwiększać jego ciąg.

Pozdrawiam

Cretino
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 09 gru 2006, 6:37
Lokalizacja: kujawsko-pomorski

autor: Cretino » 09 gru 2006, 7:29

nie do konca sie zgadzam, jesli tylko przewezenie jest bardzo krótkie to pozwala porzez zwiekszenie cisnienia wylotowego zwiekszyc wysokosc na jaką wydostaja sie spaliny ...

oczywiscie t ozwezenie minimalne i na samym koncu a nie na calej dlugosci komina nad dachem :)

sa specjalne nakladki (nasady) kominowe dzialajace wlasnie na tej zasadzie tylko nie wiem które najlepsze :)

paw_g_cio
Aktywny
Aktywny
Posty: 166
Rejestracja: 23 paź 2006, 21:19

autor: paw_g_cio » 09 gru 2006, 10:48

Witam
Cretino pisze:oczywiscie t ozwezenie minimalne i na samym koncu a nie na calej dlugosci komina nad dachem :)
sa specjalne nakladki (nasady) kominowe dzialajace wlasnie na tej zasadzie tylko nie wiem które najlepsze :)


A może tak dokładniej jak się nazywają (producent) lub jakieś linki?? Chodzi mi o nasady oczywiście.
Pozdrawiam

Cretino
Początkujący
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 09 gru 2006, 6:37
Lokalizacja: kujawsko-pomorski

autor: Cretino » 09 gru 2006, 12:39

kazda z tych np. nasad bedzie zmniejszala srednice komina na jego koncu, wystarcz yspojrzeć na podstawę kwadratową, przecież ona blokuje czesciowo swiatlo komina co doskonale widać :)

http://www.mkzary.pl/index2.php?q=./dat ... p&&lang=pl

np. zmiana komina na pewnej długości z prostokątnego na okrągły zawsze wiąze sie z redukcją jego przekroju, takie zmiany saczeste przy przedłużaniu kominów lub gdy sie chce stosować nakładki zwiekszajace ciąg ... jeszcze niewidziałem nakładki o prostokątnym przekroju choćby z teog powodu, ze nikt jeszcze nie wymyślił prostokątnego wirnika :)

a jesli dochodzi do zmiany kształtu z prostokątnego na okrągły, przy zachowaniu dotychczasowej srednicy to pole przekroju komina (poprzeczne) powyzej takie jzmiany - zawsze się zmniejszy :) nie ma cudów :) koło wpisane w kwadrat zawsze ma mniejszą powierzchnieniz ten kwadrat :) zmniejszają się za to opory przepływu :)

nie ma cudów zeby przy zastosowaniu jakiejkowliek nasady zmieniajacej kształt przewodu kominowego nie bylo redukcj ijego srednicy :) chyba, ze chce Pan zalozyc wieksze kolo niż kwadrat pod nim :) tez mozna :)

paw_g_cio
Aktywny
Aktywny
Posty: 166
Rejestracja: 23 paź 2006, 21:19

autor: paw_g_cio » 09 gru 2006, 15:59

Do Cretino
Nasady kominowe zwiększają ciąg po przez wykorzystanie witru (ruchu powietrz) a nie poprzez zmniejszanie przekroju przewodu kominowego na jego końcu :lol:

np. zmiana komina na pewnej długości z prostokątnego na okrągły zawsze wiąze sie z redukcją jego przekroju, takie zmiany saczeste przy przedłużaniu kominów

A takie zmiany są częstym błędem. Komin na całej długości powinien być jednakowego przekroju i z jednorodnego materiału. A robienie z kanału prostokątnego (czy kwadratowego) nagle okrągłego jest błędem i na pewno wiąże sie ze zmianą materiału z którego wykonywany jest komin co jest nastepnym błędem.

A co do nasad to producenci ich nie piszą że mają one być powszechnie i przy każdym przewodzie kominowym. Mają one natomiast wspomagać ciąg jezeli mamy z nim już problem.

Komin po pierwsze powinien być zaprojektowany i wykonany w sposób prawidłowy czyli z dobraniem przekroju kanałów do urządzeń które ewentualnie będą podłączone, na odpowiednią wysokość z uwzględnieniem wysokości wyjścia ponad połać dachową i z uwzględnieniem wysokości zabudowań sąsiednich i innych barier (las itp.).

P.S. Cretino widzę że lubujesz się w umieszczaniu w tekscie emotikonek. Lecz czytając Twoje teksty można oczopląsu dostać. Przecież to forum to nie komunikator GG :lol:


Wróć do „Kominy, Systemy kominowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości

Gotowe projekty domów