docieplenie murłaty

Trudno wątpić, że docieplenie budynku jest opłacalną inwestycją. Ale jak wykonać docieplenie budynku? Jakie materiały wybrać? Jakie są dostępne technologie? Czym się różnią? Odpowiedzi wszystkie pytania dotyczące docieplania budynków znajdziesz w tym dziale.

Moderator: Redakcja e-izolacje.pl

michalprzybylski
Początkujący
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 22 gru 2010, 10:47
Lokalizacja: Kostrzyn (Wlkp)
Kontaktowanie:
docieplenie murłaty

autor: michalprzybylski » 22 gru 2010, 10:54

Witam,

Mam problem z ociepleniem murłaty na poddaszu - pozostawiłem między ścianą a membraną paroprzepuszczalną szczeliny - szerokości kilku cm. - do wentylacji izolacji poddasza. Tylko wg. mnie przez te szczeliny wieje wiatr, który skutecznie wyziębia poddasze.

Jaka jest konstrukcja rejonu murlaty?

1) Ściana kolankowa Ytong, 36.5cm bez styropianu.
2) na scianie murłata, jak zawsze.
3) na ściance kolankowej od zewnątrz, między krokwiami, wzdłuż murłaty , płytka systemowa ytong z ociepleniem.
4) na dachu 30cm wełny, uszczelniona również przestrzeń murłata - płytka systemowa ytong
5) szczelina między górą płytki ytong a membraną paroprzepuszczalną - kilka cm szerokości - wypełniona siatką z włókna szklanego (jako wentylacja izolacji, siatka ma zabezpieczać przed ptactwem.)
6) dach ma porządny okap - taki z 1.5 metra, wiec fajnie "łapie wiatr"

Wg. mnie przez tą szczelinę wieje wiatr, jak diabli

Tam gdzie na poddaszu jest nida, to ogólnie jak nie ma wiatru to jest ciepło, a jak jest wiatr to sie szybko wychładza - ciężko temperaturę utrzymać - zastanawialem sie dlaczego? Ale odpowiedź przyniosła mi część w której mam boazerię - po prostu tam gdzie nie miałem jeszcze desek boazerii, w czasie wiatru (pomimo naprawdę dobrego uszczelnienia wełną - sam utykałem gdziekolwiek się dało się palec wsadzić jeszcze wełnę) - wiało zimnem, wybrzuszając folię paroizolacyjną do środka pomieszczenia.

Z moich lektur i przemyśleń wygląda na to że winna jest ta kilkucentymetrowa szczelina miedzy membraną a ścianą, "wentylacyjna", przez którą wieje jak diabli. Wychładza to okolice murłaty, 20cm ytonga w dół od murłaty (mostki cieple) no i wieje tak do 1-1.5 metra od ściany kolankowej wzdłuż krokwi (tzn. w tych okolicach najmocniej zionie zimnem). Czyli przyczyna jest w okolicach murłaty, ergo - szczelina wentylacyjna.

Pomysł na rozwiązanie problemu - wtrysnąć piankę w szczelinę wentylacyjną, tak aby ją zamknąć. Membrana paroprzepuszczalna spowoduje i tak wyprowadzanie ew. wilgoci z ocieplenia

Pytanie: czy pianka nie rozwali w tym miejscu membrany (wypchnięcie do góry, rozpuszczenie, spowoduje przeciekanie i zawilgocenie murłaty?.

Dziurę muszę czymś zamknąć bo nie idzie poddasza dogrzać....

Pozdrawiam,

Michał

exeter
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 308
Rejestracja: 07 paź 2010, 11:51
Lokalizacja: UK, londyn
Re: docieplenie murłaty

autor: exeter » 29 gru 2010, 16:08

Na pierwszy rzut oka to brakuje mi tu wienca na oparcie murlaty.
Tak w ogole to przy 30 cm welny to krokwie i murlata to mostki term nie do zaakceptowania dlatego murlata musi byc owinieta welna najlepiej z 3 stron tak jak krokwie.
Tzn oprocz welny miedzy krokwiami powinna byc min 10cm izolacja pod nimi (na plytach GK z folia).
Czy masz tak wlasnie zrobione???


Wróć do „Docieplanie budynków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 39 gości

Gotowe projekty domów